Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MIRAGE »

KΑλά. Εντάξει. Ενώ τα άλλα που λες εσύ μαθαίνονται πιο γρήγορα ε; Φυσικά και δεν θα έχουν ανοίγματα. Με σοβαρή δουλειά όμως θα αποκτήσουν. Εσείς στη ΜΥΚ νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα έτσι; Χαλαρώστε λίγο γιατί το 90%από εσάς εκεί μέσα κάνει μόνο για ουκας και τίποτα άλλο. Απλώς ενα εργαλείο πολύ καλά εκπαιδευμένο. Επίδειξη από λοκ να σηκώνει (με στολή παραλλαγής) Ο άλλος ψηλά το πόδι το έχεις δει; Κλουβιά κτλ μην μας λέτε γιατί εσείς θα μας τρελλάνετε εδώ μέσα. Το μπέργκεν φίλε μου το φοράει ο στρατιώτης στις πορείες. Όταν θα βγει από το ΤΟΜΠ και θα τύχει να μπλοκάρει το όπλο όμως με το μεμέτι στο ένα μέτρο δεν θα φοράει μπέργκεν και θα πρέπει εκτός από λόγχη να ξέρει να βαράει με ότι διαθέτει και με τα πόδια θα είναι πιο ισχυρά τα χτυπήματα, θα τον κρατάει κάπως μακριά ενώ αν πάει με γροθιές ένα λάθος και σου κάρφωσε το μαχαίρι ο άλλος ειδικά αν είναι και γομάρι. Ένα λάθος με το πόδι το πολύ ένα κόψιμο στο πόδι αλλά παραμένεις μάχιμος. Θα έχει μόνο στολή, όπλο και κράνος. Όταν θα έιναι σκοπιά δεν θα έχει το μπέργκεν στη πλάτη του. Όταν θα πρέπει να διαφύγει της αιχμαλωσίας Τις πρώτες ώρες πριν τους πάνε στα μετόπισθεν των τούρκων (που θα έχει και πιο καλή φύλαξη) Δεν θα έχει όπλο και με το πόδι θα είναι πιο δραστικό το χτύπημα στον φρουρό. Ο πιλότος που θα καταρριφθεί πρέπει εκτός από πιστόλι, δολλάρια, πομπό να ξέρει κάτι να αμύνεται με το πόδι θα είναι πιο αποτελεσματικός. Το Σαν Ντιέγκο είναι εμπόλεμη ζώνη; Μάλιστα. Άλλο εκπαιδευση όσο ρεαλιστική και αν είναι και άλλο Κορέα γιατί στην Κορέα είναι μονίμως σε πολεμική ετοιμότητα. Ρώτα τον θείο μου 89 χρονών σήμερα που Είναι αξιωματικός πεζικού Ε. Α (νονός του πατέρα μου επίσης αξιωματικού αλλά του ναυτικού) να σου διηγείται καταστάσεις τρελλές. Να βαράνε όλμοι, να ορμάνε άρματα και κορεάτες, σφαίρες εν αφθονία και συμπλοκή με νεαρό φαντάρο κορεάτη να σου ορμάει με ταεκβοντο σε πάλη σώμα με σώμα. Ευτυχώς πυροβόλησε ο λοχίας Και τον γλύτωσε γιατί ο κορεάτης του είχε δώσει ένα γυριστό που ούτε πρόλαβε να το δει. Καταλαβαίνεις αν το διδάξουμε σοβαρά τι μπορεί να μάθει ο κάθε φαντάρος τουλάχιστον στις ειδικές δυνάμεις. Άσε τα κλουβιά και πυγμαχίες γιατί εκεί μόνο οι δυνατοί νικάνε. Με ταεκβοντό τον στέλνεις αν το μάθεις καλά. Σε 12 μήνες με 1 ώρα κάθε μέρα αποκτάς καλό επίπεδο.

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MIRAGE »

Όταν είχα πρωτοξεκινήσει ταεκβοντό με είχε δει σε μια προπόνηση ο θείος και είχε πει στον πατέρα μου (εγώ μικρός τότε 8 χρονών) "Να μην το σταματήσει το παιδί, είναι μεγάλο πλεονέκτημα, αν δεν ήταν τότε εκείνος με είχε σκοτώσει ο άλλος". Ο κορεάτης του άφησε και σημάδια. Δυο σπασμένα δόντια και ένα σημάδι από μαχαιριά. Για να σου δώσω να καταλάβεις πως έγινε η συμπλοκή γιατί αυτή την ιστορία την έχω ακούσει ίσα με 1000 φορές σε οικογενειακά τραπέζια. Πρωί Κατά τις 6 βαράνε οι κορεάτες με πυροβολικό και μετά όλμοι, πεζικό και άρματα. Ο θείος μου για κακή του τύχη ως κατώτερος αξιωματικός τότε τον είχαν βάλει στο πιο προωθημένο πολυβολείο στον τομέα της ελληνικής μονάδας επικεφαλής με 5 φαντάρους και 1 λοχία Σύνολο 7 άτομα αλλά σε Κοντινή απόσταση και με άλλα 2 πολυβολεία. Κρύο 6 το πρωί. Πάει να του δώσει ο λοχίας λίγο κονιάκ (μια Γουλιά μην φανταστείτε) πέφτει η πρώτη οβίδα, χαμός. Δεν πρόλαβε να πει καλυφτείτε και ένας φαντάρος Έγινε Κομμάτια -να στα λέει και να τα ζει παιδιά άλλο πράγμα όμως- Ορμάνε οι κορεάτες Σώμα με σώμα. Το πιστόλι Του να έχει αδέιάσει και με κορεάτη οπλισμένο στο Μισό μέτρο, πήγε να τον πυροβολήσει αλλά ο θείος Το ρίσκαρε λόγω του ότι γεμιστήρα δεν προλάβαινε να αλλάξει και του όρμισε. Μιλάμε για έναν κορεάτη αρκετά κοντό παιδιά και ο θείος μου είναι 178 Ε 180 πείτε. Καταφέρνει και πέφτει το όπλο του κορεάτη κάτω και πάει να τον χτυπήσει... "ουαααα"κτλ ο κορεάτης Αντιδρά και τον βαρά κλωτσιά στη κοιλιά προς ευαίσθητη περιοχή κοντά και απανοτο γυριστό όπως έσκυψε ο θείος απο τον πόνο στο πρόσωπο και έπεσε κάτω. Πάει να τον καρφώσει με μαχαίρι (εν μέρει τον είχε τραυματίσει πριν λίγο στο μπράτσο, έμεινε σημάδι) Τον θείο που δεν μπορούσε να συνέλθει και για καλή του τύχη τον θέρισε ο λοχίας με το thomson και ο κορεάτης εξαερώθηκε. Αυτά παιδιά και τώρα σας αφήνω διότι χόρευα πόση ώρα, ήπια και σφηνάκια και είμαι έτοιμος για προσγείωση. Καληνύχτα ή μάλλον καλημέρα αχαχαχαχαχα
Anonymous

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε παιδια, τι γινεται εδω; Καλα ειχα τοσο καιρο να μπω και με αυτα που βλεπω θα ξεχασω και αυτα που ξερω. Ρε τι ειναι αυτος ο mirage; Πολυ πλακα εχει και το εννοω με την καλη εννοια αλλα αυτα που λεει γιακ ορεατες και καταστασεις παπατζας πρεπει να μενουν αναπαντητα. Απλως το παλληκαρακι δεν εχει ιδεα απο πολεμικες τεχνες γιατι δεν εχει ψαχτει πραγματικα και τα λεει αυτα. Απλως να του πω να βαλει σε ενα κλουβι τον καλυτερο του ταε κβον ντο να φαει ενα γερι σοπακι και θα δει τι εστι πυγμαχια και kick boxing
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MIRAGE »

"Κιτρινιάρη; ". Είσαι και πολύ φασίστας. Αυτοί οι κιτρινιάριδες φίλε μου πετσόκοψαν τα αμερικανάκια στη Κορέα και στο Βιετνάμ για αυτό άσε βατράχια και χαζομάρες. Ο επαγγελματίας δεν υποτιμά τους αντιπάλους του ποτέ. Είστε απλώς θηρία - Εργαλεία πολύ καλά εκπαιδευμένα. Από εκεί και πέρα δεν έχετε ούτε το μυαλό ούτε τη γνώση για να καταστρώσετε στρατηγική ήτοι πρόγραμμα εκπαιδεύσεως, δόγματα πολέμου, διάταξη δυνάμεων κτλ. Είστε απλά εργαλεία τα οποία σέβομαι και θαυμάζω αλλά από εκεί και πέρα έχετε κολλημένα μυαλά με παρωπίδες στα αυτιά. Είτε σε αρέσει είτε όχι αυτό είστε. Γελάστε όσο θέλετε. Εγώ όμως όταν κάνω συζήτηση σε τραπέζια με ανθρώπους του επιπέδου του πατέρα μου πολύ θα ήθελα να μας έβλεπες. Και ξέρεις γιατί; Γιατί τέτοιοι άνθρωποι σε διοικούν. Επαγγελματίες αληθινοί. Αν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου ανώτερο είσαι πολύ γελασμένος γιατί είσαι απλό εργαλείο. Αυτοί όμως έχουν ολόκληρες βιβλιοθήκες στα σπίτια τους όπως ο πατέρας μου, έχουν κάνει σπουδές μέχρι και σε σχολεία εκπαιδεύσεως επιτελικών σε Αμερική, Γερμανία, Γαλλίο ενώ εσύ φίλε μου και όλοι οι άλλοι που γελάτε εκεί είστε οι αναλώσιμοι διότι είστε μόνο μπράτσα και υπεροψία (όχι όλοι βέβαια). Διάβασε πρώτα για πόλεμο, διάβασε να καταλάβεις τι έπαθε η μεγαλύτερη πολεμική μηχανή στη Κορέα και στο Βιετνάμ και μετά μίλα. Εξάλου εσείς που γελάτε είστε εντελώς άκαπνοι όπως και εγώ΄άλλωστε για να γελάς με όσους πολέμησαν στη Κορέα και σε κάθε κουβέντα διηγούνται ιστορίες που τους σημάδεψαν τη ζωή.

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MIRAGE »

Όσο για το ποια να μένουν αναπάντητα (απευθύνομαι στον δεύτερο φίλο μου) άσε τους άλλους να κρίνουν. Έχω ψαχτεί και μάλιστα πολύ γιατί εγώ δεν έμαθα Τaekwondo σε τατάμι και να φωνάζω σαν μογκολάκι. Έχω δάσκαλο Έλληνα (δεν είναι πολλοί δάσκαλοι στην Ελλάδα με 7DAN, τo πολύ 10 Να είναι και ίσως υπερβάλλω κιόλας) Με 7 dan o oποίος είχε δάσκαλο τον master AN HEN KI γνωστό Κορεάτη στην Ευρώπη Ο οποίος όταν ήμουν στο Λύκειο είχε κάνει και ένα σεμινάριο στη Θεσσαλονίκη στο οποίο έλαβα μέρος. Κάνω από 6 χρονών και έχω φτάσει 4dan που για 20 χρονών Είναι άθλος. Λοιπόν για γομάρια δεν ξέρω αλλά εμένα 4 απλοί τους καθαρίζω γρήγορα Σαν αυγά. Με ανάγκασες να τα πω αυτά αλλά έτσι για να ξέρεις με ποιόν μιλάς και αν κατέχει το αντικείμενο. Γέλα όσο θες. Αν γελάς εσύ δεν μου καίγεται καρφάκι.
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MIRAGE »

Και κάτι ακόμα μάθε να σέβεσαι αυτούς που πολέμησαν και είναι 89 χρονών. Έχουμε πολλά να μάθουμε από τους "καπνισμένους".
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MIRAGE »

Οι αμερικανικές απώλειες στο σύνολο του πολέμου, ανήλθαν στους 58.000 νεκρούς, ενώ πάνω από 8.000 αμερικάνικα αεροσκάφη καταρρίφθηκαν. Για να δείς ποιός έσφαξε ποιόν. Έχεις επηρεαστεί πολύ από τις ταινίες Ράμπο. Οι αμερικάνοι SEAL επιζούν στις ταινίες. Στην πραγματικότητα τα μισά και παραπάνω βατράχια πεθαίνουν γιατί φίλε μου¨οι "κιτρινιάριδες" ξέρουν να πολεμούν. Βάλε 7 βατράχια και 7 βιετκονγκ στη ζούγκλα... Θα πεθάνουν Τα βατράχια χωρίς να το καταλάβουν. Αν νικούσαν τα βατράχια οι Αμερικάνοι δεν θα έφευγαν άρον άρον από το Βιετνάμ.

Anonymous

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

MAXITIS έγραψε: Απλως να του πω να βαλει σε ενα κλουβι τον καλυτερο του ταε κβον ντο να φαει ενα γερι σοπακι και θα δει τι εστι πυγμαχια και kick boxing
Αν μιλάς για υψηλό επίπεδο τότε είναι καθαρά θέμα πρώτου χτυπήματος, και άρα τύχης...

Ο ταε κβον ντο θα προσπαθήσει να σου ρίξει την κλοτσιά στην καρωτίδα.

Ο kickboxing θα προσπαθήσει να σου ρίξει την κλοτσιά στο γόνατο.

Αν είναι του mai tai θα προσπαθήσει να σου ρίξει την αγκωνιά.

Τον πυγμάχο πάντως δεν τον βλέπω να έχει προοπτικές.

Lion
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 7:05 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lion »

Mirage... Μην τρελαινεσαι και παρεξηγιεσαι ρε αδερφακι μου, ο καθενας εχει το δικαιωμα να πει την γνωμη του. Αν και σε μενα δεν μ'αρεσε ο ορος "κιτρινιαρης". Οσοι γενικα εχουν πολεμησει ειναι κατα την γνωμη μου αξιοι σεβασμου και παραπανω. Σαφως το Tae Kwon Do ειναι μια αξιοθαυμαστη πολεμικη τεχνη αλλα σιγουρα υπαρχουν εξισου κι αλλες. Τωρα εαν η μια πολεμικη τεχνη ειναι καλυτερη απο την αλλη, αυτο σιγουρα δεν μπορουμε να το συγκρινουμε διοτι δεν μπορουμε να συγκρινουμε μηλα με πορτοκαλια. Φρουτα και τα 2 -πολεμικες τεχνες ειναι ολες- αλλα διαφορετικα ειδη. Γι αυτο μην συγκρινετε Tae Kwon Do με Kick Boxing,Mui Thai κτλ... Ειναι εντελως διαφορετικες τεχνες και η καθεμια εχει τις δικιες της κινησεις. Οσον αφορα τους Βιετναμεζους και τους Κορεατες εναντιον τους Αμερικανους, δεν κρινω τους Αμερικανους και σαν το καλυτερο στρατο. Βλακες ειναι ολοι τους. Το μονο αξιο που εχουν οι Αμερικανοι ειναι τεχνολογια την σημερον ημερα αλλα αν μιλησουμε για τοτε, οτι τεχνολογια και να ειχαν, δεν μπορεσαν να νικησουν ουτε τους Βιετναμεζους ουτε κανεναν. Ο πολεμος του Βιετναμ τελειωσε με μια συνθηκη οταν οι Αμερικανοι ειχαν χασει χιλιαδες στρατιωτες και οχι με νικη των Αμερικανων.
Τελος, θελω να αναφερθω στα βατραχια που, ναι μεν ειναι πολεμικη μηχανη, αλλα οχι κολλημενα μυαλα με παρωπιδες. Εχουν την καλυτερη πειθαρχια στον κοσμο (πολυ σημαντικος παραγοντας για την διεκπαιρεωση μιας αποστολης) και θεληση να βγαλουν την αποστολη τους εις περας. Δεν ειναι αδικα οι Νο1 στον κοσμο ολο κι αυτο ειναι παγκοσμιως τεκμηριωμενο. Ειμαι περηφανος που η Ελλαδα εχει αυτην τη μοναδα.
Το να "χλευαζουμε" ομως αυτους που ζουσαν τον θανατο μερα με την μερα ειναι τραγικο μας λαθος, πιστευω. Προσωπικα θαυμαζω τον θειο του Mirage και θα πρεπει κι ο ιδιος να ειναι περηφανος που εχει στην οικογενεια του εναν πραγματικο βετερανο πολεμου. Πραγματικα τετοια ατομα ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστα και οφειλουμε πολλα.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Δηλαδή MIRAGE οι Βιετκόγκ ξέρανε και Tae Kwon Do;

Πάντως και να ίσχυε κάτι τέτοιο, δεν ήξερα ότι ο πόλεμος πάνω σε αυτό κρίθηκε.

Ρε συ UFO, πού τα έβγαλες αυτά τα συμπεράσματα... ;
Lion
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 7:05 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lion »

Μην μου πεις οτι εννοουσε τα βατραχια των Αμερικανων, γιατι θα κοψω φλεβαΕικόνα
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Εμ ποια εννοούσε; Αφού 7 (δεν ξέρω τι συμβολικό έχει ο αριθμός) βατράχια με 7 βιετκόγκ να βάλεις στην ζούγκλα θα τα φάνε με τα ξυλάκια του ρυζιού!
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MIRAGE »

Markos_Hdi έγραψε:Δηλαδή MIRAGE οι Βιετκόγκ ξέρανε και Tae Kwon Do;

Πάντως και να ίσχυε κάτι τέτοιο, δεν ήξερα ότι ο πόλεμος πάνω σε αυτό κρίθηκε.

Ρε συ UFO, πού τα έβγαλες αυτά τα συμπεράσματα... ;
Ρε Μάρκο δεν είπα αυτό αμάν! Απλώς ενοούσα ότι μην μας πρίζει με τα βατράχια. Οκ είναι ικανοί κτλ αλλά και βιετκονγκ έδειξαν τι παει να πει "ασιάτης". Οι Κορεάτες επίσης μην ξεχνάτε ότι στην αρχή τους είχαν πάρει παραμάζωμα τους συμμάχους. Φυσικά το Ταεκβοντο δεν είναι ικανό από μόνο του να κάνει τη διαφορά στο πεδίο της μάχης αλλά με ουσιαστική μύηση στις τεχνικές του είναι ατομικός πολλαπλασιατής ισχύος οπλιτών και κατεπέκταση του στρατεύμαστος συνολικά. Πυγμαχία δεν μου λέει κάτι αφήνει το μισό σώμα (πόδια) ανεκμετάλευτο. Το ταεκβοντό εστιάζει στα πόδια αλλά έχει και με τα χέρια. Ενδεχομένως συνδυασμός του με τις λαβές της ελληνορωμαικής να είναι το καλύτερο

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Ε ρε MIRAGE τι είναι αυτά που λες τώρα... ; Τι σχέση έχει οποιαδήποτε πολεμική τέχνη με ένα σύγχρονο πεδίο μάχης;

Δεν έχεις δει ή κάνει μάλλον προπόνηση πυγμαχίας και γι'αυτό τα λες αυτά. Παίξε και με πυγμάχο σε καμιά προπόνηση και θα αλλάξεις άρδην άποψη, πίστεψέ με.
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MIRAGE »

Όχι δεν θα τα φάνε με ξυλάκια ρυζιού αλλά με άλλα κολπάκια. Παγιδούλες κτλ. Επιπλέον ένας τραυματίας είναι βάρος για την υπόλοιπη ομάδα που θα προσπαθεί να τον προστατεύει κιόλας. Μην το ψάχνετε κανένα βατράχι από όποιο κράτος και αν είναι δεν θα επιβίωσει ενάντι σε "κιτρινιάρη" στη ζούγκλα. Αυτοί μεγαλώνουν από παιδάκια με ανταρτοπόλεμο.7 VS 7 το είπα στη τύχη.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης