Επιτροπή Απαλλαγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
kostas888
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 11:28 am
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από kostas888 »

Η επ'αοριστον αναβολή δίνετε μόνο μετά από συμπλήρωση 2 ετών αναβολών και να μπορείς να την δικαιολογήσεις(χαρτί από γιατρό) όταν περάσεις από επιτροπή απαλλαγών. Αν απορριφθείς από την ΕΑ μπορείς να ξαναπεράσεις και πάλι.
Νικος

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Νικος »

Καλησπέρα σε περίπτωση που η επιτροπή αρνηθεί μπορούμε να ξαναπάμε φρουραρχείο να κάνουμε τα χαρτιά η μπαίνουμε; ποια είναι δηλαδή η διαδικασία να ξανά περάσουμε επιτροπή εφόσον απορριφθούν ε;
Άβαταρ μέλους
kostas888
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 11:28 am
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από kostas888 »

Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν απορριφθείς από ΕΑ μέσω της διαδικασίας του φρουραρχειου αν γίνεται να ξανατρεξεις την διαδικασία μέσω Φρουραρχείου πάλι. Καλο είναι να κάνεις ένα τηλ στην στρατολογία σου ή και ακόμη στο φρουραρχείο που ανήκεις. Παντως γενικά για απαλλαγή καλό είναι, όχι παντα, να ακολουθείς την διαδικασία στρατοπέδου με συνοδό φεύγεις την ίδια μέρα από το στρατόπεδο και περνάς από ΕΑ την επόμενη μέρα.
νικολας

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από νικολας »

Σε ευχαριστω απλα ρωτησα γιατι ειπες οτι μπορείς να ξαναπερασεις.
νικολας

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από νικολας »

Καλησπερα. Το χαρτι γιατρου που θα χρησιμοποιησουμε στο φροθραρχειο αν εινα 3 μηνες πριν κανει; Μεχρι ποσους μηνες μπορουμε να ο χρησιμοποιηησουμε> Γιατι ογιατρος μου λειπει σε αδεια. Παρακαλω απαντηστε γρηγορα γιατι πρεπει ν κανω τις διαδικασιες αμεσα. Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας. Καλημερα
Χρηστος

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Χρηστος »

Καλησπερα παιδια, ηταν να παω μεχρι τις 7 δεκεμβριου επιτροπη απαλλαγων για να μου δωσουν την δευτερη αναβολη μου, οπου και πηγα.

Την πρωτη φορα, ειχα παει και απλα τελειωσαμε ολα καλα, δεν θυμαμαι αν μου εδωσαν χαρτι που ελεγε αναβολη εως "τοτε" ι αν ηρθε αργοτερα σπιτι.

Αυτη τη φορα, με ρωτησε εκει ενας κυριος αν εχω χαρτι ιατρου που να με παρακολουθει, το οποιο δεν ειχα μαζι μου και μου ειπε να του το στειλω με φαξ για να κανει τα χαρτια μου. Εστειλα τα χαρτια την ιδια μερα οπως ζητηθηκαν.

Επρεπε να ξαναπαω η περιμενω χαρτι; Νομιζω τη πρωτη φορα μου εδωσαν χαρτι που το εγραφε.

Δεν μου εχει δοθει κατι ακομα και απο οσο ξερω δικαιουμε ακομα 6 μηνες αναβολη.

εθχαριστω... /div>
σακηςςςςςςςςςςς
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 04, 2019 9:27 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από σακηςςςςςςςςςςς »

Καμια απαντηση και βοηθεια στο παιδι γιατι με ενδιαφερει και μενα.
Μιχαλης

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Μιχαλης »

Καλησπερα. Πηγα σημερα απο το φρουραρχειο για να δω αν παιρνω απαλλαγη, εχω κανει οπισθια σπονδυλοδεσια και με στειλανε στο 401 που ο γιατρος εβγαλε γνωματευση αναβολη για 2 χρονια για λογους υγειας. Πηγα στρατολογια και μου ειπανε να περασω απο επιτροπη απαλλαγων αθηνων εως 28/2/19. Ξερει κανεις αν πρεπει να παρω τηλεφωνο για ραντεβου και που στο καλο ειναι; Το μονο που βρηκα ειναι Οτι ειναι μεσα στο 401 στο στρατιωτικο νοσοκομειο.
Νίκος

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Νίκος »

Είναι όντως μέσα στο 401, μπαίνοντας μέσα λοξά αριστερά. Μην ανησυχείς θα σε καθοδηγήσουν από την πύλη αν έχεις πρόβλημα. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται ραντεβού, αλλά δεν στο λέω με βεβαιότητα.
Νικόλαος

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Νικόλαος »

Παιδιά έκανα τη διαδικασία μέσω φρουραρχείο για απαλλαγή αλλά μου κλείσανε το ραντεβού μετά από 1 μήνα και 10 μέρες δε πιστεύουν να χω κάποιοι πρόβλημα έτσι; που θα περάσει η προθεσμία.. έχει τύχει σε κανένα;
vasilis401
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Απρ 22, 2019 9:19 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από vasilis401 »

Θα έλεγα "καλησπέρα", αλλά δε μου βγαίνει η ρημάδα. Πιο απαισιόδοξο νήμα απ' αυτό δεν έχω ξαναδεί στο site... Όλο ιστορίες αποτυχίας και ταλαιπωρίας. Διαβάζοντας το, δε με βλέπω να περνάω από τον πέλεκυ της επιτροπής...

1) Anyway, ξέρει κανείς να μου πει από πόσα άτομα αποτελείται η επιτροπή; Πόσοι θα είναι μέσα στο γραφείο;

2) Γενικά, μπορείς να τους μιλήσεις (γιατί σκοπεύω να χύσω λίγη σάλτσα, την οποία ευτυχώς μπορώ να στοιχειοθετήσω) ή είναι πολύ αυστηροί και απλά απαντάς σε ό, τι σε ρωτάνε;

3) Τι περίπου ρωτάνε;

4) Κάπου πιο πίσω στο νήμα διάβασα ότι όταν πας τα χαρτιά σου στο Ρουφ (δλδ μετά τη διαδικασία φρουραρχείο > Νοσοκομείο > Φρουραρχείο) σε κοιτάζει κι εκεί γιατρός. Ισχύει αυτό; Σε εξετάζει ξανά;

5) Στην επιτροπή αρκεί να πας τη γνωμάτευση του στρατιωτικού γιατρού, ή θέλει και παλιότερα χαρτιά; Γιατί απ' τα τελευταία γιοκ.

6) Πρόκειται για την 1η αναβολή που θέλω να πάρω, μετά την αναβολή λόγω σπουδών. Δε θέλω απαλλαγή. Λέτε να τις εγκρίνουν ευκολότερα τις αναβολές;

fsafa

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από fsafa »

vasilis401 έγραψε:Θα έλεγα "καλησπέρα", αλλά δε μου βγαίνει η ρημάδα. Πιο απαισιόδοξο νήμα απ' αυτό δεν έχω ξαναδεί στο site... Όλο ιστορίες αποτυχίας και ταλαιπωρίας. Διαβάζοντας το, δε με βλέπω να περνάω από τον πέλεκυ της επιτροπής...

1) Anyway, ξέρει κανείς να μου πει από πόσα άτομα αποτελείται η επιτροπή; Πόσοι θα είναι μέσα στο γραφείο;

2) Γενικά, μπορείς να τους μιλήσεις (γιατί σκοπεύω να χύσω λίγη σάλτσα, την οποία ευτυχώς μπορώ να στοιχειοθετήσω) ή είναι πολύ αυστηροί και απλά απαντάς σε ό, τι σε ρωτάνε;

3) Τι περίπου ρωτάνε;

4) Κάπου πιο πίσω στο νήμα διάβασα ότι όταν πας τα χαρτιά σου στο Ρουφ (δλδ μετά τη διαδικασία φρουραρχείο > Νοσοκομείο > Φρουραρχείο) σε κοιτάζει κι εκεί γιατρός. Ισχύει αυτό; Σε εξετάζει ξανά;

5) Στην επιτροπή αρκεί να πας τη γνωμάτευση του στρατιωτικού γιατρού, ή θέλει και παλιότερα χαρτιά; Γιατί απ' τα τελευταία γιοκ.

6) Πρόκειται για την 1η αναβολή που θέλω να πάρω, μετά την αναβολή λόγω σπουδών. Δε θέλω απαλλαγή. Λέτε να τις εγκρίνουν ευκολότερα τις αναβολές;



1.3 στρατιωτικοί

2. Η επιτροπή απλά επικυρώνει την απόφαση/γνωμάτευση του γιατρού που θα σε εξετάσει.

3. Τίποτα.

4. Μόνο στο νοσοκομείο σε εξετάζει ο γιατρός.

5. Η επιτροπή βλέπει μόνο την απόφαση του γιατρού, ο, τι ιστορικό έχεις το λες στο γιατρό.

6. Η επιτροπή κατά 99% δεν αλλάζει την απόφαση του γιατρού.

vasilis401
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Απρ 22, 2019 9:19 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από vasilis401 »

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Μια διευκρίνηση ακόμα αν μπορείς. Στο 1ο ερώτημα εννοείς ότι η επιτροπή αποτελείται από 3 στρατιωτικούς γιατρούς ή 3 στρατιωτικούς σκέτο ;
fsafa

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από fsafa »

vasilis401 έγραψε:Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Μια διευκρίνηση ακόμα αν μπορείς. Στο 1ο ερώτημα εννοείς ότι η επιτροπή αποτελείται από 3 στρατιωτικούς γιατρούς ή απλά 3 στρατιωτικούς (σκέτο) ;


Ε μερικά πράγματα είναι αυτονόητα, στρατιωτικοί γιατροί είναι άνθρωποι.

Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Jay27 »

Τα χαρτιά από γιατρούς τι χρονικό διάστημα έχουν ισχύ; Επειδή ήταν να καταταγώ με την ΕΣΣΟ Μαρτίου αλλά μπαίνω τώρα Μαϊο. Έχουν περάσει 5 μήνες. Λέτε να υπάρξει πρόβλημα; Από ψυχίατρο είναι το χαρτί.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης