Αγαπημένες στρατιωτικές ταινίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ΛΟΚ soldier
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 7:54 pm
Επικοινωνία:

Αγαπημένες στρατιωτικές ταινίες

Δημοσίευση από ΛΟΚ soldier »

illy έγραψε:
ventouza29 έγραψε:Επισης καλη αλλα παλια ταινια ειναι η Πιο μεγαλη μερα του πολεμου...
τι ιστορια διαδραματιζεται; Ελληνικη ταινια ειναι; Αν ειναι τοσο καλη να την παρω σε ντι βι ντι


την είδα και εγώ πέρυσι στo Novacinema. Παλιά ταινία, αλλά πολύ ωραία. Σε μία σκηνή παίζει νομίζω και ο Sean Connery, πρέπει να ήταν άγνωστος τότε.

ventouza29
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2009 8:22 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αγαπημένες στρατιωτικές ταινίες

Δημοσίευση από ventouza29 »

ΛΟΚ soldier έγραψε:
illy έγραψε:
ventouza29 έγραψε:Επισης καλη αλλα παλια ταινια ειναι η Πιο μεγαλη μερα του πολεμου...
τι ιστορια διαδραματιζεται; Ελληνικη ταινια ειναι; Αν ειναι τοσο καλη να την παρω σε ντι βι ντι


την είδα και εγώ πέρυσι στo Novacinema. Παλιά ταινία, αλλά πολύ ωραία. Σε μία σκηνή παίζει νομίζω και ο Sean Connery, πρέπει να ήταν άγνωστος τότε.



Ναι οντως...
Anonymous

Αγαπημένες στρατιωτικές ταινίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Θαρρω ομως οτι αυτη η ταινια που "τα σπαει" ειναι το Πλατουν ετσι; Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΛΟΚ soldier
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 7:54 pm
Επικοινωνία:

Αγαπημένες στρατιωτικές ταινίες

Δημοσίευση από ΛΟΚ soldier »

illy έγραψε:Θαρρω ομως οτι αυτη η ταινια που "τα σπαει" ειναι το Πλατουν ετσι;Εικόνα



Έπεσες διάνα illy! Και εμένα μου αρέσει πολύ! αν και μου αρέσουν πάρα πολλές πολεμικές, αυτή ίσως είναι η αγαπημένη μου

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αγαπημένες στρατιωτικές ταινίες

Δημοσίευση από illy »

Βασικα σε πιο χαλαρο στυλ μου αρεσε το η λουφα κ παραλλαγη Ι4, ειχε πλακαΕικόναΕικόνα Και η αλλη με τον Μπεν Στιλερ που ηταν πρωταγωνιστες σε μια ταινια στρατιωτικηΕικόναΕικόνα
Dum spiro spero
Άβαταρ μέλους
ΛΟΚ soldier
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 7:54 pm
Επικοινωνία:

Αγαπημένες στρατιωτικές ταινίες

Δημοσίευση από ΛΟΚ soldier »

illy έγραψε:Βασικα σε πιο χαλαρο στυλ μου αρεσε το η λουφα κ παραλλαγη Ι4, ειχε πλακαΕικόναΕικόνα Και η αλλη με τον Μπεν Στιλερ που ηταν πρωταγωνιστες σε μια ταινια στρατιωτικηΕικόναΕικόνα


Εννοείς την Τροπική καταιγίδα. Την είδα και εγώ. Μου άρεσε πολύ το σημείο που πυροβολάνε οι "κακοί" με πραγματικά πυρά και οι καλοί με άσφαιρα!

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αγαπημένες στρατιωτικές ταινίες

Δημοσίευση από illy »

ΛΟΚ soldier έγραψε: Εννοείς την Τροπική καταιγίδα. Την είδα και εγώ. Μου άρεσε πολύ το σημείο που πυροβολάνε οι "κακοί" με πραγματικά πυρά και οι καλοί με άσφαιρα!

χαχαχαχα, ναι εχεις δικιο! Ιδιως το οτι εγινε κομματια ο σκηνοθετης ηταν αρκετα σοκαριστικο οταν καταλαβαινεις οτι οντως ηταν αληθινοΕικόναΕικόνα ΧαχαχαχαΕικόναΕικόνα
Dum spiro spero
Άβαταρ μέλους
ΛΟΚ soldier
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 7:54 pm
Επικοινωνία:

Αγαπημένες στρατιωτικές ταινίες

Δημοσίευση από ΛΟΚ soldier »

illy έγραψε:
ΛΟΚ soldier έγραψε: Εννοείς την Τροπική καταιγίδα. Την είδα και εγώ. Μου άρεσε πολύ το σημείο που πυροβολάνε οι "κακοί" με πραγματικά πυρά και οι καλοί με άσφαιρα!

χαχαχαχα, ναι εχεις δικιο! Ιδιως το οτι εγινε κομματια ο σκηνοθετης ηταν αρκετα σοκαριστικο οταν καταλαβαινεις οτι οντως ηταν αληθινοΕικόναΕικόνα ΧαχαχαχαΕικόναΕικόνα


ναι, "αληθινό" στα "ψέμματα"! Χαχαχαχαχαχα

qwerty
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 8:22 pm
Επικοινωνία:

Αγαπημένες στρατιωτικές ταινίες

Δημοσίευση από qwerty »

Οι πιο πρόσφατες στρατιωτικές ταινίες που είδα στον κινηματογράφο και μου άρεσαν είναι:(πριν ένα μήνα ακριβώς!) Εικόνα ο "ΛΙΒΑΝΟΣ (LEBANON) " του Samuel Maoz που πήρε τον Χρυσό Λέοντα του Φεστιβάλ Βενετίας 2009. Αναφέρεται στον πόλεμο στον Λίβανο τον Ιούνη του '82 και συγκεκριμένα στα 4 μέλη πληρώματος (περί των 20 χρόνων) ενός τεθωρακισμένου (το 95% της ταινίας είναι γυρισμένο μέσα στο τανκ (!)), τις σχέσεις τους (πώς αλλάζουν) υπό τις δεδομένες συνθήκες (πόλεμος) όταν τίθεται θέμα επιβίωσης κλπ. Πολύ καλό! Και ειδικά από σκηνοθεσία Εικόνα Εικόνα Και το "The Hurt Locker" της Kathryn Bigelow (πήγα την Δευτέρα και το είδα). Πολύ καλό επίσης! Με 6 από τα 9 βραβεία 'Οσκαρ 2010 που είχε προταθεί. Ο δεύτερος αρχηγός της ομάδας, ο James, θεωρείται "τρελή μορφή", ριψοκίνδυνος, ζει μέσα στην αδρεναλίνη (και αν κάποιες φορές όχι, το επιδιώκει φέρνοντας τους άλλους σε δύσκολη θέση-πολλές φορές και με την ζωή τους).(σκηνικό 1: Πετάει τα ακουστικά του που επικοινωνεί με την υπόλοιπη ομάδα για να βάλει τα δικά του (για ν' ακούσει μουσική) και όλα αυτά κατά την διάρκεια εξουδετέρωσης εκρηκ. Μηχανισμού... Σκηνικό 2: Ο ίδιος πήγε να εξουδετερώσει μηχανισμό χωρίς την στολή του... Σκηνικό 3: Κρατούσε κομμάτια από τους μηχανισμούς που εξουδετέρωνε κάτω από το κρεβάτι του... Σκηνικό 4: Το τέλος (εε, μην τα πω και όλα!) [;) ] Προς το παρόν. Αυτά.(σε σχέση με στρατιωτικές ταινίες) [;) ] Εικόνα
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αγαπημένες στρατιωτικές ταινίες

Δημοσίευση από Rafale »

Σιγουρα θα τα δω. Και γω αυτη την εντυπωση ειχα οτι θα ειναι πολυ καλα
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Αγαπημένες στρατιωτικές ταινίες

Δημοσίευση από Signaller »

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ το κλασικό πια PLATOON. Ειδικά η all time classic σκηνή με αυτόν που πέφτει με τα χέρια ψηλά... Θυμάμαι υπήρχε και παιχνίδι στον AMSTRAD τότε από την ταινία...

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αγαπημένες στρατιωτικές ταινίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σήμερα η Real News είχε τον Λεγεωνάριο με τον Βαντάμ!
Την έχει δεί κανείς την ταινία;
Και άν ναι είναι καλή;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Αγαπημένες στρατιωτικές ταινίες

Δημοσίευση από greko_27 »

Βανταμ και καλη ταινια που την ειδες; Εικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αγαπημένες στρατιωτικές ταινίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΑΔΩΞΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ Inglourious Basterds 2009
Περίληψη
Στην κατεχόμενη απ' τα Γερμανικά στρατεύματα Γαλλία, κατά τη διάρκεια του Δεύτερου Παγκοσμίου Πολέμου, μια Εβραία κοπέλα, η Σοσάνα, γίνεται μάρτυρας της δολοφονίας ολόκληρης της οικογένειάς της από τους Ναζί. Εκείνη, κατορθώνει να γλιτώσει και να δραπετεύει στο Παρίσι, όπου αποκτά νέα ταυτότητα και ζωή ως ιδιοκτήτρια ενός μικρού κινηματογράφου. Ταυτόχρονα, μια επίλεκτη ομάδα στρατιωτών, με επικεφαλής τον Υπολοχαγό Άλντο Ρέιν, αποφασίζει να εισβάλλει στη Γαλλία, και να κάνει τη ζωή των Γερμανών του Τρίτου Ράιχ κόλαση, μην αφήνοντας κανένα ζωντανό στο πέρασμά της - και μάλιστα ασκώντας πάνω τους τα απάνθρωπα αντιεβραϊκά μέτρα των Ναζί, με στόχο την τιμωρία τους με το ίδιο νόμισμα. Γνωστοί στους εχθρούς τους ως "Μπάσταρδοι", η ομάδα του Ρέιν βρίσκει στο πρόσωπο μιας Γερμανίδας ηθοποιού μία ανέλπιστη σύμμαχο στη μάχη που δίνει. Αλλά κι η Σοσάνα, καλείται να παίξει ένα σημαντικό ρόλο.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης