Ανυπότακτοι εξωτερικού και παραμονή στην Ελλάδα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αθανάσιος

Ανυπότακτοι εξωτερικού και παραμονή στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Αθανάσιος »

Καλησπέρα,

Σκοπεύω να επιστρέψω προσωρινά στην Ελλάδα για να είμαι με τη μαμά μου γιατί δεν είναι καλά στην υγεία της. Μεγάλωσα και ζω στο Ηνωμένο Βασίλειο (10 χρόνια) αλλά θα μετακομίσω στην Ελλάδα για λίγο καιρό. Γνωρίζω ότι οι ανυπότακτοι μπορούν να έρθουν στην Ελλάδα για έως και 1 μήνα χωρίς να χρειάζεται να υπηρετουν, και 3 μήνες για επιπλέον λόγους. Υποφέρω από διπολική διαταραχή και ψυχολογικά προβλήματα. Έχω αποδείξεις γραμμένες και φυσικές απο αυτό. Είμαι 100% ότι δεν θα με αφήσουν να υπηρετήσω και ξέρω ότι θα με δώσουν αναβολή.

Η ερώτηση που είχα είναι όταν με δώσουν μία αναβολή για 1-2 χρόνια πόσο εύκολο και γρήγορο είναι αυτό να στο δώσουνε;

Πόσες ημέρες θα πρέπει να μείνω σε στρατολογικό νοσοκομείο;

Και πες ότι θέλω να το κάνω αυτό γρήγορα:

Πόσες ημέρες θα πρέπει να περιμένω πριν να πάω στο στρατολογικό νοσοκομείο οπο τιν ημερομηνία όταν έρθω;

Θα με δώσουνε ημερομηνία;

Πόσες μέρες λετε να περιμένω;

Και τώρα πες ότι με δίνουνε την αναβολή για ένα ή δύο χρόνια, μπορώ να φύγω από τιν Ελλάδα να πάω πισω στη γυναίκα μου μέσα σε αυτά τα 1-2 χρόνια;

Ευχαριστώ πολύ.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Απρ 06, 2021 6:12 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Petros

Ανυπότακτοι εξωτερικού και παραμονή στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Petros »

Εφόσον μένεις 10 χρόνια αγγλία, δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για μόνιμος κάτοικος εξωτερικο; Φυσικά θα πρέπει να εργάζεσαι 7 συνεχόμενα ή να περιμένεις να κλεισεις 11 παραμονής. Αν πάρεις το ΜΚΕ, μπορείς να πας ελλάδα μέχρι 6 μήνες χωρίς να χάσεις το status και φυσικά δεν υπάρχει πλέον απαγόρευση εξόδου απο την χώρα.

Ως ανυπότακτος εξωτερικού μπορείς να είσαι ελλάδα για ένα μήνα. Το τρίμηνο που λες δεν ξέρω πως μπορείς να το στοιχειωθετήσεις. Πρέπει να ρωτήσεις στρατολογία αν η υγεία της μάνας σου είναι λόγος για να είσαι εκ του ασφαλούς.

Για να πάρεις αναβολή ένα χρόνο με χαρτί γιατρού θα είναι εύκολο. ΑΛΛΑ θα πρέπει να κόψεις την ανυποταξία και να πας με την επόμενη ΕΣΣΟ που θα οριστείς. Μετά ακολουθείς την οδό φρουραρχείου ή στρατοπεδου, όπου δες τα αντιστοιχα threads. Φυσικά εφόσον δεν θα είσαι πλέον ανυπότακτος, μπορείς να ξαναβγείς ανυπότακτος αν δεν παρουσιαστείς, οπότε να φας το πρόστιμο, οπότε αυτό πρέπει να το σκεφτείς. Δηλαδή αν πας για αναβολή πρέπει να πας μέχρι τέλους, δηλαδή για απαλλαγή. Νοσοκομείο δεν χρειάζεται να μείνεις.

Αν τυχόν είσαι 33 και άνω μπορείς να σκεφτείς και την περίπτωση εξαγοράς.

teosigkouIMBACK
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:29 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού και παραμονή στην Ελλάδα

Δημοσίευση από teosigkouIMBACK »

Petros έγραψε:Εφόσον μένεις 10 χρόνια αγγλία, δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για μόνιμος κάτοικος εξωτερικο; Φυσικά θα πρέπει να εργάζεσαι 7 συνεχόμενα ή να περιμένεις να κλεισεις 11 παραμονής. Αν πάρεις το ΜΚΕ, μπορείς να πας ελλάδα μέχρι 6 μήνες χωρίς να χάσεις το status και φυσικά δεν υπάρχει πλέον απαγόρευση εξόδου απο την χώρα.

Ως ανυπότακτος εξωτερικού μπορείς να είσαι ελλάδα για ένα μήνα. Το τρίμηνο που λες δεν ξέρω πως μπορείς να το στοιχειωθετήσεις. Πρέπει να ρωτήσεις στρατολογία αν η υγεία της μάνας σου είναι λόγος για να είσαι εκ του ασφαλούς.

Για να πάρεις αναβολή ένα χρόνο με χαρτί γιατρού θα είναι εύκολο. ΑΛΛΑ θα πρέπει να κόψεις την ανυποταξία και να πας με την επόμενη ΕΣΣΟ που θα οριστείς. Μετά ακολουθείς την οδό φρουραρχείου ή στρατοπεδου, όπου δες τα αντιστοιχα threads. Φυσικά εφόσον δεν θα είσαι πλέον ανυπότακτος, μπορείς να ξαναβγείς ανυπότακτος αν δεν παρουσιαστείς, οπότε να φας το πρόστιμο, οπότε αυτό πρέπει να το σκεφτείς. Δηλαδή αν πας για αναβολή πρέπει να πας μέχρι τέλους, δηλαδή για απαλλαγή. Νοσοκομείο δεν χρειάζεται να μείνεις.

Αν τυχόν είσαι 33 και άνω μπορείς να σκεφτείς και την περίπτωση εξαγοράς.



Πολύ σωστά όλα αυτά. Απλά να προσθέσω ότι αν πάρεις αναβολή δεν υπάρχει κάποια απαγόρευση εξόδου από τη χώρα για τη διάρκεια της αναβολής.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες