Θητεία στην Αεροπορία Στρατού

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

Θητεία στην Αεροπορία Στρατού

Δημοσίευση από oldsoldier »

Apolele έγραψε:
Στέλιος έγραψε:Καλησπέρα, έχω καταταγεί στην ΠΑ κι έκοψα την αναβολή άρα μπαίνω Νοέμβριο. Ξέρει κανείς αν μπορώ να πάω από ΠΑ σε οποιεσδήποτε Ειδικές Δυνάμεις;


Φιλε μου, η Αεροπορία Στρατου δεν έχει καμια σχεση με την ΠΑ. Η Αεροπορια Στρατου ειναι Οπλο του Στρατου Ξηρας. Δεν γνωριζω, αν υπαρχουν ΕΔ στην ΠΑ αλλα σιγουρα απο ΠΑ δεν μπορεις να πας στον Στρατο Ξηρας ποσω μαλλον στις ΕΔ του.



Υπάρχει η 31 ΜΕΕΔ αλλά είναι μόνο για στελέχη της ΠΑ.

ΣΕΙΡΑ 365

Θητεία στην Αεροπορία Στρατού

Δημοσίευση από ΣΕΙΡΑ 365 »

Έρχομαι με μετάθεση στα Μέγαρα τι κατάσταση επικρατεί αυτή τη περίοδο στο στρατόπεδο ;
θωμας

Θητεία στην Αεροπορία Στρατού

Δημοσίευση από θωμας »

Τι ειδικοτητες παιρνουν οι στρατιωτες στην ΑΣ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Φεβ 28, 2021 2:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γάντιας

Θητεία στην Αεροπορία Στρατού

Δημοσίευση από Γάντιας »

Έχουμε και λέμε για μέγαρα 370 Α εσσο 2021
Στην αρχή μας έπαιζαν γκρουπάκια 4-4 στο 2ο τυαδ, αλλά λόγω κρουσμάτων ή και άλλων λόγων (στελέχη, διοικητές κλπ) αποφάσισαν να το κόψουν και πλέον είμαστε στο 1-1 και 2-1 με τα σκ εναλλάξ έξω. Πέρα του ότι τα κόψανε και έπεσε η κλασσική γκρίνια το μέτρο αυτό ειναι και επικίνδυνο. Εκεί που έχουμε 30 κλίνες είμαστε δύναμη γύρω στα 70-80 άτομα και θα μπει η Β εσσο που είναι κάμποσοι.Γενικά το φαγητό είναι μέτριο, το ΚΨΜ καλό και η ΛΑΦ τέλεια. Αν μπεις οδηγός είσαι μια χαρά, αλλιώς παίρνεις ειδικότητα χειριστής Α/Α που είναι αντιαεροπορική άμυνα (κοινώς αγγαρειομάχος).
Συμβουλή προς τους νεότερους να μπουν πόστο (γραφείο, χημείο) όσο το δυνατόν πιο γρήγορα για να τους παίζει καλύτερα και να γλυτώνουν τυχόν αγγαρείες. Τα περισσότερα στελέχη είναι καλά πέραν των διοικητών.

Ψαρακλας

Θητεία στην Αεροπορία Στρατού

Δημοσίευση από Ψαρακλας »

Καλησπέρα παιδιά δυο ερωτήσεις σχετικά με το 2ο Τυαδ Μεγάρων. Αν είσαι ελεύθερος διανυκτέρευσης την άλλη μέρα τι ώρα μπαίνεις; Και ακόμα τι παίζει με τα λεωφορεία, βάζει ο στρατός ή εμεις που δεν έχουμε αμάξι δε θα μπορούμε να μείνουμε σπίτια μας. Σας ευχαριστω πολύ!
Nikos

Θητεία στην Αεροπορία Στρατού

Δημοσίευση από Nikos »

Καλημέρα παιδιά καλή Σαρακοστη Παρουσιαζομαι την Πέμπτη Λάρισα, από ότι μου έχουν πει θα πάω Στεφανοβικειο για εκπαίδευση και μετά Μέγαρα

Είναι καλά; Τι ισχύει με εξόδους πώς πάει μέσα -έξω; Επίσης ξέρει κάποιος πότε θα ορκιστω κι αν μέχρι τότε έχω κάποια έξοδο;

Roma kolk

Θητεία στην Αεροπορία Στρατού

Δημοσίευση από Roma kolk »

2o Τυαδ 5-52ο ΤΕΑΣ 2-4

4ο ΤΕΑΣ 4-4

2ο ΣΥΑΣ μόνο σε πόστα 2-5

guest1

Θητεία στην Αεροπορία Στρατού

Δημοσίευση από guest1 »

Καλησπέρα παιδιά,

Θα μπώ με την Ε ΕΣΣΟ τον Σεπτέμβριο. Μάλλον θα πάω Αεροπορία Στρατού. ΄

Γενικά σαν Σώμα πως είναι; Ισχύει αυτό μου είπαν ότι καλύτερο Σώμα από τα υπόλοιπά (π. Χ πεζικό, πυροβολικό κλπ) ;

Στην Βασική Εκπαίδευση πόσες εξόδους έχουμε;

Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Αεροπορία Στρατού

Δημοσίευση από Darth_Bane »

guest1 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά,

Θα μπώ με την Ε ΕΣΣΟ τον Σεπτέμβριο. Μάλλον θα πάω Αεροπορία Στρατού. ΄

Γενικά σαν Σώμα πως είναι; Ισχύει αυτό μου είπαν ότι καλύτερο Σώμα από τα υπόλοιπά (π. Χ πεζικό, πυροβολικό κλπ) ;

Στην Βασική Εκπαίδευση πόσες εξόδους έχουμε;



Οι εξοδοι για ολους τους νεοσύλλεκτους ειναι ίδιες (τουλάχιστον μεχρι να ανοιξουν ξανά τα κέντρα) ανεξαρτητως οπλου. Δυο μέχρι την ορκωμοσια, απο μια καθε ΣΚ

Anastasis1900
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 3:29 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Αεροπορία Στρατού

Δημοσίευση από Anastasis1900 »

Βυσματικό όπλο, γιατί δεν έχει παραμεθόριο. Μέγαρα, Στεφανοβίκειο και Αλεξάνδρεια έχει μόνο. Γενικά σε κάθε ΕΣΣΟ παίρνει λίγα άτομα. Δεν έχει τις καραβανιές του πεζικού και των τεθώρων, τα στελέχη έχουν κάποιο επίπεδο. Εννοείται πως δεν θα έχεις κάποια τριβή με τα ελικόπτερα και λοιπά. Σκοπιές και αγγαρείες όσο δεν πάει.ΥΓ: Καλύτερο σώμα/όπλο κατά την άποψη μου δεν είναι η Ας, αλλά το Υγειονομικό και το Έρευνας Πληροφορικής (αν θες να κάνεις χαλαρή θητεία). Βέβαια, να ξέρεις ελάχιστη σημασία έχει τι σώμα είσαι. Δυστυχώς, αυτό που μετράει είναι το βύσμα και τίποτα άλλο.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης