Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2010)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μέχρι 4,5 μυωπία βγαίνεις Ι1
4,5-7 Ι2
7 μέχρι 9,5 Ι3
πάνω από 9,5 Ι4
JonJon

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από JonJon »

Για τους αλεξιπτωτιστές ισχύουν τα παρακάτω στο λινκ http://www.army.gr/default.php?pname=sub_DED_INFO_PATH&la=1

Το οφθαλμολογικό είναι 8/10 οπτική οξύτητα.
Αυτό δεν βγαίνει μόνο από την μυωπία αλλά και από άλλες παθήσεις πχ αστιγματισμός κλπ. Στο διαδίκτυο υπάρχουν κάποια πρόχειρα τεστ αν θες να δοκιμάσεις την οπτική σου οξύτητα.
Ελπίζω να βοήθησα.
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

JonJon έγραψε:Για τους αλεξιπτωτιστές ισχύουν τα παρακάτω στο λινκ http://www.army.gr/default.php?pname=sub_DED_INFO_PATH&la=1

Το οφθαλμολογικό είναι 8/10 οπτική οξύτητα.
Αυτό δεν βγαίνει μόνο από την μυωπία αλλά και από άλλες παθήσεις πχ αστιγματισμός κλπ. Στο διαδίκτυο υπάρχουν κάποια πρόχειρα τεστ αν θες να δοκιμάσεις την οπτική σου οξύτητα.
Ελπίζω να βοήθησα.


Ωραιος.
Οσοι θελουν ε να δοκιμασουν
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
vesst
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2010 2:44 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από vesst »

Παιδια για τη μειοπια και τα Ε. Τ. Α τι ισχυει; Οτι και για τις υπολοιπες Ε. Δ δηλαδη κατω απο 2.5 σε καθε ματι; Παρακαλω ας απαντησει καποιος ο οποιος ειναι γνωστης του αντικειμενου. Ευχατιστω
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Το ΕΤΑ δεν είναι σχολή, μονάδα είναι και πας εφόσον είσαι ήδη στέλεχος των Ε. Δ.-δεν έχει δλδ. Διαφορετικές απαιτήσεις.
vesst
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2010 2:44 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από vesst »

Σε ευχαριστω
ταταρος

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από ταταρος »

Ρε παιδες εγω εχω 6 βαθμους κ στα 2 ματια, αλλα μπαινω τωρα τον αυγουστο κ εχω αρρωστησει με το θεμα των ε. Δ. Εδω κ αρκετο καιρο... Αν τους πω οτι εχω τρια η τεσσερα π. Χ. Υπαρχει πιθανοτητα να με περασουν; Κ αν με περασουν θα τα βγαλω περα φοροντας ολη την ωρα φακους (γτ αν φυγει κανας φακος καληνυχτα σας μαλλον) η ειναι τοσο μανικι που να μην σκεφτω να το κανω καν;
ας απαντησει καποιος! Ευχαριστω προκαταβολικως!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν τους πει 3-4 δεν θα ασχοληθούνε και θα είσαι κανονικά Ι1 όσο για τους φακούς εγώ πότε στην θητεία μου δεν έβαλα φακούς μια χαρά με βολέψανε και τα γυαλιά
ταταρος

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από ταταρος »

Χμμ. Λες να μην ασχοληθουν; Ευχαριστω αδελφε.
μαλλον η τελικη αποφαση θα παρθει μεσα τελευταια στιγμη
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

ταταρος έγραψε:Χμμ. Λες να μην ασχοληθουν; Ευχαριστω αδελφε.
μαλλον η τελικη αποφαση θα παρθει μεσα τελευταια στιγμη
Δεν θα ασχοληθει κανενας εκτος αν τα γυαλια σου κανουν Μπαμ οτι ειναι για σοβαρο προβλημα (δεν ξερω απο προβληματα στα ματια καθολου). Απλα φροντησε να εχεις κανενα κορδονι που να σου τα κραταει στο κεφαλι και ενα δευτερο ζευγαρι για καθε περιπτωση.
Άβαταρ μέλους
rudxai
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Αύγ 04, 2010 8:01 pm
Ενδιαφέροντα: Sports,Computers,Movies
Επάγγελμα: Programmer
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από rudxai »

Πήρα τηλέφωνο μαλεμε (αλεξίπτωτα) και μου είπαν οτι δεν πρεπει να εχω καθόλου μυωπία, ούτε γυαλιά ούτε φακούς.:(:(
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από Hyper »

Ναι και επισης δεν πρεπει να εχεις γρατζουνια απο τοτε που γεννηθηκες, μην τρελαθουμε τωρα.rudxai τα πραγματα δεν ειναι ετσι μπορεις να πας φτανει να εχεις μυωπια κατω απο 2.5 τωρα αυτο ισως στο ειπαν διοτι ως γνωστον δεν περνας απλα στα αλεξιπτωτα θελει κ λιγο βυσμα η παρα πολυ καλες επιδοσεις στα αθληματα. Μην απογοητευεσαι κ δουλεψε μεχρι να μπεις και θα δικαιωθεις αν το θες πολυ.

10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Hyper έγραψε:Ναι και επισης δεν πρεπει να εχεις γρατζουνια απο τοτε που γεννηθηκες, μην τρελαθουμε τωρα.rudxai τα πραγματα δεν ειναι ετσι μπορεις να πας φτανει να εχεις μυωπια κατω απο 2.5 τωρα αυτο ισως στο ειπαν διοτι ως γνωστον δεν περνας απλα στα αλεξιπτωτα θελει κ λιγο βυσμα η παρα πολυ καλες επιδοσεις στα αθληματα. Μην απογοητευεσαι κ δουλεψε μεχρι να μπεις και θα δικαιωθεις αν το θες πολυ.



Πολυ σωστός...
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Άβαταρ μέλους
rudxai
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Αύγ 04, 2010 8:01 pm
Ενδιαφέροντα: Sports,Computers,Movies
Επάγγελμα: Programmer
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από rudxai »

Hyper έγραψε:Ναι και επισης δεν πρεπει να εχεις γρατζουνια απο τοτε που γεννηθηκες, μην τρελαθουμε τωρα.rudxai τα πραγματα δεν ειναι ετσι μπορεις να πας φτανει να εχεις μυωπια κατω απο 2.5 τωρα αυτο ισως στο ειπαν διοτι ως γνωστον δεν περνας απλα στα αλεξιπτωτα θελει κ λιγο βυσμα η παρα πολυ καλες επιδοσεις στα αθληματα. Μην απογοητευεσαι κ δουλεψε μεχρι να μπεις και θα δικαιωθεις αν το θες πολυ.



βρε εγω δουλεύω αλλα η μυωπία απο 3 δεν προκειται να πάει 2,5. Το κέρατό μου ;[
Κριμας γιατι πάντα ήθελα να παω αλεξιπ.
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rudxai την Τρί Αύγ 10, 2010 9:09 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2010)

Δημοσίευση από Hyper »

Μην τους το πεις αν και θα σε εξετασουν ποτε δεν ξερεις πες 2.5 αυτη ειναι η μια περιπτωση και η αλλη ειναι να πας με φακους επαφης να πεις οτι δεν εχεις καθολου κ να περασεις ετσι απτον οφθαλμιατρο. Διοτι ειναι κριμα να χασεις την θεση για 0.5 δεν θα στο προτεινα αν ηξερα οτι θα μπορουσες να υποστεις ζημια η αν ηταν θεμα υγειας διαφορετικο. Απλα για μισο βαθμο μυωπιας δεν αξιζει να κοπεις.

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες