Κατάταξη στο Στρατό - Μεταπτυχιακός Φοιτητής

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
NikLz
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 2:50 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στο Στρατό - Μεταπτυχιακός Φοιτητής

Δημοσίευση από NikLz »

Καλησπέρα,

Έφτασε (ήγγικεν!Εικόνα) η ώρα να υπηρετήσω τη μαμά πατρίδα.

Η κατάσταση μου:

Η αναβολή μου λήγει τέλος του μήνα (31/12/2017).

Είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής στο ΕΚΠΑ.

Ήθελα να πάρω και άλλη αναβολή για λίγους ακόμα μήνες έτσι ώστε να ολοκληρώσω την διπλωματική μου.

Πήγα σήμερα στη Στρατολογική Μονάδα στο ΡΟΥΦ και μου είπαν ότι δε δικαιούμαι άλλη αναβολή (παρόλο που δεν είμαι 28 ετών αλλά τότε Θα είμαι 27). Μου είπε εκεί ο υπεύθυνος ότι παρουσιάζομαι το Μάρτιο. Το πότε / που ακριβώς (μάλλον ποια ΕΣΣΟ) δεν το ξέρω ακόμα. Η ιστοσελίδα εδώ Λέει ότι δεν έχω προγραμματισθεί ακόμα για κατάταξη. Απλώς θα περάσω πριν το Μάρτιο για να καταθέσω και μια αίτηση σπουδών και θα μου τα πουν όλα τότε.

Παρεμπιπτόντως έχω κατανεμηθεί στο στρατό ξηράς (η αντίστοιχη ιστοσελίδα εδώ έτσι αναφέρει).

Τι θέλω να ρωτήσω:

Όπως είπα θα ήθελα να καθυστερήσω/αναβάλω για λίγο το στρατό ώστε να ολοκληρώσω την διπλωματική μου. Ιδανικά θα ήθελα να παρουσιαστώ στο από τον Ιούλιο ή αργότερα (και όχι το Μάρτιο). Μπορεί να γίνει αυτό; Μπορεί ο υπεύθυνος καθηγητής μου να μεσολαβήσει/βοηθήσει σχετικά; Ή κάτι άλλο αν μπορεί να γίνει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στο Στρατό - Μεταπτυχιακός Φοιτητής

Δημοσίευση από Mparmpas »

5 μερες πριν παρουσιαστεις πας στο φρουραρχιο της περιοχης σου και ζητας αναβολη για ιατρικους λογους. Σε κανα 15αρι μερες
θα περασεις απο ιατρικη εξεταση απο επιτροπη στο κοντινοτερο σου στρατιωτικο νοσοκομειο οπου θα τους πεις το προβλημα
σου, κατα προτιμηση με λιγες σαλτσες... Εναλλαχτικα με το που παρουσιαζεσαι ζητας αναβολη απο το κεντρο. Θα πας σε
στρατιωτικο νοσοκομειο να εξεταστεις και μεσα σε 2 μερες θα εχεις γυρισει σπιτι σου. Μεσω φρουραρχειου θα τραβηξει κανα
διμηνο η διαδικασια ενω μεσω στρατοπεδου βαρια 2 μερες. Διαλλεγεις και παιρνεις.

Πολυ ευκολα θα παρεις μια εξαμηνη αναβολη που σημαινει θα παρουσιαστεις Νοεμβρη του `18. Ειναι και καλη σειρα με πολυ
κοσμο θα περασεις φινα.

Υγ. Στην αναβολη μεσω φρουραρχειου θες κι ενα χαρτακι απο ενα ψυχιατρο καμια φορα που να λεει οτι εχεις λιγο αγχος και
δεν σε παιρνει τωρα να υπηρετησεις. Πολλες φορες δεν χρειαζεται.
NikLz
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 2:50 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στο Στρατό - Μεταπτυχιακός Φοιτητής

Δημοσίευση από NikLz »

@Mparmpas Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Το φρουραρχίο μάλλον να το αποφύγω.

Λέω να τους το πώ τον προηγούμενο μήνα απ'αυτό στον οποίο παρουσιάζομαι (δλδ. Φλεβάρη) που θα πάω για να τους δώσω και μια βεβαίωση / πτυχίο σπουδών. Πειράζει αυτό;

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στο Στρατό - Μεταπτυχιακός Φοιτητής

Δημοσίευση από Mparmpas »

Τι να τους πεις; Εφοσον δεν θες μεσω φρουραρχειου θα παρουσιαστεις θα κατσεις μεσα 2 μερες και θα παρεις μια
εξαμηνη αναβολη και θα ξαναπαρουσιαστεις να υπηρετησεις τον Νοεμβρη χωρις σκοτουρες.
NikLz
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 2:50 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στο Στρατό - Μεταπτυχιακός Φοιτητής

Δημοσίευση από NikLz »

Οκ. Θα ενημερώσω το νήμα για το τι θα κάνω τελικά. Ευχαριστώ.

Κάτι τελευταίο. Τώρα μέχρι το τέλος του μήνα που λήγει η αναβολή μου, δε χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο (πχ. Να συμπληρώσω άλλα δικαιολογητικά κλπ.) σωστά;

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στο Στρατό - Μεταπτυχιακός Φοιτητής

Δημοσίευση από Mparmpas »

Οχι εισαι οκ. Πριν την ημερομηνια που θεωρητικα ειναι αν μπεις θελεις απλα να καταθεσεις το πτυχιο σου για το οποιο αλλωστε
πηρες και την αναβολη.
NikLz
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 2:50 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στο Στρατό - Μεταπτυχιακός Φοιτητής

Δημοσίευση από NikLz »

Ναί. Θα το καταθέσω πριν την ημερομηνία της κατάταξης στο στρατό (Μάρτιο, όχι την ημερομηνία που λήγει η αναβολή - αυτό το μήνα). Θα ενημερώσω το νήμα για το τι θα κάνω τελικά, διότι μάλλον θα βοηθήσει και άλλους. Απ'ότι βλέπω σε αρκετούς έχει προκύψει παρόμοιο ζήτημα.Thx!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες