ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από diplomaths »

Καλησπέρα παντελή, καλώς ήρθες στο φορουμ, και καλή σου επιτυχία στις εξετάσεις
Στα αθλήματα στις στρατιωτικές σχολές, δεν μετράει η επίδοση. Ή περνάς, ή δεν περνάς. Τα όρια είναι για να αποκλείουν τις ακραίες περιπτώσεις, οπότε αν δεν είσαι σε αυτές, μην ανησυχείς
Στα ψυχομετρικά την πρώτη μέρα, σε βάζουν να ζωγραφίσεις αρχικά έναν άνθρωπο, ανεξαρτήτως φύλου, και μετά να γράψεις τα χαρακτηριστικά του: Όνομα, ηλικία, φύλο, επάγγελμα
μετά κάνεις το ίδιο για έναν άνθρωπο, του αντίθετου από το αρχικό φύλου. Μετά σου δίνουν και γράφεις πως βλέπεις εσύ τον εαυτό σου, μια παράγραφο, και μια παράγραφο για το πως βλέπουν οι άλλοι εσένα
Την δεύτερη μέρα των ψυχομετρικών, χωρίζεται η ομάδα, σε υποομάδες 15-20 ατόμων, και μπροστά σε μια επιτροπή 4-5 αξιωματικών-ψυχολόγων, θα συζητήσετε ένα θέμα, μεταξύ σας οι υποψήφιοι, όπου πρέπει να μιλήσεις και να διατυπώσεις την άποψή σου, και τέλος, μετά από αυτό, περνάει ένας ένας από την επιτροπή ξανά, του κάνουν μερικές ερωτήσεις, πχ, γιατί θέλει στρατιωτικές σχολές, γιατί το συγκεκριμένο όπλο, κλπ
μην σε πολυ-απασχολούν όμως αυτά, έχε πρώτη πρωτεραιότητα το διάβασμά σου τώρα Εικόνα
fistikisfiction
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 14, 2010 3:36 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από fistikisfiction »

rover οι τεχνικοι της ΑΣ (μηχανικοι αεροσκαφων) δεν προερχονται απο το τεχνικο σωμα αλλα απο την ΑΣ. Δεν μπορει για μια ειδικοτητα των οπλων να εκπαιδευονται στα σωματα... Βασικα δεν ξερω αν το ΤΧ βγαζει και μηχανικους αεροσκαφων αλλα αμφιβαλλω...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από roverr24 »

Οι τεχνικοι αεροσκαφων προερχονται απο το τεχνικο σωμα, εκπαιδευονται στο ΚΕΤΧ, η στη ΣΕΤΤΗΛ αναλογα αν ειναι μηχανοσυνθετες η ηλεκτρονικοι, και περνανε τα υπολοιπα σχολεια στο ΤΣΥΑΥ στο Στεφανοβικειο. Φορανε πουλαδες κανονικα οσοι ειναι και ιπταμενοι μηχανικοι, μπερεδες φορμες πτησης και σηματα της ΑΣ αλλα τα διακριτικα στο πετο ειναι του τεχνικου σωματος. Οι περισσοτεροι ειναι προελευσης ΣΜΥ αλλα εχει και επαγγελματιες οπλιτες. Οι δε διοικητες κλιμακιων και οι προερχομενοι απο ΣΣΕ μηχανικοι, ειναι αποφοιτοι μηχανολογοι μηχανικοι ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
commando96
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Δεκ 28, 2011 11:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από commando96 »

Δηλαδή τελειώνεις σχολή για στρατό ξηράς και μετα μπαίνεις στην αεροπορία

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από roverr24 »

Δεν ειναι πολεμικη αεροπορια ειναι αεροπορια στρατου, οπως λεμε πεζικο, πυροβολικο, τεθωρακισμενα ετσι και η αεροπορια στρατου ειναι ενα οπλο, κανονικα φορανε χακι στολες και δεν εχουν ουδεμια σχεση με την πολεμικη αεροπορια.αεροπλανα και ελικοπτερα εχει κ το ναυτικο και αυτοι που τα πετανε ειναι προσωπικο του ναυτικου.

στην αμερικη μαλιστα το ναυτικο εχει πανω απο 1000 αεροσκαφη, φ18 ειναι σχεδον ολα στο ναυτικο τους.

ολα τα σωματα εχουν εναερια μεσα, λιμενικο πυροσβεστικη αστυνομια, με εξαιρεση τα πυροσβεστικα αεροσκαφη που ανηκουν στο ΠΣ αλλα τα πετανε κ τα συντηρουν στελεχη της πολεμικης αεροποριας. Εχει ομως και το ΠΣ ελικοπτερα που τα πετανε αξ/κοι που ανηκουν στο ΠΣ

fistikisfiction
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 14, 2010 3:36 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από fistikisfiction »

Για να πω την αληθεια αυτό δεν το ήξερα ότι παρόλο που είναι τεχνικοί της ΑΣ εκπαιδεύονται στο ΚΕΤΧ στην πάτρα και φέρουν τα οπλόσημα του τεχνικού σώματος... Πίστευα ότι όλοι εκπαιδεύονται στο στεφανοβίκειο. Να σαι καλά.

Ραφαήλ

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Ραφαήλ »

Καλησπέρα και απο μένα. Είμαι μαθητής Β' Λυκείου ενιαίου λυκείου απο θεωρητική κατεύθυνση και η Σ. Μ. Υ είναι στις επιλογές μου για του χρόνου.
Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής πράγματα:
Α) Έχω 2 πτυχία αγγλικών (Michigan Lower και Michigan Proficiency), θα μετρήσουν όταν μπώ στη σχολή ή πρίν απο την εισαγωγή Μου;
Β) Έχω τον βαθμό της μαύρης ζώνης και 1 Dan στο Taekwondo. Όσοι γνωρίζουν το είδος να συμπεριληφθεί και αυτό (1 dan στο ITF και 1 dan στο wtf!) Επίσης πάνω σε αυτό έχω και ένα διεθνές πρωτάθλημα όπου βγήκα πρώτος και ένα πανελλήνιο που πάλι κατέκτησα την πρώτη θέση και έχουν γραφεί επίσημα στο αθλητικό μου δελτίο. Θα μετρήσει λογικά πριν μπώ ε; Γιατί παίρνω μόρια απο εκεί. Μετά υπάρχει περίπτωση αν μπώ στη σχολή να μπώ σαν εκπαιδευτής η κάτι τέτοιο;
Γ) Έχω πτυχίο μουσικής στο αρμόνιο. Δούλευα σε αίθουσες δεξιώσεων και στα ''μπουζούκια'΄όπως τα χαρακτηρίζουμε. Αυτό μπορεί να μετρήσει αφού μπώ λογικά στη σχολή και να συμμετάσχω στην μπάντα του στρατού;

Αυτά είχα να ρωτήσω. Όποιος μπορεί και έχει την θέληση ας μου δώσει μια απάντηση για να ξέρω και γω που βρίσκομαι περίπου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Αλέξης »

Φίλε μου είναι διαφορετικά τα πράγματα απ ότι τα περιμένεις... Τα πτυχία αγγλικών δε μετράνε για την εισαγωγή σου... Είναι απλά επιπλέον προσόντα μόλις τελειώσεις... Δε γνωρίζω για τα μόρια από τη διάκρισή σου στο πανελλήνιο, λογικά κάτι παίρνεις... Όσο για το να μπείς εκπαιδευτής στη σχολή είναι λίγο τραγελαφική ερώτηση... Είσαι ΑΣΣΟΣ... Τέλος σε ότι αφορά τη μουσική λογικά αποφοιτώντας κάτι μπορείς να κάνεις με την μπάντα αλλά σε καμία περίπτωση μην υπολογίζεις εκεί... Είσαι στρατιωτικός, όχι μουσικός ! Από θεωρητική δε κατεύθυνση να πας ΣΜΥ... Λίγο δύσκολο...
Άβαταρ μέλους
PantelisGR
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Σεπ 21, 2011 5:26 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από PantelisGR »

Ευχαριστω για της απαντησεις σας. Ραφαηλ επειδη και εγω ασχολουμε το taekwndo παρα πολλα χρονια νομιζω ότι πλεον μορια περνουν οι ευρωπαικοι και οι παγκοσμιοι πρωταθλητες. Εγω ειχα και στις 2 σχολες μου ατομα που περασαν οπου ηθελαν αλλα ο ενας ηταν πρωταθλητης κοσμου όπως και η αδελφη του και ο άλλος ευρωπαϊκος. Παρολα αυτά εν μπορω να σε απαντησω με σιγουρια. Ο δασκαλος σου θα τα ξερει καλυτερα.
Άβαταρ μέλους
GreekSoldier1
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2012 4:27 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από GreekSoldier1 »

Ραφαήλ πρέπει να πάρεις μαθηματικά γενικής παιδείας για να μπεις Σ. Μ. Υ. Και εγώ θεωρητική είμαι και μόνο έτσι θα μπεις. Να ξέρεις ότι χάνουμε και 1400 μόρια. Αυτά από μένα!
Άβαταρ μέλους
Rafail_95
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2011 11:36 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Rafail_95 »

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους!
Με καλύψατε πλήρως.
Αλέξη όσο αναφορά την ΣΜΥ και την θεωρητική κατεύθυνση υπάρχει τρόπος εισαγωγής παίρνοντας μαθηματικά γενικής παιδίας ως επιλογή στις πανελλαδικές. Ας ελπίσουμε πως το όνειρο θα βγεί αληθινό! Καλή επιτυχία σε όλους! Και πάλι ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
GreekSoldier1
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2012 4:27 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από GreekSoldier1 »

Ραφαήλ μαζί θα πέσουμε. Β' Λυκείου και εγώ ;)
Άβαταρ μέλους
Rafail_95
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2011 11:36 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Rafail_95 »

Καλή μας επιτυχία φίλε μου... Θα μιλάμε σου στέλνω μήνυμα. )
ΕΛΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ... ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες