Έκδοση διαβατηρίου (ανυπότακτοι εξωτερικού)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dimger
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Δεκ 17, 2021 12:35 am
Επικοινωνία:

Έκδοση διαβατηρίου (ανυπότακτοι εξωτερικού)

Δημοσίευση από dimger »

Καλησπερα σας

θα ηθελα καποιος να μου πει αν μπορω να βγαλω διαβατηριο Στο εξωτερικο ενω μου ερθει χαρτι καταταξης. Τελη του μηνα θα ληξει η αναβολη μου. Εχω χασει την ταυτοτητα μου και το διαβατηριο μου θα ληξει τον απριλιο του2022. Εγω ομως δεν εχω σκοπο να γυρισω γιατι εργαζομαι στο εξωτερικο 4 χρονια. Μπορει καποιος να μου τι κανω σε αυτην την περιπτωση

ypodiopos19

Έκδοση διαβατηρίου (ανυπότακτοι εξωτερικού)

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

dimger έγραψε:Καλησπερα σας

θα ηθελα καποιος να μου πει αν μπορω να βγαλω διαβατηριο Στο εξωτερικο ενω μου ερθει χαρτι καταταξης. Τελη του μηνα θα ληξει η αναβολη μου. Εχω χασει την ταυτοτητα μου και το διαβατηριο μου θα ληξει τον απριλιο του2022. Εγω ομως δεν εχω σκοπο να γυρισω γιατι εργαζομαι στο εξωτερικο 4 χρονια. Μπορει καποιος να μου τι κανω σε αυτην την περιπτωση



Ανυπότακτος θεωρείσαι από την επόμενη της μέρας κατάταξης που κλήθηκες και δεν παρουσιάστηκες. Μέχρι τότε ανανεώνεις κανονικά διαβατήριο χωρίς καμία άλλη ειδική διατύπωση, καθώς δεν εισαι ανυπότακτος.

Από τη στιγμή που θα εισαι ανυπότακτος, η ανανέωση θέλει επίσης και τη βεβαίωσης διαμονής εξωτερικού που θα ζητήσεις από το τοπικό προξενείο σου. Εσυ λογικά ούτως ή άλλως θα χρειαστεί να βγάλεις τη βεβαίωση αυτή, για να δικαιούσαι τις 30 μέρες διαμονής στην Ελλάδα, με βάση τη νομοθεσία. Απλώς αν δε θέλεις να καθυστερήσεις στη διαδικασία αυτή και το διαβατήριο, το πιο εύκολο θα ήταν να το ανανεώσεις τώρα, δε χρειάζεται να περιμένεις να λήξει.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες