ΕΛΔΥΚ: Εθελοντική ή υποχρεωτική κατάταξη;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ForceF
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 26, 2011 11:04 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Εθελοντική ή υποχρεωτική κατάταξη;

Δημοσίευση από ForceF »

Κανενα κολπο να αποφυγουμε την ΕΛΔΥΚ εαν μας παρουν στην τυχη;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Εθελοντική ή υποχρεωτική κατάταξη;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Εάν δεν συντρέχει σοβαρότατος λόγος (χαμηλό εισόδημα γονέων, σοβαρά προβληματα υγείας κλπ) , τότε μόνο βύσμα και εάν. Όπως καταλαβαίνεις χρειάζονται άτομα και δεν καταλαβαίνουν και πολλά πολλά!
Guest

ΕΛΔΥΚ: Εθελοντική ή υποχρεωτική κατάταξη;

Δημοσίευση από Guest »

Αμα ς πουν ν πας κυπρο κ εσυ δν θες θα πας υποχρεωτικα;
πος αποφευγεις τν κυπρο;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Εθελοντική ή υποχρεωτική κατάταξη;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Guest έγραψε:Αμα ς πουν ν πας κυπρο κ εσυ δν θες θα πας υποχρεωτικα;
πος αποφευγεις τν κυπρο;


Με Ι3 ψυχολογικό ας πούμε.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Εθελοντική ή υποχρεωτική κατάταξη;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Guest έγραψε:Αμα ς πουν ν πας κυπρο κ εσυ δν θες θα πας υποχρεωτικα;
πος αποφευγεις τν κυπρο;


Χαμηλό εισόδημα γονέων, σοβαρότατα προβλήματα υγείας κλπ.

Προφανέστατα δεν χρειάζεται να αναφέρω το βύσμα που είναι το κυριότερο εάν δεν έχεις κάτι απο τα παραπάνω.

Guest

ΕΛΔΥΚ: Εθελοντική ή υποχρεωτική κατάταξη;

Δημοσίευση από Guest »

Φτου δν εχω βυσμα, ουτε προβληματα μονο μυωπια 3.75

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Εθελοντική ή υποχρεωτική κατάταξη;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν αναφέρομαι σε δικά σου προβλήματα υγείας (που εννοείται πως άν είναι σοβαρά τότε γίνεται αυτόματα αλλαγή Ι άρα δεν μπορείς να υπηρετήσεις στην ΕΛΔΥΚ [Ι3, Ι4, Ι5]) , αλλά των γονέων σου (χτύπα ξύλο) εάν υπάρχουν Εικόνα
283 b esso

ΕΛΔΥΚ: Εθελοντική ή υποχρεωτική κατάταξη;

Δημοσίευση από 283 b esso »

Φιλε θα πας σταυροβουνι. Αν μπορεις παντως μη πας. Θα υποφερεις.
Γιώργος

ΕΛΔΥΚ: Εθελοντική ή υποχρεωτική κατάταξη;

Δημοσίευση από Γιώργος »

Αν θέλουν να σε στείλουν με το ζόρι Κύπρο χωρίς να το επιθυμείς, δεν μπορείς να ζητήσεις αναβολή απο το κέντρο που θα παρουσιαστείς; Γενικά αν παρουσιστείς στο κέντρο και Επειδή δεν αντέχεις ζητήσεις Αναβολη θα σου δώσουν;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Εθελοντική ή υποχρεωτική κατάταξη;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Γιώργος έγραψε:Αν θέλουν να σε στείλουν με το ζόρι Κύπρο χωρίς να το επιθυμείς, δεν μπορείς να ζητήσεις αναβολή απο το κέντρο που θα παρουσιαστείς;Γενικά αν παρουσιστείς στο κέντρο και Επειδή δεν αντέχεις ζητήσεις Αναβολη θα σου δώσουν;



Εάν δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο / σοβαρό λόγο θα σου δώσουν το πολύ 6μηνη αναβολή.

greg87

ΕΛΔΥΚ: Εθελοντική ή υποχρεωτική κατάταξη;

Δημοσίευση από greg87 »

θελω να ρωτησω τα εξης. Ελδυκ το ζητας να πας η ειναι στην τυχη; Επισης εκει μπορεις να πας και να φυγεις οποτε θες η υπαρχουν στανταρ προθεσμιες; Αν δηλαδη με στειλουν καπου εδω και δεν μ αρεσει θα μπορω να το ζητησω τοτε να παω; Η αντιστροφως αν παω κυπρο και δεν μ αρεσει μπορω να ζητησω να επιστρεψω η θα πρεπει να τελειωσω εκει τη θητεια μου;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Εθελοντική ή υποχρεωτική κατάταξη;

Δημοσίευση από Greek_Army »

greg87 έγραψε:θελω να ρωτησω τα εξης. Ελδυκ το ζητας να πας η ειναι στην τυχη; Επισης εκει μπορεις να πας και να φυγεις οποτε θες η υπαρχουν στανταρ προθεσμιες; Αν δηλαδη με στειλουν καπου εδω και δεν μ αρεσει θα μπορω να το ζητησω τοτε να παω; Η αντιστροφως αν παω κυπρο και δεν μ αρεσει μπορω να ζητησω να επιστρεψω η θα πρεπει να τελειωσω εκει τη θητεια μου;



1.Aν το ζητήσεις κατά 99% θα πας
2. Αν πάρεις μετάθεση για κύπρο από εκεί φεύγεις μόνο με αλλαγή σωματικής ικανότητα (δηλαδή να είσαι Ι1 και να γίνεις Ι3)
3. Όχι δεν γίνεται να είσαι ας πούμε στον έβρο και να ζητήσεις να πας στην κύπρο

Im2StepsFromHell

ΕΛΔΥΚ: Εθελοντική ή υποχρεωτική κατάταξη;

Δημοσίευση από Im2StepsFromHell »

Καλησπέρα και από μένα. Το σημείωμα κατάταξης μου λέει στη Θήβα Πεζικό - ΕΛΔΥΚ, παρ' όλο που δεν το είχα δηλώσει. Θεωρητικά όταν καταταχθείς δηλώνεις, αν θέλεις, να πας στη Κύπρο, αλλά διάβασα ότι μερικούς τους πήγαν αναγκαστικά στην προηγούμενη ΕΣΣΟ, επειδή δεν είχαν άτομα.

Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής: Αν δεν πάμε Κύπρο, πού θα συνεχίσουμε τη θητεία μας; Στη Θήβα ή αλλού; Επίσης δικαούμαι εξάμηνης θητείας.

Spirospast
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2020 10:00 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Εθελοντική ή υποχρεωτική κατάταξη;

Δημοσίευση από Spirospast »

Καλησπέρα σε όλους! Πρόκειται να παρουσιαστώ 11/11 στο ΚΕΠΒ Θήβας και έχω επιλεχθεί για τεθωρακισμένα-ΕΛΔΥΚ. Να σημειώσω οτι ποτέ δεν δήλωσα πρόθεση για ΕΛΔΥΚ.Τι παίζει σχετικά με την ΕΛΔΥΚ; Είναι αναγκαστικό να πάω; Ή με πάνε και αλλου προς βόρεια Ελλάδα μετάθεση;

Να τονίσω πως έχω χρόνιο βρογχικό άσθμα και είχα μέχρι πριν λίγα χρόνια κύστη στο περικάρδιο.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες