Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2009);

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2009);

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Μπαίνω τον Φεβρουάριο και διάβασα το καταπληκτικό thread.
Συγχαρητήρια στα παιδιά για το χρόνο τους!
Κάποιες απορίες προς τον Σπύρο θα ήθελα:

Σπύρο αναφέρεις πολύ συχνά το NIVEA όμως δεν αναφέρεις πιο ακριβώς προιόν nivea διότι η nivea ειναι μια μεγάλη εταιρία με ποικίλα προιόντα. Δε μιλώ για διαφήσμιση αλλά καλό θα ήταν να έλεγες πιο nivea.

Επίσης δε θέλω να ακουστεί αστείο όμως με μπέρδεψε η αναφορά σε αποσμητικό για πόδια. Είναι ειδικό αποσμητικό αυτό ή ειναι το ίδιο με αυτό για τις μασχάλες; Συγνώμη που ρωτώ, αλλά δεν το γνωρίζω!

Επίσης αναφέρεται αρκετά συχνά η χρήση ενός μεγάλου νυχοκόπτη. Εγώ στο σπίτι μου έχω 3 μικρούς νυχοκόπτες. Μικρό εννοώ όσο το μήκος Του παράμεσου (δάκτυλο) :-) Απλά θα ήθελα να ξέρω γιατί ο Σπύρος συστήνει μεγάλο.

Ειδικά θα ήθελα να ρωτήσω ξανά για τα πόδια. Καταλαβαίνω ότι με τις αρβύλες μετά θα μυρίζουν. Το πλύσιμο αναφέρεις Σπύρο ότι μπορεί να γίνει με οινόπνευμα-λεμόνι και όχι με νερό! Ναι αλλά γιατι να προτιμήσουμε την ακριβή λύση; Διότι για να πλυθούν τα πόδια θα χρειαζεται ένα μπουκαλάκι ανα 3 μέρες περίπου.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2009);

Δημοσίευση από Nassos »

Καλή χρονιά και σε εσένα.Εικόνα

Το Nivea που αναφέρει ο Σπύρος είναι το after shave, με ή χωρίς οινόπενυμα. Απαραίτητο γιατί στο Στρα΄το θα ξυρίζεσαι κάθε ημέρα με χλιαρό ή παγωμένο νερό. Αν είσαι τυχερός, θα κάνεις και με ζεστό.

Το αποσμητικό ποδιών πωλούνται σε μορφή κρέμας, τάλκ ή σπρεϋ. Καμμία σχέση με τα αντίστοιχα για τις μασχάλες.

Για τον νυχοκόπτη, και εγώ είχα μεγάλο γιατί ο μικρός τύπου "ταξιδίου" δεν με βόλευε όταν ήθελα να κόψω τα νύχια των ποδιών. Αν σε βολεύει το συγκεκριμένο που έχεις, τότε δεν νομίζω να χρειάζεσαι μεγαλύτερο.

Τέλος για τον καθαρισμό των ποδιών:

Στις τουαλέτες των θαλάμων υπάρχουν και τα ποδόλουτρα, αλλά επειδή η διάταξη τους είναι τελείως λάθος (θέλεις και ένα σκαμπό για να καθήσεις, δεν είναι πχ σαν τη μπανιέρα του σπιτιού σου), δεν σε βολεύει το πλύσιμο. Το οινόπνευμα κάνει καλύτερη κατ'εμέ δουλειά και δεν νομίζω να χρειάζεσαι μεγάλη ποσότητα για καθαρισμό.

Στο Κέντρο που παρουσιάστηκα ζήτημα έαν χρησιμοποίησα τα ποδόλουτρα 5 φορές.

Και, κάτι που έμαθα λίαν προσφάτως από κουρέα: Εάν θές να πλένεις τα μαλλιά σου κάθε ημέρα, χρησιμοποίησε πράσινο σαπούνι με ποτάσα.

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2009);

Δημοσίευση από Su-35 »

Εμενα γιατι μου φαινονται υπερβολικα ολα αυτα;

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2009);

Δημοσίευση από Su-35 »

Α δηλαδη ολοι στον ξηρας ειναι βουτυρομπεμπεδες με νιβεα κτλ;ΕικόναΔεν νομιζω ρε παιδια, μαλλον ειστε πολυ υπερβολικοι. Στο ναυτικο αν βλεπαμε καποιον με ολα αυτα που γραφετε θα του εβγαινε το ονομα! Το λιγοτεροΕικόνα

spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2009);

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Su-35 έγραψε:Α δηλαδη ολοι στον ξηρας ειναι βουτυρομπεμπεδες με νιβεα κτλ;ΕικόναΔεν νομιζω ρε παιδια, μαλλον ειστε πολυ υπερβολικοι.Στο ναυτικο αν βλεπαμε καποιον με ολα αυτα που γραφετε θα του εβγαινε το ονομα! Το λιγοτεροΕικόνα



στο ναυτικο δεν κανουν ουτε πορειες ουτε σκηνακια ουτε χειμερινες επιβιωσεις

αραγε σε 10ημερη ασκηση πως θα πληνεις τα ποδια σου να μην μυριζουν μεσα στο αντισκοινο;

σε ενα στρατοπεδο σαν το μεγαλο πευκο οπου τα μπανια ειναι στα 30 μετρα απο τους λοχους θα πας τα χαραματα μετα απο περιπολια να πλυνεις ποδια μεσα στο χειμωνα; ... Η θα κανεις ενα γρηγορο καθαρισμα με οινοπνευμα και ταλκ και θα πεσεις για υπνο σε 1 λεπτο;

και για να σας προλαβω στην εποχη μου απαγορευοταν να πλυνεις ποδια στους νιπτηρες... Επρεπε να πας στα μπανια πισω απο τους λοχους

για να μην αναφερθω σε πλυσιμο ποδιων στα 3-5 πηγαδια σε -5 εως -15

για τα ερωτηματα του φιλου αποστολη με εχει καλυψει ο νασσος... Οσο για τη νιβεα εννοω την απλη κρεμα στο μπλε στρογγυλο μεταλλικο κουτακι
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2009);

Δημοσίευση από Rafale »

Εγω λεω να παρετε μαζι σα; ς το γερο σας στομαχι και την υπομονη σαςΕικόνα
Anonymous

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2009);

Δημοσίευση από Anonymous »

Νάσσο σε ευχαριστώ θερμά.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω, επειδή τον φλεβάρη που θα μπω θα κάνει προφανώς πολύ κρύο, στην μέρα της κατάταξης θα παρουσιαστώ με μπουφάν. Αυτό το μπουφάν τι το κάνω; Το παίρνω μαζί;

Επίσης στο κρύο, προφανώς δεν υπάρχουν μπουφαν. Αρα στο στρατο το ρολο του μπουφαν ποιος τον εχει;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2009);

Δημοσίευση από Nassos »

αποστολης έγραψε:Νάσσο σε ευχαριστώ θερμά.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω, επειδή τον φλεβάρη που θα μπω θα κάνει προφανώς πολύ κρύο, στην μέρα της κατάταξης θα παρουσιαστώ με μπουφάν. Αυτό το μπουφάν τι το κάνω; Το παίρνω μαζί;

Επίσης στο κρύο, προφανώς δεν υπάρχουν μπουφαν. Αρα στο στρατο το ρολο του μπουφαν ποιος τον εχει;


Το πολιτικό το κρατάς, εκτός και αν θές να το δώσεις στους γονείς/φίλους/αδέλφια στο πρώτο επισκεπτήριο.

Στη κατάταξη θα σας δώσουν Τζάκετ παραλλαγής με εσωτερική επένδυση.
σσ: Εϊναι "Νάσος"Εικόνα

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες