Εφτασε ο καιρος..

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
giorgos1986
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 6:06 pm
Επικοινωνία:

Εφτασε ο καιρος..

Δημοσίευση από giorgos1986 »

Καλησπερα, λοιπον μου ηρθε το χαρτι με ενδειξη ΥΕΑ και παρουσιαζομαι τον Αυγουστου Τριπολη. Θελω να ρωτησω που θα μαθω αν εχω επιλεγει για το Σωμα Ερευνας Πληροφορικης, το σημειωμα δεν λεει κατι σχετικο. Επειδη εχω τελειωσει ΤΕΙ Πληροφορικης εκτος απο αυτο το Σωμα υπαρχουν αλλες υπηρεσιες σχετικες με πληροφορικη που θα μπορουσαν να με στειλουν; Ενας καθηγητης μου ειχε πει οτι ειχε αποκτησει προυπηρεσια απο το στρατο επειδη εκανε μεσα στο στρατο κατι σχετικο με αυτο που σπουδασε. Ακομα εκτος απο τη βασικη εκπαιδευση οσοι επιλεγονται ΥΕΑ τι αλλη εκπαιδευση κανουν και που τους στελνουν; Απο συζητησεις εδω στο forum αλλα και γενικοτερα επικρατει η νοοτροπια της λουφας, του να μην κανεις τπτ, να μην εχεις σκοπιες πολλες και γενικα να εισαι αραχτος. Αντε πες πως εισαι αραχτος (κωλοβυσματιας δλδ) πως περναει η μερα; Ποσους καφεδες να πιεις και ποσο να κοιμηθεις πια;
Anonymous

Εφτασε ο καιρος..

Δημοσίευση από Anonymous »

Γιωργο καλη θητεια, το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι με 9 μηνες στρατο τη λουφα να κανεις και ποσο να τρεξεις, κοιτα να περασεις καλα και ας κουραστεις και λιγο, θα κανεις καλους φιλους και ειναι μια εμπειρια δυνατη, μην τα παιρνεις ολα σοβαρα και μην μιζεριαζεις κανε την πλακιτσα σου και μην πουλας τους συναδελφους σου, διασκεδασε το, παλια ελεγαν πως εκει που τελειωνει η λογικη αρχιζει ο στρατος τωρα νομιζω οτι ισχυει το... Ο στρατος ειναι το τελευταιο διαλειμα πριν πριν τα αληθινα ζορια.

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Εφτασε ο καιρος..

Δημοσίευση από Su-35 »

giorgos1986 έγραψε: πως περναει η μερα; Ποσους καφεδες να πιεις και ποσο να κοιμηθεις πια;
Εγώ έπεζα στο pc και διάβαζα κόμικς! Συζήτηση με συναδέλφους και tv.

Anonymous

Εφτασε ο καιρος..

Δημοσίευση από Anonymous »

Φίλε Γιώργο καλησπέρα,

Συμπάσχων κι εγώ μαζί σου, παρουσιάζομαι τον Αύγουστο.:)

Πρώτα απ'όλα ξεκινάω για το θέμα του ΥΕΑ. Όσοι είναι τουλάχιστον απόφοιτοι λυκείου έχουν στο χαρτί τους την ένδειξη ΥΕΑ. Αυτό δε σημαίνει ότι θα γίνεις απαραίτητα δόκιμος. Μόνο αν το επιθυμείς εσύ, πράγμα το οποίο δηλώνεις την πρώτη μέρα που παρουσιάζεσαι. Όποιοι απαντήσουν καταφατικά περνούν κάποιες τυπικές αθλητικές δοκιμασίες (μη φανταστείς τίποτα τρομερό) και αν τις περάσουν γίνονται δεκτοί. Γι'αυτούς που δε θέλουν να πάνε απ'όσο γνωρίζω υπάρχουν δύο περιπτώσεις. Οι απλοί απόφοιτοι λυκείου κόβονται αυτόματα, ενώ οι απόφοιτοι πανεπιστημίων είναι τάχα μου υποχρεωμένοι να περάσουν τις δοκιμασίες, οπότε για το τυπικό τις διαδικασίας τους λένε κάντε πως δε μπορείτε για να κοπείτε. Το ζουμί λοιπόν για να μη το κουράζουμε είναι ότι αν δε θες δε πας. Το καλό του να είσαι είναι ότι πληρώνεσαι ένα μισθό κοντά στα 600 ευρώ περίπου, ενώ θα μπαινοβγαίνεις στο στρατόπεδο σα να ήσουν επαγγελματίας. Το πρωί πας, το μεσημέρι την κάνεις για το σπίτι. Όμως έχε υπόψη σου αν δε το ξέρεις ήδη ότι πρέπει να υπηρετήσεις κάποιους μήνες παραπάνω ως δόκιμος, καθώς επίσης και ότι είναι σχεδόν 100% σίγουρο ότι θα κάνεις πολλή παραμεθώριο, ειδικά τώρα που με το 9μηνο κάνουν υποχρεωτικά όλοι μόνο παραμεθώριο. Συν το γεγονός ότι θα πρέπει να νοικιάσεις ένα μικρό σπίτι να μένεις μιας και δε κοιμάσαι μέσα στο στρατόπεδο ως δόκιμος. Οι δόκιμοι εκπαιδεύονται στην Κρήτη μετά τη βασική εκπαίδευση. Είναι λίγο πιο ζόρικα από τους απλούς φαντάρους εκεί, αλλά μετά είσαι πολύ καλύτερα από θέματα αγγαρείας, υπηρεσιών και ωραρίου.

Τώρα όσον αφορά το θέμα της πληροφορικής, κανείς δε πάει στο σώμα αυτό όταν παρουσιάζεται. Αυτό γίνεται αν επιλεγείς για τέτοια ειδικότητα μετά τη βασική εκπαίδευση (περίπου 2 μήνες). Το πρόβλημα όμως είναι το εξής. Επειδή εκεί είναι πολύ καλύτερα από πολλά άλλα σώματα (κοινώς κάνουν ελάχιστες αγγαρείες, σκοπιές, κλπ), είναι πολύ βυσματική θέση. Παίζει ρόλο κατά 90% το βύσμα και ίσως έχεις και ένα 10% να τους νοιάζει το τι σπουδές έχεις κάνει. Αν και νομίζω πως οι ελάχιστοι που επιλέγονται χωρίς βύσμα για κάτι τέτοιο θα έχουν κάποιο χαρτί επιπέδου ντοκτορά. Αυτό που σίγουρα μπορείς να κάνεις όμως αν δεν έχεις μέσον για να σε "φτιάξει", είναι να δηλώσεις την πρώτη μέρα όταν σε ρωτήσουν, το τι σπούδασες και το τι επαγγέλεσαι. Πες εκεί ότι γνωρίζεις από PC κλπ, και αν σου κάτσει μπορεί να πάρεις θέση μέσα στα γραφεία μπροστά σε υπολογιστή. Άσχετο αν η μετάθεση σου είναι στο σώμα έρευνας πληροφορικής ή όχι. Όλα τα στρατόπεδα όλων των ειδικοτήτων έχουν γραφεία και ανάγκη από γραφιάδες με υπολογιστές. Κάτι τέτοιο είναι λίγο πιο εύκολο να σου κάτσει χωρίς βύσμα. Έχω αρκετούς γνωστούς που πήραν τέτοιες θέσεις χωρίς καν να έχουν σπουδάσει κάτι παραπλήσιο, χωρίς να έχουν βύσμα. Και το καλό με αυτές τις θέσεις είναι πως εν ώρα υπηρεσίας γλιτώνεις και ασκήσεις και πορείες και τα πάντα γιατί υποτίθεται κάνεις δουλειά.

Γενικότερα πάντως να έχεις υπόψιν ότι εκεί μέσα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το μέσον καθώς και οι ανάγκες του εκάστοτε στρατοπέδου, και πολύ λιγότερο οι προσωπικές προτιμήσεις και σπουδές του καθενός.

Άντε καλή μας θητεία στην 308!
giorgos1986
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 6:06 pm
Επικοινωνία:

Εφτασε ο καιρος..

Δημοσίευση από giorgos1986 »

Που παρουσιαζεσαι Alex_c; Εγω τριπολη 19/8. Θελω να παω ΥΕΑ ειναι μια εμπειρια και αυτο. Για την πληροφορικη οτι κατσει δεν εχω βυσμα οποτε δεν θα το κυνηγησω.
Anonymous

Εφτασε ο καιρος..

Δημοσίευση από Anonymous »

Κανονικά μου ήρθε το χαρτί για Αυλώνα, αλλά το έδωσα στο "θείο" να μου το αλλάξει για Θήβα γιατί μετά τη βασική θα τα φτιάξω έτσι (θέλω να ελπίζω) ώστε να Είμαι Αθήνα. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εφτασε ο καιρος..

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μαγκες καλη θητεια να εχετε και κοιταξτε να συλλεξετε εμπειριες!
giorgos1986
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 6:06 pm
Επικοινωνία:

Εφτασε ο καιρος..

Δημοσίευση από giorgos1986 »

Thanks ΔΥΚ, αντε με το καλο να μπουμε και μετα να γραφουμε εδωπως μας φανηκε
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Εφτασε ο καιρος..

Δημοσίευση από Su-35 »

Αντε και καλό βύσμα!
Anonymous

Εφτασε ο καιρος..

Δημοσίευση από Anonymous »

Ευχαριστούμε, ευχαριστούμε.

Θα κάνω και κανένα data plan μετά την εκπαίδευση για το κινητό, οπότε πιστεύω από τη μονάδα σε καμιά βαρετή σκοπιά θα μπαίνω κι από δω να γράφω εμπειρίες.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης