Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Akira »

fallout_shelter έγραψε:Καλησπέρα, ανυπότακτος εξωτερικού κι εγώ εδώ και 4 χρόνια, με πληρωμένο το πρόστιμο, και όλα τα χαρτιά (αν και δεν έχω κάνει καινούρια βεβαίωση ανυποταξίας εδώ και 1,5 χρόνο σχεδόν). Πολύ χρήσιμο το thread, με βοήθησε πολύ όσες φορές χρειάστηκε και σας ευχαριστώ.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε τί γίνεται σε περίπτωση που κάποιος ανυπότακτος εξωτερικού υπερβεί τις 30 μέρες παραμονής και δοκιμάσει να μπει στη χώρα μέσω αεροδρομίου (εντός Σενγκεν). Μέτρησα τις μέρες που ήμουν Ελλάδα και έχω ήδη ξεπεράσει τις 30, αξίζει τον κόπο αφού ταξιδεύω με τα χαρτιά μου να ρισκάρω ένα γρήγορο ταξίδι 4 ημερών ή υπάρχει κίνδυνος να με συλλάβουν ή να περάσω στρατοδικειό κλπ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Είχα ξεκινήσει νωρίτερα στο συγκεκριμένο νήμα μια συζήτηση επ'αυτού, άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχει πρακτικός τρόπος να αποδειχθεί συνεχές διάστημα παραμονής σε οποιαδήποτε χώρα εντός Σένγκεν σήμερα. Δίνω έμφαση στο πρακτικός γιατί προφανώς αν είσαι τρομοκράτης θα έχεις σχεδόν πάντα μάτια επάνω σου.

Του χρόνου θα κάνω το εξής συγκεκριμένο πείραμα, θα πάω από το Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής μου και θα ζητήσω να μου πουν το σύνολο των ημερών που έχω μείνει στην Ελλάδα, γιατί ο ίδιος δε θυμάμαι, έχω χάσει τα στοιχεία αφιξοαναχωρήσεων, και απλά θέλω να είμαι σε νόμιμα πλαίσια όσο αφορά τις 30 μέρες.

Mine
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2017 2:54 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Mine »

Παιδία την καλησπέρα μου και συγχαρητήροα για το φόρουμ! Διαβάζοντας όλες τις αναρτήσεις σε διάφορα θέματα θα ήθελα να θέσω κι'εγώ το ερώτημά μου. Ζώ και εργάζομαι στο εξωτερικό και έχω ήδη διετή αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Αν και έχψ συμπληρώσει την 11ετία για ΜΚΕ θ'έλω να τελειώσω τη διαδικασία και να προσπαθήσω να πάρω την πολυπόθητη απαλλαγή. Αυτό που με αγχώνει όμως είναι μήπως δεν πείσω για απαλλαγή και αναγκαστώ να μπώ. Αυτό το σενάριο θα είναι καταστροφικό για μένα μιας και θα ειμαι με άδεια απο την εργασία μου και προφανώς θα με σταματήσουν στο αεροδρομειο της Ελλαδας αν προσπαθησω να ξαναφυγω. Μηπως εχετε ιδεα τι θα μπορουσε να γινει σε μια τετοια περιπτωση ωστε να μην γίνει κατι τετοιο; Θα μπορούσα σε περιπτωση τετοιας στραβης να ενεργοποιησω τα χαρτια για ΜΚΕ;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Mparmpas »

Mine έγραψε:Παιδία την καλησπέρα μου και συγχαρητήροα για το φόρουμ! Διαβάζοντας όλες τις αναρτήσεις σε διάφορα θέματα θα ήθελα να θέσω κι'εγώ το ερώτημά μου. Ζώ και εργάζομαι στο εξωτερικό και έχω ήδη διετή αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Αν και έχψ συμπληρώσει την 11ετία για ΜΚΕ θ'έλω να τελειώσω τη διαδικασία και να προσπαθήσω να πάρω την πολυπόθητη απαλλαγή. Αυτό που με αγχώνει όμως είναι μήπως δεν πείσω για απαλλαγή και αναγκαστώ να μπώ. Αυτό το σενάριο θα είναι καταστροφικό για μένα μιας και θα ειμαι με άδεια απο την εργασία μου και προφανώς θα με σταματήσουν στο αεροδρομειο της Ελλαδας αν προσπαθησω να ξαναφυγω. Μηπως εχετε ιδεα τι θα μπορουσε να γινει σε μια τετοια περιπτωση ωστε να μην γίνει κατι τετοιο; Θα μπορούσα σε περιπτωση τετοιας στραβης να ενεργοποιησω τα χαρτια για ΜΚΕ;

Ευχαριστω εκ των προτερων!



Γιατι δεν βγαινεις μονιμος κατοικος εξωτερικου νομιμα και ωραια και θελεις να μπλεξεις με Ι-5 που οσο και να εχουν αλλαξει οι καιροι
ειναι ενας στιγματισμος;

Σε καθε περιπτωση, αν πας στην επιτροπη και δεν παρεις απαλλαγη θα φυγεις κυριος στο εξωτερικο. Απο το μην πας
μεχρι να ειδοποιηθει η αστυνομια παιρνει μηνες, εχω ακουσει και για εξαμηνο. Αρα σε αυτο το διαστημα θα κανεις τα χαρτια σου και
θα εισαι οκ. Κατι πονητο, οσοι τακτοποιησουν τα της θητειας με οποιονδηποτε τροπο εντος του `17 δεν πληρωνουν προστιμο και δεν μπλεκουν. Για το `18 δεν ισχυει καποια νεα ρυθμιση αρα το προστιμο θα πεσει κανονικα και με το νομο... Προσεξε το λιγο αυτο...
Mine
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2017 2:54 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Mine »

Καλησπέρα Mparmpas και ς'ευχαριστω για την απαντηση.
Ο λογος που θελω να ξεμπερδευω με το στρατο μιας και τον Ιουλιο θα συπμληρωσω τη διετη αναβολη ειναι για να εχω το ενδεχομενο της εργασιας στην Ελλαδα οσο πιο αμεσα γινεται. Φυσικα αναφερομαι στον ιδιωτικο τομεα.
Οσο για το ΜΚΕ, θα πρεπει να το κανω για να μπορεσω να σβησω το προστιμο των 6000 μιας και ειναι ο μονος τροπος. Δυστυχως η τελευταια διαταξη δεν πιανει μιας και η πρωτη κληση για μενα ηταν το Μαρτιο του 2016 κατα την οποια δεν παρουσιαστικα και ετσι επεσε και το προστιμο.

Μια ακομα ερωτηση αν γνωριζεις ειναι το αν βγει καποιος Ι5, υπαρχει πιθανοτητα να σβηστει το προστιμο ή σε ακολουθει οπως και να εχει;

Ευχαριστω και παλι!
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Mparmpas »

Καλη ερωτηση. Εσυ εχεις νομιμη αναβολη αρα εφοσον δεν σου σβηστηκε το προστιμο με τις ευνοικες διαταξεις μαλλον
ουτε με Ι-5 θα σβησει. Ρωτα στη στρατολογια η καλυτερα ακομη μιλα με δικηγορο ειδικο στα στρατολογικα.
Ειναι πολλα τα χρηματα για να το αγνοησεις.
giwtas

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από giwtas »

Παιδιά να θυμάστε πως πλέον κρατάει η αστυνομία στο νέο συγκρότημα της στο Περιστέρι όλα τα PNR από τις αεροπορικές οπότε και μέσω σένγκεν μπορούν να ξέρουνε πόσο καιρό έμεινες Ελλάδα. Επίσης μερικές χώρες ζητάνε και αρ. Διαβατηρίου ή ταυτότητας στο checkin οπότε δεν είναι τρομερά δύσκολη η διασταύρωση.
Aggelos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Aggelos »

Γεια σου ing_ptr και ευχαρισουμε για τις πληροφοριες.Ξερεις αν μπορεις να παρεις πισω τις 6000 που εχεις ηδη πληρωσει;

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Mparmpas »

Θεωρητικα ναι. Στην πραξη πολυ χλωμο! Εδω χρωστανε φπα σε επιχειρησεις πιστευεις θα νοιαστουν για
τους πρωην ανυποτακτους; Ειδικα αν εκανες διακανονισμο δεν παιρνεις τιποτα πισω.
Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Akira »

giwtas έγραψε:Παιδιά να θυμάστε πως πλέον κρατάει η αστυνομία στο νέο συγκρότημα της στο Περιστέρι όλα τα PNR από τις αεροπορικές οπότε και μέσω σένγκεν μπορούν να ξέρουνε πόσο καιρό έμεινες Ελλάδα. Επίσης μερικές χώρες ζητάνε και αρ. Διαβατηρίου ή ταυτότητας στο checkin οπότε δεν είναι τρομερά δύσκολη η διασταύρωση.
Για να είμαστε ακριβείς, τα συγκεκριμένα δεδομένα δύναται να χρησιμοποιηθούν μόνο για τους σκοπούς της πρόληψης, ανίχνευσης, διερεύνησης και δίωξης τρομοκρατικών και άλλων σοβαρών εγκλημάτων, καθώς σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση υπάρχει σοβαρό ζήτημα παραβίασης προσωπικών δεδομένων.

http://www.consilium.europa.eu/el/policies/fight-against-terrorism/passenger-name-record/

Η ανυποταξία είναι πλημμέλημα, συνεπώς δεν αποτελεί σοβαρό έγκλημα, και σε καμία περίπτωση δεν σχετίζεται με την τρομοκρατία.

Επιπρόσθετα, εφόσον χρησιμοποιηθούν αυτά τα δεδομένα (γιατί για κάποιο λόγο οι Αρχές σε έκριναν ύποπτο τρομοκρατίας), το μόνο που δείχνουν είναι ημερομηνίες εισόδου/εξόδου σε μια χώρα μέσω αεροπορίας, και όχι διάστημα παραμονης στη χώρα. Το διάστημα παρμονής θα προκείψει μέσω διασταύρωσης με άλλα στοιχεία, όπως κάμερες, μαρτυρίες, αγορές και πιστωτική/χρεωστική κάρτα, κλπ, για τα οποία πάλι θα πρέπει να συντρέχει σοβαρός λόγος για να αποκτηθούν από τις Αρχές.

Παράδειγμα αγαστής συνεργασίας Στρατού και Αστυνομίας:

Μέσω ανταλλαγής email ενημερώνομαι από το Στρατό ότι είμαι ανυπότακτος εξωτερικού στην τάδε χώρα (τα στοιχεία που τους είχα δώσει). Τρεις εβδομάδες μετά (πρόσφατα) πέφτει τηλέφωνο στη μητέρα μου από την Αστυνομία και την ρωτάνε τον λόγο που δεν πήγα Στρατό, η μητέρα μου τους δίνει ακριβώς τα ίδια στοιχεία, οι ίδιοι δεν είχαν ιδέα και την ευχαριστούν και της λένε πως εφόσον είμαι εξωτερικό θα πρέπει μάλλον να κάνω την διαδικασία για να βγω ανυπότακτος εξωτερικού, που ήδη είμαι!

Προς επίρωσσιν των παραπάνω, όσοι είστε ανυπότακτοι εξωτερικού και έχετε και πρόσφατη βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού και είστε τώρα Ελλάδα, πάτε καθ' όλα νόμιμα και ακίνδυνα με την βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής σας και ζητήστε τα στοιχεία αφιξοαναχωρήσεων στην χώρα ή/και το διάστημα παραμονής σας σε αυτή. Προσπαθήστε να δείχνετε τυπικοί, καθαροί, και περιποιημένοι και όχι σαν να ξεφύγατε από κάποιο ίδρυμα για να μην έχετε τρεχάματα.

Καλές γιορτές!

επισκέπτης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από επισκέπτης »

Πολυ μου αρεσε το προς επιρρωσιν!
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες