Πρόσθετα PzH-2000 για τον Ελληνικό Στρατό

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kiriakos
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 21, 2006 3:57 pm
Επικοινωνία:

Πρόσθετα PzH-2000 για τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από kiriakos »

Trellos έγραψε:Θα συμφωνήσω πως για τον Ε. Σ δεν είναι υψίστης προτεραιότητας η αγορά και άλλων MLRS.
Μπορεί να μην είναι ύψιστης προτεραιότητας αλλά αν μπορούν να αποκτηθούν σε καλές τιμές τα Νορβηγικά MLRS δεν νομίζω ότι μας χαλάνε κάθε άλλο μάλιστα αφού το συγκεκριμένο οπλικό σύστημα προσφέρει τρομερή ισχύ πυρός.
trelas
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Αύγ 22, 2006 7:41 pm
Επικοινωνία:

Πρόσθετα PzH-2000 για τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από trelas »

Σωστα οσα λεει ο κυριακος αλλα αυτη τη στιγμη επειγει η μηχανοκινηση που ειναι σε αθλιο σημειο.

voyager
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Δεκ 13, 2006 10:52 pm
Επικοινωνία:

Πρόσθετα PzH-2000 για τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από voyager »

Australia eyes Dutch Howitzers (Source:Jane's Defence Weekly) Astralia's Defence Materiel Organization (DMO) has sent a delegation to The Nethrelands to investigate the feasibility of acquiring 18 PzH 2000 155mm 52-cal self propelled howitzers...

Les na ta xasoume ki'auta;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πρόσθετα PzH-2000 για τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Έχει ήδη παραγγελθεί μέρος από τα 18 PzH-2000 (είναι ακόμη στη γραμμή παραγωγής)

Yes,a number of 18 Phz-2000NL will be purchased by Greece.This is because the Dutch government decided not to put some of them away for reserve parts.That's why they will be purchased by Greece.


http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?t=80995&page=2

voyager

Πρόσθετα PzH-2000 για τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από voyager »

Amfivallw akoma.An eixame desmeusei estw kai meros tous den 8a egrafe "18" sto ar8ro alla "some of the 18".Eksallou den exw akousei gia ypografh symbolaiou h ektamieush prokatavolhs.Ti dinei to dikaiwma sthn Australia na diereuna pi8anothta;O,ti kykloforei sta periodika kai sta forums sunhthws einai fhmes peri suzhthsewn h pro8esewn.Ta symvolaia anakoinwnontai apo to upourgeio.Edw officially akoma den exw dei oute to symvolaio gia ta Marder. (Oxi oti den 8a ypografei,alla...)
voyager
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Δεκ 13, 2006 10:52 pm
Επικοινωνία:

Πρόσθετα PzH-2000 για τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από voyager »

(Elpizw auth th fora na stalei)

Den exw dei akoma anakoinwsh gia upografh sumvolaiou h prokatavolh oute apo to ellhniko upourgeio oute apo to ekswteriko (edw pou ta leme to auto isxuei kai gia ta Marder,alla auta mallon einai sigoura).Mh sugxeoume "kat'arxhn sumfwnies",apofaseis gia "anagkaiothta promh8eias",diapragmateuseis,pro8eseis (kai fysika egxwries fhmes) me actual sumvolaia...Ti kanei thn Australia na 8ewrei pws ta PzH einai akoma dia8esima;Etsi de xasame kai tis 2 S class (UAE);Oute to teliko noumero einai dedomeno.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πρόσθετα PzH-2000 για τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Και παλαιότερα έλεγαν ότι η Νορβηγία εξέταζε την αγορά των 18 PzH-2000, αλλά τα απέρριψε. Και η Αυστραλία εδω και καιρό έχει ξεκινήσει ένα πρόγραμμα εκσυγχρονισμού του Στρατού Ξηράς. Και επειδή το PzH-2000 είναι μακράν το καλύτερο ατοκινούμενο πυροβόλο, προσπαθούν να τα αγοράσουν "έτοιμα" με τις όποιες μετατροπές.

Όμως, πολλοί στην Αυστραλία έχουν εγείρει θέμα καταλληλότητας στη περιοχή (αν και μπορεί να επειχειρεί σε ερήμους, η Ολλανδία έχει στείλει στο Αφγανιστάν μερικά PzH-2000).

DIABLO
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 2:22 am
Επικοινωνία:

Πρόσθετα PzH-2000 για τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από DIABLO »

ειμαι της γνωμης οτι τετοιες ευκαιριες δεν πρεπει να χανονται , αρκει το κοστος αποκτησης τους να μας συμφερει(οχι να τα πληρωσουμε για καινουργια).
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πρόσθετα PzH-2000 για τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του "defencenet.gr", υπεγράφη από τον υπουργό Εθνικής Άμυνας η αρχική έγκριση προμήθειας για 12 αυτοκινούμενα πυροβόλα PzΗ-2000 των 155mm/52cal από τα αποθέματα του Γερμανικού Στρατού. Υπενθυμίζεται ότι πρόσφατα τετραμελής επιτροπή του ΓΕΣ είχε μεταβεί στη Γερμανία για την επιθεώρηση 24 συνολικά οβιδοβόλων του τύπου που είναι διαθέσιμα, με βασικό κριτήριο επιλογής το υπόλοιπο ζωής του σωλήνα. Με την υπογραφή της σχετικής διακρατικής συμφωνίας, ο ΕΣ θα διαθέτει 36

Strategy - Geopolitics
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Πρόσθετα PzH-2000 για τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Filippos »

ναι το διαβασα κι εγω(απο το defence.net μαλιστα)

ειμαι σιγουρος οτι αυτο αποτελει ενα μικρο μερος της αντιδρασης μας για τα Κ-2.

Ευχομαι 150-200 συγχρονα αρματα μαχης, αναβαθμιση των 20 Apache με το longbow και αγορα επιπλεων 13 ελικοπτερων Apache D, ή καλυτερα Tiger(χρειαζομαστε ελικοπτερο πειδου μαχης)

Anonymous

Πρόσθετα PzH-2000 για τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Και DONAR να παρουμε, εχει εμβελεια 50 κμ. με πληρωμα μονο 2 ατομα!!

Και να μαζεψουμε ολα τα διαθεσιμα pzh...

Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Πρόσθετα PzH-2000 για τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Filippos »

UFO έγραψε: Και DONAR να παρουμε, εχει εμβελεια 50 κμ. με πληρωμα μονο 2 ατομα!!

Και να μαζεψουμε ολα τα διαθεσιμα pzh...

DONAR; τι ειναι αυτο; τρωγεται;

χεχε... πλακα κανω. Βεβαια η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω ακουστα.

οσο για τα panzer, +φωνω αλλα μην ξοδεψουμε ολα μας τα λεφτα εκει

πιστευω αν μαζεψουμε αλλα 34(να τα κανουμε 70) θα ειμαστε μια χαρα

Anonymous

Πρόσθετα PzH-2000 για τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Ναι με 72 pzh μια χαρα θα ειμαστε!

Και το donar θα ηταν πανακριβο γεια μασ. Αλλα θα ειναι τελειο το ριμαδι...

Βασίλης

Πρόσθετα PzH-2000 για τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Βασίλης »

Το PZH 2000 ήταν πάντα το αγαπημένο μου απ'όταν ήμουν φαντάρος και το πρωτοείδα σε ένα περιοδικό. Απίστευτο εργαλείο. Πολύ θα'θελα να'ξερα τις δυνατότητές του συγκρινόμενο με ένα σύγχρονο τανκ, πχ Leopard 2 κλπ, όχι από άποψη βολών, αλλά από άποψη ικανότητάς του σε δύσβατα εδάφη, αναρρίχισης, περάσματος από ποτάμια κλπ. Είναι άμεσα ανταγωνίσιμο με ένα τανκ ή υστερεί μακράν; Γιατί μου φαίνεται ότι πρόκειται για πραγματικό θηρίο παντός εδάφους που θα μπορούσε άνετα να συγκριθεί με ένα τανκ όσον αφορά την ευκολία κίνησης και την αποτελεσματικότητα σε παντός είδους εδάφη. Μπορεί κάποιος που ξέρει να μας πει μερικά πράγματα; Γιατί δεν έχω δει πουθενά κάτι να αναφέρουν ως μέτρο σύγκρισης σε off road καταστάσεις. Ευχαριστώ.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης