Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
michaelkrom

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από michaelkrom »

Πήρα αναβολή για ψυχολογικούς λόγους πριν κάνα 3μηνο για 1 έτος. Μίλησα με ένα φίλο ο οποίος άρχισε να μου λέει ότι όταν μπω τελικά στρατό για κατάταξη θα κάνω +10 μέρες παραπάνω από τους υπόλοιπους λόγω ότι θα μπω με προκατάταξη. Ισχύει τέτοιο πράγμα;Eπίσης μου είπε ότι το Ι θα φαίνεται στο χαρτί όταν απολυθώ και θα με στιγματίσει μια ζωή... ¨Εχω αγχωθεί πολύ...Iσχύουν αυτά;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Nassos »

Όχι δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω. Η Σωματική Ικανότητα δεν εμφανίζεται στο Απολυτήριο.
Geo15

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Geo15 »

Καλησπερα σας. Παρουσιαστηκα περυσι και πηρα μεσα απο τη μοναδα ετησια αναβολη για ψυχολογικους λογους. Φετος και πριν δεκα μερες εκανα τη διαδικασια του Φρουραρχειου οπου ο γιατρος στο νοσοκομειο προτεινε ετησια αναβολη και παλι. Σημερα μου ηρθε το χαρτι να παρουσιαστω στην επιτροπη των απαλλαγων. Παντα ετσι γινεται ή καλουν οποιους θελουνε; Εχω αγχωθει, ειναι ψυχοφθορα η διαδικασια;
Σας ευχαριστω πολυ.
Leonidas

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Leonidas »

Έτσι γίνεται με όλους. Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Η Επιτροπή προσυπογράφει την εξέταση που σου έκαναν στο νοσοκομείο όταν πηγες. αν εκεί λέει ετήσια αναβολή τότε αυτή θα πάρεις.
Geo15

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Geo15 »

Σε ευχαριστω πολυ φιλε.
Leonidas

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Leonidas »

Να σαι καλά φίλε. Άντε και του χρόνου με απαλλαγή !
Νικος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Νικος »

Γεια χαρα παιδια! Περσι πηρα ετησια αναβολη λογω κιλων! Φετος θα ξαναπαρουσιαστω και θελω να παρω απαλλαγη. Μπορω να παρω αναβολη ενα ακομη χρονο απο το φρουραρχειο εμαθα. Πρεπει να πω κατι ιδιαιτερο εκει; Εχω χαρτι απο γιατρο και θα παρουσιαστω πεντε μερες πριν τη καταταξη. Ευχαριστω
getsimon
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2014 2:43 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από getsimon »

Χαιρετώ κι εγώ με τη σειρά μου μέλη και διαχειριστές. Η αναβολή για διδακτορικό που έχω λήγει 31/12/2014. Αυτό σημαίνει ότι θα μπω με την ΕΣΣΟ Μαρτίου (;). Γεννήθηκα τον Νοέμβριο του 1984. Δυστυχώς θα τελειώσω το διδακτορικό τον Σεπτέμβριο του 2015. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζομαι 6 μήνες αναβολή, όχι παραπάνω, για να μη καταστραφεί ότι έχω κάνει, καθώς αν μπω για θητεία κινδυνεύω με διαγραφή από το διδακτορικό. Θέλω να υπηρετήσω πραγματικά, απλά όχι σε αυτή τη φάση.

Ήδη το άγχος με έχει κυριέψει σε βαθμό να χάσω τον ύπνο μου. Αν μαζέψω 2-3 (μία κάθε μήνα) γνωματεύσεις από δημόσιο ψυχίατρο ότι με παρακολουθεί, και κάνω τη διαδικασία του φρουραρχίου, θα μου δώσουν 6 μήνες; Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες, απλά θα παρακαλούσα θερμά κάποιον που είχε ανάλογη εμπειρία να αφιερώσει λίγα λεπτά απαντώντας μου, για να μου φύγει (ή οχι) το άγχος. Σκέφτομαι να πάω σε δημόσια νοσοκομεία και είτε να πω την αλήθεια στον γιατρό είτε να περιγράψω όντως το άγχος που έχω επιδιώκοντας μια γνωμάτευση. Στο φρουραρχείο έχοντας χαρτί από δημόσιο γιατρό θα με παραπέμψουν στον στρατιωτικό γιατρό και μετά επιτροπή, σωστά;

Έχω αγχωθεί και το θέμα είναι ότι θέλω να υπηρετήσω, αλλά όχι τώρα καταστρέφοντας το μέλλον μου. Θέλω απλά 6 μήνες. Αναμένω τις απαντήσεις σας κυρίως από άτομα που έχουν ανάλογη εμπειρία. Θα σας είμαι ευγνώμων. Συγνώμη αν κούρασα. Γιώργος.
ΓΙΑΝΝΗΣ

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ »

Καλησπερα σε ολους. παρακαλω πολυ θα ηθελα μερικες πληροφοριες σχετικα με την υποθεση μου. παραθετω ενα συντομο ιστορικο μου
-παρουσιαστικα πρωτη φορα εκατσα 2 μερες στο στρατοπεδο και πηρα 6μηνη αναβολη
-παρουσιαστικα δευτερη φορα με συνοδο στο στρατοπεδο πηγα την αλλη μερα 414-401 και εν συνεχεια (την αλλη μερα) στο στρατοπεδο για να παρω ετησια αναβολη.
-την τριτη φορα δεν παρουσιαστικα καθολου πηγα μια εβδομαδα πριν παρουσιαστω φρουραρχειο-414-φρουραρχειο-στρατολογια ρουφ-μετα απο 20 μερες 401 και μετα μου ηρθε χαρτι οτι πηρα 6μηνη αναβολη.
αλλα στο 401 επιτροπη απαλλαγων μου ειπαν οτι για να παρω απαλλαγη χρειαζεται να τους παω ενα χαρτι σαν ιστορικο την ημερα της κρισης για απαλλαγη που αναφερει τι εξετασεις εχω κανει απο το σεπτεμβριο του 2014 εως και το μαιο του 2015. το θεμα ειναι οτι δεν εχω καποιο προβλημα υγειας και τις φορες που πηρα αναβολη επικαλεστηκα αγχος κατι σαν δυπρωσαρμοστια εγραφε τη πρωτη φορα.
χρειαζεται καποιο χαρτι απο νοσοκομειο η ιδιωτη γιατρο για να προχωρησω στην απαλλαγη η καποιο ιστορικο (που δεν υπαρχει) ; σας ευχαριστω για το χρονο σας.
agelos.memos

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από agelos.memos »

Καλησπερα εχω παρει μια 6μηνη αναβολη εληξε αυτη και παω να παρω και 2η 6μηνη χωρις χαρτι γιατρου οπως και την πρωτη φορα θα την παρω την αναβολη;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από D.Y.K »

agelos.memos έγραψε:Καλησπερα εχω παρει μια 6μηνη αναβολη εληξε αυτη και παω να παρω και 2η 6μηνη χωρις χαρτι γιατρου οπως και την πρωτη φορα θα την παρω την αναβολη;


Ναι.

3η εξάμηνη δεν στην δίνουν όμως να το ξέρεις.

agelos.memos

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από agelos.memos »

Οχι ενταξει ευτυχως πηγα χωρις χαρτι γιατρου οπως ειπα πηγα κατα τις 7 το πρωι ημουν ο τριτος πηρα το χαρτι και εφυγα για 414 ολα αυτα με μετρο και λεωφορειο, εφτασα εκει κατα τις 9.30 μπαινω μεσα μου λεει αναβολη του λεω ναι, μου λεει για ποιον λογο του λεω οικογενειακα προβληματα και μετα μου κεει οκ 1 χρονο το πηρα και εφυγα κατα τς 10 περιμενα το λεωφορειο 20 λεπτα εφτασα στις 11 φρουραρχειο μου λεει ο στρατιωτης εκει περιμενε λιγο δεν περνανε 5 λεπτα με βαζει μεσα και μου βαζουν τις τζουφρες και τελος 11.15 και χωρις αμαξι... αυριο απλα παω ρουφ.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες