Επιλαχόντες αξιωματικοί ειδικών καθηκόντων 2021-δικαστική απόφαση

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
pyra

Επιλαχόντες αξιωματικοί ειδικών καθηκόντων 2021-δικαστική απόφαση

Δημοσίευση από pyra »

Καλημέρα σας, επειδή το θρεντ των ειδικών καθηκόντων είναι κλειδωμένο, υπάρχει υποψήφιος που να έχει βγάλει δεκτή δικαστική απόφαση, είτε από τον γραπτό διαγωνισμό, είτε από τη συνέντευξη;
Reddragon

Re: Επιλαχόντες αξιωματικοί ειδικών καθηκόντων 2021-δικαστική απόφαση

Δημοσίευση από Reddragon »

Καλημέρα,

Έχω δικαστήριο (Διοικητικό Εφετείο) για την εν λόγω υπόθεση σύντομα, η προσφυγή αφορά την νομιμότητα της συνέντευξης για τους κάτωθι λόγους:

1ον δεν παρείχαν επαρκή αιτιολογία για την χαμηλή βαθμολογία που μου έβαλαν στην συνέντευξη (στην τελική με περάσαν διαγωνιζόμενοι με χαμηλότερα γραπτά),
2ον και κραυγαλέο που δεν έχει ξαναγίνει στα χρονικά του Ελληνικού Δημοσίου είναι ότι οι τρείς εξεταστές βάζουν καρμπόν την ίδια βαθμολογία σε κάθε απάντηση από κοινού σε όλες τις απαντήσεις και αυτό το κάνουν σε όλους τους υποψήφιους!, πχ θα μπορούσαν να πάρουν ένα κομπιουτεράκι και να βάζουν διαφορετικές βαθμολογίες και να βγάζουν τον μέσο όρο δια τρία αλλά δεν το έπραξαν,
3ον δεν ζήτησαν να δουν μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών ενώ στο π. Δ. Ανέφερε ότι τα ακαδημαϊκά προσόντα συνεκτιμώνται.

Υπάρχουν και άλλες αιτιολογίες που βαριέμαι να αναφέρω τώρα, γενικά μένει να αποδειχτεί δικαστικά ότι η διαδικασία της συγκεκριμένης συνέντευξης όπως διενεργήθηκε απέχει σημαντικά από τα κριτήρια που έχει θέσει ο ΣΤΕ για ανάλογες διαδικασίες, πχ πριν αρκετά χρόνια είχε βγάλει η Πυροσβεστική Προκήρυξη για χειριστές και μηχανικού πλοίων, οι 20 πρώτοι στα γραπτά μετά την συνέντευξη βγήκαν επιλαχόντες, όσοι κινήθηκαν δικαστικά διορίστηκαν μετά από 12-14 χρόνια με τους αναδρομικούς βαθμούς πλην του κλιμακίου προϋπηρεσίας και αναδρομικούς μισθούς για το οποίο έχουν κάνει αγωγή κατά του Υπουργείου και θα εκδικαστεί στο μέλλον. Εκείνη την περίοδο η επιτροπή δεν είχε ούτε καν πρακτικά συνέντευξης, όταν οι ενάγοντες δικαιώθηκαν από τον ΣΤΕ, τότε ο δεύτερος έθεσε κάποια συγκεκριμένα κριτήρια προκειμένου να μην επαναληφθεί ξανά κάτι αντίστοιχο.

Y. Γ. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη ανάγκη για την συγκεκριμένη θέση, δουλεύω ήδη στο Δημόσιο απλά κάποια πράγματα που γίνονται με την κατσαπλιάδικη μέθοδο καλό είναι να εκτίθενται σε δημόσια θέα! Πχ γιατί να πάρω εγώ τόσο χαμηλή συνέντευξη ενώ τα γραπτά μου μπαίναν ενώ μία κυρία σε διαφορετική κατηγορία από την δικιά μου με χαμηλά γραπτά που έφερε ένα επώνυμο γνωστό στους κύκλους να τα πηγαίνει τόσο καλά στην συνέντευξη και να περνάει και αυτή τόσους που είχαν γράψει καλύτερα από αυτήν; Μπορεί όντως να τα πήγε περίφημα και να το άξιζε, μπορεί όμως και η δικαστική μου υπόθεση να τα πάει καλά.
Επισκέπτης

Re: Επιλαχόντες αξιωματικοί ειδικών καθηκόντων 2021-δικαστική απόφαση

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Περιμένω δικαστική απόφαση για τους ίδιους λόγους. Δεν συνεκτιμήθηκαν τα πρόσθετα προσόντα των υποψηφίων, όπως μεταπτυχιακά, εργασιακή εμπειρία, ξένες γλώσσες, ενώ το πδ όριζε ότι έπρεπε να προσμετρηθούν. Με αποκορύφωμα την εκτόξευση συγκεκριμένης κυρίας. Αν υπάρχουν άλλες αποφάσεις που να έχουν βγει για τον διαγωνισμό, δεν το ξέρω.
kakalos69
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 25, 2024 10:26 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλαχόντες αξιωματικοί ειδικών καθηκόντων 2021-δικαστική απόφαση

Δημοσίευση από kakalos69 »

Reddragon έγραψε: Τρί Φεβ 06, 2024 10:34 am Καλημέρα,

Έχω δικαστήριο (Διοικητικό Εφετείο) για την εν λόγω υπόθεση σύντομα, η προσφυγή αφορά την νομιμότητα της συνέντευξης για τους κάτωθι λόγους:

1ον δεν παρείχαν επαρκή αιτιολογία για την χαμηλή βαθμολογία που μου έβαλαν στην συνέντευξη (στην τελική με περάσαν διαγωνιζόμενοι με χαμηλότερα γραπτά),
2ον και κραυγαλέο που δεν έχει ξαναγίνει στα χρονικά του Ελληνικού Δημοσίου είναι ότι οι τρείς εξεταστές βάζουν καρμπόν την ίδια βαθμολογία σε κάθε απάντηση από κοινού σε όλες τις απαντήσεις και αυτό το κάνουν σε όλους τους υποψήφιους!, πχ θα μπορούσαν να πάρουν ένα κομπιουτεράκι και να βάζουν διαφορετικές βαθμολογίες και να βγάζουν τον μέσο όρο δια τρία αλλά δεν το έπραξαν,
3ον δεν ζήτησαν να δουν μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών ενώ στο π. Δ. Ανέφερε ότι τα ακαδημαϊκά προσόντα συνεκτιμώνται.

Υπάρχουν και άλλες αιτιολογίες που βαριέμαι να αναφέρω τώρα, γενικά μένει να αποδειχτεί δικαστικά ότι η διαδικασία της συγκεκριμένης συνέντευξης όπως διενεργήθηκε απέχει σημαντικά από τα κριτήρια που έχει θέσει ο ΣΤΕ για ανάλογες διαδικασίες, πχ πριν αρκετά χρόνια είχε βγάλει η Πυροσβεστική Προκήρυξη για χειριστές και μηχανικού πλοίων, οι 20 πρώτοι στα γραπτά μετά την συνέντευξη βγήκαν επιλαχόντες, όσοι κινήθηκαν δικαστικά διορίστηκαν μετά από 12-14 χρόνια με τους αναδρομικούς βαθμούς πλην του κλιμακίου προϋπηρεσίας και αναδρομικούς μισθούς για το οποίο έχουν κάνει αγωγή κατά του Υπουργείου και θα εκδικαστεί στο μέλλον. Εκείνη την περίοδο η επιτροπή δεν είχε ούτε καν πρακτικά συνέντευξης, όταν οι ενάγοντες δικαιώθηκαν από τον ΣΤΕ, τότε ο δεύτερος έθεσε κάποια συγκεκριμένα κριτήρια προκειμένου να μην επαναληφθεί ξανά κάτι αντίστοιχο.

Y. Γ. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη ανάγκη για την συγκεκριμένη θέση, δουλεύω ήδη στο Δημόσιο απλά κάποια πράγματα που γίνονται με την κατσαπλιάδικη μέθοδο καλό είναι να εκτίθενται σε δημόσια θέα! Πχ γιατί να πάρω εγώ τόσο χαμηλή συνέντευξη ενώ τα γραπτά μου μπαίναν ενώ μία κυρία σε διαφορετική κατηγορία από την δικιά μου με χαμηλά γραπτά που έφερε ένα επώνυμο γνωστό στους κύκλους να τα πηγαίνει τόσο καλά στην συνέντευξη και να περνάει και αυτή τόσους που είχαν γράψει καλύτερα από αυτήν; Μπορεί όντως να τα πήγε περίφημα και να το άξιζε, μπορεί όμως και η δικαστική μου υπόθεση να τα πάει καλά.
Καλησπέρα,

Με κάθε σεβασμό στο δίκαιο που αναζητάς φίλε μου και χωρίς να θέλω να σ κόψω την ελπίδα, αλλά επειδή έχω κουραστεί να ακούω περιπτώσεις όπου οι δικηγόροι μόνο κ μόνο για να σ πάρουν τα λεφτά σου, σου φουσκώνουν τα μυαλά με αβάσιμες και ανυπόστατες διεκδικήσεις και επειδή τυγχάνει να γνωρίζω το συγκεκριμένο διαγωνισμό θα ήθελα να σου αναφέρω, ότι κατά τη γνώμη μου σφαλεις.
Συγκεκριμένα λες ότι δεν παρείχαν επαρκή αιτιολογία για τη χαμηλή βαθμολογία, στην τελική σε πέρασαν άλλοι με με χαμηλότερη βαθμολογία στα γραπτά
Μα αυτό είναι το ουσιαστικό σκέλος της βαθμολουγουμενης συνέντευξης, κάποιος που είχε χαμηλότερη βαθμολογία στα γραπτά από εσένα, πήρε υψηλότερη στη συνέντευξη και σε πέρασε. Το ήξερες από την αρχή ότι πρόκειται για βαθμολογούμενη συνέντευξη, και ότι μπορεί κάποιος να σε προσπερνούσε, σωστά;
2ον λες πως οι τρεις εξεταστές βάζουν καρμπον την ίδια βαθμολογία σε κάθε υποψήφιο, που είναι το μεμπτό δηλαδή; Αφού το έκαναν σε όλους;
3ον σωστά στο π. Δ. Ανέφερε ότι τα ακαδημαϊκά προσόντα συνεκτιμώνται, τους ανέφερες ότι κατέχεις π. Χ. Διδακτορικό, σωστά; Δεν έλεγε πουθενά ότι το καταθέτεις κιόλας. Το γεγονός ότι δεν το κατέθεσες δε συνεπάγεται ότι δε συνεκτιμηθηκε. Σωστα;
Όσο για το διαγωνισμό παλιό που αναφέρεις ότι οι 20 πρώτοι των γραπτών βρέθηκαν επιλαχόντες μετά τη συνέντευξη, δεν έχει καμία σχέση με τον εν λόγω διαγωνισμό, αφού κανένας πρώτος στα γραπτά δε βρέθηκε εκτός. Σε καμία ειδικότητα μάλιστα.
Αυτο κυρίως που μου κάνει εντύπωση είναι πως λες ότι στα γραπτά σου μπαιναν, αδύνατον να ισχύει κάτι τέτοιο, αφού σε καμία ειδικότητα δεν ξεπέρασε ο 39ος τον 38ο των γραπτών.
Reddragon έγραψε: Τρί Φεβ 06, 2024 10:34 am Καλημέρα,

Έχω δικαστήριο (Διοικητικό Εφετείο) για την εν λόγω υπόθεση σύντομα, η προσφυγή αφορά την νομιμότητα της συνέντευξης για τους κάτωθι λόγους:

1ον δεν παρείχαν επαρκή αιτιολογία για την χαμηλή βαθμολογία που μου έβαλαν στην συνέντευξη (στην τελική με περάσαν διαγωνιζόμενοι με χαμηλότερα γραπτά),
2ον και κραυγαλέο που δεν έχει ξαναγίνει στα χρονικά του Ελληνικού Δημοσίου είναι ότι οι τρείς εξεταστές βάζουν καρμπόν την ίδια βαθμολογία σε κάθε απάντηση από κοινού σε όλες τις απαντήσεις και αυτό το κάνουν σε όλους τους υποψήφιους!, πχ θα μπορούσαν να πάρουν ένα κομπιουτεράκι και να βάζουν διαφορετικές βαθμολογίες και να βγάζουν τον μέσο όρο δια τρία αλλά δεν το έπραξαν,
3ον δεν ζήτησαν να δουν μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών ενώ στο π. Δ. Ανέφερε ότι τα ακαδημαϊκά προσόντα συνεκτιμώνται.

Υπάρχουν και άλλες αιτιολογίες που βαριέμαι να αναφέρω τώρα, γενικά μένει να αποδειχτεί δικαστικά ότι η διαδικασία της συγκεκριμένης συνέντευξης όπως διενεργήθηκε απέχει σημαντικά από τα κριτήρια που έχει θέσει ο ΣΤΕ για ανάλογες διαδικασίες, πχ πριν αρκετά χρόνια είχε βγάλει η Πυροσβεστική Προκήρυξη για χειριστές και μηχανικού πλοίων, οι 20 πρώτοι στα γραπτά μετά την συνέντευξη βγήκαν επιλαχόντες, όσοι κινήθηκαν δικαστικά διορίστηκαν μετά από 12-14 χρόνια με τους αναδρομικούς βαθμούς πλην του κλιμακίου προϋπηρεσίας και αναδρομικούς μισθούς για το οποίο έχουν κάνει αγωγή κατά του Υπουργείου και θα εκδικαστεί στο μέλλον. Εκείνη την περίοδο η επιτροπή δεν είχε ούτε καν πρακτικά συνέντευξης, όταν οι ενάγοντες δικαιώθηκαν από τον ΣΤΕ, τότε ο δεύτερος έθεσε κάποια συγκεκριμένα κριτήρια προκειμένου να μην επαναληφθεί ξανά κάτι αντίστοιχο.

Y. Γ. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη ανάγκη για την συγκεκριμένη θέση, δουλεύω ήδη στο Δημόσιο απλά κάποια πράγματα που γίνονται με την κατσαπλιάδικη μέθοδο καλό είναι να εκτίθενται σε δημόσια θέα! Πχ γιατί να πάρω εγώ τόσο χαμηλή συνέντευξη ενώ τα γραπτά μου μπαίναν ενώ μία κυρία σε διαφορετική κατηγορία από την δικιά μου με χαμηλά γραπτά που έφερε ένα επώνυμο γνωστό στους κύκλους να τα πηγαίνει τόσο καλά στην συνέντευξη και να περνάει και αυτή τόσους που είχαν γράψει καλύτερα από αυτήν; Μπορεί όντως να τα πήγε περίφημα και να το άξιζε, μπορεί όμως και η δικαστική μου υπόθεση να τα πάει καλά.
pyra

Re: Επιλαχόντες αξιωματικοί ειδικών καθηκόντων 2021-δικαστική απόφαση

Δημοσίευση από pyra »

Ο δικηγόρος προφανώς και με ενημέρωσε για να δικαιώματά μου και ότι πχ τις ενστάσεις ποτέ δεν τις κρίνουν ούτε βάζουν υπογραφή πρόσωπα που έχουν συγγένεια με άτομα τα οποία εξαρτούν συμφέροντα από έναν διαγωνισμό, αλλά υποχρεούνται να ζητούν εξαίρεση. Μου είπε φυσικά ότι κανένας δικηγόρος δεν είναι εγγυητής του αποτελέσματος μιας δικαστικής απόφασης. Είναι κρίση ενός άλλου νομικού γνώστη, του δικαστή. Απλά έλεγα ότι αν υπάρχουν άτομα που έχουν δικαιωθεί από τον γραπτό διαγωνισμό ή τη συνέντευξη, θα βοηθούσε. Φαντάζομαι ότι αν δικαιωθεί ένας, θα δικαιωθούν και όλοι οι άλλοι που έχουν πάει δικαστικά με τους ίδιους λόγους.
Επισκέπτης

Re: Επιλαχόντες αξιωματικοί ειδικών καθηκόντων 2021-δικαστική απόφαση

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πόσος χρόνος περίπου χρειάζεται για να βγει μια δικαστική απόφαση από τη στιγμή που γίνεται το δικαστήριο; Επίσης, ξέρει κανείς τι ακριβώς έχει συμβεί με τη 2η σειρά και αν έχουν ορκιστεί;
roda

Re: Επιλαχόντες αξιωματικοί ειδικών καθηκόντων 2021-δικαστική απόφαση

Δημοσίευση από roda »

Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Απρ 04, 2024 3:14 pm Πόσος χρόνος περίπου χρειάζεται για να βγει μια δικαστική απόφαση από τη στιγμή που γίνεται το δικαστήριο; Επίσης, ξέρει κανείς τι ακριβώς έχει συμβεί με τη 2η σειρά και αν έχουν ορκιστεί;
πρωτοδικείο 6-9 μήνες από την ημερομηνία εκδίκασης, εφετείο σίγουρα πάνω από 18 μήνες.
Επισκέπτης

Re: Επιλαχόντες αξιωματικοί ειδικών καθηκόντων 2021-δικαστική απόφαση

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

roda έγραψε: Πέμ Απρ 04, 2024 3:55 pm
Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Απρ 04, 2024 3:14 pm Πόσος χρόνος περίπου χρειάζεται για να βγει μια δικαστική απόφαση από τη στιγμή που γίνεται το δικαστήριο; Επίσης, ξέρει κανείς τι ακριβώς έχει συμβεί με τη 2η σειρά και αν έχουν ορκιστεί;
πρωτοδικείο 6-9 μήνες από την ημερομηνία εκδίκασης, εφετείο σίγουρα πάνω από 18 μήνες.
Ευχαριστώ! Κι εμένα η δικηγόρος περίπου τόσο μου είπε, γύρω στο 8μηνο. Καλή επιτυχία.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Politis1994 και 24 επισκέπτες