Ανώτατη Nαυτική Υγειονομική Επιτροπή - ΑΝΥΕ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nikos

Ανώτατη Nαυτική Υγειονομική Επιτροπή - ΑΝΥΕ

Δημοσίευση από Nikos »

Καλησπερα. Θα θελα να κανω μια ερωτηση γιατι απο πουθενα δεν παιρνω σιγουρη απαντηση. Εχω πτυχιο απο ΑΕΝ (πλοιαρχων) και εχω νοσο crohn (χρ. Ονια παθηση). Μπορω να παρω διπλωμα ανθυποπλοιαρχου; Αν οχι τι μπορω να κανω; Ευχαριστω πολυ
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ανώτατη Nαυτική Υγειονομική Επιτροπή - ΑΝΥΕ

Δημοσίευση από greko_27 »

Nikos έγραψε:Καλησπερα. Θα θελα να κανω μια ερωτηση γιατι απο πουθενα δεν παιρνω σιγουρη απαντηση. Εχω πτυχιο απο ΑΕΝ (πλοιαρχων) και εχω νοσο crohn (χρ. Ονια παθηση). Μπορω να παρω διπλωμα ανθυποπλοιαρχου; Αν οχι τι μπορω να κανω; Ευχαριστω πολυ


Για να παρεις το διπλωμα του ανθυποπλοιαρχου πρεπει να κριθεις καταλληλος απο την ΑΝΥΕ... Περασες απο τα ναυτικα μητρωα ωστε να σε παραπεμψουν για υγειονομικες εξετασεις στην ΑΝΥΕ;
Βασίλης

Ανώτατη Nαυτική Υγειονομική Επιτροπή - ΑΝΥΕ

Δημοσίευση από Βασίλης »

Γνωριζω τις εξετασεις της ΥΕΑΝΕΘ και εχω παει (φυσικα δεν καταφερα να περασω στις ΑΕΝ)

Ομως, εχω απορια για τη ΑΝΥΕ

Γνωριζω πως τα ορια για Πλοιαρχων πριν εισελθει καποιος ειναι 4/10 - 4/10 η 5/10 - 3/10 αλλα διαβασα πως η ΑΝΥΕ ειναι πιο αυστηρη.

Τι σημαινει αυτο; Το οριο παραμενει 4/10 - 4/10 αλλα σε εξεταζουν παραπανω η το οριο για να περασεις την εξεταση της ΑΝΥΕ ειναι απαιτητικοτερο;(λ. Χ.5/10 - 5/10 η 6/10 - 4/10)

Γνωριζει κανεις;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ανώτατη Nαυτική Υγειονομική Επιτροπή - ΑΝΥΕ

Δημοσίευση από dn24 »

Βασίλης έγραψε:Γνωριζω τις εξετασεις της ΥΕΑΝΕΘ και εχω παει (φυσικα δεν καταφερα να περασω στις ΑΕΝ)

Ομως, εχω απορια για τη ΑΝΥΕ

Γνωριζω πως τα ορια για Πλοιαρχων πριν εισελθει καποιος ειναι 4/10 - 4/10 η 5/10 - 3/10 αλλα διαβασα πως η ΑΝΥΕ ειναι πιο αυστηρη.

Τι σημαινει αυτο; Το οριο παραμενει 4/10 - 4/10 αλλα σε εξεταζουν παραπανω η το οριο για να περασεις την εξεταση της ΑΝΥΕ ειναι απαιτητικοτερο;(λ. Χ.5/10 - 5/10 η 6/10 - 4/10)

Γνωριζει κανεις;


10/10 χωρίς διόρθωση είναι το τυπικό για τους πλοιάρχους, μιλώντας για την ΑΝΥΕ η οποία εξετάζει τους υποψηφίους του ΠΝ. Θεωρώ, ότι και με 8/10 δεν θα έχεις πρόβλημα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Βασιλης

Ανώτατη Nαυτική Υγειονομική Επιτροπή - ΑΝΥΕ

Δημοσίευση από Βασιλης »


Μα καλα πως γινεται το οριο για να μπει καποιος στην ΑΕΝ να ειναι 4/10 και για να αποφοιτησει 8/10 χωρις διορθωση; Αν εχει πολυ λιγη μυωπια σε 4 χρονια πρεπει να εξαφανιστει με θαυμα;:P
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ανώτατη Nαυτική Υγειονομική Επιτροπή - ΑΝΥΕ

Δημοσίευση από dn24 »

Βασιλης έγραψε:
Μα καλα πως γινεται το οριο για να μπει καποιος στην ΑΕΝ να ειναι 4/10 και για να αποφοιτησει 8/10 χωρις διορθωση; Αν εχει πολυ λιγη μυωπια σε 4 χρονια πρεπει να εξαφανιστει με θαυμα;:P


4/10 είναι αρκετά πολύ χαμηλό όριο. Πολύ λίγη μυωπία είναι 9/10 χωρίς διόρθωση. Επίσης στο Εμπορικό Ναυτικό υπάρχει ελαστικότητα στα όρια. Σαφώς, και η ΑΝΥΕ, εξετάζει και τους υποψηφίους των στρατιωτικών σχολών του ΠΝ, οπότε αυτό απο μόνο του αρκεί, βλέποντας τα όρια για τις εν λόγω στρατιωτικές σχολές, και αυτό το λέω για να υπερτονίσω ότι σε σχέση με ΥΕΑΝΕΘ, θα υπάρχει σαφώς μεγαλύτερη αυστηρότητα.(Μην τα μπερδέψει κάποιος, δεν είναι το ίδιο με την ΥΕΑΝΕΘ). Επίσης τα όρια για τους Μηχανικούς είναι διαφορετικά, κατά πολύ χαμηλότερα. Αν μπείς για πλοίαρχος, και μπείς με 4/10 (όπως ορίζουν τα όρια της προκήρυξης), μπορείς να κάνεις τη διόρθωση με Λέϊζερ. Εγώ σου είπα παραπάνω τα όρια ως προς το τυπικό σκέλος. Όμως, η προσωπική μου άποψη, είναι ότι για κάποιον που είναι στο όριο, δεν θα κοπεί.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
el_eng

Ανώτατη Nαυτική Υγειονομική Επιτροπή - ΑΝΥΕ

Δημοσίευση από el_eng »

dn24 έγραψε:
Βασιλης έγραψε:
Μα καλα πως γινεται το οριο για να μπει καποιος στην ΑΕΝ να ειναι 4/10 και για να αποφοιτησει 8/10 χωρις διορθωση; Αν εχει πολυ λιγη μυωπια σε 4 χρονια πρεπει να εξαφανιστει με θαυμα;:P


4/10 είναι αρκετά πολύ χαμηλό όριο. Πολύ λίγη μυωπία είναι 9/10 χωρίς διόρθωση. Επίσης στο Εμπορικό Ναυτικό υπάρχει ελαστικότητα στα όρια. Σαφώς, και η ΑΝΥΕ, εξετάζει και τους υποψηφίους των στρατιωτικών σχολών του ΠΝ, οπότε αυτό απο μόνο του αρκεί, βλέποντας τα όρια για τις εν λόγω στρατιωτικές σχολές, και αυτό το λέω για να υπερτονίσω ότι σε σχέση με ΥΕΑΝΕΘ, θα υπάρχει σαφώς μεγαλύτερη αυστηρότητα.(Μην τα μπερδέψει κάποιος, δεν είναι το ίδιο με την ΥΕΑΝΕΘ). Επίσης τα όρια για τους Μηχανικούς είναι διαφορετικά, κατά πολύ χαμηλότερα. Αν μπείς για πλοίαρχος, και μπείς με 4/10 (όπως ορίζουν τα όρια της προκήρυξης), μπορείς να κάνεις τη διόρθωση με Λέϊζερ. Εγώ σου είπα παραπάνω τα όρια ως προς το τυπικό σκέλος. Όμως, η προσωπική μου άποψη, είναι ότι για κάποιον που είναι στο όριο, δεν θα κοπεί.

Για τους μηχανικους στην ΥΕΑΝΕΘ ηταν 2/10 χωρις διορθωση. Στην ΑΝΥΕ το οριο ειναι ιδιο; Ειμαι μηχανικος. Αργω να βγω απο την σχολη βεβαια απλα με επιασε η απορια τωρα. Ευχαριστω προκαταβολικα!

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ανώτατη Nαυτική Υγειονομική Επιτροπή - ΑΝΥΕ

Δημοσίευση από dn24 »

el_eng έγραψε:

Για τους μηχανικους στην ΥΕΑΝΕΘ ηταν 2/10 χωρις διορθωση. Στην ΑΝΥΕ το οριο ειναι ιδιο; Ειμαι μηχανικος. Αργω να βγω απο την σχολη βεβαια απλα με επιασε η απορια τωρα. Ευχαριστω προκαταβολικα!



Στην ΑΝΥΕ στους Μηχανικούς ναι, τα όρια παραμένουν σχεδόν αμετάβλητα, και απλά δεν χαρίζουν κάστανα στα όρια. Θα σου δωθούν οι 3 προβλεπόμενες προσπάθειες (3 σφάλματα) για να δείς κάτι, και έως εκεί.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Βασίλης

Ανώτατη Nαυτική Υγειονομική Επιτροπή - ΑΝΥΕ

Δημοσίευση από Βασίλης »

Οι ψυχολογικες εξετασεις πως ειναι; Ζωγραφιζεις κατι, σε ρωτανε 3-4 ερωτησεις, υπαρχει ερωτηματολογιο εκατονταδων ερωτησεων; Ποσο διαρκει;

Υ. Γ.dn24 περισσοτερο ανησυχω γιατι το λειζερ το εκανα προπερσι. Δηλαδη αν μπω φετος θα εχουν περασει 6 χρονια μεταξυ της επεμβασεως λειζερ και της εξετασης της ΑΝΥΕ. Αλλα νταξει, δεν γινεται ρε π. Μου,800-1200 ατομα μπενουν καθε χρονο, εαν διωχνανε εστω και 10 ατομα καθε χρονο μετα απο 4 χρονια φοιτησης θα γινοτανε χαμος, πιστευω υπαρχει μια ευλογη εποιικια.

Διαβασα ενος αλλου μελους το ποστ οτι γνωστος του εφαγε ακυρο επειδει του βρηκαν αχρωματοψια μετα απο 4 χρονια. Η αχρωματοψια δεν θεραπευται αλλα η μυωπια η ο αστιγματισμος ναι, εαν με πιανεις.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ανώτατη Nαυτική Υγειονομική Επιτροπή - ΑΝΥΕ

Δημοσίευση από dn24 »

Βασίλης έγραψε:Οι ψυχολογικες εξετασεις πως ειναι; Ζωγραφιζεις κατι, σε ρωτανε 3-4 ερωτησεις, υπαρχει ερωτηματολογιο εκατονταδων ερωτησεων; Ποσο διαρκει;

Υ. Γ.dn24 περισσοτερο ανησυχω γιατι το λειζερ το εκανα προπερσι. Δηλαδη αν μπω φετος θα εχουν περασει 6 χρονια μεταξυ της επεμβασεως λειζερ και της εξετασης της ΑΝΥΕ. Αλλα νταξει, δεν γινεται ρε π. Μου,800-1200 ατομα μπενουν καθε χρονο, εαν διωχνανε εστω και 10 ατομα καθε χρονο μετα απο 4 χρονια φοιτησης θα γινοτανε χαμος, πιστευω υπαρχει μια ευλογη εποιικια.

Διαβασα ενος αλλου μελους το ποστ οτι γνωστος του εφαγε ακυρο επειδει του βρηκαν αχρωματοψια μετα απο 4 χρονια. Η αχρωματοψια δεν θεραπευται αλλα η μυωπια η ο αστιγματισμος ναι, εαν με πιανεις.
Θα σου μεταφέρω, ως είμαι υποχρεωμένος, τα ψυχοτεχνικά τέστ της ΑΝΥΕ, ως προς το τυπικό/καταστατικό μέρος.

α. Διερεύνηση χαρακτηριστικών προσωπικότητας.β. Διερεύνηση γνωστικών ικανοτήτων. Γ. Δομημένη ατομική συνέντευξη επαγγελματικής καταλληλότητας.

Στην χειρόταιρη των περιπτώσεων, θα σου θέσουν 2 εξεταστές ενά θέμα επικαιρότητας όπως ναρκωτικά, ομοφυλοφιλία κλπ. Με τη σείρα θα πάρεις το λόγο και λες την άποψη σου. Δεν τους ενδιαφέρει ποια είναι αυτή, αρκεί έστω και με 2 λόγια να την δικαιολογήσεις. Δεν γίνεται συζήτηση, ο καθένας ξεχωριστά. Θα έχεις γύρω στο 1 λεπτό στη διάθεση σου.

Σου είπα το τυπικό σκέλος, περισσότερο για να υπάρχει ενημέρωση στο φόρουμ. Ως προς το ουσιαστικό, θα ερωτηθείς πως σου φάνηκαν τα εκπαιδευτικά ταξίδια Εικόνα

Μην ανησυχείς βρε. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Lalas

Ανώτατη Nαυτική Υγειονομική Επιτροπή - ΑΝΥΕ

Δημοσίευση από Lalas »

Γειά σας παιδιά γνώριζει κάποιος πόσο είναι το όριο στην χρήση κανναβης; συνήθως στα ιδιωτικά έχουν 20ng/ml για ανυε δεν ξερω. Επίσης εάν μου βρουν 10 κ ενώ το όριο τους είναι 20 παίζει να με κοψουν; Ευχαριστω
el_eng

Ανώτατη Nαυτική Υγειονομική Επιτροπή - ΑΝΥΕ

Δημοσίευση από el_eng »

Ολοκληρωνω τις σπουδες μου στην ΑΕΝ Μηχανικων και θελω να ρωτησω το εξης που με απασχολει και δεν βρισκω απαντηση. Εχω μυωπια 1,75 στο καθε ματι. Οταν θα περασω ΑΝΥΕ θα αντιμετωπισω προβλημα στον οφθαλμιατρο; Εχει κανεις καποια εμπειρια?
Ακης

Ανώτατη Nαυτική Υγειονομική Επιτροπή - ΑΝΥΕ

Δημοσίευση από Ακης »

Ρε παιδια σορρυ που ενοχλω εγω περναω ανυε την τριτη και εχω αμβλυωπια στο ενα ματι και ειμαι μηχανικος ποσοι ειναι βαθμοι που Πρεπει για να περασω;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες