Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Amer

Re: Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Amer »

Ανυποτακτος εξ έγραψε: Κυρ Αύγ 11, 2019 2:13 pm Για σε όλους, θα ήθελα να επιβεβαιώσω το εξής. Άπαξ και Κάπιος καταχοριθει ως ανυπότακτος εξωτερικού καπελωνετε 6000 τα οποία πάνε στη ΔΟΥ κλπ. Εάν το ίδιο άτομο μετά από 7 χρόνια ανακηρυχθεί Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού; τοτε το πρόστιμο διαγράφετε η Όχι ξέρουμε;
Καλησπερα,

Ημουν στην ιδια κατασταση με εσενα, ανυποτακτος εξωτερικου και μετα απο 7 χρονια στο εξωτερικο πηρα επιτελους αναβολη ως μονιμος κατοικος εξωτερικου. Μαζι με την βεβαιωση την καινουργια ως μονιμου κατοικου, ελαβα επισης αποφαση απο την στρατολογια ακυρωσης του προστιμου 6,000 ευρω που μου ειχε επιβληθει και που ειχα κανει διακανονισμο 120 δοσεις. Αρα ναι, ακυρωνεται το προστιμο. Το θεμα ειναι δεν ξερω ΠΩΣ ακυρωνεται. Ποια η διαδικασια που πρεπει να ακολουθηθει με την εφορια. Πρεπει να παμε εμεις εκει και να δειξουμε την αποφαση; Την στελνει η στρατολογια στην εφορια εκ μερους μας; Δεν μου εχουν δωσει καμια ενημερωση για αυτο το θεμα.
Επισκέπτης

Re: Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Η Στρατολογία κινει αυτοματα ολες τις διαδικασίες που απαιτούνται. Απλώς μεχρι να κινηθεί η Εφορία και να φανει η διαγραφη στο Taxis μπορεί να περασουν και 1-2 μήνες...

Amer έγραψε: Τετ Σεπ 27, 2023 4:57 pm
Ανυποτακτος εξ έγραψε: Κυρ Αύγ 11, 2019 2:13 pm Για σε όλους, θα ήθελα να επιβεβαιώσω το εξής. Άπαξ και Κάπιος καταχοριθει ως ανυπότακτος εξωτερικού καπελωνετε 6000 τα οποία πάνε στη ΔΟΥ κλπ. Εάν το ίδιο άτομο μετά από 7 χρόνια ανακηρυχθεί Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού; τοτε το πρόστιμο διαγράφετε η Όχι ξέρουμε;
Καλησπερα,

Ημουν στην ιδια κατασταση με εσενα, ανυποτακτος εξωτερικου και μετα απο 7 χρονια στο εξωτερικο πηρα επιτελους αναβολη ως μονιμος κατοικος εξωτερικου. Μαζι με την βεβαιωση την καινουργια ως μονιμου κατοικου, ελαβα επισης αποφαση απο την στρατολογια ακυρωσης του προστιμου 6,000 ευρω που μου ειχε επιβληθει και που ειχα κανει διακανονισμο 120 δοσεις. Αρα ναι, ακυρωνεται το προστιμο. Το θεμα ειναι δεν ξερω ΠΩΣ ακυρωνεται. Ποια η διαδικασια που πρεπει να ακολουθηθει με την εφορια. Πρεπει να παμε εμεις εκει και να δειξουμε την αποφαση; Την στελνει η στρατολογια στην εφορια εκ μερους μας; Δεν μου εχουν δωσει καμια ενημερωση για αυτο το θεμα.
anupotaktos

Re: Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από anupotaktos »

Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα πήρα την αναβολή ως ΜΚΕ, και μόλις είδα στην ΑΑΔΕ ότι διαγράφηκε το χρέως και ότι έχω επιστροφή κάποιων χρημάτων που είχαν κατασχεθεί από ένα παλιό λογαριασμό. Επισημαίνεται ότι επιστροφή θα γίνει αυτόματα και ηλεκτρονικά σε τραπεζικό λογαριασμό, μέσω του ΙΒΑΝ που έχει δηλωθεί (και αν δεν έχει δηλωθεί έχει επιλογή να το περάσεις).

Το πρόβλημα είναι (και ας με συγχωρείτε που ξεφεύγω λίγο απ'τα περί ανυποταξίας) ότι ο τρ. Λογαριασμός μου έχει διαγραφεί και η έκδοση νέου χρειάζεται επιβεβαίωση στοιχείων (π. Χ. Μέσω λογαριασμών ΔΕΗ τους οποίους δεν έχω, ή μέσω gov το οποίο επίσης δεν είναι ενημερωμένο μιας και δεν έκανα δηλώσεις λόγο μη κατοχής εισοδήματος και περιουσιακών στοιχείων στην Ελλάδα).

Έψαξα στο google αλλά δε βρήκα κάτι ουσιαστικό για το τι έγγραφα χρειάζομαι ως κάτοικος εξωτερικού για να ανοίξω λογαριασμό.
Αν το έχει κάνει κάποιος ή αν γνωρίζει που μπορώ να ψάξω, θα σας ήμουν ευγνώμων για κάθε πληροφορία.

Καλές γιορτές!
Επισκέπτης

Re: Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Συγχαρητήρια κατ'αρχήν για την τακτοποιηση! Για το λογαριασμό εξαρταται απο την τράπεζα. Πάρε να μιλησεις απευθείας με καποιο κεντρικό κατάστημα τράπεζας, π. Χ. Στο Σύνταγμα που ειναι λιγο πιο εξοικειωμένοι με κατοικους εξωτερικού. Στα τοπικά καταστηματα τραπεζών συνηθως δεν ξερουν και ζητάνε άκυρα πράγματα... Δεν πρεπει να ειναι κάτι δύσκολο αν έχεις χαρτιά απο τη χώρα διαμονής σου που φαίνεται διευθυνση, απλα μαλλον χρειάζεται ραντεβού, δε νομιζω οτι γινεται απο μακριά.

Πληροφοριακά να ρωτησω κι εγώ, ποσο καιρό σου πήρε απο οταν βγηκε η αποφαση της Στρατολογίας μέχρι να δεις την ακυρωση και επιστροφή στην ΑΑΔΕ; Εχω την εντυπωση οτι αυτο το διάστημα καθυστερούν αρκετά γιατι η ΔΟΥ Εξωτερικού δεν εχει πλεον τμημα εσοδων και όλα πανε σε μια κεντρική υπηρεσία που είναι αδυνατο να πιάσεις γραμμή για να δεις τι γίνεται...
anupotaktos έγραψε: Τετ Δεκ 20, 2023 11:09 pm Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα πήρα την αναβολή ως ΜΚΕ, και μόλις είδα στην ΑΑΔΕ ότι διαγράφηκε το χρέως και ότι έχω επιστροφή κάποιων χρημάτων που είχαν κατασχεθεί από ένα παλιό λογαριασμό. Επισημαίνεται ότι επιστροφή θα γίνει αυτόματα και ηλεκτρονικά σε τραπεζικό λογαριασμό, μέσω του ΙΒΑΝ που έχει δηλωθεί (και αν δεν έχει δηλωθεί έχει επιλογή να το περάσεις).

Το πρόβλημα είναι (και ας με συγχωρείτε που ξεφεύγω λίγο απ'τα περί ανυποταξίας) ότι ο τρ. Λογαριασμός μου έχει διαγραφεί και η έκδοση νέου χρειάζεται επιβεβαίωση στοιχείων (π. Χ. Μέσω λογαριασμών ΔΕΗ τους οποίους δεν έχω, ή μέσω gov το οποίο επίσης δεν είναι ενημερωμένο μιας και δεν έκανα δηλώσεις λόγο μη κατοχής εισοδήματος και περιουσιακών στοιχείων στην Ελλάδα).

Έψαξα στο google αλλά δε βρήκα κάτι ουσιαστικό για το τι έγγραφα χρειάζομαι ως κάτοικος εξωτερικού για να ανοίξω λογαριασμό.
Αν το έχει κάνει κάποιος ή αν γνωρίζει που μπορώ να ψάξω, θα σας ήμουν ευγνώμων για κάθε πληροφορία.

Καλές γιορτές!
IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Re: Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από IASON »

IASON έγραψε: Πέμ Μάιος 04, 2023 5:42 pm Καλησπερα! Τον Νοεμβριο βγηκα ανυποτακτος μιας και δεν παρουσιαστικα αφου ημουν ναυτολογημενος απο τον Ιουλιο και ξεμπαρκαρα Φεβρουαριο! Μου εστειλαν το προστιμο των 6000 φυσικα! Απο αρχες Μαρτιου διεκοψα την ανυποταξια και εκανα αιτηση ανωτερας βιας διοτι ημουν οντως ναυτολογημενος και δεν μπορουσα να ξεμπαρκαρω εγκαιρα για να παρουσιαστω στον ημερομηνια που μου ειπαν! Ακομα η αποφαση δεν εχει βγει αλλα το προστιμο "τρεχει" και εχω μεχρι την αλλη εβδομαδα οπου συμπληρωνω 2μηνο να κανω προσφυγη! Γενικα ξερετε την διαδικασια; Ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να δεχτουν την αιτηση ανωτερας βιας και ποσες την προσφυγη;

Εν συνεχεια της παραπανω ιστοριας, τελικα εφαγα ακυρο στις προσφυγες που εκανα και εμεινε το προστιμο! Τωρα να κανω μια ερωτηση! Επειδη ουτως η αλλως δεν ειμαι στο να κανω την θητεια εχοντας παρει ηδη μια αναβολη για ψυχολογικούς λογους... Σε περιπτωση οριστικης απαλλαγης σε 1-2 χρονια, το προστιμο διαγραφετε; Και αν ναι, ειναι προτιμοτερο να το αφησω να "τρεχει" χωρις να το πληρωσω ή να το πληρωσω και οταν θα παρω την απαλλαγη να κανω αιτηση για επιστροφη χρηματων?
apostolos158

Re: Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από apostolos158 »

anupotaktos έγραψε: Τετ Δεκ 20, 2023 11:09 pm Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα πήρα την αναβολή ως ΜΚΕ, και μόλις είδα στην ΑΑΔΕ ότι διαγράφηκε το χρέως και ότι έχω επιστροφή κάποιων χρημάτων που είχαν κατασχεθεί από ένα παλιό λογαριασμό. Επισημαίνεται ότι επιστροφή θα γίνει αυτόματα και ηλεκτρονικά σε τραπεζικό λογαριασμό, μέσω του ΙΒΑΝ που έχει δηλωθεί (και αν δεν έχει δηλωθεί έχει επιλογή να το περάσεις).

Το πρόβλημα είναι (και ας με συγχωρείτε που ξεφεύγω λίγο απ'τα περί ανυποταξίας) ότι ο τρ. Λογαριασμός μου έχει διαγραφεί και η έκδοση νέου χρειάζεται επιβεβαίωση στοιχείων (π. Χ. Μέσω λογαριασμών ΔΕΗ τους οποίους δεν έχω, ή μέσω gov το οποίο επίσης δεν είναι ενημερωμένο μιας και δεν έκανα δηλώσεις λόγο μη κατοχής εισοδήματος και περιουσιακών στοιχείων στην Ελλάδα).

Έψαξα στο google αλλά δε βρήκα κάτι ουσιαστικό για το τι έγγραφα χρειάζομαι ως κάτοικος εξωτερικού για να ανοίξω λογαριασμό.
Αν το έχει κάνει κάποιος ή αν γνωρίζει που μπορώ να ψάξω, θα σας ήμουν ευγνώμων για κάθε πληροφορία.

Καλές γιορτές!
Καλησπέρα φίλε μου, μόλις είδα αυτό το μήνυμά σου παραπάνω και έχω την εξής απορία:

Όταν σου κατέσχεσαν χρήματα από τραπεζικό λογαριασμό στο παρελθόν, πώς ακριβώς το κατάλαβες; Φαινόταν ως συναλλαγή με κάποια συγκεκριμένη αιτιολογία ή απλα μπήκαν στο λογαριασμό και τα πήραν; Μόλις κατάλαβα ότι έχουν κατασχέσει χρήματα από έναν κοινό λογαριασμό που έχω με τον πατέρα μου (δεν τον χρησιμοποιώ καν), αλλά δεν υπάρχει καμία αιτιολογία. Φαίνεται ως δεσμευμένο ποσό και αυξάνεται κάθε φορά που έρχονται χρήματα στο λογαριασμό. Η τράπεζα κάνει τον κινέζο ενώ στο τάξις δε φαίνεται κάποια αφαίρεση από το ποσό του προστίμου ή των τόκων.

Επίσης, είχες κάνει ρύθμιση οφειλής ή είχες κι εσύ τόκους; Δεν ξέρω πως θα το δικαιολογήσουν, και θέλω την άποψη σου αν νομίζεις οτι επιστρεφονται σιγουρα (θα βγω ΜΚΕ σε περίπου ένα χρόνο).

Σε ευχαριστώ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες