Πλοία ξένης σημαίας και ασφάλιση ΝΑΤ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Gr_dokimos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 09, 2020 6:33 am
Επικοινωνία:

Πλοία ξένης σημαίας και ασφάλιση ΝΑΤ

Δημοσίευση από Gr_dokimos »

Γεια σας. Είμαι πρωτομπαρκος δοκιμος πλοίαρχος σε πλοιο ξένης σημαίας και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την φορολογία. Από όσο γνωρίζω θα χρειαστεί να πληρώσω ένα ποσό στο ΝΑΤ Για την εξαγορά της υπηρεσίας μου. 1) Αυτό το ποσό χωρίζεται σε κομμάτι ναυτικού και κομμάτι πλοιοκτητη;(η εταιρία μου καλύπτει το ποσό του πλοιοκτητη) 2) Ποια είναι η διαδικασία για την εξαγορά;

3) Πόσο είναι το ποσοστό από τις συνολικές απολαβές μου για να μπορώ να αντιληφθώ τι ποσά θα βγάλω καθαρα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Πλοία ξένης σημαίας και ασφάλιση ΝΑΤ

Δημοσίευση από Terminator »

Καλησπέρα φίλε μου,

Καλή σταδιοδρομία να έχεις στο εμπορικό ναυτικό και ήρεμες θάλασσες. Άλλο κομμάτι η φορολογία και άλλο κομμάτι η ασφάλιση σαν ναυτικός όπως και όλοι οι μισθωτοί και ελεύθεροι επαγγελματίες πληρώνουν 1) ασφάλιση σε ενα ασφαλιστικό ταμείο 2) φόρο εισοδήματος

1) Εφόσον η σημαία του πλοίου ειναι συμβεβλημένη με το ΝΑΤ τότε ναι μπορείς να εξαγοράσεις την ναυτική σου θητεία στο πλοίο. Ποιες σημαίες είναι συμβεβλημένες με το ΝΑΤ θα στο πεί σίγουρα το ίδιο το ΝΑΤ και κατα 99% και το τμήμα πληρωμάτων της εταιρείας σου.

2) Ρώτησε το ΝΑΤ να σου πεί την διαδικασία εξαγοράς έχει αρκετές προυποθέσεις ως προς τα έγγραφα που πρέπει να έχει το πλοίο και την θεώρηση των απαραίτητων εγγράφων

3) Αν είναι ελληνική σημαία η σημαία χώρας μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης (27 χώρες) Συν του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (Ελβετία, Λιχτενστάιν, Ισλανδία) τότε Είναι στο 17.85% ενω αν είναι σημαία πλοίου εκτός Ε. Ε ή Ε. Ο. Χ τότε είναι 19,85%. Αυτό το ποσοστό υπολογίζεται επι του μηνιαίου σου μισθού όχι του ετήσιου συνολικού. Τώρα στο συνολικό ετήσιο ποσό που προκύπτει μετά την πληρωμή εισφορών προς το ΝΑΤ όταν κάνεις φορολογική δήλωση θα πληρώσεις Στην εφορία και φόρο εισοδήματος 10% (αυτός ο συντελεστής ισχύει για τους δόκιμους για τα στελέχη ΕΝ ειναι 15%). Τώρα κάποιες εταιρείες έχουν την διακριτική ευχέρεια να πληρώνουν είτε μέρος των εισφορών είτε το σύνολο τους δίνοντας σουτα χρήματα στο χέρι μόλις γυρίσεις απο το ταξίδι. Πας στο λογιστήριο της εταιρείας υπογράφεις και παίρνεις αυτο τό bonus ναι αυτό κάποιες το κάνουν πολύ λίγες αλλά ισχύει.

Πανος

Πλοία ξένης σημαίας και ασφάλιση ΝΑΤ

Δημοσίευση από Πανος »

Λιβερία σημαία μπορώ να πληρώσω νατ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες