ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Air Force 21

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Air Force 21 »

3. Διαβασα σε μερικα φορουμ για μεταταξη υπαξιωματικων με πτυχιο ΑΕΙ συναφες με την ειδικοτητα τους. Ωστοσο καθως εψαχνα την αντιστοιχη νομοθεσια στα κριτηρια μεταταξης αναγραφοταν και μεταπτυχιακος τιτλος σπουδων. Συνεπως χρειαζεται και μεταπτυχιακο?Ή μηπως παρανοησα κατι?Συγνωμη για τις μαζεμενες αποριες. Απλως μονο αυτες μου εμειναν για να συμπληρωσω το παζλ

Aci?onco

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Aci?onco »

Γνωρίζει κάποιος αν οι τηλεππικωνιων ηλεκτρονικών ασχολούνται με όργανα πτήσεως (Όπως ils συστήματα σκοπεύεις και γενικά με τις οθόνες του πιλοτήριο).

Ένας μηχανοσυνθετης μπορεί να επιδιορθώσει τα συστήματα του πιλοτήριο ή είναι μόνο για κινητήρα και μηχανικά τμήματα ;

Και γενικά οι ηλεκτρονικοι τι κομμάτια του αεροπλάνου αναλαμβάνουν;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Παρ Σεπ 04, 2020 7:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δυ2

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από δυ2 »

Οι ;Τηλεπικοινωνιών-Ηλεκτρονικοί ασχολούνται με οτιδήποτε ηλεκτρονικό υπάρχει πάνω στο αεροσκάφος συμπεριλαμβανομένων και αυτών που προανέφερες.

Την επισκευή των οργάνων στο πιλοτήριο την αναλαμβάνουν κυρίως ;Τηλεπικοινωνιών-Ηλεκτρονικοί, ;Ηλεκτρολόγοι και λιγότερο ;Μηχανοσυνθέτες -ανάλογα το όργανο-.
Δημήτρης

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Δηλαδή για να καταλάβω οι τηλεποικινωνιων ηλεκτρονικών έχουν τα avionics και com-nav Ρωτάω γιατί έχω καταταξη και θέλω να είμαι σίγουρος για ειδικοτητα. Ευχαριστώ

ΔΥ2

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από ΔΥ2 »

Ναι, όμως επειδή είσαι πρώτα στρατιώτης και ύστερα τεχνικός κάποιες φορές καθορίζει η υπηρεσία το τι θα υπηρετήσεις και όχι πάντοτε εσύ. Μπορεί τελικά να μην ασχοληθείς με αεροπλάνα και να γίνεις τεχνικός σε radar ή μπορεί να μη πάρεις καν Τηλεπικοινωνιών-Ηλεκτρονικών. Τα λέω αυτά προς αποφυγή απογοητεύσεων, οπότε κοίτα από τώρα ποιες άλλες ειδικότητες μπορεί να σε ενδιαφέρουν και βάλε τις σε μια σειρά γιατί αρχές Οκτώβρη θα διαλέξετε.

Δες περισσότερες πληροφορίες για τις ειδικότητες στο haf.gr > ΣΧΟΛΕΣ ΠΑ > ΣΜΥΑ > Ακαδημαϊκή εκπαίδευση.
Λουσιαν

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Λουσιαν »

Γνωρίζει κανείς αν γινεται να αποβληθείς από την σχολή στην Βασική Στρατιωτική Εκπαίδευση; Ειδα στην διδακτέα ύλη στο σάιτ της ΣΜΥΑ πως υπάρχει κατι που λέγεται «στρατιωτική δοκιμασία», και λίγο αγχώθηκα. Τόσος κόπος για να κοπω πάλι σε κανενα τεστ μέσα στη σχολή;
Γιώργος Μ

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Γιώργος Μ »

Γεια σας ειμαι 17 και με ενδιαφερει η Συγκεκριμενη σχολη αλλα ηθελα να μαθω...

Τι διαφορά εχει η σχολη Ελεγκτες αεραμυνας απο το να μπω ΣΜΥΑ και να ακολουθησω ελεγκτης αναχαιτισης ή αμύνης αεροδρομιων;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Νοέμ 26, 2020 10:51 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μαριαντι_Λκ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2021 4:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Μαριαντι_Λκ »

Καλησπέρα ηθελα να μάθω με τι ακριβώς ασχολείτε ο ελεγκτής αναχαίτησης ;
Μαρία

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Μαρία »

Γειά σας! Είμαι καινούρια στην παρέα και ήθελα να ρωτήσω κάποιες πιο ασυνήθιστες πληροφορίες για την ΣΜΥΑ μιας και φέτος δίνω πανελλήνιες.1) Κατά την φοίτηση στην σχολή και κυρίως τον πρώτο μήνα της βασικής εκπαίδευσης επιτρέπεται κινητό τηλέφωνο και γενικά επικοινωνία με τους συγγενείς;

2) Οι έξοδοι προβλέπονται μόνο τα Σαββατοκύριακα εκτός απροόπτου;

3) Πόσα άτομα κοιμούνται μέσα στον θάλαμο;

4) Ισχύει ότι στην αρχή οι σχέσεις μεταξύ ενός πρωτοετους και του τετραετούς του θα είναι "αυστηρές" (καψώνι, εντολές κλπ). Αν ναι, πότε περίπου αρχίζει να γίνεται πιο χαλαρό αυτό;

Μαριαντι_Λκ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2021 4:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Μαριαντι_Λκ »

Καλησπερα, Θα ηθελα να μάθω αν γνωρίζεις τια διαφορές μεταξύ ελεγκτη αεράμυνας και ελεγκτή αναχαίτισης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Artro

Re: Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από Artro »

Καλησπέρα σας! Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει στη βασική εκπαίδευση στην ΣΜΥΑ;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες