Ελληνική νίκη κατά των ΗΠΑ

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Στρατηγός Άνεμο
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 11:08 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ελληνική νίκη κατά των ΗΠΑ

Δημοσίευση από Στρατηγός Άνεμο »

Όσο για τα Apache αν ψαχτείς λίγο καλύτερα θα δεις οτι είναι αλήθεια αυτό που ανέφερα. Εγώ πάντως το ξέρω απο φίλο μου Αμερικάνο. Το ανέφεραν πολλοί στις ΗΠΑ αυτό το γεγονός και έγινε αρκετό σουσουρό. Όσον αφορά αυτό που λες για τους χειρίστες το γεγονός που ανέφερα δεν έχει γίνει τα τελευταία χρόνια, που έχουμε και το πρόβλημα με την έλλειψη χειριστών, αλλά όταν τα πρωτοαγοράσαμε απο τις ΗΠΑ
Στρατηγός Άνεμο
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 11:08 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ελληνική νίκη κατά των ΗΠΑ

Δημοσίευση από Στρατηγός Άνεμο »

Α! Και για να μην το ξεχάσω οι Αμερικάνοι δεν είναι χάζοι και κάποια πράγματα δεν τα βγάζουν προς τα έξω, ιδιαίτερα οταν αφορούν ασκήσεις στρατιωτικές, κάθονται και αναλύουν τα δεδομένα που προέκυψαν. Ίσως γι'αυτό δεν είδες το γεγόνος απο καμιά επίσημη μη Ελληνική πηγή για την νίκη των Ελλήνων έναντι των Αμερικάνων. Εδώ καλά καλά δεν αναφέρθηκε σχεδόν πουθενά για την άσκηση red flag που επρόκειτο να κάνουν θα ανέφεραν για τα αποτελέσματα και τα συμεράσματα αυτής λιγο τρελό αυτό δεν νομίζεις Μάρκο;
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Ελληνική νίκη κατά των ΗΠΑ

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Φίλε μου έχω εξηγήσει ήδη τις απόψεις μου και γιατί το βλέπω έτσι. Σαφώς και δεν συμφωνώ σε τίποτα από τα οποία είπες.

Διαφωνώ πλήρως.
Στρατηγός Άνεμο
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 11:08 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ελληνική νίκη κατά των ΗΠΑ

Δημοσίευση από Στρατηγός Άνεμο »

Σε τι διαφώνεις; Στο οτι δεν βγάζουν προς τα έξω πράγματα που δεν πρέπει να βγουν στην δημοσιότητα και καλά κάνουν και δεν θέλουν; Πως θέλεις να το μάθεις εσύ όταν αφήνουν να βγούν στην δημοσιότητα λίγα πράγματα απο αυτά που τους αφορά; Μην είσαι τόσο εμπαθής.

και εγώ διαφωνώ μαζί σου οπότε είναι αδόκιμο να συζητάμε αφου ο ένας διαφωνεί με τον άλλον ε;
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Ελληνική νίκη κατά των ΗΠΑ

Δημοσίευση από Filippos »

Markos_Hdi έγραψε: Και πως γίνεται πάντα αυτοί οι αμερικάνοι να είναι οι πιο άμπαλοι στρατιωτικά, να παρουσιάζονται ως οι πλέον άσχετοι, αλλά σε όλη τους την πολεμική ιστορία, η απόδοσή τους ήτανε πάντα από τις καλύτερες παγκοσμίως.



Θα μπορουσαν να σου απαντησουν ετσι Μαρκο:

Εμεις τους μαθαμε να νικανε :) ΕικόναΕικόνα

τωρα σοβαρα, Γιατι εγω νομιζω οτι καλοι πιλοτοι των Apache einai οι Ισραηλινοι; Δεν ειμαι σιγουρος, το ακουσα,

Οσο για την Red Flag. Ηρεμιστε παιδια... Το νοημα ειναι οτι εχουμε καλους πιλοτους, και αυτο το ξερουμε ηδη. Τωρα αμα εστειλαν οι Αμερικανοι βλακες η οχι στην ασκηση τους, δεν σημαινουν και πολλα

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Ελληνική νίκη κατά των ΗΠΑ

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Έχω ήδη απαντήσει φίλε μου. Να λέω τα ίδια ξανά και ξανά;:)

Η εμπάθεια δεν έχει καμία σχέση βέβαια.
Anonymous

Ελληνική νίκη κατά των ΗΠΑ

Δημοσίευση από Anonymous »

Ε να διαφωνείς οσο θελεις σκασίλα μας !Εικόνα Εικόνα

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Ελληνική νίκη κατά των ΗΠΑ

Δημοσίευση από MIRAGE »

Κοιτάξτε όλοι ξέρουμε τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η αεροπορία στρατού τόσο σε άψυχο όσο και σε έμψυχο δυναμικό. Είναι ο αδύναμος κρίκος των ενόπλων δυνάμεων μας. Εκεί που πάσχει κυρίως είναι τα μεσαίων μεταφορών ελικόπτερα. Είναι αλήθεια ότι έχουνε έλλειψη πιλότων ωστόσο σας δηλώνω με απόλυτη σιγουριά (το ξέρω από τον πατέρα μου) Ότι έχουμε καλούς πιλότους επιθετικών ελικοπτέρων που στις ασκήσεις πετυχαίνουν καλά έως άριστα ποσοστά επιτυχών βολών. Δεν είναι τέλειοι αλλά είναι αξιόμαχοι. Όποιος με αμφισβητήσει πάνω ς αυτό να ξέρει ότι κάνει λάθος διότι ο πατέρας μου έχει παρεβρεθεί σε πολλές διακλαδικες ασκήσεις και τα ξέρει από μέσα καλά τα πράγματα. Όσο για το ότι μάθαμε εμείς στους αμερικάνους να πετάνε καλά τα Απάτσι ένα θα σας πω. Μέσα από τις συνεκπαιδεύσεις δίνεις και παίρνεις ιδέες και εφαρμόζεις νέες τακτικές. Όσο για την red flag οι πιλότοι μας τα πήγαν πολύ καλά.Yandr μην ξαναπείς ότι Η αγκρέσορ μοίρα είναι στραβάδια γιατί θα σκεφτώ ότι είσαι άσχετος περί στρατιωτικών θεμάτων. Θα χάσω πάσα ιδέα περί το άτομο σου. Είναι μια δυνατή μοίρα. Όταν κάνετε τοποθετήσεις για ένα τόσο σοβαρό θέμα σκεφτείτε ούτε πολύ αισιόδοξα ούτε όμως και απαξιοτικά και κυρίως ψάξτε, ερευνήστε, διασταυρώστε πληροφορίες. Στην άσκηση τα πήγαμε πολύ καλά και ξέρω τι λέω. Έχουμε δυνατή αεροπορία. Πριν δύο χρόνια (Χριστούγεννα) ένας Δεύτερος ξάδελφος της μάνας μου ήρθε στην Ελλάδα μαζί με την μητέρα του (πρώτου βαθμού ξαδέλφια με τον παππού μου). Τους συγκεκριμένους συγγενείς δεν τους γνώριζα (αμερικάνοι) αλλά ο παππούς μου είχε από μικρός επικοινωνία με την ξαδέλφη του κυρίως μέσω γραμμάτων παρόλο που η ξαδέλφη δεν γνώριζε ελληνικά (δεν έμαθε). Ο γιος της λοιπόν προς μεγάλη μας έκπληξη ήταν chief sergeant engineering στην U.S.A.F και εκείνο τον καιρό υπηρετούσε στην Γερμανία (σε πολλές χώρες τον είχανε στείλει Νότια Κορέα, Ιταλία, Τσεχία κ. Α) και μάλιστα μας έδειξε και την κάρτα εισόδου στη βάση της Γερμανίας! Περιττό να σας πω ότι πιο πολύ μιλούσε με τον πατέρα μου και μένα. Πάνω στη συζήτηση λοιπόν και ενώ μιλούσα μαζί του για αεροσκάφη και αεροπορίες γενικά μας είπε κάτι που μας έκανε να αισθανθούμε υπερήφανοι "Οh,Greek air force is very good. ". Για να καταλάβετε αν μας θεωρούν αξιόμαχους ή όχι.
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Ελληνική νίκη κατά των ΗΠΑ

Δημοσίευση από Legion »

Κέρδισαν τους Αμερικανούς οι Έλληνες πιλότοι!

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Athan
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 12:32 am
Επικοινωνία:

Ελληνική νίκη κατά των ΗΠΑ

Δημοσίευση από Athan »

Ειναι παλιο το red flag...
Anonymous

Ελληνική νίκη κατά των ΗΠΑ

Δημοσίευση από Anonymous »

Έλεος αδερφέ αυτό έγινε το 2008.Εικόνα
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες