Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Κλειδωμένο

Τι αλλαγές θα έκανα αν ήμουν πρωθυπυργός;

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Φεβ 23, 2010 5:44 pm

Κατάργηση υποχρεωτικής θητείας
35
32%
Αύξηση υποχρεωτικής θητείας
27
25%
Διατήρηση θητείας στους 9 μηνες
3
3%
Μείωση αμυντικών δαπανών
1
1%
Αύξηση αμυντικών δαπανών
6
6%
Στράτευση στα 18 για όλους
17
16%
Λιγότερη εκπαίδευση
1
1%
Εντατικότερη εκπαίδευση
19
17%
 
Σύνολο ψήφων: 109

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από D.Y.K »

nick13 έγραψε:Γιαννη υπαρχουν και τεχνικες δυσκολιες σε αυτο που λες : Α) με μονο βατραχια στο στρατο θα εχουμε μονο θαλασσια ισχη Β) στα Ο. Υ. Κ. Ειναι πολυ μικρος αρηθμος ανθρωπων Γ) εχοντας τον λαω "ετοιμο" για γενικη επιστρατευση σε περιπτωση πολεμου και εχοντας επισεις και τους μονιμους η στρατιοτικη δυναμη της Ελλαδας ειναι πολυ μεγαλητερη απο το να εχουμε αποκλειστικα μονο Ο. Υ. Κ.


Α) Οι Βάτραχοι εκπαιδεύονται σε Θάλασσα, Βουνό και Αέρα. Σε Αμφίβιο και Ανορθόδοξο Πόλεμο. Μέχρι και σχολείο καταδυτικής ιατρικής περνάνε, οπότε αυτό που λές περί θαλάσσιας ισχύς μόνο δεν ευσταθεί.
Β) Έχει αποδείξει η ίδια η ιστορία ότι η αριθμητική υπεροχή δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο παρά μόνο η εκπαίδευση και η ψυχή του μαχόμενου.(Άλλο που πλέον δεν παίζουμε πόλεμο μόνο με συμβατικά όπλα. Έχει γίνει λίγο playstation η όλη δουλειά).
Γ) Και αυτό είναι απαραίτητο αλλά και πάλι σχετικό άν λάβεις υπόψην και τα παραπάνω που αναφέρω.

Φιλικά πάντα Εικόνα
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από Rafale »

Χμμμμ τι θα εκανα; Υποχρεωτικη τη στρατευση γυναικων
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από illy »

cristi έγραψε: Χμμμμ τι θα εκανα; Υποχρεωτικη τη στρατευση γυναικων
συμφωνω απολυτα! Αλλωστε το εχω ποσταρει κ εγω αυτο... Κ επουδενι καταργηση της θητειας κ πραγματικα ειναι λυπηρο να βλεπω τοσες ψηφους για την καταργηση της θητειας! Πες τα φιλε ΓΜΑΚ γιατι θα τρελαθουμε τελειως
Dum spiro spero
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από GenerX »

Εγώ αν ήμουν πρωθυπουργός θα καταργούσα την θητεία. Αλλά επειδή αυτό είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας και στα δυο του σκέλη, προτιμώ να διαφωνήσω με την στράτευση των γυναικών.

Έχουμε που έχουμε τις γυναίκες και στον επαγγελματικό τομέα, όπου θα εξισωθούν τα όρια ηλικίας γενικώς, αν τις έχουμε και για στράτευση...

Απορώ όμως γιατί δεν πάτε σε κάτι πιο ρεαλιστικό.

Εγώ π. Χ. Θα ήθελα να καταργηθούν οι στρατοί, αλλά επειδή δεν παίζει ούτε σε 5 αιώνες από τώρα, η πρόταση μου θα ήταν η εξής. Αφού υπάρχει στρατός, σταματάω την ταλαιπωρία των πιτσιρικάδων. Πρώτο βήμα. Δεύτερο βήμα, μια θητεία όπου η λέξη και κατάσταση "βαρεμάρα" θα είναι σε όσο το δυνατόν λιγότερα στόματα και σώματα.

Ζητήστε κάτι ρεαλιστικό και όχι εις βάρος μιας ολόκληρης κοινωνίας. Γιατί η υποχρεωτική στράτευση γυναικών θα μας κάνει σαν το Ιράν ένα πράγμα.

Από εκεί που είχαμε δηλαδή μόνο υπάκουους άντρες, τώρα θα έχουμε και γυναίκες.

Όχι τίποτα άλλο, μετά βγαίνετε και λέτε ότι δεν υπάρχουν περιθώρια να κάνετε και οικογένειες.

Και πέρα από το τι πιστεύω εγώ και εσείς, η γυναίκα εκτός από το ότι δεν είναι δουλικής φύσεως, μπορεί να μεγαλώσει τα παιδιά, αν κάνει, αν δεν κάνει ας μπει στρατό αφού το θέλει.

Αλλά τα παιδάκια χρειάζονται τουλάχιστον ένα άτομο (την μητέρα, καθώς στην ελληνική κοινωνία ο άντρας δουλεύει παραδοσιακά) να ασχολείται μαζί τους μέχρι τα 17-18, ίσως και παραπάνω, στον ανάλογο βαθμό πάντα.

Practice what you preach illy και cristi

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από Rafale »

Γιατι φαντασια δεν ειναι να ησουν και συ πρωθυπουργος;Εικόνα και επειδη ολα ειναι στη σφαιρα της φαντασιας σου δεν μπορει να ειναι και ευσταθηΕικόνα
Anonymous

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ενταξει βρε τζενερ, τι θα παθουν δηλαδη τα παιδια μας αν θα λειψουμε λιγους μηνες απο το σπιτι; Εδω οικογενειες στρατιωτικων κ ο ενας ειναι στην ανατολη κ ο αλλος στη δυση επειδη δεν μπορουν να συνδυασουν τις επαγγελματικες τους υποχρεωσεις κ αναγκαστικα το ζευγαρι εινα σε αποσταση... Δεν ειναι κατι τοσο τραγικο αλλα ουτε κ ανεφικτο!
Anonymous

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ο ΔΥΚ εχειν δικιο κανουνε και ανορθοδοξο πολεμο κ. Α. Εγω ενα θα πω καλυτερα να εχεις 5 λιονταρια στον πολεμο παρα 500 προβατα. Εστω τα μυαλα να σας αλαζα και να εκανα αυτο που ειπα μονο ΒΑΤΡΑΧΟΥΣ. Και οποιος δεν περναγαι σκληρη ΤΗΜΩΡΙΑ.

Anonymous

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ψηφους για καταργηση της θητειας βλεπω, το αιτιολογικο δεν βλεπω και την εναλακτικη Προταση δεν γραφει κανενας... Δεν γινεται ενας στρατος μονο ουκ...
Άβαταρ μέλους
nick13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τρί Δεκ 01, 2009 2:18 pm
Τοποθεσία: A' Κενταβρου
Ενδιαφέροντα: anything
Επάγγελμα: If I tell you I have to kill you after
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από nick13 »

αιας έγραψε: Ψηφους για καταργηση της θητειας βλεπω, το αιτιολογικο δεν βλεπω και την εναλακτικη Προταση δεν γραφει κανενας... Δεν γινεται ενας στρατος μονο ουκ...
για στο στομα σου ρε αια
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ
Anonymous

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από Anonymous »

Και ολοι στα 18 χωρις αναβολες! Η παμε στρατο για εκπαιδευση η δεν παμε. Δεν μπορουμε να πηγαινουμε και να ξυνουμε τα α*****α μας εχουμε ενα χρεος δεν θα εχω εγω τον καθε πιτσιρικα να καθετε η να κανει αγγαρια τη ειμασται αδερφες; Εγω εχω δυο γνωστους ο ενας μπηκε τωρα στρατο 30 χρωνων τη πραγματα ειναι αυτα; Και αλον ενα που ητανε να τον πανε Κυπρο και δεν ηθελε να παει φοβοτανε και πηρα η μανα του μεσα τηλεφωνω πολιτικους κατι τετοιο *και ηταν και πεζικο α'ι' τωρα αυτα τα παιδια να πολεμησουν θα τους φυγη το σκατο απ'τον κολο μου φαιναιτε οτι ειναι πολυ ΛΑΣΚΑ δυστυχως Εικόνα.

ΘΡΥΛΟΣ
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2010 10:06 pm
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από ΘΡΥΛΟΣ »

Εαν ημουνα πρωθηπουργος θα καταργουσα τον απλο στρατο και θα αυξανα την θειτεια στις ε. Δ στου 28 μηνες μπορει και να αφηνα μονο ΟΥΚ οπως λεει και ο φιλος ποιο πανω
Άβαταρ μέλους
ΛΟΚ soldier
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 7:54 pm
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από ΛΟΚ soldier »

Εγώ τι θα έκανα:

1. Θα διατηρούσα την υποχρεωτική θητεία στους 12 μήνες (ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο)

2. Στράτευση στα 22 έτη (για να μήν γκρινιάζουν όσοι σπουδάζουν, αλλά ταυτόχρονα να τελειώνουν τις προπτυχιακές σπουδές στην ώρα τους)

3. Θα αναβάθμιζα την εκπαίδευση σε όλα τα σώματα του πεζικού, ναυτικού, αεροπορίας όχι μόνο στις ειδικές δυνάμεις.

4. Θα διαχειριζόμουν αποτελεσματικότερα τις δαπάνες οπλισμού, στρατοπέδων (κατάργηση στρατοπέδων και συγκέντρωση στρατευμάτων σε λιγότερα στρατόπεδα, σε καίρια σημεία της χώρας)

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από yandr »

ΛΟΚ soldier έγραψε:2. Στράτευση στα 22 έτη (για να μήν γκρινιάζουν όσοι σπουδάζουν, αλλά ταυτόχρονα να τελειώνουν τις προπτυχιακές σπουδές στην ώρα τους)


Το ΚΚΕ θα σου έλεγε ότι το πρελεταριάτο εργάζεται ταυτόχρονα και δεν προλαβαίνει να τελειώσει σε 4 χρόνια. Άσε που πολλές σχολές (πχ Πολυτεχνείο) απαιτεί 5-ετή φοίτηση.

Υποχρεωτική στράτευση στα 18 είναι η μόνη δίκαιη λύση για τη θητεία.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από Rafale »

- μειωση του χρονου παραμονης στη παραμεθοριο και μετα μεταθεση στο τοπο καταγωγης τους.

- αυξηση εξοδων και αδειων. Σε ολους 1 βδομαδα αδεια μετα την ορκωμοσι

-πραγματικη μειωση της θητειας γιατι αυτη στην πραγματικοτητα δεν ηταν μειωση αφου οι στρατευσιμοι ειδαν τη παραμονη τους στα συνορα να αυξανεται.

- ασκησεις απαγορευση με πραγματικα πυρα.

- ιση θητεια για ολους σξ πν πα

- αξιοπρεπεις στεγαση και σιτιση

- αυξηση αποδοχων οπλιτων

- κλεισιμο ολων των στρατοπεδων που δεν εχουν νοημα να υπαρχουν (και οχι οπως του κεν κιλκις που μολις πηγανε να το κλεισουνε ξεσηκωθηκαν ολοι

- ολες οι επισκευες και οι συντηρησεις των στρατοπεδων γινεται απο οπλιτες (οχι)

- οπλιτες που τρεχουν σε πλημμυρες, φωτιες σαν δασοπυροσβεστες (οχι) που αναλαμβανουν τη φυλαξη των δασων ως δασοφυλακες και τη κρατικη μηχανη να κοιμαται ησυχως (οχι)

- τρεχουν στους σεισμους γιατι; Αντι να τρεξουν οι δημοι και οι νομαρχιες;(οχι)

- κααυ αλλη πονεμενη ιστορια. Φανταροι υπηρετες.

AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2010 10:38 pm
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ »

Μου θυμηζεται μια ιστορια με εναν μυθο του Πλατωνα το δακτυλιδι του Γυγη. Ισως μερικοι την γνωριζουν. Οσοι δεν την ξερουν αξιζει να την μαθουν. Γιατι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεμε αν Αποκτησουμε εξουσια ισως να γινουμε και χειρωτεροι και απο αυτους που μας κυβερνουν. Δεν το ξερουμε! Ένας βοσκός του βασιλιά της Λυδίας ονόματι Γύγης βρίσκει τυχαία ένα μαγικό δακτυλίδι μετά από δύο καταστρεπτικά φυσικά φαινόμενα. Την ώρα που έβοσκε τα πρόβατα του άρχοντά του, έπιασε φοβερή καταιγίδα και έγινε τόσο δυνατός σεισμός, ώστε άνοιξε η γη κάτω απ' τα πόδια του. Κατέβηκε στο χάσμα που δημιουργήθηκε και εκεί μέσα στα σπλάχνα της γης, είδε ένα μεγάλο χάλκινο κούφιο άλογο. Από κάποια ανοίγματα στα πλευρά του κοίταξε μέσα του και διαπίστωσε ότι εκεί ήταν ξαπλωμένος ένας νεκρός με διαστάσεις σχεδόν γιγαντιαίες. Και το σημαντικότερο, φορούσε στο χέρι του ένα χρυσό δακτυλίδι. Ο Γύγης το πήρε και ανέβηκε πάλι στην επιφάνεια. Κάποια μέρα διαπίστωσε ότι το πολύτιμο εύρημά του είχε μία αξιοπερίεργη μαγική δυνατότητα. Περιστρέφοντας την πέτρα Του («σφενδόνην» την ονομάζει ο Πλάτωνας) προς το εσωτερικό της παλάμης του, γινόταν αόρατος και εμφανιζόταν πάλι, γυρίζοντας το δακτυλίδι προς την αντίστροφη φορά. Ο ταπεινός βοσκός είχε λοιπόν στα χέρια του ένα τεράστιο όπλο. Μπορούσε να κάνει οτιδήποτε επιθυμούσε, χωρίς να γίνεται αντιληπτός και κυρίως, χωρίς να τιμωρείται ή έστω να επιπλήττεται. Έγινε από τη μια στιγμή στην άλλη φορέας μιας τουλάχιστον παράδοξης και απρόσμενης δύναμης, η οποία μπορούσε να λειτουργήσει προς όφελός του, πάντα όμως υπό το βάρος μιας έστω και λανθάνουσας αδικίας, που μπορούσε να φτάσει κι ως το έγκλημα. Και πραγματικά έτσι έγινε. Ο ασήμαντος μέχρι τότε Γύγης έγινε εραστής της βασίλισσας και με τη βοήθειά της σκότωσε τον αφέντη του και πήρε ο ίδιος την εξουσία. Κατέλαβε λοιπόν μια θέση που του χάρισε η δύναμη ενός χρυσού κρίκου, χωρίς να υπολογίσει τα αθέμιτα μέσα που χρησιμοποίησε, αλλά με μοναδικά κίνητρά -; Συνηθισμένα στην ανθρώπινη φύση -; Τη δόξα και τον πλούτο.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες