ΕΤΑ - Εκπαίδευση, ασκήσεις, αποστολές

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
νυχτοπούλι

ΕΤΑ - Εκπαίδευση, ασκήσεις, αποστολές

Δημοσίευση από νυχτοπούλι »

Κυριε πυρπιλιδη να ρωτησω κατι; Στο σχολειο σωματοφυλακων για ποιοες ακριβως συνθηκες εκπαιδευεστε; Εχω διαβασει οτι συνηθιζεται οι σωνματοφυλακες του αρχηγου του στρατου να ειναι απο το ετα; Εχει καποια σχεση το σχολειο με αυτο;
ΠΥΡΠΙΛΙΔΗΣ80Α

ΕΤΑ - Εκπαίδευση, ασκήσεις, αποστολές

Δημοσίευση από ΠΥΡΠΙΛΙΔΗΣ80Α »

Καμια σχεση νυχτοπουλι. Αυτο το σχολειο ειχε σχεση τοτε με φυλαξη υψηλα ισταμενων κυβερνητικων προσωπων. Βλεπεις τοτε εμεις περναμε την εκπαιδευση και κατοπιν επιμορφωναμε τα σωματα ασφαλειας, που περνουσαν απο την σχ. Αλ. Ετα τοτε σημαινε, δεν βρισκω τις λεξεις, ξερω γω; Ραμπο, τοπ οφ δε τοπς, δυναμιτης; Εμεις αποεωφουσαμε τα σχολεια και τα μεταφεραμε. Εχω ξαναγραψει ας πουμε πολεμικες τεχνες, λιμενικο, αστυνομια, σε εμας εκπαιδευοντουσταν. Τωρα μπορω να μαρτυρησω οτι σε κατι κολοσιαιες μεταφορες χρηματων εστελναν εμας. Και αρκετα που δεν μπορω να πω. Μονον αυτο. Εγω εκτος το 45αρι σε δυο περιπτωσεις ειχα μαζι μου οπλισμενο ενα βομβιδοβολο μ-48.
νυχτοπούλι

ΕΤΑ - Εκπαίδευση, ασκήσεις, αποστολές

Δημοσίευση από νυχτοπούλι »

Ααα! Ευχαριστω για την διευκρινυση! Παντως αυτο με τον αρχιγο του στρατου αληθευει νομιζω! Ειναι παραδοση οπως διαβασα! Τρομερα πραγματα οσα μου λες... Οσα ακουω τοσο πορωνομαι! Τρελενομαι! Ευχαριστω για τις στιγμες χαρας που μου δινεις!
ΠΥΡΠΙΛΙΔΗΣ 80Α

ΕΤΑ - Εκπαίδευση, ασκήσεις, αποστολές

Δημοσίευση από ΠΥΡΠΙΛΙΔΗΣ 80Α »

Διορθωση μ-79 ηθελα να πω.
Georgios3377
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2010 3:59 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Εκπαίδευση, ασκήσεις, αποστολές

Δημοσίευση από Georgios3377 »

Εχωντας διβασει καποια πραγματα για το ΕΤΑ θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις, μιας και βλεπω οτι υπαρχουνε ανθρωποι που εχουνε υπηρετησει η υπυρετουνε στην μοναδα στο forum.

1) Οταν μιλαμε για αποστολες LRRP για ποσο βαθος στην ενδοχωρα του εχθρου μιλαμε
2) Εχουνε γινει αποστολες LRRP στην ενδοχωρα των πιθανων αντιπαλων
3) Εχουνε δημιουργηθει "αποθηκες" πυρομαχικων και εξοπλισμου στην ενδοχωρα του υποτιθεμενου εχθρου.
4) Εχουνε πραγματοποιηθει μεχρι τωρα τακτικες επιχηρησεις εναντιων του λεγομενου "CCK" γιατι το θεμα ειχε ακουστει πριν απο λιγα χρονια.
5) Υπαρχει περιπτωση να περνανε αντιστοιχα τμηματα των πιθανον αντιπαλων στην ελλαδα ως "λαθρομεταναστες";
6) Γνωριζουνε την συσταση των αντιστοιχων μοναδων των πιθανων αντιπαλων;
aetos-lok
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 5:58 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Εκπαίδευση, ασκήσεις, αποστολές

Δημοσίευση από aetos-lok »

Οι αποστολες αυτες παλιοτερα λεγοντουσταν αναγνωρισεις. επισημα αυτες λαμβαναν χωρα γυρω απο τον ποταμο (δεν αναφερεται) στα συνορα. οι του ετα δεν ειχαν απανωτους τιποτα αποδεικτικο. δεν μιλαμε για χαρτια. μιλαμε οτι ξυλωνοντουσταν απο τα σωβρακα ακομα και οι ετικετες. οι διεισδυση ηταν σε βαθος μερικων χιλιομετρων. αργοτερα ειχα ακουσει οτι γινοντουσταν και αναγνωρισεις πολυ χαμηλα στα παραλια. μεγιστος βαθμος επικινδυνοτητας. σε περιπτωση συλληψης διαταγες ελεγαν απωλεια γεωγραφικης θεσης απο λαθος. εφοδιασμος μονον φαρμακευτικου υλικου, και επικοινωνιακου λογω βαρους. βασικη παραμετρος δεν συζειτειτο ποτε τιποτα μεταξυ ακομη και ανωτατων αξιωματικων και γινοταν απο ολιγομελεις ομαδες. οσα αναφερω μπορει να ειναι και φανταστικα.
Μακεδονας
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2010 1:18 am
Τοποθεσία: Σουηδια
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Εκπαίδευση, ασκήσεις, αποστολές

Δημοσίευση από Μακεδονας »

Georgios3377 έγραψε:Εχωντας διβασει καποια πραγματα για το ΕΤΑ θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις, μιας και βλεπω οτι υπαρχουνε ανθρωποι που εχουνε υπηρετησει η υπυρετουνε στην μοναδα στο forum.

1) Οταν μιλαμε για αποστολες LRRP για ποσο βαθος στην ενδοχωρα του εχθρου μιλαμε
2) Εχουνε γινει αποστολες LRRP στην ενδοχωρα των πιθανων αντιπαλων
3) Εχουνε δημιουργηθει "αποθηκες" πυρομαχικων και εξοπλισμου στην ενδοχωρα του υποτιθεμενου εχθρου.
4) Εχουνε πραγματοποιηθει μεχρι τωρα τακτικες επιχηρησεις εναντιων του λεγομενου "CCK" γιατι το θεμα ειχε ακουστει πριν απο λιγα χρονια.
5) Υπαρχει περιπτωση να περνανε αντιστοιχα τμηματα των πιθανον αντιπαλων στην ελλαδα ως "λαθρομεταναστες";
6) Γνωριζουνε την συσταση των αντιστοιχων μοναδων των πιθανων αντιπαλων;


Στο 1. Σου απαντω με ενα λαικο επιφωνημα... Οσο πιο βαθια τοσο πιο καλα.
Στο 2 και στο 3 Ολα ειναι πιθανά και ταυτοχρονα... Απιθανα.
Στο 4 Δεν ξερω την απαντηση
Στο 5,6 η απάντηση ειναι οπως στο 2 και το 3.

Μην ρωτατε ρε παιδια τετοια πραγματα... Απλη λογικη. Ρωτατε πραγματα που δεν πρεπει να απαντηθουν για διαφορους λογους πχ.
Ξερετε ποιος διαβαζει το φορουμ αυτο η νομιζετε οτι ειμαστε μονοι μας στο Ιντερνετ;

Μηπως θελετε και συντεταγμενες "αποθηκων" ΕικόναΕικόνα

aetos-lok
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 5:58 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Εκπαίδευση, ασκήσεις, αποστολές

Δημοσίευση από aetos-lok »

Διαβαζοντας και τα αλλα forum θα ηθελα να ρωτησω.
1) η σχολη δεν ειναι πια ασπροπυργο;
2) το ετα εφυγε απο εκει;(αν επιτρεπεται)
ΛΟΚfor

ΕΤΑ - Εκπαίδευση, ασκήσεις, αποστολές

Δημοσίευση από ΛΟΚfor »

Αυτο με την χηροβομβηδα το εχω δη.

Μια φορα δωσανε σε ενα εκπεδευομενο 2 απασφαλισμενες χηροβομβιδες και αυτος ετρεμε και του επεσε η μια και ο επεδευτης τη πεταξε αλα του εσκασε και του εκοψε ενα δαχτιλο

ΛΟΚfor

ΕΤΑ - Εκπαίδευση, ασκήσεις, αποστολές

Δημοσίευση από ΛΟΚfor »

Δεν πολυκαταλαβενω τι γραφης αλα αναφερεσε σε μενα. Υπηρετησα στο ΕΤΑ το 1985 και αυτο το περιστατικο με την χηροβομβιδα εγινε μπροστα στα μάτια μου.

Η χηροβομβιδα ειχε φυγη απο το χερη του εκπεδευτή 10-20 ποντους όταν εσκασε. Ειχε αγιο που δεν του εσκασε στα μουτρα.

Γινοταν συχνά στους κενουργιους που ερχότανε.

aetos-lok
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 5:58 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Εκπαίδευση, ασκήσεις, αποστολές

Δημοσίευση από aetos-lok »

aetos-lok έγραψε:
λοκfor έγραψε:δεν πολυκαταλαβενω τι γραφης αλα αναφερεσε σε μενα.υπηρετησα στο ετα το 1985 και αυτο το περιστατικο με την χηροβομβιδα εγινε μπροστα στα μάτια μου.

η χηροβομβιδα ειχε φυγη απο το χερη του εκπεδευτή 10-20 ποντους όταν εσκασε. ειχε αγιο που δεν του εσκασε στα μουτρα.

γινοταν συχνά στους κενουργιους που ερχότανε.


φιλε δεν θελω να αμφιβαλω σε αυτα που λες αλλα ξερεις αν ηταν χειρομβοβιδα κανονικη και εσκαγε 10-20 ποντους απο το χερι του τοτε οι γυρω απ αυτον και σε αποσταση 15 τουλαχιστον μετρων θα ειχαν γινει σουρωτηρι. γι αυτο στην εκπαιδευση υπαρχουν τα ειδικα ορηγματα εκπαιδευτου-εκπαιδευομενου με τσιμεντενια τοιχακια στυλ λαβυρινθου. μηπως ηταν κατι αλλο εκπαιδευτικο; που δεν μπορω βεβαια να φανταστω οτι υπηρχε τοτε. τα φωτα σας νεοτεροι μου.
ΟΑΑΕΕ02
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2010 2:21 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Εκπαίδευση, ασκήσεις, αποστολές

Δημοσίευση από ΟΑΑΕΕ02 »

aetos-lok έγραψε:Διαβαζοντας και τα αλλα forum θα ηθελα να ρωτησω.
1) η σχολη δεν ειναι πια ασπροπυργο;
2) το ετα εφυγε απο εκει;(αν επιτρεπεται)
η σχολη ειναι στον ασπροπυργο και το ετα στο πευκο
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Εκπαίδευση, ασκήσεις, αποστολές

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

KaΛό είναι να αναλύεται κάποια πράγματα που γράφεται γιατί δεν διαβάζουν μόνο 15χρονοι το φόρουμ και βέβαια δεν έχω τη διάθεση να αμφισβιτήσω κανεναν αλλά αδερφέ αν έβλεπες κανονική χειροβομβίδα (αμυντική-επιθετική) να πυροδοτείται μπροστά στα μάτια σου, σήμερα δεν θα ήσουν εδω για να το γράψεις... !
Η ζημιά που αναφέρεις μπορεί να προκληθεί μόνο απο χειροβομβίδα κρότου-λάμψης ή και κροτίδα... Εικόνα
ΟΑΑΕΕ02
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2010 2:21 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Εκπαίδευση, ασκήσεις, αποστολές

Δημοσίευση από ΟΑΑΕΕ02 »

Μαλλον κροτου λαμψης θα ηταν νομιζω κι εγω
ΛΟΚfor

ΕΤΑ - Εκπαίδευση, ασκήσεις, αποστολές

Δημοσίευση από ΛΟΚfor »

Nicolas_mk2 έγραψε:KaΛό είναι να αναλύεται κάποια πράγματα που γράφεται γιατί δεν διαβάζουν μόνο 15χρονοι το φόρουμ και βέβαια δεν έχω τη διάθεση να αμφισβιτήσω κανεναν αλλά αδερφέ αν έβλεπες κανονική χειροβομβίδα (αμυντική-επιθετική) να πυροδοτείται μπροστά στα μάτια σου, σήμερα δεν θα ήσουν εδω για να το γράψεις... !
Η ζημιά που αναφέρεις μπορεί να προκληθεί μόνο απο χειροβομβίδα κρότου-λάμψης ή και κροτίδα... Εικόνα
Ηταν κανονικη χηροβομβιδα μπακλαβαδοτη και εσκασε κανονικά.

Τα βληματα περασανε διπλα μας. Στο ΕΤΑ ημουν 2 χρονια και της γνωριζο και εχω δη περισοτερες απο σενα.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες