Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Avatar »

Αυτό που ρωτάς είναι κάπως περίεργο, είναι σαν να μας λες τι δουλειά να κάνω.
Πρώτα από όλα πρέπει να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες, οι στρατιωτικές σχολές είναι διασκορπισμένες σε όλα τα πεδία, πρέπει να μας πεις τι πεδία ανοίγεις (κατεύθηνση και μάθημα επιλογής) . Απάντα μου σε αυτό και θα σου πω ποιες σχολές γιατί το να σου γράψω και τις 10+ σχολές που υπάρχουν δεν έχει νόημα γιατί ανοίγεις συγκεκριμένες.
Τέλος κοίτα και αυτό εδώ που είναι οι μισθοί στο τέλος από το μήνυμα του greek_army. Δεν αξίζει να κάνεις ένα επάγγελμα μόνο για λίγα λεφτά πλέον και να μην σου αρέσει, γνώμη μου πάντα

2-4 ανοίγεις
ΣΣΕ (στρατιωτική σχολή ευελπίδων) όπλα-σώματα : Αξιωματικοί στρατού ξηράς, έδρα βάρη αττικής
ΣΝΔ (σχολή ναυτικών δοκίμων) μάχιμοι-μηχανικοί : Αξιωματικοί πολεμικού ναυτικού, έδρα πειραιάς
ΣΜΥΝ (σχολή μονίμων υπαξιωματικών ναυτικού) : Υπαξιωματικοί πολεμικού ναυτικού, έδρα σκαραμαγκάς
ΣΙ (σχολή ικάρων) ιπτάμενοι-μηχανικοί : Αξιωματικοί πολεμικής αεροπορίας, έδρα αεροδρόμιο δεκέλειας (τατόι)
ΣΙΡ (σχολή ιπτάμενων ραδιοναυτίλων) : Υπαξιωματικοί πολεμικής αεροπορίας, καβούρι αττικής
ΣΤΥΑ (σχολή τεχνικών υπαξιωματικών αεροπορίας) : Υπαξιωματικοί πολεμικής αεροπορίας, καβούρι αττικής

Από αυτές πιο εύκολη με βάση κόπωσης θα έλεγα ΣΤΥΑ, υπάρχουν στο φορουμ διάφορα θέματα για τη κάθε σχολή όπου μπορείς να διαβάσεις όταν έχεις χρόνο. Φυσικά οι βάσεις των σχολών είναι πολύ υψηλές ακόμα και των υπαξιωματικών.
Η ΣΤΥΑ πχ ήθελε πέρισυ 16300+
Η ΣΜΥΝ είναι η πιο χαμηλή με βάση πέρισυ 14.700
Η ΣΙΡ νομίζω δεν παίρνει κάθε χρόνο. Αυτά... Εσύ αποφασίζεις σκέψου το καλά γιατί αν μπεις και βγεις από αυτές τις σχολές έχεις υποχρεωτική παραμονή στο στράτευμα από 9-12 χρόνια ανάλογα τη σχολή
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
marina@6
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 23, 2013 6:40 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από marina@6 »

Τεχνολογικη κατευθυνση και μαθημα επιλογης τα μαθηματικα κατευθυνσης! Συγγνωμη Πανο αλλα δεν ηθελα να το πω ετσι! Το καταλαβαινω οτι για να μπεις εκει χρειαζονται θυσιες και κουραση για να τα καταφερεις.
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
marina@6
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 23, 2013 6:40 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από marina@6 »

Οκ σε ευχαριστω παρα πολυ! Και μια τελευταια ερωτηση για να μην σας κουραζω, αν καποιος για οποιοδηποτε λογο δεν περασει τα ορια στα αθληματα τοτε τι γινεται; Δεν μπαινει?
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Avatar »

marina@6 έγραψε:Οκ σε ευχαριστω παρα πολυ! Και μια τελευταια ερωτηση για να μην σας κουραζω, αν καποιος για οποιοδηποτε λογο δεν περασει τα ορια στα αθληματα τοτε τι γινεται; Δεν μπαινει;


Ναι τα προβλεπόμενα όρια είναι ίδια για άντρες και γυναίκες και συνήθως (όταν ήμουν εγώ υποψήφιος πέρισυ δηλαδή) είναι λίγο μετά τις ενδοσχολικές, αναρτιόνται στις σελίδες των σχολών οι πίνακες ημερομηνιών
Φυσικά πρέπει να έχεις κάνει μια "αίτηση" κάπου μέσα στο χειμώνα ώστε να μπορείς να δηλώσεις τέτοιου είδους σχολές
Ανδριανη Πασχαλη

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Ανδριανη Πασχαλη »

Γεια σας, ειμαι 15 χρονων και μαθητρια της γ'γιμνασιου και ενδιαφερομαι για την εισαγωγη σε στρατιωτικες σχολες και συγκεκριμενα στο στρατο. Θα ηθελα να μαθω ποιες ειναι οι ιδανικοτερες σχολες για μια κοπελα τωρα. Και πως σε τρια χρονια. Θα ηθελα να μου πειτε αυτες τις σχολες που βρισκονται στην Αθηνα. Και συγνωμη για την ενοχληση
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ανδριανη Πασχαλη έγραψε:Γεια σας, ειμαι 15 χρονων και μαθητρια της γ'γιμνασιου και ενδιαφερομαι για την εισαγωγη σε στρατιωτικες σχολες και συγκεκριμενα στο στρατο. Θα ηθελα να μαθω ποιες ειναι οι ιδανικοτερες σχολες για μια κοπελα τωρα. Και πως σε τρια χρονια. Θα ηθελα να μου πειτε αυτες τις σχολες που βρισκονται στην Αθηνα. Και συγνωμη για την ενοχληση


Οι περισσότερες Στρατιωτικές σχολές βρίσκονται στην Αθήνα πλην των ΣΣΑΣ που είναι Θεσσαλονίκη.

Οι ιδανικότερες Σχολές για μια γυναίκα κατά την γνώμη μου είναι όλα τα τμήματα ΣΣΑΣ, η ΣΑΝ, η ΣΥΔ και η ΣΤΥΑ.

Αντίστοιχα επόμενες στην λίστα έρχονται όλες οι Αστυνομικές Σχολές.

mar2
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Απρ 19, 2020 10:48 pm
Επάγγελμα: Πολίτης
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από mar2 »

Παιδια καλησπερα. Του χρονου θα δωσω πανελληνιες και σκεφτομαι τις στρατιωτικες. Πιο πολυ ενδιαφερομαι για ΣΣΕ και ΣΜΥΝ. Επειδη δεν εχω καποιον να μου πει λιγο πιο αναλυτικα τι γινεται ρωταω εσας.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Terminator »

Δεν υπάρχει καλύτερη και χειρότερη όλες οι σχολές έχουν πάνω κάτω το ίδιο ακαδημαϊκό επίπεδο είτε είναι αξιωματικών είτε υπαξιωματικών. Πριν σκεφτείς τι θές να μπείς πρέπει να σκεφτείς αν αυτό που θα μπείς το έχεις αποφασίσει ότι σου ταιριάζει γιατί δεν είναι φοιτητοζωή όπως στα κανονικά πανεπιστήμια είσαι με μια στολή.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από D.Y.K »

mar2 έγραψε:Παιδια καλησπερα. Του χρονου θα δωσω πανελληνιες και σκεφτομαι τις στρατιωτικες. Πιο πολυ ενδιαφερομαι για ΣΣΕ και ΣΜΥΝ. Επειδη δεν εχω καποιον να μου πει λιγο πιο αναλυτικα τι γινεται ρωταω εσας.


Να ρωτήσω εγώ γιατί έχεις καταλήξει σε αυτές τις δύο σχολές;

Nikiiii

Re: Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Nikiiii »

Καλησπέρα σας! Γνωρίζετε άμα υπάρχει καμία προκήρυξη για τις στρατιωτικές σχολές; Είμαι 20 χρονων
roda

Re: Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από roda »

Nikiiii έγραψε: Σάβ Μαρ 23, 2024 5:31 pm Καλησπέρα σας! Γνωρίζετε άμα υπάρχει καμία προκήρυξη για τις στρατιωτικές σχολές; Είμαι 20 χρονων
Οι στρατιωτικές σχολές βγάζουν θέσεις με το σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης