Επιτροπή Απαλλαγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Jay27 »

vasilis401 έγραψε:Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Μια διευκρίνηση ακόμα αν μπορείς. Στο 1ο ερώτημα εννοείς ότι η επιτροπή αποτελείται από 3 στρατιωτικούς γιατρούς ή 3 στρατιωτικούς σκέτο ;


Προφανώς στρατιωτικούς γιατρούς φίλε Βασίλη.

vasilis401
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Απρ 22, 2019 9:19 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από vasilis401 »

fsafa έγραψε:
vasilis401 έγραψε:Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Μια διευκρίνηση ακόμα αν μπορείς. Στο 1ο ερώτημα εννοείς ότι η επιτροπή αποτελείται από 3 στρατιωτικούς γιατρούς ή απλά 3 στρατιωτικούς (σκέτο) ;


Ε μερικά πράγματα είναι αυτονόητα, στρατιωτικοί γιατροί είναι άνθρωποι.



Το φαντάστηκα, αλλά ήθελα να είμαι σίγουρος. Έχω και μια προετοιμασία να κάνω. Αλλιώς μιλάς/στέκεσαι/παρουσιάζεσαι σε ένα γιατρό κι αλλιώς σε ένα στρατιωτικό (ενδεχομένως "σαδιστή" καραβανά).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,fsafa και Jay27.

Καλή ανάσταση και επιτυχία σε όλους!

Μακ μουκ

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Μακ μουκ »

Καλησπέρα και από μένα, δεν είχα ρωτήσει τίποτα εδώ μέσα αλλά βρήκα απαντήσεις σε αυτά που έψαχνα. Σήμερα έκανα την κλασική διαδικασία με το φρουραρχιο. Ο γιατρός μου έγραψε μια ψυχολογική πάθηση που όντως έχω και πήγα το χαρτί πίσω στο φρουραρχειο. Ο γιατρός γράφει ότι είναι άγνωστο αν θα θεραπευτεί ποτέ και ότι προτείνει αναβολή για ένα χρόνο και ότι πρέπει να περάσω από την Επιτροπή. Στην επιτροπή μπορώ να έχω μαζί μου τα χαρτιά από τον γιατρό που με παρακολουθεί θα ξαναλερασω από εξέταση ερωτήσεις κτλ κτλ Η θα πάω και θα επικυρώσουν την απόφαση του στρατιωτικού γιατρού;

ΣΑΣ ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Lyapunov13
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2019 6:52 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Lyapunov13 »

Μακ μουκ έγραψε:Καλησπέρα και από μένα, δεν είχα ρωτήσει τίποτα εδώ μέσα αλλά βρήκα απαντήσεις σε αυτά που έψαχνα. Σήμερα έκανα την κλασική διαδικασία με το φρουραρχιο. Ο γιατρός μου έγραψε μια ψυχολογική πάθηση που όντως έχω και πήγα το χαρτί πίσω στο φρουραρχειο. Ο γιατρός γράφει ότι είναι άγνωστο αν θα θεραπευτεί ποτέ και ότι προτείνει αναβολή για ένα χρόνο και ότι πρέπει να περάσω από την Επιτροπή. Στην επιτροπή μπορώ να έχω μαζί μου τα χαρτιά από τον γιατρό που με παρακολουθεί θα ξαναλερασω από εξέταση ερωτήσεις κτλ κτλ Η θα πάω και θα επικυρώσουν την απόφαση του στρατιωτικού γιατρού;

ΣΑΣ ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων



Μου ειπαν σημερα στο Ρουφ οτι οταν περνας απο την Επιτροπη Απαλλαγων καλο θα ηταν να εχεις μαζι σου το χαρτι του προσωπικου σου γιατρου που σε παρακολουθει γιατι μπορει να στο ζητησουν.

Τωρα απο παλιοτερους ξερω οτι συνηθως απλα αντιγρφουν την αποφαση του γιατρου του Φρουραρχειου απλα.

vasilis401
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Απρ 22, 2019 9:19 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από vasilis401 »

Κανείς που να πέρασε από την επιτροπή φέτος να μας πει τα καθέκαστα;

Κάναμε τόσο καλή δουλειά στο "διπλανό" νήμα για την αναβολή μέσω Φρουραρχείου, που το θεωρούσα αυτονόητο ότι θα είχε γίνει πανικός και σε αυτό το νήμα εως τώρα. Αλλά δε βλέπω ιδιαίτερη κίνηση... Άντε παιδιά, το τελευταίο βήμα έμεινε!

Εγώ προσωπικά ήμουν από τους πρώτους που έκαναν "ανταπόκριση" από το Φρουραρχείο φέτος, αλλά για την επιτροπή θα χρειαστεί να περιμένω τις εντυπώσεις σας.

Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Jay27 »

Πέρασα από την επιτροπή. Ο ένας γιατρός που με εξέτασε ήταν αυστηρός, έδειχνε να μην πολυπείθεται ακόμα και με το χαρτί που είχα. Παρόλα αυτά δεν μπορεί να κάνει κάτι. Επίσης θα προσπαθήσει να σε ψαρώσει να είσαι προσεκτικός. Τέλος μου είπε ότι για την απαλλαγή θα μας εξετάσουν και δικοί τους γιατροί και θα μας καλούν κάθε 2 χρόνια μέχρι τα 45 μας ώσπου να λήξει η υποχρέωση στράτευσης. Τώρα δεν ξέρω πόσο ισχύει αυτό Εικόνα. Καλή επιτυχία. Επίσης θα σου κρατήσει το χαρτί του γιατρού σου οπότε βγάλτο φωτοτυπία.
xete42

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από xete42 »

Jay27 έγραψε:Πέρασα από την επιτροπή. Ο ένας γιατρός που με εξέτασε ήταν αυστηρός, έδειχνε να μην πολυπείθεται ακόμα και με το χαρτί που είχα. Παρόλα αυτά δεν μπορεί να κάνει κάτι. Επίσης θα προσπαθήσει να σε ψαρώσει να είσαι προσεκτικός. Τέλος μου είπε ότι για την απαλλαγή θα μας εξετάσουν και δικοί τους γιατροί και θα μας καλούν κάθε 2 χρόνια μέχρι τα 45 μας ώσπου να λήξει η υποχρέωση στράτευσης. Τώρα δεν ξέρω πόσο ισχύει αυτό Εικόνα. Καλή επιτυχία. Επίσης θα σου κρατήσει το χαρτί του γιατρού σου οπότε βγάλτο φωτοτυπία.


Σε ποιο νοσοκομειο/περιοχη;

Προσωπικα στο 424 Θεσσαλονικη, για δευτερη ετησια αναβολη (αγχωδης &Καταθλιπτικη διαταραχη), ουτε 30 δευτερα δεν με κρατησε η επιτροπη. Απλα μου ανακοινωσε οτι πηρα 1 χρονο αναβολη.

vasilis401
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Απρ 22, 2019 9:19 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από vasilis401 »

Ευχαριστώ φίλε. Κάποιες follow up ερωτήσεις για να αρχίσουμε να φτιάχνουμε εικόνα:

1) Πόση περίπου ώρα σου πήρε η διαδικασία;

2) Είχε αρκετό κοσμάκη;

3) Έκλεισες ραντεβού τηλεφωνικά κι αν ναι, σε πόσες μέρες σου είπαν να έρθεις;

4) Σου είπαν σε πόσες μέρες θα μάθεις την τελική απόφαση;

5) Κι αν γνωρίζεις, αν κάποιος τελικά δεν τα καταφέρει (χτυπάω ξύλο για όλους μας) σε πόσο καιρό παρουσιάζεται;

Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Jay27 »

xete42 έγραψε:
Jay27 έγραψε:Πέρασα από την επιτροπή. Ο ένας γιατρός που με εξέτασε ήταν αυστηρός, έδειχνε να μην πολυπείθεται ακόμα και με το χαρτί που είχα. Παρόλα αυτά δεν μπορεί να κάνει κάτι. Επίσης θα προσπαθήσει να σε ψαρώσει να είσαι προσεκτικός. Τέλος μου είπε ότι για την απαλλαγή θα μας εξετάσουν και δικοί τους γιατροί και θα μας καλούν κάθε 2 χρόνια μέχρι τα 45 μας ώσπου να λήξει η υποχρέωση στράτευσης. Τώρα δεν ξέρω πόσο ισχύει αυτό Εικόνα. Καλή επιτυχία. Επίσης θα σου κρατήσει το χαρτί του γιατρού σου οπότε βγάλτο φωτοτυπία.


Σε ποιο νοσοκομειο/περιοχη;

Προσωπικα στο 424 Θεσσαλονικη, για δευτερη ετησια αναβολη (αγχωδης &Καταθλιπτικη διαταραχη), ουτε 30 δευτερα δεν με κρατησε η επιτροπη. Απλα μου ανακοινωσε οτι πηρα 1 χρονο αναβολη.



Νοσοκομείο 401, Αθήνα

Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Jay27 »

vasilis401 έγραψε:Ευχαριστώ φίλε. Κάποιες follow up ερωτήσεις για να αρχίσουμε να φτιάχνουμε εικόνα:

1) Πόση περίπου ώρα σου πήρε η διαδικασία;

2) Είχε αρκετό κοσμάκη;

3) Έκλεισες ραντεβού τηλεφωνικά κι αν ναι, σε πόσες μέρες σου είπαν να έρθεις;

4) Σου είπαν σε πόσες μέρες θα μάθεις την τελική απόφαση;

5) Κι αν γνωρίζεις, αν κάποιος τελικά δεν τα καταφέρει (χτυπάω ξύλο για όλους μας) σε πόσο καιρό παρουσιάζεται;



1) Γύρω στα 3 λεπτά.

2) Πήγα λίγο πριν κλείσει, στις 13:00 κλείνει. Υπήρχαν και φαντάροι που περίμεναν για αναβολή, αλλά προηγηθήκαμε εμείς που ερχόμασταν από φρουραρχείο.

3) Δεν κλείνεις τηλεφωνικό ραντεβού, απλά καλό είναι να πάρεις τηλ. Να δεις αν έχουν φτάσει τα χαρτιά σου μην πηγαίνεις τσάμπα.

4) Η απόφαση θα βγει σε 1-1,5 μήνα θα αργήσει δηλαδή και θα ανακοινωθεί στο site της στρατολογίας η απόφαση.

5) Αν δεν τα καταφέρει υποθέτω ότι θα κληθεί με την αμέσως επόμενη ΕΣΣΟ, αλλά κάτι τέτοιο το θεωρώ αρκετά δύσκολο.

Απλά φίλε μου μην έχεις άγχος, αν πας ωραίος με το χαρτί σου δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Τώρα αν πας χωρίς ίσως να σε ζορίσει λίγο παραπάνω για να στην δώσει με περισσότερες ερωτήσεις. Καλή επιτυχία εύχομαι.

gia

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από gia »

Πριν πάμε στην επιτροπή περιμένουμε κάτι από ταχυδρομείο για ειδοποίηση ή μπορούμε να πάμε οπότε θελουμε πριν να κλείσει ο μήνας; Κατι μου είπαν ότι θα έρθει συστημένο πριν την επιτροπή..
Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Jay27 »

gia έγραψε:Πριν πάμε στην επιτροπή περιμένουμε κάτι από ταχυδρομείο για ειδοποίηση ή μπορούμε να πάμε οπότε θελουμε πριν να κλείσει ο μήνας; Κατι μου είπαν ότι θα έρθει συστημένο πριν την επιτροπή.


Όποτε θες πας. Πρέπει να έχουν περάσει 10-12 μέρες από τότε που κατέθεσες τα χαρτιά σου στην στρατολογία. Καλό είναι να κάνεις ένα τηλεφώνημα να δεις αν έχουν φτάσει. Δεν περιμένεις κανένα συστημένο. Και εμάς έτσι μας είπαν στο Φρουραρχείο αλλά δεν ισχύει.

Kf224

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Kf224 »

Καλησπέρα στην παρεα! Σημερα πέρασα επιτροπή αναβολών. Μου εκανε κάποιες τυπικές ερωτήσεις ο ένας απο τους γιατρούς. Και φεύγοντας δεν μου ειπε κατι, απλα μονο οτι θα ενημερωθώ μέσω ταχυδρομείου. Σε ολους ετσι γινεται η λενε επιτόπου τι αναβολή παίρνεις και αν παίρνεις. Το χαρτι του γιατρού έγραφε ετήσια.
xdelios

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από xdelios »

Καλησπερα,
Να σε ρωτήσω και αν θέλεις φυσικά να απαντήσεις.
Λες σου έκαναν κάποιες τυπικές ερωτήσεις; Μπορείς να αναφέρεις τι σε ρώτησαν δλδ; Να υπάρχει μία ιδέα το τι ρωτάνε.

Το λέω γιατί φαντάζομαι όπως καταλαβαίνεις πολλοί θα πηγαίνουν εκεί με άγχος οπότε το τι είναι τυπικό για τον καθένα αλλάζει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Kf224

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Kf224 »

Καλησπέρα, Με ρώτησαν το όνομα του γιατρού που με παρακολουθεί και τι φαρμακευτική αγωγή λαμβάνω. Μετα μου ειπαν Ευχαριστω και θα ενημερωθώ με ταχυδρομική επιστολή. Δεν μου ειπαν ενα στανταρ αποτέλεσμα και αυτο ρωτησα αν ξερει κανεις να μου απαντησει αν ειναι σε ολους ετσι. Απλα το κλίμα δεν ειναι τοσο σωστο κατα την γνωμη μου για κάποιον που πάσχει ψυχικά. Και ειναι και γιατροί υποτειθεται.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες