Φόβος στο στρατό

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Φόβος στο στρατό

Δημοσίευση από Avatar »

Το θέμα αυτό είναι για το φόβο που υπάρχει (μερικές φορές) από στελέχη προς άλλα στελέχη δηλαδή από έναν εποπ ή έναν δόκιμο ή έναν ανθυπολοχαγό ή λοχαγό κλπ προς έναν διοικητή ή έναν ταξίαρχο Από που πιστεύετε ότι πηγάζει αυτός ο φόβος και κατά πόσο καλό είναι να υπάρχει τόσο σε περίοδο ειρήνης τόσο και σε περίοδο θερμού επεισοδίου ή περίοδο πολέμου

Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
giannis

Φόβος στο στρατό

Δημοσίευση από giannis »

Πηγάζει από τον φόβο της καμπάνας
είναι καλό να υπάρχει διότι εάν δεν υπήρχε ο καθένας θα έκανε ότι γούσταρε...
Αστέριος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 1:07 am
Επικοινωνία:

Φόβος στο στρατό

Δημοσίευση από Αστέριος »

Θεωρώ, με τα λίγα που ξέρω, ότι είναι φόβος ως προς το να μην κάνουν κάποιο λάθος. Τι εννοώ: Στο στρατό πρέπει να υπάρχει πειθαρχεία για την σωστή του οργάνωση και αυτή πετυχαίνεται με τον ανάλογο τρόπο. Άρα η ανώτεροι σε βαθμό θέλουν τους στρατιώτες να είναι τέλειοι κάτι που αγχώνει τους κατώτερους βαθμολογικά και για αυτό δημιουργούνται κάπως αισθήματα φόβου. Κατά την ίσως λανθασμένη μου άποψη αυτό είναι καλό που υπάρχει όποια και αν είναι η συγκυρία γιατί έχουμε καλύτερα αποτελέσματα με στρατιώτες έτοιμους να εκτελέσουν εντολές άνευ αντιλογίας.
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Φόβος στο στρατό

Δημοσίευση από Avatar »

Σωστά όλα αυτά αλλά υπάρχει η εξωτερική πειθαρχία που είναι ακριβώς αυτό δηλαδή ο φόβος των ποινών κυρώσεων κλπ υπάρχει και η εσωτερική πειθαρχία που είναι ο σεβασμός προς τον ανώτερο-κατώτερο η καλή συνεργασία για την επίτευξη ενός κοινού στόχου κλπστη σεαπ μας έλεγε ένας λγος ότι δεν θέλει άτομα που να πειθαρχούν με την εξωτερική και θέλει άτομα να μην φοβούνται κλπ

Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Michalis4
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 15, 2014 4:29 pm
Επικοινωνία:

Φόβος στο στρατό

Δημοσίευση από Michalis4 »

Ισχυουν αυτα που διαβαζω για φιδια η ποντικια μεσα στα στρατοπεδα τωρα το 2014 ; Εικόνα Καλα κοριους το ξερουμε και παλευονται, αυτα δε θελω εγω... Οχι τις καμπανες απο ανωτερους, μπορω να τους χειριστω (με την καλη εννοια).
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Φόβος στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Προς Greg: Το μήνυμα σου (φυσικά) δεν δημοσιεύτηκε. Το γιατί και το πως θα το καταλάβεις όταν διαβάσεις την πολιτική και τους κανονισμούς του φόρουμ Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Φόβος στο στρατό

Δημοσίευση από Avatar »

Michalis4 έγραψε:Ισχυουν αυτα που διαβαζω για φιδια η ποντικια μεσα στα στρατοπεδα τωρα το 2014 ;Εικόνα Καλα κοριους το ξερουμε και παλευονται, αυτα δε θελω εγω... Οχι τις καμπανες απο ανωτερους, μπορω να τους χειριστω (με την καλη εννοια).


αδερφέ όταν ο φαντάρος δεν καθαρίζει εκεί που μένει για 9 μήνες είναι πολύ λογικό να μαζευτούν ποντίκια κάποια στιγμή, έχω δει δύο φορές ποντίκια σε 1 χρόνο που είμαι μέσα (σε διαφορετικά στρατόπεδα)

φίδια όχι δεν έχουμε φτάσει ακόμα σε τέτοιο επίπεδο αλλά σε κάτι φυλάκια κάνουν επισκέψεις

Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης