ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από georgekir »

Οι θάλαμοι στη σχολή νομίζω πως είναι όπως και σε όλες τις σχολές δηλαδή ένα άτομο από κάθε έτος, οι εγκαταστάσεις της σχολής είναι αρκετά προσεγμένες όμως δεν θα μπορούσαμε να πούμε και το ίδιο για το ΑΠΘ στο οποίο θα περνάς ως σπουδαστής και το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας σου. Τώρα για τα πράγματα που θα χρειαστείς μπορείς να ανατρέξεις σε προσκλήσεις επιτυχόντων προηγούμενων ετών που τα αναγράφει αναλυτικά καθώς και να κοιτάξεις νήματα εδώ πέρα στο φόρουμ όπου εμπεριέχουν συζητήσεις για το τι οφείλει να έχει ένας πρωτοετής σπουδαστής μαζί του κατά την ημέρα κατάταξης. Εύχομαι καλή κατάταξη, καλή δύναμη και καλή μετέπειτα σταδιοδρομία.(Συγγνώμη που οι πληροφορίες για τις εγκαταστάσεις κλπ ήταν τόσο λακωνικες απλά δεν ειμαι μέσα στην σχολή φέτος πέρασα και εγώ σε άλλο ΑΣΕΙ)
kapoioskapoy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2022 7:45 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από kapoioskapoy »

Συγγνώμη που απαντάω απλά δεν ξέρω πως να δημοσιεύω εκ νεουΉθελα να ρωτήσω γενικά όποιον βλέπει αυτό το φόρουμ και γνωρίζει, βιωματικά το καλύτερο, αν όταν έχουμε εξόδους τα πσκ μπορούμε να βγαίνουμε και να γυρνάμε για τον ύπνο κάποια συγκεκριμένη ώρα που ορίζει η σχολή

sd
georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από georgekir »

Νομίζω πως υπάρχει συγκεκριμένη ώρα που μπαίνουν οι σπουδαστές κάθε Κυριακή όποτε δεν μπροεις να μπαίνεις όποτε θες
SpZ

Re: ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από SpZ »

Φέτος δίνω πανελλήνιες και σκέφτομαι για ιατρική ΣΣΑΣ. Έχω μια βασική απορία:
Μπορώ ως φοιτητής να συνεχίσω τα μαθήματα γερμανικών Γ2 και να πάρω μέρος στις εξετάσεις;
Μπορώ να παρακολουθήσω μαθήματα οδήγησης;
Μπορώ να ταξιδεύω τις μέρες αδειών;

Θέλω να αξιοποιήσω τον ελεύθερό μου χρόνο ως φοιτητής και να πάρω μέρος σε διάφορες δρασητριότητες και ταξίδια. Αν δεν μπορώ καθόλου στην ΣΣΑΣ. Είναι ανασταλτικός παράγοντας.
Επισκέπτης

Re: ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

SpZ έγραψε: Τετ Αύγ 16, 2023 6:10 pm Φέτος δίνω πανελλήνιες και σκέφτομαι για ιατρική ΣΣΑΣ. Έχω μια βασική απορία:
Μπορώ ως φοιτητής να συνεχίσω τα μαθήματα γερμανικών Γ2 και να πάρω μέρος στις εξετάσεις;
Μπορώ να παρακολουθήσω μαθήματα οδήγησης;
Μπορώ να ταξιδεύω τις μέρες αδειών;

Θέλω να αξιοποιήσω τον ελεύθερό μου χρόνο ως φοιτητής και να πάρω μέρος σε διάφορες δρασητριότητες και ταξίδια. Αν δεν μπορώ καθόλου στην ΣΣΑΣ. Είναι ανασταλτικός παράγοντας.

Δεν μπορώ να απαντήσω για τις 2 ερωτήσεις σου, αλλά όσον αφορά το δίπλωμα οδήγησης, ο αδερφός μου που ήταν σε στρατιωτική σχολή έκανε μαθήματα κάθε φορά που γυρνούσε σπίτι, δλδ το Σαββατοκύριακο που έχουν έξοδο οι σπουδαστές. Επειδή ήταν πάνω στην περίοδο του κορονοιού, του πήρε παραπάνω από ένα χρόνο η όλη διαδικασία. Αλλιώς πιστεύω δεν θα έχεις κάποιο θέμα, μέσα σε λίγους μήνες θα το έχεις πάρει.

Μην ξεχνάς όμως ότι η Ιατρική, ιδίως στην ΣΣΑς, θα είναι ΠΟΛΥ απαιτητική. Δεν θα έχεις μόνο να διαβάσεις για την σχολή σου αλλά θα πρέπει όλα να τα κάνεις τηρώντας ένα στρατιωτικό πρόγραμμα το οποίο εν τέλει θα σου αφήσει αρκετά λίγο ελεύθερο χρόνο. Άμα θες να έχεις κι άλλες ενασχολήσεις/δραστηριότητες, διαλέγεις ένα πολύ δύσκολο μονοπάτι. Καλή επιτυχία σε ότι διαλέξεις.
Ego

Re: ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Ego »

Συγνώμη που απαντάω, αλλά δεν ξέρω πως να κάνω ερώτηση :roll: Λοιπόν εγώ γενικά είμαι πολύ ήρεμος χαρακτήρας και δεν μου αρέσει για παράδειγμα να παίζω ξύλο ή να πειράζω άλλους κλπ. Ξέρω ότι σσε έχει πολλα τέτοια. Η ΣΣΑΣ μου λένε είναι διαφορετική, ισχύει. Πως είναι τα άτομα, που μπαίνουν, εκεί; Όσο για το τρέξιμο και την Κλεισούρα δε με πειράζει, το έχουν αντέξει άτομα πολύ πιο εξωστρεφή από μενα.

Ευχαριστώ πολύ, παιδιά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Nassos »

Το παρακάτω βίντεο, αν και παλιό, περιγράφει την απαιτητική ζωή στη ΣΣΑΣ.

Ego

Re: ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Ego »

Ευχαριστώ για την απάντηση
Απλά αυτή είναι η διμοιρία επιδείξεων, καταλαβαίνω βέβαια ότι θες να πεις ότι ουσιαστικά στρατός είναι...
vassssss

Re: ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από vassssss »

Γειαα! Δίνω φέτος πανελλήνιες και σκέφτομαι για σώματα ασφαλείας στρατιωτικές σχολές κλπ. Γνωρίζει κάποιος για τη διαμονή μέσα; Γιατί έχω ακούσει ότι άτομα δεν έμεναν μέσα στη σχολή (οπου είναι υποχρεωτικό;) και έμεναν σε δικό τους σπίτι
Ξέρει κάποιος τι ισχύει;
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Kris08

Re: ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Kris08 »

Καλησπέρα! Είμαι μαθήτρια της Α λυκείου και έχω αρχίσει να ασχολούμαι τόσο με τις σχολές που με ενδιαφέρουν όσο και με τον αν θέλω να δώσω για ΣΣΑΣ. Παίρνω το θάρρος να γράψω σε αυτό το φόρουμ καθώς, έχοντας διαβάσει άπειρα, αυτό μου φαίνεται το πιο ενεργό. Προσωπικά εδώ και 5 χρόνια σκεφτόμουν την εισαγωγή μου σε τεφαα, ως αθλήτρια κολύμβησης και με όνειρα στο κομμάτι της προπονητικής. Λόγω μιας συζήτησης με συνομηλίκους μου άρχισα να εξετάζω το ενδεχόμενο εισαγωγής μου σε στρατιωτικές σχολές. Ειδικότερα λόγω της κλίσης μου στα μαθήματα υγείας και θετικής κατεύθυνσης σκέφτηκα την εισαγωγή μου σε σσας ιατρικής ή φαρμακευτικής. Αυτό που με ελκύει είναι κυρίως η άμεση αποκατάσταση και ο σταθερός μισθός (αν μπορεί κανείς να το πει αυτό πια). Είμαι άριστη μαθήτρια, προς το παρόν, με βαθμούς γύρω στο 19-19.5. Αξίζει να δηλώσω στρατιωτικές σχολές ή καλύτερα να μείνω στις πολιτικές; Η ζωή μιας γυναίκας μέσα στις ΣΣΑΣ είναι εξίσου δύσκολη με αυτή ενός άντρα ή οι γυναίκες συναντούν περισσότερα εμπόδια; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει αν θα μπορώ να δώσω αθλήματα τόσο για την εισαγωγή μου σε στρατιωτικές σχολές όσο και για τεφαα την ίδια χρονιά.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης