Μειωμένη θητεία (πρώην Ανατολικός Συνασπισμός)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
midimitr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2014 2:01 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία (πρώην Ανατολικός Συνασπισμός)

Δημοσίευση από midimitr »

Greek_Army έγραψε:Ναι δικαιούσαι 3μην θητεία.


Σε ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση... Κατα ποσο ισχυει αυτο; Οτι δικαιουμαι 3μηνη θητεια... Ακουω γενικα σε διαφορα forum οτι ο νομος 2984/2002 εχει καταργηθει και οτι πλεον ισχυει ο 3421/2005 (συμφωνα με αυτον δεν δικαιουμαι νομιζω λογω του οτι απαιτηται καταταξη μεσα στην 5ενταετια μετα απο την εγγραφη σε μητρωα αρρενων... Εγω εχω κανει εγγραφη το 2000) αληθευει κατι τετοιο; Ή ισχυουν και οι 2 νομοι κατα περιπτωση.

Ευχαριστω πολυ... Σε ζαλισα λιγακι αλλα μονο εδω βρισκω απαντηση σε αυτα που χρειαζομαι...
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία (πρώην Ανατολικός Συνασπισμός)

Δημοσίευση από Mike »

Διαβαζοντας τον 3421/2005, δεν βρισκω γιατι να μπορεις να κανεις τριμηνη. Οπως το διαβαζω εγω, το πνευμα του νομου ειναι να μην αποθαρυνει ομογενεις απο το να ερθουν στην Ελλαδα. Δεν ειναι να κανει μειωμενη θητεια οποιοσδηποτε καποτε εμενε αλλου, αλλα τα χρονια Μολις ερθει (5ετη απο την εγγραφη σε μητρωο αρρενων στην Ελλαδα) .

Σε καθε περιπτωση, το φορουμ προσφερει γνωμες, και θα πρεπει να επικοινωνεις με το στρατολογικο γραφειο για υπευθυνες (συνηθως) πληροφοριες

tomis19
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 16, 2015 9:37 pm
Τοποθεσία: Larissa
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία (πρώην Ανατολικός Συνασπισμός)

Δημοσίευση από tomis19 »

Γεια σας

Είμαι υιοθετημένος Βούλγαρος πείρα την Ελληνική υπηκοότητα Στα 17. Η ερωτήσει μου είναι Αν δικαιούμαι να κανω τριμήνου; Εχω πιστοποιητικό γεννήσεων απ Βουλγαρία και την απόφαση απ το δικαστήριο θέλω να πω ότι και οι δυο γονείς μου είναι Βούλγαροι απλος η μανά μου ξαναπαντρεύτηκε στην Ελλάδα. Τι αλλά χαρτιά χρειάζονται για να κανω τρίμηνο; Ευχαριστώ παρα πολύ για την ενημέρωση Εικόνα

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία (πρώην Ανατολικός Συνασπισμός)

Δημοσίευση από Nassos »

Για διάβασε αυτό

Σύμφωνα με το Ν.2984/2002, οι οπλίτες που προέρχονται από χώρες του τέως Ανατολικού Συνασπισμού ή την Τουρκία, εφόσον διέκοψαν τη μόνιμη διαμονή τους στις χώρες αυτές και εγκαταστάθηκαν στην Ελλάδα μετά την 1η Ιανουαρίου του έτους που άρχισαν να διανύουν το ενδέκατο έτος της ηλικίας τους

tomis19
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 16, 2015 9:37 pm
Τοποθεσία: Larissa
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία (πρώην Ανατολικός Συνασπισμός)

Δημοσίευση από tomis19 »

Παρακαλω απαντιστε μου λιγο πιο σιγκεκριμενα ναι η οχι δεν καταλαβα τιποτα απ αυτο το νομο και η Βουλγαρια δεν ανοικει στο Ανατολικο μπλοκο ουτε στη Τουρκια
cuervo

Μειωμένη θητεία (πρώην Ανατολικός Συνασπισμός)

Δημοσίευση από cuervo »

Άμα δεν σε καλύπτουν οι απαντήσεις του φόρουμ θα πρέπει να απευθυνθείς σε στρατολογική υπηρεσία. http://www.stratologia.gr/epikoinvnia

Αλεξ

Μειωμένη θητεία (πρώην Ανατολικός Συνασπισμός)

Δημοσίευση από Αλεξ »

Γεια σας!

Έχω πάρει ελληνική ιθαγένεια με πολιτογραφιση. Πριν λίγες εβδομάδες μου ήρθε ενημερωτικο έγγραφο ότι θα υπηρετησω στο στρατο. Θα ήθελα να μάθω πόσους μήνες θητεία θα κάνω γιατί στην στρατιωτική υπηρεσια που έχω πάρει τηλ δε μου έχουν διευκρυνισει ακριβως τους μήνες της θητείας μου και μου απάντησαν ότι όλα θα εξαρτηθούν από τα δικαιολογητικα που θα προσκομισω.

Ειμαι σχεσον 32 ετων. Εχω γεννηθει στην Ουκρανια και από τους δυο ουκρανους γονεις. Δεν είμαι ομογενης. Ήρθα στην Ελλάδα όταν ήμουνα 14 ετών και υιοθετηθηκα από Έλληνα( δεύτερος σύζυγος της μάνας μου ) στα 18 μου. Έχω τελειώσει 6 χρόνια ελληνικό γυμνάσιο - λύκειο και 4 χρόνια ΤΕΙ. Πριν 2 χρόνια παντρεύτηκα Ελληνίδα. Δεν έχω παιδιά.

Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα άρθρο για μειωμένη θητεία 3μηνης διάρκειας.

Σύμφωνα με το Ν.2984/2002, οι οπλίτες που προέρχονται από χώρες του τέως Ανατολικού Συνασπισμού ή την Τουρκία, εφόσον διέκοψαν τη μόνιμη διαμονή τους στις χώρες αυτές και εγκαταστάθηκαν στην Ελλάδα μετά την 1η Ιανουαρίου του έτους που άρχισαν να διανύουν το ενδέκατο έτος της ηλικίας τους.

Αυτό το άρθρο ακόμα ισχυει; Ταιριάζει στην περίπτωση μου; Αν ναι τότε ποια δικαιολογητικα χρειάζονται?

Ακόμα διάβασα πως έχω δικαίωμα αναβολής της θητείας μου λόγω πολιτογραφισης. Αν ναι, για πόσο καιρό διαρκεί;

Ευχαριστώ πολύ!

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες