Εισαγωγή στη Σχολή Ικάρων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Chris

Εισαγωγή στη Σχολή Ικάρων

Δημοσίευση από Chris »

Γεια σας. Είμαι γεννημένος 11 Οκτ.1989. Ξέρω ότι πλέον δεν μπορώ να μπω ικάρων. Τελειώνω πληροφορική σιγά σιγά και θα ήθελα να ξέρω αν Υπάρχει κάποιο παραθυράκι για να μπω στην σχολή ικάρων είτε μέσα απο τον στρατό κλπ.
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Εισαγωγή στη Σχολή Ικάρων

Δημοσίευση από diplomaths »

Μέσω προκηρύξεων του στρατού για επιστημονικό προσωπικό
Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Εισαγωγή στη Σχολή Ικάρων

Δημοσίευση από ar93 »

Στην Ικάρων δυστυχώς δεν μπορείς να μπεις με κανένα τρόπο... Όμως μπορείς να μπεις στην αεροπορία σαν αξιωματικός μέσω προκηρύξεων που βγαίνουν για το αντικείμενο που έχεις σπουδάσει. Δηλαδή αν δεις προκήρυξη για αεροπορία που να ζητά πληροφορικάριους (:P) κάνεις τα χαρτιά σου και βλέπεις.
ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
MC

Εισαγωγή στη Σχολή Ικάρων

Δημοσίευση από MC »

Λοιπον γεννημενη 17-10-90, υπηρετω σε σωμα ασφαλειας μεσω προκυρηξης και δεν εχω υπογραψει μονιμοτητα, υπαρχει πιθανοτητα να περασω ικαρος μεσω καποιων εξετασεων χωρις να περιμενω ποτε θα βγει προκυρηξη για εποπ
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Εισαγωγή στη Σχολή Ικάρων

Δημοσίευση από yandr »

Ε καλά εντάξει.

Ναι νομίζω πας και δίνεις κάτι εξετάσεις σχετικά με τα τουρκικά σίριαλ και σε βάζουν απευθείας πιλότο σε F-16.

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εισαγωγή στη Σχολή Ικάρων

Δημοσίευση από roverr24 »

Στην αεροπορια παιρνουν αξιωματικους με πτυχιο οικονομολογου, φυσικομαθηματικου και νομικης-πολιτικων επιστημων για αντιστοιχες θεσεις εφοφιαστη, μετεωρολογου και διοικητικου. Οι πληροφορικαριοι στην ΠΑ ειναι οι ειδικοτητα Τ/Η της ΣΜΑ

katerinam21
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 11, 2023 11:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επάγγελμα: Μαθήτρια
Επικοινωνία:

Re: Εισαγωγή στη Σχολή Ικάρων

Δημοσίευση από katerinam21 »

Καλημέρα!
Είμαι μαθήτρια της β λυκείου και έχω αρχίσει να ψάχνω σχολές οι οποίες με ενδιαφέρουν. Ψάχνω κάτι που να έχει σχέση με τις θετικές επιστήμες και κυρίως με την Φυσική και την Χημεία που είναι το πάθος μου. Ωστόσο το μεγαλύτερο μου θέμα είναι ότι πολλές τέτοιες σχολές δεν έχουν καλές επαγγελματικές προοπτικές οπότε σκέφτομαι το ενδεχόμενο του στρατού. Η μόνη ειδικότητα που θα με ενδιέφερε είναι αυτή των Ικάρων Μετεωρολόγων για την οποία έχω ψάξει τα μαθηματα και φαίνεται να καλύπτει όλα όσα ψάχνω. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω έπειτα από την τετραετή φοίτηση στην σχολή που δουλεύει ένας Ίκαρος με αυτή την ειδικότητα. Παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει ώστε να με βοηθήσει στην απόφαση μου.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες