2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
bones
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2016 3:51 pm
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από bones »

mikey41 έγραψε:Καλημερα παιδια. Παρουσιαζομαι το γεναρη στο 2/39.

Ορισμενες ερωτησεις που εχω ειναι

1) Με την καθαριοτητα τι γινεται; Υπαρχουν ατομικες τουαλετες και ντουζ (εννοω να χωριζονται απο κανα τοιχο) η ολοι μαζι; Ζεστο νερο εχει;

2) Κινητα με καμερα περνανε η τα παιρνουνε;



Καλησπέρα.4ο λοχο ήμουν. Οι τουαλέτες και οι ντουζιέρες είναι ατομικές. Από καθαριότητα, αν και καθαρίζονταν κάθε μέρα, μπορεί και παραπάνω από μια φορά, επικρατούσε ένα μικρό χάος. Παρ'όλ' αυτά με λίγο ψάξιμο έβρισκες καθαρή.
Ζεστό νερό έχει συγκεκριμένες ώρες της ημέρας.2μιση με 3 το μεσημέρι και 8 με 9 το βράδυ ήταν σε εμάς, αλλά αυτά θα στα πουν και εκεί.

Εγώ το κινητό το πέρασα απ' την πρώτη μέρα. Σωματικός έλεγχος δεν έγινε, οπότε μπορείς να το έχεις κανονικά στη τσέπη σου. Θα σου πρότεινα να έχεις και ένα παλιό μαζί σου να δείξεις, αλλά και να το χρησιμοποιείς μέσα καθώς οι μπρίζες είναι ελάχιστες.
Άβαταρ μέλους
Gtdead
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Απρ 17, 2017 6:33 am
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από Gtdead »

Β ΕΣΣΟ 2017.

Το χειρότερο πράγμα ήταν ο καιρός. Δεύτερη βδομάδα είμασταν όλοι κρυωμένοι. Πάνε περίπου 20 μέρες και ο λαιμός μου δεν έχει φτιάξει ακόμα. Γενικά να ξέρετε ότι δεν θα σας προσέξουν. Αν έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα, να πηγαίνετε στον γιατρό. Η διαδικασία είναι σχετικά απλή.
Τις πρώτες μέρες, θα κάνουν κάποιον από εσας δεκανέα υπηρεσίας (ΔΥΛ). Όταν θα θέλετε γιατρό, θα τον βρίσκετε, αυτός θα παίρνει το βιβλίο ασθενών και θα σας πηγαίνει.

Το πρόγραμμα είναι ζόρικο. Έχει πολλές πορείες που αρχίζουν απότομα την δεύτερη βδομάδα, μας έτρεχαν πολύ με καθαριότητες και επιθεωρήσεις, και ετοιμαστείτε να πεθάνετε στην παρέλαση και πρόβα ορκωμοσίας από την τρίτη βδομάδα.

Τα στελέχη είναι πολύ κομπλέ, δεν θα αντιμετωπίσετε προβλήματα αν δεν κάνετε μαλακίες και γενικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα αν είχα απορείες ή ήθελα να συζητήσω κάτι (στον 3ο λόχο τουλάχιστον). Δεν θα σας πει κανείς τίποτα αν δεν χαιρετάτε και δεν κάθεστε προσοχή.

Θα δείτε πράγματα που δεν έχουν λογική, όπως πχ να στέλνουν τα ίδια άτομα στα νοσοκομεία πολλές φορές επειδή κάποιος γιατρός έλειπε η επειδή το νοσοκομείο που τον έστειλαν δεν είχε τον απαραίτητο εξοπλισμό. Στις αναφορές, ειδικά τις πρώτες μέρες, μπορεί να κάθεστε και να περιμένετε μισή ώρα χωρίς λόγο. Επίσης θα επαναλαμβάνετε ξανα και ξανά πράγματα που έχετε διδαχτεί επειδή κάποιοι έπρεπε να πάνε για αλλαγές ρούχων, ή για διάφορες αγγαρείες, ή επειδή ήταν νοσοκομείο και έχασαν την χθεσινή εκπαίδευση.

Για όλα τα χαρτιά/δικαιολογητικά που θα φέρετε μαζί σας για μειωμένες θητείες κτλ, να έχετε 2-3 αντίγραφα μεταξύ σας, γιατί θα σας ξαναζητηθούν. Π. Χ, ένας έπρεπε να φέρει το χαρτί αναπηρίας του πατέρα του 3 φορές. Μια στην κατάταξη για να μπει στο φάκελο, μία ξανα μετά από μια βδομάδα που θα πάει στην στρατολογία για να ξεκινήσουν οι διαδικασίες για την μειωμένη θητεία, και άλλη μια φορά ως δικαιολογία για μην πάει ΕΛΔΥΚ.

Ζεστό νερό έχει για κανα 20λεπτο,2 φορές την ημέρα. Δεν είναι αρκετό.

Μην πάρετε smartphone εκτός αν φέρετε και 15 power banks, θα περάσετε 4 βδομάδες δίπλα στην πρίζα. Επίσης γενικά τα κυνηγάνε. Προτείνω το Nokia 130 για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.10 λεπτά φόρτισμα την μέρα και κρατάει για πάντα.
Νικ

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από Νικ »

Μ ήρθε μετάθεση για Μεσολόγγι λες να πάω η χαλιά μαύρα?
ΝΙΚΟΛΑΟΣ

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Γνωρίζουμε αν το 2/39 έχει κλείσει ή θα κλείσει και ως στρατόπεδο;
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από oldsoldier »

Ως κέντρο μπορεί να έκλεισε αλλά θεωρώ λίγο δύσκολο να έχει κλείσει ή να κλείσει και ως στρατόπεδο.
Merfi

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από Merfi »

Ειμαι 355 σηρά στο 282 και Μού ηρθε μετάθεση για το 2/39 . Τι παίζει εκει?
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από oldsoldier »

Ότι έπαιζε πάντα αν και παλιά ήταν κέντρο νεοσυλλέκτων και ήταν λίγο διαφορετικά. Αν διαβάσεις όμως τα προηγούμενα μηνύματα θα έχεις μια εικόνα.
x

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από x »

Θα πάρω μετάθεση για Μεσολόγγι... Μένω Ναύπακτο. Γνωρίζετε αν θα μου δώσουν διανυκτέρευση καθώς έχω αυτοκίνητο; Πως είναι η κατάσταση στο στρατόπεδο από θέμα εξόδων;
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από oldsoldier »

Το 2/39 τώρα που καταργήθηκαν τα κέντρα νεοσυλλέκτων, συνεχίζει να λειτουργεί σαν μονάδα;
Palios

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από Palios »

Ο διαχρονικό εμθ αρχιλοχιας μάγειρας είναι ακόμα στο 2/39 η οχι?
West

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από West »

Λένε ό, τι γίνονται συζητήσεις να ξαναλητουργησει σαν κέντρο. Πότε ειχε κλείσει; Και έκλεισε μονο ως κέντρο η και σαν μονάδα;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από Nassos »

Το 2018 είχε κλείσει, και νομίζω ένα μέρος του Στρατοπέδου μετατράπηκε σε μουσείο.
Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από Armyforce »

Nassos πράγματι ένα μέρος του έχει αλλάξει χρήση και έχει γίνει μουσείο και τόσο καιρό έγραφαν σε δημοσιεύματα ότι ήθελαν να το επαναφέρουν σαν κέντρο αλλά πλέον δε μπορούσαν γι' αυτόν ακριβώς το λόγο. Τώρα, κάποια τοπικά μέσα λένε ότι συναντήθηκε ο δήμαρχος με τον υπουργό και είναι κοντά στην επαναλειτουργία.
Grm

Re: 2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από Grm »

Ξέρει κανείς πως είναι τώρα στο Μεσολόγγι που ανοίξε ξανά ως ΚΕΝ. Αν έχει κανένας εμπειρία τον τελευταίο χρόνο, ότι καλύτερο
Ly Sandros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2022 9:59 pm
Επικοινωνία:

Re: 2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από Ly Sandros »

Καλησπέρα σε όλους, γνωρίζει κανείς πώς είναι τα πράγματα στο 2/39 ΣΕ Μεσολλόγι, μετά την πρόσφατη επανέναρξη;
Ευχαριστώ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες