Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Hoo88
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 03, 2023 1:22 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Hoo88 »

Για σωματικό πρόβλημα. Μου έγραψε 4 μήνες, για ψυχολογικό θα ήταν 6 μήνες+
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Devilangel »

Γεια σας παιδιά, θα γράψω κ εγω με την σειρά μου την δίκη μου εμπειρία στο 424 Θεσσαλονίκη (διαδικασία φρουραρχείου)

Έχοντας πάρει 2 χρόνια αναβολών για ψυχιατρικούς λόγους πήγε τελευταία φορά για απαλλαγή. Πήγα πρωί πρωί έκανα ο γιατρός δεν με ρώτησε τίποτα ουσιαστικά απλά μ είπε από ότι φαίνεται όπως έγραψε ο συνάδελφος δεν λαμβάνετε τακτικά την αγωγη σας λέω εγω δεν την έπαιρνα τακτικά αλλά τώρα την λαμβάνω (αυτό έγινε γιατί ο γιατρός είχε γράψει στην γνωμάτευση ότι δεν ειχα καλή συμμόρφωση) αυτό ουσιαστικά διαχωρίζει το ι5 από το ι4 γιατί αν κάποιος έχει καλή συμμόρφωση και καλή λειτουργικότητα υπάρχει πιθανότητα να του πουν μπες με ι4 αλλά αν γράφει επιδείνωση κατάστασης κ όχι καλή συμμόρφωση τότε δεν πας για ι5. Στην συνέχεια μου έδωσε το χαρτί που έγραφε ξεκάθαρα ι5 και βάσει ΦΕΚ 340 κ ότι δεν υπάρχει προβλεπόμενος χρόνος ίασης.

Στην επιτροπή ήταν ένας τύπος είχε όρεξη για κουβέντα. Μ έλεγε σε φάση από ότι βλέπω δεν μπορείτε να υπηρετήσετε, τι θα κάνουμε τώρα ; Να σας απαλλάξουμε του λέω εγω σε φάση ναι, μετά με ρώτησε ξανά τ ίδιο πράμα του είπα ακριβώς την ίδια απάντηση κ μετά μ λέει κάτι τύπου δεν θέλετε να υπηρετήσετε κ του λεω δεν είμαι σε θέση η απλά κούνησα τ κεφάλι δλδ δεν είπα πολλά κ μ λέει έχετε απαλλαχθεί με ι5 καλή συνέχεια.

Ωστόσο να πω εδώ επειδή έχω συζητήσει με αρκετά παιδιά εδώ μέσα αλλά και στην έξω ζωή δεν ξέρω κανέναν που να ήθελε ι5 και να μην πήρε. Επίσης αυτό που θα σας γράψει ο στρατιωτικός ψυχίατρος δλδ πχ ένδειξη για αναβολή 1 έτος, ένδειξη για αναβολή 2 χρόνια και μετά ένδειξη για ι5 βάσει ΦΕΚ 340 αυτό και θα πάρετε. Η επιτροπή απλά επικυρώνει την απόφαση του γιατρού, πολύ δύσκολα την αλλάζουν.
Cameleonn

Re: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Cameleonn »

Σημαντικη ερωτηση, οποιος γνωριζει ας μου απαντησει παρακαλω.

Εχω παρει μεχρι στιγμης 2 ετησιες αναβολες για ψυχιατρικους λογους. Η 2η ετησια αναβολη ληγει τον Μαιο του 24 οποτε θα ειναι να μπω τον Ιουλιο του 24. Επειδη αντιμετωπιζω οικονομικες δυσκολιες θα ηθελα αλλη μια 6μηνη αναβολη πριν μπω στρατο. Θελω να υπηρετησω κανονικα, δεν θελω να παρω απαλλαγη. Ξερω οτι μεχρι 2 ετησιες αναβολες για ψυχολογικους λογους δεν επηρεαζεται το ι σου. Το ερωτημα ειναι, αν παω να παρω 3η αναβολη ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι θα αλλαξει το ι μου ή αν τους εξηγησω ειτε στην επιτροπη ειτε οταν θα ειναι να παρουσιαστω κανονικα, μπορει να να μου επαναφερουν το ι1; Εχω ακουσει οτι μετα την 2η αναβολη μπορει να σε βγαλουν πχ ι3 και να υπηρετησεις κανονικα, οπως ι3 βγαινουν και οι υπερβαροι (ετσι μου εχουν πει δεν ξερω αν ισχυει). Υπαρχει τροπος να παρω 3η αναβολη για ψυχολογικους λογους, μεχρι 6μηνη αυτη τη φορα και να μπορεσω να κανω την θητεια μου κανονικα στο πολεμικο ναυτικο;
Ευχαριστω!
Edwwww

Re: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Edwwww »

Όχι δεν μπορείς να πάρεις άλλη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους, το μόνο που μπορείς να πάρεις είναι αναβολή για κοινωνικούς λόγους, υπάρχει σχετικό θέμα στο φόρουμ μπορείς να το διαβάσεις για να καταλάβεις περισσότερα.
Cameleonn

Re: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Cameleonn »

Δεν υφισταται δηλαδη 3η αναβολη που να σου αλλαζει το ι; Και αυτοι που πανε να παρουν απαλλαγη και δν την παιρνουν τι κανουν; Πανε κανονικα για θητεια την ημερομηνια που λεει το σημειωμα καταταξης και πανε σαν ι4/ι5 ας πουμε; Δηλαδη οποιος παει για 3η φορα για ψυχιατρικους λογους ή θα κριθει ανικανος και θα παρει απαλλαγη ή θα κριθει ικανος και θα υπηρετησει σε όποιο ι τον βαλουν χωρις να παρει καποια περαιτερω αναβολη?
Edwwww

Re: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Edwwww »

Όχι δεν υπάρχει 3η αναβολή από την στιγμή που έχεις συμπληρώσει 2 χρόνια με αναβολές για ψυχολογικούς λόγους.

Όλοι παίρνουν απαλλαγή ειδικά μέσω στρατοπέδου κανείς δεν υπηρετεί με το ζόρι.

Πάμε πάλι 3η φορά όσοι θέλουν να υπηρετήσουν θα υπηρετήσουν όσοι δεν θέλουν θα πάρουν απαλλαγή.

Δεν γίνεται να το πούμε πιο απλά επειδή δεν σε βολεύει εσένα φίλε.

Μπορείς να πάρεις αναβολή για κοινωνικούς λόγους στο έγραψα πιο πάνω αλλά έχει κολλήσει η βελόνα και ρωτάς ξανά τα ίδια.
perpelionas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 16, 2024 6:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από perpelionas »

Καλησπέρα σας,

Έχει λήξει η αναβολή μου και είναι να παρουσιαστώ το Μάρτιο. Ωστόσο, αντιμετωπίζω μια σειρά κρίσεων που παλιότερα προσπαθούσα να αντιμετωπίσω με ψυχολόγο και θα ήθελα να μου συστήσετε κάποιον ψυχίατρο στη Θεσσαλονίκη ο οποίος θα μπορούσε να με εξετάσει για γνωμάτευση αναβολής. Αν γνωρίζετε κάποιον παρακαλώ στείλτε μου ένα προσωπικό μήνυμα με το τηλέφωνό του, καθότι πρόκειται για ιδιαίτερη ανάγκη.
Alfa

Re: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Alfa »

perpelionas έγραψε: Τρί Ιαν 16, 2024 7:00 pm Καλησπέρα σας,

Έχει λήξει η αναβολή μου και είναι να παρουσιαστώ το Μάρτιο. Ωστόσο, αντιμετωπίζω μια σειρά κρίσεων που παλιότερα προσπαθούσα να αντιμετωπίσω με ψυχολόγο και θα ήθελα να μου συστήσετε κάποιον ψυχίατρο στη Θεσσαλονίκη ο οποίος θα μπορούσε να με εξετάσει για γνωμάτευση αναβολής. Αν γνωρίζετε κάποιον παρακαλώ στείλτε μου ένα προσωπικό μήνυμα με το τηλέφωνό του, καθότι πρόκειται για ιδιαίτερη ανάγκη.
Και γιατί δεν δοκιμάζεις να πας σε δημόσια νοσοκομεία?
salv66
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Φεβ 28, 2024 12:51 pm
Τοποθεσία: CHANIA
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από salv66 »

Γεια σας,
Πρόκειται να παρουσιασρω στις 14 Μαρτίου στην Καλαμάτα. Θα ήθελα να πάρω αναβολη λόγω ψυχολογικών λόγων από το στρατόπεδο. Γνωρίζει κάποιος κάτι για την κατάσταση εκεί;
nick77
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2022 1:47 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από nick77 »

Καλησπέρα σε όλους, θελω να ρωτήσω το εξής: Εχω πάρει ηδη μια ετήσια αναβολη υγείας που λήγει μεσα Ιουλίου. Θα με καλέσουν με την Εσσό σεπτεμβρίου ή τον νοεμβριο;
Soracpt

Re: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Soracpt »

Καλησπέρα στο forum. Μπήκα στρατό πριν μερικούς μήνες αλλά το άγχος και ο πανικός με κατέβαλαν με αποτέλεσμα να μην μπορώ να φαω ούτε να κοιμηθώ και να είμαι κάθε μέρα που περνάει μέσα στο στρατόπεδο τέρμα αγχωμενος. Για αυτό το λόγο πήγα στην επιτροπή και η ίδια η επιτροπή με συμβούλεψε να πάρω διετή αναβολή γιατί δεν θα την παλέψω με τίποτα. Γενικά η ψυχική μου υγεία ήταν χάλια

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Περιμένω τώρα σε δύο χρόνια να πάω να ζητήσω απαλλαγή. Με παρακολουθεί γιατρός ο οποίος μου έχει συνταγογραφήσει φάρμακα για το άγχος και την κατάθλιψη και μου έχει πει ότι δεν θα υπηρετήσω εφόσον ο στρατός είναι κάτι το οποίο με οδηγεί στο να αγχώνομαι υπερβολικά και να μην μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ. Αυτό που με ανησυχεί είναι όμως ότι διαβάζω τελευταία πολλούς να τους απορρίπτουν και να τους στέλνουν να υπηρετήσουν. Λέτε να δυσκολέψει η διαδικασία σε δύο χρόνια. Ξέρει ότι κανείς δεν είναι μέντιουμ να προβλέψει τι θα γίνει αλλά εγώ έχω τρελαθεί στο άγχος στην ιδέα ότι θα με αναγκάσουν με το ζόρι να υπηρετήσω. Και μόνο που σκέφτομαι ότι θα είμαι κλεισμένος μέσα σε ένα στρατόπεδο μου φαίνεται σαν φυλακή. Ειλικρινά ας μου απαντήσει κάποιος για το αν θα καταφέρω να πάρω απαλλαγή σε δύο χρόνια
Dimant

Re: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Dimant »

Καλησπέρα σας, πήρα γνωμάτευση γιατρού αρχές Απριλίου καθώς είχα ενημερωθεί πως αρχές Μαίου θα καταταχθώ με αποτέλεσμα τέλη Απριλίου να ξεκινήσω τις διαδικασίες. Τελικά παρουσιαζομαι μετά τις 20 Μαίου. Η γνωμάτευση είναι οκ λόγω χρονικού διαστήματος εννοώ ή χρειάζεται να πάρω νέα κοντά στην ημερομηνία κατάταξης γιατί έχω ακούσει πως θέλει να είναι πολύ πρόσφατη. Ευχαριστώ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες