Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
spixo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 03, 2013 10:15 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από spixo »

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου! Την έψαξα την σελίδα που μου έστειλες αλλά δεν είχε πουθενά ακριβώς αυτό το θέμα

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από dn24 »

spixo έγραψε:Όταν τελειώνεις κάποια στρατιωτικη σχολή η δουλειά έχει κάποιο στάνταρ ωράριο π. Χ. Δουλευεις 8-14.00 ή κάτι τέτοιο και μετά έχεις ελεύθερο χρόνο το απόγευμα και μπορείς να φύγεις; Ή είσαι όλη μέρα μέσα και Μπορείς όπως και στην σχολή να βγαινεις παρασκευη-κυριακή;


spixo έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου! Την έψαξα την σελίδα που μου έστειλες αλλά δεν είχε πουθενά ακριβώς αυτό το θέμα


Σαν απόφοιτος στρατιωτικής σχολής, πότε και για πόσο μένω μέσα στο στρατόπεδο; εδώ

Από τι εξαρτάται/ορίζεται αυτό; Εδω

Τι ωράριο θα έχω σαν στρατιωτικός; εδώ (δες την τοποθέτηση του μέλους στο σημείο που λέει για το ωράριο).

Οι απαντήσεις που σου παράθεσα είναι από αυτό εδώ το topic ακριβώς στις πίσω σελίδες. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
guest

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από guest »

Αξιζει αδερφε και με τ παραπανω κατα τ γνωμη μου, σνδ απο της καλυτερες σχολες στην ελλαδα για μενα
Βασιλης Τσ.

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από Βασιλης Τσ. »

ερωτιση

για να μπω συντηρητές στο στρατστρατό ξηρας. ως συντηρητής στα αρματα , στα ρανταρ(

leoparnt,pattom,m113 κ. α)ως Ευελπης πως μπορώ να πάρω αυτην την ειδίκευση και ως μόνιμος υπαξιοματικος πως μπορώ να πάρω αυτην την ειδικευση;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Petran210
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2022 6:55 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από Petran210 »

Καλησπέρα κομάντος.Είμαι μαθητής λυκείου και παρόλο που βαριέμαι τα μαθήματα της θετικής, σκέφτομαι να πάω για Ευελπίδων. Για να αποφύγω ερωτήσεις: Ναι, γουστάρω το στρατιωτικό lifestyle. Ναι γουστάρω τρέξιμο εκπαίδευση κτλ (μάλιστα σκέφτομαι για ειδικές δυνάμεις). Ναι αγαπάω την πατρίδα. Ναι, θέλω να υπηρετήσω τις ένοπλες Δυνάμεις.

Η απορία μου είναι, τελικά αξίζει να γίνει κάποιος στρατιωτικός στις μέρες μας; Τα λεφτά στους αξιωματικούς είναι ικανοποιητικά; Πώς είναι η καθημερινότητα στο στρατόπεδο; Μπορεί ένας στρατιωτικός να έχει προσωπική ζωή;(Χόμπι, ελεύθερος χρόνος, σχέσεις κτλ)

Γενικά ότι πληροφορία/άποψη/εμπορεία σε αυτό το θέμα θα μου ήταν πολύ χρήσιμη

Ψηλά τα πράσινα μπερέ!
George

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από George »

Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά και αν γίνεται να απάντηση κάποιος ο οποίος έχει τελειώσει την εκπαίδευση και έχει πιάσει δουλειά. Μου αρέσει η ιδέα τις πειθαρχίας του στρατού κτλ και νομίζω μπορώ να ανταπεξέλθω απλά αυτό που με ταλανίζει είναι το μετά. Πώς θα περάσω την υπόλοιπη ζωή μου. Θα είναι κάτι το βαρετό; Μόνο η ιδέα ότι θα κάνω για το υπόλοιπο της ζωής μου το ίδιο πράγμα με κάνει να το σκέφτομαι και να το ξανά σκέφτομαι. Εσείς τι λέτε και ποια είναι η άποψη σας?
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από hazardous »

Το ίδιο πράγμα δεν θα κάνεις εκτός και αν το "επιλέξεις" εσύ. Δεν τελειώνεις τη σχολή και κάνεις το ίδιο πράγμα μέχρι να αποστρατευτείς. Έχεις τη δυνατότητα να κάνεις μεταπτυχιακά συναφή με την ειδικότητα σου, να πας σε πρεσβείες του ΝΑΤΟ όταν θα γίνεις λοχαγός+, να βγάλεις σχολεία και πολλά άλλα. Αρκεί να σου αρέσει αυτό που θα κάνεις. Επίσης για παράδειγμα το να είσαι χειριστής ελικοπτέρου δεν είναι βαρετό όσα χρόνια και να το κάνεις.
George

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από George »

Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας. Άρα εσείς που πλέον εργάσεστε θεωρείται (για εσάς πάντα) ότι αξίζει; Δηλαδή αν το αγαπάει κανείς μπορεί να πει χαλάλι και οι μεταθέσεις; Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Πως είναι η ζωή του στρατιωτικού;

Δημοσίευση από hazardous »

Πρώτον δεν είπα ότι είμαι απόφοιτος της ΣΣΕ. Απλά θέλω να μπω στη σχολή και τυγχάνει να γνωρίζω δύο πράγματα. Και φυσικά αξίζει να μπεις στη ΣΣΕ από όλες τις απόψεις αρκεί να σου αρέσει ο στρατός. Απλά μην δημιουργήσεις μία ουτοπική εικόνα για τον στρατό γιατί δεν είναι φοράς τη στολή και τέλος και σίγουρα μέχρι να μπούμε δεν θα καταλάβουμε ακριβώς το πως είναι να κάνεις ένα τέτοιο λειτούργημα. Σκέψου το καλά γιατί είναι απόφαση ζωής.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες