71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία Πεζικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
nick_21
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 4:47 pm
Επικοινωνία:

71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία Πεζικού

Δημοσίευση από nick_21 »

dn24 έγραψε:Σε σχέση με το δυναμικό που είναι εκτός του ΛΔ, είναι σαφώς καλύτερα, αλλά δεν παύει να είναι επίλεκτο πεζικό, ουσιαστικά ειδικές δυνάμεις είναι, απλά το βάπτισαν κάποιοι νοήμονες "επίλεκτο" πεζικό, για να μην δώσουν τα μόρια.50άρες πορείες, στίβος μάχης, πύργος αναρριχήσεως. Τα πάντα όλα. Απλά όσοι ανήκουν στον ΛΔ ασχολούνται με την ειδικότητα τους όταν οι άλλοι κάνουν συντήρηση οπλισμού. Αλλά στις ασκήσεις παίρνουν όλοι συμμετοχή.



315 LELE έγραψε:
Εγω ειμαι διαβιβασεις και ειναι ΖΩΑΡΑ. Το στρατοπεδο ειναι εντελως χυμα. Με τους ΕΠΟΠ ειμαστε κολληταρια. Το πρωι δεν κανουμε τπτ, δεν εχει επιθεωρησεις, δε ζητανε γυαλισματα κ τετοια. Γενικα χ α λ α ρα. Κ τιμητικες παιζουν πανευκολα σε αντιθεση με το 595 που τιμητικες βλεπεις με το κυαλι. Μπορω να πω οτι ειχα παρα πολυ καλη θητεια. Γενικα νεα σαντα διαβιβασεις ειναι καλη μεταθεση αν εισαι απο γυρω (θεσσαλονικι, κιλκις, βεροια) φυσικα παιρνεις δ/ν πανευκολα απλα με μια υπευθυνη δηλωση. Ελπιζω να ελυσα τις οποιες αποριες υπαρχουν για τη νεα σαντα


Τώρα τι από τα δύο ισχύει;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία Πεζικού

Δημοσίευση από dn24 »

nick_21 έγραψε:Τώρα τι από τα δύο ισχύει;



Το μήνυμα του φίλου που παράθεσες, είναι πριν 13 μήνες. Να γνωρίζεις ότι κάποια πράγματα είναι θέμα δκτή, και το πώς τα βλέπει ο καθένας. Οι ασκήσεις, οι προβλεπόμενες 50άρες, ο στίβος μάχης, είναι πράγματα δεδομένα. Το αν δεν θα ζητάνε Γυαλισμένα Άρβυλα όπως προανέφερε ο φίλος που έκανες την παράθεση, αυτό είναι θέμα αυστηρότητας Δκσης και στελεχών. Όμως η Σάντα να ξέρεις πως συνεργάζεται με το ΝΑΤΟ και είναι η βάση της ελληνικής ηγεσίας HELBROC BG, μια μάχιμη μονάδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης εν'ολίγοις και έτσι οι ασκήσεις και οι ελικοπτερίες είναι πράγματα στάνταρ. Απλά σου προανέφερα ότι στον ΛΔ είναι σαφώς πιο Ευνοϊκά τα πράγματα σε σχέση με τις λοιπές ειδικότητες.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
nick_21
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 4:47 pm
Επικοινωνία:

71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία Πεζικού

Δημοσίευση από nick_21 »

315 LELE έγραψε: Ο κοκκινος μπερες παντως σαν εκπαιδευση ειναι ψιλο παπαντζα δεν κανεις δηλαδη κατι ιδιαιτερο σε εκπαιδευση σε σχεση με μια απλη μοναδα. Παλιοτερα ηταν ζορικα τωρα εχουν Χαλαρωσει αρκετα


Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω μαζί σου αγαπητέ dn 24 Το παιδί παραπάνω μιλαέι για ζωάρα δεν νομίζω να έκανε 50αρες και ελικοπτερίες τρελές και να μιλάει για ζωάρα ή να λέει το κόκκινο μπερέ παπάντζα και ότι κάνεις ότι κανεις σε κάθε μονάδα. Τι να σου πω εκτός αν τα βγαλε από το μυαλό του

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία Πεζικού

Δημοσίευση από dn24 »

nick_21 έγραψε:Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω μαζί σου αγαπητέ dn 24 Το παιδί παραπάνω μιλαέι για ζωάρα δεν νομίζω να έκανε 50αρες και ελικοπτερίες τρελές και να μιλάει για ζωάρα ή να λέει το κόκκινο μπερέ παπάντζα και ότι κάνεις ότι κανεις σε κάθε μονάδα. Τι να σου πω εκτός αν τα βγαλε από το μυαλό του



Εγώ σου μεταφέρω την φιλοσοφία της ταξιαρχίας. Σου ξαναλέω ότι η χαλαρότητα (γυαλίσματα, διανυκτερεύσεις) είναι θέμα Δκτών. Και επίσης σου ξαναλέω αγαπητέ nick_21 ότι στον ΛΔ είναι σαφώς Ευνοϊκότερα τα πράγματα σε σχέση με το 595. Όμως η φιλοσοφία της Ταξιαρχίας δεν αλλάζει σε θέματα έντασης των ασκήσεων. Άλλο οι ασκήσεις, Και άλλο η ανθρωποκεντρική διοίκηση.Το δεύτερο είναι πάρα πολύ ευμετάβλητο, και αλλάζει σε κάθε αλλαγή Δκσης.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
nick_21
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 4:47 pm
Επικοινωνία:

71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία Πεζικού

Δημοσίευση από nick_21 »

dn24 έγραψε:
nick_21 έγραψε:Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω μαζί σου αγαπητέ dn 24 Το παιδί παραπάνω μιλαέι για ζωάρα δεν νομίζω να έκανε 50αρες και ελικοπτερίες τρελές και να μιλάει για ζωάρα ή να λέει το κόκκινο μπερέ παπάντζα και ότι κάνεις ότι κανεις σε κάθε μονάδα. Τι να σου πω εκτός αν τα βγαλε από το μυαλό του



Εγώ σου μεταφέρω την φιλοσοφία της ταξιαρχίας. Σου ξαναλέω ότι η χαλαρότητα (γυαλίσματα, διανυκτερεύσεις) είναι θέμα Δκτών. Και επίσης σου ξαναλέω αγαπητέ nick_21 ότι στον ΛΔ είναι σαφώς Ευνοϊκότερα τα πράγματα σε σχέση με το 595. Όμως η φιλοσοφία της Ταξιαρχίας δεν αλλάζει σε θέματα έντασης των ασκήσεων. Άλλο οι ασκήσεις, Και άλλο η ανθρωποκεντρική διοίκηση.Το δεύτερο είναι πάρα πολύ ευμετάβλητο, και αλλάζει σε κάθε αλλαγή Δκσης.



Τα ίδια ισχύουν να φανταστώ και για το λόχο μηχανικού στη Σάντα; Και ανάμεσα σε διαβιβάσεις και Μηχανικό εκεί τι είναι καλύτερο πιο"χαλαρό" κατά τη γνώμη σου;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία Πεζικού

Δημοσίευση από dn24 »

nick_21 έγραψε:Τα ίδια ισχύουν να φανταστώ και για το λόχο μηχανικού στη Σάντα; Και ανάμεσα σε διαβιβάσεις και Μηχανικό εκεί τι είναι καλύτερο πιο"χαλαρό" κατά τη γνώμη σου;



Το (ΜΧ) βρίσκεται μέσα στο Κιλκίς, στο στρατόπεδο "Καμπάνη", δεν είναι στο χωριό της Ν. Σάντας που είναι ο ΛΔΒ δηλαδή στο Στρδο "Χατζηιωάννου" Το 595. Αν πάς στο ΤΥΠ, είναι απέναντι από το 595, τα χωρίζει το γήπεδο. Όπως σου είπα, οι ΔΒ είναι καλύτερα από το πεζικό, και αν πας στο ΤΥΠ θα είσαι σαφώς καλύτερα σε σχέση με αυτά που θα βλέπεις στο απέναντι στρατόπεδο (γυμναστική πχ). Στις μεγάλες ασκήσεις (HELBROC BG) Συμμετέχουν όλοι, είτε στο μηχανικό πας, είτε στις διαβιβάσεις. Στο μηχανικό δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα εκεί ως προς την καθημερινότητα. Το κακό που θα έχεις στο ΤΥΠ είναι πως εκεί είναι η έδρα της Ταξιαρχίας (595) με ότι αυτό συνεπάγεται.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
nick_21
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 4:47 pm
Επικοινωνία:

71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία Πεζικού

Δημοσίευση από nick_21 »

dn24 έγραψε:
nick_21 έγραψε:Τα ίδια ισχύουν να φανταστώ και για το λόχο μηχανικού στη Σάντα; Και ανάμεσα σε διαβιβάσεις και Μηχανικό εκεί τι είναι καλύτερο πιο"χαλαρό" κατά τη γνώμη σου;



Το (ΜΧ) βρίσκεται μέσα στο Κιλκίς, στο στρατόπεδο "Καμπάνη", δεν είναι στο χωριό της Ν. Σάντας που είναι ο ΛΔΒ δηλαδή στο Στρδο "Χατζηιωάννου" Το 595. Αν πάς στο ΤΥΠ, είναι απέναντι από το 595, τα χωρίζει το γήπεδο. Όπως σου είπα, οι ΔΒ είναι καλύτερα από το πεζικό, και αν πας στο ΤΥΠ θα είσαι σαφώς καλύτερα σε σχέση με αυτά που θα βλέπεις στο απέναντι στρατόπεδο (γυμναστική πχ). Στις μεγάλες ασκήσεις (HELBROC BG) Συμμετέχουν όλοι, είτε στο μηχανικό πας, είτε στις διαβιβάσεις. Στο μηχανικό δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα εκεί ως προς την καθημερινότητα. Το κακό που θα έχεις στο ΤΥΠ είναι πως εκεί είναι η έδρα της Ταξιαρχίας (595) με ότι αυτό συνεπάγεται.



Εγώ γνωρίζω πως το 595 ειναι μαζί με το ΤΥΠ στον ίδιο χώρο και οτι οι Διαβιβάσεις είναι απέναντι και χωρίζονται από το γήπεδο. Και ότι το 595 μαμιεται στη γυμναστικη ενω στις διαβιβάσεις αράζουν εννοω παντα οταν δεν έχει γενικές ασκησεις. Αν μπορείς τσεκαρε το και επιβεβαίωσε. Σε ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία Πεζικού

Δημοσίευση από dn24 »

nick_21 έγραψε:Εγώ γνωρίζω πως το 595 ειναι μαζί με το ΤΥΠ στον ίδιο χώρο και οτι οι Διαβιβάσεις είναι απέναντι και χωρίζονται από το γήπεδο. Και ότι το 595 μαμιεται στη γυμναστικη ενω στις διαβιβάσεις αράζουν εννοω παντα οταν δεν έχει γενικές ασκησεις. Αν μπορείς τσεκαρε το και επιβεβαίωσε. Σε ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου.



Δεν χρειάζεται να το τσεκάρω φίλε μου, έχω περάσει από αυτό το στρατόπεδο σαν Στρατιωτικός που ήμουν.

Το ΤΥΠ είναι απέναντι, και μέσα στο ΤΥΠ είναι και το σώμα των (ΔΒ). Μικρή σημασία έχει αυτό, μα στο είπα καλέ μου φίλε στο προηγούμενο μου μήνυμα, ότι φυσική αγωγή δεν θα κάνετε στο ΤΥΠ, και στις μεγάλες ΝΑΤΟ-ικές ασκήσεις τις λεγόμενες ελικοπτερίες συμμετέχουν υποχρεωτικά όλοι, προβλέπεται να συμμετέχετε κανονικότατα και στον στίβο μάχης, πύργο αναρριχήσεως, όμως αυτό είναι θέμα Δκτή. Καλή θητεία να έχεις.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
ntemis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μαρ 06, 2013 4:06 pm
Επικοινωνία:

71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία Πεζικού

Δημοσίευση από ntemis »

Καλησπερα και απο εμενα. Επειδη απολυθηκα πριν 6 μηνες απο το λοχο Διαβιβασεων τα πραγματα εχουν ως εξης :

Καταρχας ο Λοχος ΔΒ δεν εχει καμια σχεση με το ΤΥΠ. Το ΤΥΠ ειναι στο 595 και ο ΛΔΒ στο Χατζηιωαννου που ειναι και η ταξιαρχια. Επειδη ετυχε να πετυχω και τους 2 διοικητες στο ΛΔΒ μπορω να πω οτι οντως παλιοτερα στην 315 σειρα δεν ειχαν επιθεωρησεις και γενικα απο εκπαιδευση δεν εκαναν πολλα. Πλεον ομως με τον νεο διοικητη υπαρχουν αυτα, φυσικα οχι 50 πορεια, αλλα μια 25αρα θα την κανετε.

Μετα για να παρεις τον μπερε περνας 3 εβδομαδες μια εκπαιδευση (τπεν), τιποτα το δυσκολο. Θα σας πανε και μια βολτα με τα χιουι (αν εχουν λεφτα και μπορουν να τα σηκωσουν), δεν εχει ριψεις με αλεξιπτωτα. Ειναι μια ωραια βολτα μονο. Γενικα στο ΛΔΒ επειδη ειναι στην ταξιαρχια και ερχονται Υψηλα ισταμενα προσωπα, ειχαμε συνεχεια καθαριοτητες. Θα βαρεθεις να καθαριζεις.

Απο στελεχη ο λοχος ειναι οκ, τα ατομα ειναι σουπερ. Κυριως σκοπιες θα κανεις και αν εισαι στο κεπικ ισως κανεις υπηρεσια και εκει στο τηλεφωνικο ή στην καταχωρηση. Το πρωι μερικες μερες της εβδομαδας γυμναστικη, κανενα στιβο μαχης που και που και μεσα στο μηνα οποτε εχει ασκηση ο λοχος θα σας τρεχουν για σκοποβολη και διαφορα τετοια ωραια ;)

nick_21
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 4:47 pm
Επικοινωνία:

71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία Πεζικού

Δημοσίευση από nick_21 »

ntemis έγραψε:Καλησπερα και απο εμενα. Επειδη απολυθηκα πριν 6 μηνες απο το λοχο Διαβιβασεων τα πραγματα εχουν ως εξης :

Καταρχας ο Λοχος ΔΒ δεν εχει καμια σχεση με το ΤΥΠ. Το ΤΥΠ ειναι στο 595 και ο ΛΔΒ στο Χατζηιωαννου που ειναι και η ταξιαρχια. Επειδη ετυχε να πετυχω και τους 2 διοικητες στο ΛΔΒ μπορω να πω οτι οντως παλιοτερα στην 315 σειρα δεν ειχαν επιθεωρησεις και γενικα απο εκπαιδευση δεν εκαναν πολλα. Πλεον ομως με τον νεο διοικητη υπαρχουν αυτα, φυσικα οχι 50 πορεια, αλλα μια 25αρα θα την κανετε.

Μετα για να παρεις τον μπερε περνας 3 εβδομαδες μια εκπαιδευση (τπεν), τιποτα το δυσκολο. Θα σας πανε και μια βολτα με τα χιουι (αν εχουν λεφτα και μπορουν να τα σηκωσουν), δεν εχει ριψεις με αλεξιπτωτα. Ειναι μια ωραια βολτα μονο. Γενικα στο ΛΔΒ επειδη ειναι στην ταξιαρχια και ερχονται Υψηλα ισταμενα προσωπα, ειχαμε συνεχεια καθαριοτητες. Θα βαρεθεις να καθαριζεις.

Απο στελεχη ο λοχος ειναι οκ, τα ατομα ειναι σουπερ. Κυριως σκοπιες θα κανεις και αν εισαι στο κεπικ ισως κανεις υπηρεσια και εκει στο τηλεφωνικο ή στην καταχωρηση. Το πρωι μερικες μερες της εβδομαδας γυμναστικη, κανενα στιβο μαχης που και που και μεσα στο μηνα οποτε εχει ασκηση ο λοχος θα σας τρεχουν για σκοποβολη και διαφορα τετοια ωραια ;)



Τι ειδικότητα είχες αν επιτρέπεται φίλε; Από υπηρεσίες πως παει μέσα έξω; Διανυκτέρευση πέρνει εύκολα κάποιος; Αν είσαι Κεπικ κανεις σκοπιές ή γλιτώνεις; Σε σχέση με το 595 δν είναι πολυ καλύτερα; Σπεν που κάνεις; Είναι πολύ σκληρό; Διευκόλυνε με απαντήσεις αν μπορείς.
ργ

71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία Πεζικού

Δημοσίευση από ργ »

Γνωρίζετε αν παίρνουν εξ΄αναβολής στην αερομεταφερόμενη; Ξαναμπαίνω το καλοκαίρι για 7 μήνες υπόλοιπο θητείας.

ευχαριστώ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία Πεζικού

Δημοσίευση από Greek_Army »

Έχεις υπηρετήσει ήδη 2 μήνες, όταν ξαναμπείς θα είσαι στο σώμα ή στο όπλο που ήσουνα, δεν γίνεται να πας.
ΝαπολέωνΚ

71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία Πεζικού

Δημοσίευση από ΝαπολέωνΚ »

Καλησπέρα φίλε μου...96Α΄ΕΣΣΟ ήμουν και γω αλλα στο διπλανο στρατόπεδο στο 601ΤΠ... Απο οτι θυμάμαι είσασταν καλά εκεί τότε, εμείς περνάγαμε πίκρα αλλά αμα ήταν να ξαναπάω πάλι εκεί θα ήθελα... Φιλικούς χαιρετισμούς
ΥΕΑ/Β

71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία Πεζικού

Δημοσίευση από ΥΕΑ/Β »

Καλησπερα ηθελα να ρωτησω τωρα που κοντευω να ονομαστω ΔΕΑ αν μπορω να παρω μεταθεση στη νεα σαντα κιλκις αερομεταφερομενη ταξιαρχια και αν ναι πoια ειδiκοτhτα πρεπει να επιλεξω.
Μεταξας

71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία Πεζικού

Δημοσίευση από Μεταξας »

Ειναι να ερθω εκει με μεταθεση στην 71 αερομεταφερομενοι ειμαι απο ταγμα μηχανικου μπορει κανεις να μου πει τι παιζει;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες