Αναστολή σπουδών λόγω θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Αναστολή σπουδών λόγω θητείας

Δημοσίευση από wolver »

Εγω θα ηθελα να ρωτησω και οποιος ξερει κατι σιγουρο ας μου απαντησει γιατι καιγομαι. Εχω σκοπο να παρουσιαστω με την εσσο του νοεμβριου που μας ερχεται. Το θεμα ειναι οτι θα εχω γραφτει στην σχολη μου και οπως καταλαβαινετε θελω να μαθω εαν με καποιο τροπο γινεται να παρω αναβολη των σπουδων για 1 χρονο ωστε να μην μεινω πισω στην σχολη. Εαν καποιος ηταν ποτε στην θεση μου ή γνωριζει κατι σχετικα με το θεμα παρακαλω ας με βοηθησει! Ευχαριστω εκ των προτερων!
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Αναστολή σπουδών λόγω θητείας

Δημοσίευση από gimitrop »

wolver έγραψε:Εγω θα ηθελα να ρωτησω και οποιος ξερει κατι σιγουρο ας μου απαντησει γιατι καιγομαι. Εχω σκοπο να παρουσιαστω με την εσσο του νοεμβριου που μας ερχεται. Το θεμα ειναι οτι θα εχω γραφτει στην σχολη μου και οπως καταλαβαινετε θελω να μαθω εαν με καποιο τροπο γινεται να παρω αναβολη των σπουδων για 1 χρονο ωστε να μην μεινω πισω στην σχολη. Εαν καποιος ηταν ποτε στην θεση μου ή γνωριζει κατι σχετικα με το θεμα παρακαλω ας με βοηθησει! Ευχαριστω εκ των προτερων!


Aναβολή σπουδών πρώτη φορά ακούω:P

Μήπως εννοείς αναστολή σπουδών; Γιατί αυτό μπορείς να το κάνεις. Τουλάχιστον, μέχρι πριν 2 χρόνια επί ΝΔ όπου υπήρχε κίνδυνος διαγραφής αιώνιων φοιτητών, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι. Μπορείς να γραφτείς στη σχολή και να κάνεις αναστολή όταν είναι να παρουσιαστείς και του χρόνου συνεχίζεις. Βέβαια, αυτό ακούγεται κάπως γιατί ουσιαστικά, δεν θα προλάβεις να παρακολουθήσεις πολλά πράγματα. Ρώτα στη σχολή σου.

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναστολή σπουδών λόγω θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Κάθε εξάμηνο θα εγγράφεσαι στη Σχολή σου για να μη σε διαγράψουν, απλούστατα θα συνεχίσεις από'κει που σταμάτησες.
Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Αναστολή σπουδών λόγω θητείας

Δημοσίευση από wolver »

Αναστολη εννοω ναι! Απλα δεν εχω καταλαβει ακομα πως δουλευει αυτο. Δηλαδη θα παρω αναστολη πριν ξεκινησω το πρωτο ετος και τ χρονου τον οκτωβρη οταν παω θα παω με το πρωτο ετος; Η με το δευτερο; Αυτο δεν εχω καταλαβει. Και επισης δεν καταλαβα για πιο λογο θα εχω χασει πολλα πραγματα εαν ειναι ν ξεκινησω με το πρωτο ετος ξανα.
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Αναστολή σπουδών λόγω θητείας

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Προφανώς θα μιλάς για παύση σπουδών. Νομίζω μπορείς να κάνεις μέχρι 2 χρόνια, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει. Απλά θα κάνεις εγγραφή κανονικά σε κάθε εξάμηνο στην σχολή σου και ξεκίνα μετά την θητεία σου αν θες.
Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Αναστολή σπουδών λόγω θητείας

Δημοσίευση από wolver »

Εαν ομως κανω απλα εγγραφη σε καθε εξαμηνο δεν θα χανω τα μαθηματα; Εαν ομως κανω παυση σπουδων για 1 χρονο και ξεκινησω αμεσως τον επομενο οκτωβρη δεν ειναι καλυτερα;
Akismp
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2015 11:22 pm
Επικοινωνία:

Αναστολή σπουδών λόγω θητείας

Δημοσίευση από Akismp »

Δεν υπάρχει παύση σπουδών...
Αφού κάνεις εγγραφή κάθε εξάμηνο, θα πας τη νέα χρονιά και θα παρακολουθείς-δίνεις τα μαθήματα και του Α' και του Γ' εξαμήνου.
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Αναστολή σπουδών λόγω θητείας

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

wolver έγραψε:Εαν ομως κανω απλα εγγραφη σε καθε εξαμηνο δεν θα χανω τα μαθηματα; Εαν ομως κανω παυση σπουδων για 1 χρονο και ξεκινησω αμεσως τον επομενο οκτωβρη δεν ειναι καλυτερα;
Δεν πιστεύω ότι αξίζει να κάνεις παύση ή αναστολή σπουδών (όπως και να λέγεται). Απλά να προσέχεις να μην χάνεις τις προθεσμίες εγγραφείς στα εξάμηνα. Ρώτα, όταν με το καλό στην Σχολή σου για περαιτέρω πληροφορίες.

Akismp έγραψε:Δεν υπάρχει παύση σπουδών...
Αφού κάνεις εγγραφή κάθε εξάμηνο, θα πας τη νέα χρονιά και θα παρακολουθείς-δίνεις τα μαθήματα και του Α' και του Γ' εξαμήνου.


Φυσικά και υπάρχει.

Akismp
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2015 11:22 pm
Επικοινωνία:

Αναστολή σπουδών λόγω θητείας

Δημοσίευση από Akismp »

Όντως, δεν το έθεσα σωστά.
Δεν υπάρχει αναστολή σπουδών για να κάνεις τη στρατιωτική σου θητεία, κατα πάσα πιθανότητα δεν θα γίνει δεκτή η αίτηση.
Το θέμα είναι ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν αξίζει κάτι τέτοιο...

Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Αναστολή σπουδών λόγω θητείας

Δημοσίευση από wolver »

Οποτε τι προτεινεται να γραφτω κανονικα και απλα να μπω φανταρος χωρις να τους πω κατι; Και απλα να γραφομαι στα εξαμηνα; Και συνεπως να χρωσταω τα μαθηματα των 2 αυτων εξαμηνων π θα χασω ετσι?
Akismp
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2015 11:22 pm
Επικοινωνία:

Αναστολή σπουδών λόγω θητείας

Δημοσίευση από Akismp »

Για μένα αυτή είναι η καλύτερη επιλογή. Βέβαια δεν ξέρουμε για ποια σχολή Ενδιαφέρεσαι, αν είναι στην πόλη μου μένεις κλπ.
Πχ αν είναι στην πόλη που μένεις και δεν έχεις πρόβλημα μετακίνησης, θα μπορούσες τον πρώτο μήνα να πηγαίνεις να κάνεις γνωριμίες με παιδιά ώστε να μπορέσεις να βρεις σημειώσεις απο τα μαθήματα και να εκμεταλευτείς ας πούμε την εξεταστική του Σεπτεμβρίου να 'ξεφορτωθείς΄ κάποια εύκολα μαθήματα...
Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Αναστολή σπουδών λόγω θητείας

Δημοσίευση από wolver »

Η σχολη θα ειναι μιση ωρα με το τρενο οποτε ναι θεωρητικα θα μπορω να πηγαινω! Απλα το θεμα ειναι οτι αν δεν την πιασω αμεσως θα ερθω μεσω μεταγραφης αλλα λογω πολυτεκνιας μου την δινουν σιγουρα
prohnfoithths
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 15, 2017 10:28 pm
Επικοινωνία:

Αναστολή σπουδών λόγω θητείας

Δημοσίευση από prohnfoithths »

Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι φοιτητής ΑΕΙ και φοιτούσα κανονικά ως τώρα.
Είμαι 24 και έχω αναβολή μέχρι τα 28 λόγω εγγραφής σε ΑΕΙ/ΤΕΙ.

Αν για κάποιο λόγο κάνω προσωρινή ή μόνιμη διακοπή των σπουδών μου (και χάσω την ιδιότητα του φοιτητή) θα πρέπει να καταταγώ στον στρατό;

Δεν βρήκα κάποια αναφορά σε αυτήν την περίπτωση ούτε στο site της στρατολογίας ούτε στο φόρουμ.
Επίσης κάπου διάβασα πως αν δεν τελειώσω την σχολή έχω "πρόστιμο" έναν μήνα θητείας ακόμα. Ισχύει αυτό;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες