Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από kampf »

Απο οπου και να ρθαν ο Κολοκοτρωνης δεν ηταν Αρβανιτης. Ηταν 14 γενιες Πελοποννησιος
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Παίδες, εδώ μιλάμε για τους αλλοδαπούς στις Ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις και όχι για τη καταγωγή του Κολοκοτρώνη. Εικόνα
faoust21
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2011 8:10 pm
Επικοινωνία:

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από faoust21 »

Οταν η κουβεντα για τους αλλοδαπους στον στρατο περιστρεφεται γυρω απο τον Κολοκοτρωνη καταλαβαινεις γιατι η λογικη στην ελλαδα εχει μεινει καπου στον 18ο αιωνα.
Μιχάλης

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Πριν απο καμια 20αρια μερες που ειχα παει να διακοψω την αναβολη μου πετυχα και δυο βαρβαρους στο ρουφ οι οποίοι περίμεναν από πίσω μου και μάλιστα μίλαγαν και ρωσικά (αν δεν κάνω λάθος)

Epilarxos
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 2:58 pm
Επικοινωνία:

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από Epilarxos »

Αυτό που είπε ο Αλέξανδρος παραπάνω δεν έχει ακόμη απαντηθεί: Σε περίπτωση πολέμου με τη γενέτειρα κάποιων αλλοδαπών με τίνος το μέρος θα πολεμήσουν; Νομίζω η απάντηση σε αυτό το ερώτημα είναι εύλογη! Και δε μιλάμε για αλλοδαπούς 3ης και 4ης γενικάς όπου στο κάτω κάτω έχουν περάσει και 100 χρόνια από τότε που μετανάστευσαν, αλλά για άτομα όπου είτε έχουν γεννηθεί στην αλλοδαπή, είτε οι γονείς τους είναι αλλοδαποί πρόσφατης μετανάστευσης και όπου η φωνή του αίματος, ακόμη μιλάει στη μητρική του γλώσσα...
Όπου η δόξα και το καθήκον!!!
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος_9007
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 4:57 pm
Επικοινωνία:

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από Αλεξανδρος_9007 »

Τοτε φιλε μου επιλαρχε θα παιχτει το συμφερον, δηλαδη σε ποια χωρα θα εχει μεγαλυτερη αναγνωρηση μετα τον πολεμο... Αν για παραδειγμα ενας Πολεμισει για την Ελλαδα εναντι της χωρας του τοτε αυτος θα παρει βραβειο ανδρειας, θα παρει σπιτια, δουλεια... Σε αντιθεση με τον Ελληνα... Απο την αλλη μερια ενας Ελληνας δυσκολα προδιδει την πατριδα γιατι κουβαλαει μια μεγαλη ιστορια στην πλατη του και κυκλοφορει λαβα στις φλεβες του ενω ενας ξενος με πατριδα ενος διαλυμενου κρατους και μιας ανυπαρκτης ιστοριας προδιδει τις ριζες του χωρις να ντρεπεται γι αυτο... Κανω λαθος;
Epilarxos
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 2:58 pm
Επικοινωνία:

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από Epilarxos »

Το θέμα όμως είναι πως όταν πολεμάς, πολεμάς για ιδανικά και σύμβολα όχι για υλικά αγαθά... Βέβαια στην εποχή μας η έννοια του συμβόλου και του ιδανικού δεν υπάρχει... Οι πρόγονοί μας το 1940 πολέμησαν για την ελευθερία της χώρας προφανώς... Δε νομίζω πάντως ότι είναι απλό κι εύκολο να εμπιστευθείς την ασφάλεια της χώρας σε έναν αλλοδαπό... Στο λέω αυτό εκ πείρας... Έχω φίλους που μένουν χρόνια στην Ελλάδα με καταγωγή από Ευρώπη κι επίσης λόγω της εργασίας μου έχω επικοινωνία με πάρα πολλούς αλλοδαπούς από την Ευρώπη... Ξέρεις τι γκρίνια ακούω διαρκώς για την Ελλάδα; Και για θέματα πολύ πιο απλά από ένα πόλεμο. Το ένα τους βρωμάει και το άλλο τους ξυνίζει...
Όπου η δόξα και το καθήκον!!!
Άβαταρ μέλους
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2010 2:15 am
Επικοινωνία:

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ »

Epilarxos έγραψε:Το θέμα όμως είναι πως όταν πολεμάς, πολεμάς για ιδανικά και σύμβολα όχι για υλικά αγαθά... Βέβαια στην εποχή μας η έννοια του συμβόλου και του ιδανικού δεν υπάρχει... Οι πρόγονοί μας το 1940 πολέμησαν για την ελευθερία της χώρας προφανώς... Δε νομίζω πάντως ότι είναι απλό κι εύκολο να εμπιστευθείς την ασφάλεια της χώρας σε έναν αλλοδαπό... Στο λέω αυτό εκ πείρας... Έχω φίλους που μένουν χρόνια στην Ελλάδα με καταγωγή από Ευρώπη κι επίσης λόγω της εργασίας μου έχω επικοινωνία με πάρα πολλούς αλλοδαπούς από την Ευρώπη... Ξέρεις τι γκρίνια ακούω διαρκώς για την Ελλάδα; Και για θέματα πολύ πιο απλά από ένα πόλεμο. Το ένα τους βρωμάει και το άλλο τους ξυνίζει...
Πες τα ρε φιλε ετσι εινει Καλα τα λες. ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ ΤΕΛΟΣ
ΟΜΑΔΕΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΩΝ
Epilarxos
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 2:58 pm
Επικοινωνία:

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από Epilarxos »

roverr24 έγραψε:Τιτι συμφωνω μαζι σου, νομιζουν μερικοι οτι ειναι πιο Ελληνες απο τους βορειοηπειρωτες οι οποιοι εχουν σε μεγαλο βαθμο ελληνικα χαρακτηριστικα και γενετικο υλικο καθως και εθιμα ηθη και παραδοσεις, αντιθετα σε πολλα μερη της Ελλαδας τι θες να σου πω βλαχους; Αρβανιτες; Που το παιζουν Ελληναρες ενω ειναι αμφιβολου προελευσεος... Εδω και στην κρητη το παιζουν ελληναρες μερικοι που εχουν dna απο τον μισο κοσμο


Τι εννοείς τώρα;

Όπου η δόξα και το καθήκον!!!
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από roverr24 »

Οι πολεμοι γινονταν για ελευθερια και ουτε για συμβολα ουτε για εθνη, η εννοια του εθνους προεκυψε κατα τους ναπολεοντιους πολεμους...

Οσο για τωρα οι πολεμοι γινονται μονο για συμφεροντα, οι Αμερικανοι για να πουλανε οπλα μας βαζουν να εχουμε μισος με τους τουρκους, ενω πλεον δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε.

Οποιος εχει γκρινια ας παει αλλου, οσο δουλευουν οι Ευρωπαιοι η Ελλαδα τους φταιει, μετα που παιρνουν συνταξη ψαχνουν σπιτια στην Κρητη και τα νησια... Ελεος

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από roverr24 »

Καταλαβαινεις τι θελω να πω... Μη μου πεις οτι υπαρχουν καθαροι Ελληνες απο την κρητη ως την θρακη...
Epilarxos
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 2:58 pm
Επικοινωνία:

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από Epilarxos »

roverr24 έγραψε:Καταλαβαινεις τι θελω να πω... Μη μου πεις οτι υπαρχουν καθαροι Ελληνες απο την κρητη ως την θρακη...


Δε διαφωνώ. Απλά η χώρα έχει κατοικηθεί και πρόσφατα από κόσμο που δε μπορεί να νοιώσει τόσο γρήγορα ότι ανήκει στην ελληνική φυλή. Δε μπορούμε να αποδείξουμε τίποτα αυτή τη στιγμή. Δε μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα ότι ο φίλος μου ο Άγγλος Ή η φίλη μου η Γερμανίδα που κατοικούν εδώ στην Ελλάδα περίπου 30 χρόνια, θα αμυνθούν για τη χώρα αυτή φίλε μου... Στην καλύτερη περίπτωση θα φύγουν να πάνε πίσω στη χώρα τους και όχι άδικα... Δεν πρόκειται να τους παρεξηγήσω γι αυτό, γιατί απλά δε νοιώθουν Έλληνες και ούτε έχουν αυτή την υποχρέωση... Τώρα αν οι δικοί μου πρόγονοι ήταν από τη Βραζιλία, αλλά εδώ και 100 χρόνια έχουν κατοικήσει εδώ στην Ελλάδα, σαφώς κι έχει χαθεί ο δεσμός αίματος... (παράδειγμα αναφέρω)

Όπου η δόξα και το καθήκον!!!
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από roverr24 »

Στον Αμερικανικο στρατο υπαρχουν ελληνοαμερικανοι ασσοι αεροποροι καθως και μεξικανοι, αναφερομαι στον πολεμο του κολπου... Δεν ειμαι υπερ των ξενων αλλα μην εισαι απολυτος

Epilarxos
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 2:58 pm
Επικοινωνία:

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από Epilarxos »

Στο λέω επειδή έρχομαι σε επαφή κάθε εβδομάδα με αρκετό αλλοδαπό πληθυσμό και διαπιστώνω αντιδράσεις... Δεν ενδιαφέρονται για τη χώρα μας, όπως πιστεύεις... Εδώ και 14 χρόνια αυτή είναι η δουλειά μου... Σίγουρα υπάρχουν οι εξαιρέσεις, αλλά η πλειονότητα θα γίνει λάκης.
Όπου η δόξα και το καθήκον!!!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11241
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από yandr »

...

Β) Πόσοι επιτυχόντες στην ΣΣΕ αλλά και στις υπόλοιπες Στρατιωτικές Σχόλες κατατάχτηκαν για το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012, ανήκουν στην ανωτέρω κατηγορία;

Γ) Πόσοι επιτυχόντες στις Στρατιωτικές Σχολές (ΑΣΕΙ και ΑΣΣΥ) για το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 είναι μη Έλληνες στο γένος, αλλά έχουν την ελληνική ιθαγένεια;

Δ) Πόσοι Σπουδαστές Στις Στρατιωτικές Σχόλες Που Φοιτούν σήμερα (και έχουν εισαχθεί με το σύστημα των Πανελληνίων Εξετάσεων) είναι Μη Έλληνες το γένος;

...

Σε ό, τι αφορά το δεύτερο ερώτημα σημειώνεται ότι από τα έως τώρα αποτελέσματα της διαδικασίας συλλογής και ελέγχου των δικαιολογητικών -η οποία βρίσκεται σε εξέλιξη- υφίστανται δύο (2) εισακτέοι κατά το Ακαδημαϊκό Έτος 2011-12 ομογενείς αλλοδαποί που δεν έχουν την Ελληνική ιθαγένεια (την οποία και θα αποκτήσουν σύμφωνα με τα καθοριζόμενα στο άρθρο 4 του ν.3284/2004),ένας (1) στη Σχολή Ικάρων (ΣΙ) και ένας (1) στη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων (ΣΣΕ) αντίστοιχα.

Αναφορικά με το τρίτο και τέταρτο ερώτημα επισημαίνεται ότι δεν είναι δυνατόν να εξακριβωθεί το γένος των υποψηφίων και κατ' επέκταση των σπουδαστών καθόσον από τα απαιτούμενα από την ΕΔΥΕΘΑ της προκήρυξης δικαιολογητικά δεν προκύπτει βεβαιωτικό στοιχείο σχετικά με αυτό, παρά μόνο η ελληνική ιθαγένεια.

πηγή
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης