ΑΕΝ: Αναβολή στράτευσης;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
stef_by_me
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Αναβολή στράτευσης;

Δημοσίευση από stef_by_me »

Ευχαριστώ πολύ!Εικόνα να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο; Μπορώ να πάρω αναβολή από στρατό για να παω στη σχολή; Γιατί άκουσα ότι αυτα αρχίζουν να κόβονται!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Αναβολή στράτευσης;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φυσικά και μπορείς αλλά δεν θα το κάνεις τελευταία στιγμή. Μόλις κάνεις χαρτιά για την σχολή και πάρεις αποδεικτικό σπουδών να το καταθέσεις κατευθείαν στην στρατολογία σου για να πάρεις αναβολή.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
lantis23
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2013 2:24 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Αναβολή στράτευσης;

Δημοσίευση από lantis23 »

Καλησπερα ο αδερφος μου ειναι 27 ετων και ειχε αναβολη μεχρι το δεκεμβριο του 2012, ειναι αποφοιτος της Ακαδημιας Εμπορικου Ναυτικου στο τμημα των πλοιαρχων και εχει συμληρωμενη ολη την δοκιμη υπηρεσια του. Κατασεται τον Μαρτιο. Πως μπορει να παρει αναβολη για εναν χρονο ακομα; Το θεμα ειναι τελειως οικονομικο αφου τον Απριλιο θα μπαρκαριζε ως ανθηποπλοιαρχος και τα λεφτα θα ηταν 5.500 ευρω το μηνα! Σε μια οικογενεια που ολοι ειναι ανεργοι... Ευχαριστω εκ των προτερων...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Αναβολή στράτευσης;

Δημοσίευση από dn24 »

lantis23 έγραψε:Καλησπερα ο αδερφος μου ειναι 27 ετων και ειχε αναβολη μεχρι το δεκεμβριο του 2012, ειναι αποφοιτος της Ακαδημιας Εμπορικου Ναυτικου στο τμημα των πλοιαρχων και εχει συμληρωμενη ολη την δοκιμη υπηρεσια του. Κατασεται τον Μαρτιο. Πως μπορει να παρει αναβολη για εναν χρονο ακομα; Το θεμα ειναι τελειως οικονομικο αφου τον Απριλιο θα μπαρκαριζε ως ανθηποπλοιαρχος και τα λεφτα θα ηταν 5.500 ευρω το μηνα! Σε μια οικογενεια που ολοι ειναι ανεργοι... Ευχαριστω εκ των προτερων...


Καλησπέρα, όπως βλέπεις έχω άμεση γνώση για την ΑΕΝ, οπότε θα σου δώσω την κατάλληλη κατεύθυνση.

Καταρχήν απάντησε μου για πόσο χρονικό διάστημα θέλει αναβολή.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
lantis23
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2013 2:24 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Αναβολή στράτευσης;

Δημοσίευση από lantis23 »

Για ενα χρονο ειναι καλα αν τωρα ειναι δυο καλητερα...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Αναβολή στράτευσης;

Δημοσίευση από dn24 »

lantis23 έγραψε:Για ενα χρονο ειναι καλα αν τωρα ειναι δυο καλητερα...


Λοιπόν. Έχουμε και λέμε. Ο αδερφός σου όπως φαντάζομαι θα γνωρίζεις, κανονικά παρουσιάζεται με την επόμενη ΕΣΣΟ.('13 Β').

Για 1 η 2 έτη, μπορεί να πάρει μόνο Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους . Όταν θα ανακοινωθεί από το site της στρατολογίας η κατανομή της ΕΣΣΟ και παραλάβει το σημείωμα κατάταξης, θα πάει στο φρουραρχείο, και θα πάρει παραπεμπτικό για το στρατιωτικό νοσοκομείο.

Θα πάει στην αρμόδια υγειονομική επιτροπή, και θα ζητήσει ακριβώς αυτό που θέλει και θα πει την πλήρη αλήθεια. Θα πει πως αυτό το διάστημα είναι πιεσμένος επαγγελματικά, αν θέλει κατά την κρίση του μπορεί να πει πως είναι πιεσμένος και από άλλους παράγοντες. Διετής αναβολή δεν δίνουν εύκολα, αλλά 6 μήνες εώς ΕΑ (ετήσια αναβολή) θα το αιτιολογήσουν ως αγχώδης διαταραχή. Θα την πάρει, αρκεί να είναι όσο επεξηγηματικός και πειστικός χρειάζεται.δεν θα έχει καμία επίπτωση στην θητεία του στο ΠΝ αυτή η γνωμάτευση.

Διάβασε και τον υπερσύνδεσμο με το ανάλογο θέμα που σου έκανα παράθεση. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
lantis23
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2013 2:24 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Αναβολή στράτευσης;

Δημοσίευση από lantis23 »

Ευχαριστω παρα πολυ για τις οδηγειες σημαινουν πολλα...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Αναβολή στράτευσης;

Δημοσίευση από dn24 »

lantis23 έγραψε:Ευχαριστω παρα πολυ για τις οδηγειες σημαινουν πολλα...


EDIT: Ας πάει από τώρα σε ιδιώτη ή δημόσιο ψυχίατρο και να του γνωματεύσει αυτό που σου πρότεινα, ώστε να έχει ένα δυνατό χαρτί στα χέρια του, διότι ορισμένοι στις στρατιωτικές υγειονομικές επιτροπές είναι δύστροποι. Άλλοι δεν κοιτάζουν καν χαρτιά, αλλά δεν ξέρεις που θα πέσει.

Εμείς σε ευχαριστούμε που εμπιστεύθηκες το φόρουμ, στην διάθεση σου για ότι άλλο χρειαστείς.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Αναβολή στράτευσης;

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Καλησπέρα παιδιά. Πρέπει να αφηγηθώ μια μίνι ιστοριούλα έτσι όπως τα έκανα που αφορά τη θητεία μου και τη σχολή μηχανικών εμπορικού ναυτικού που πέρασα φέτος με το 10%. Υπηρετούσα ειδικές δυνάμεις και στον 5ο μήνα θητείας πήρα 6μηνη αναβολή που επίσημα δικαιολογούταν ως αναβολή για ιατρικούς λόγους. Έληξε η αναβολή αυτή και μου ήρθε χαρτί κατάταξης για να παρουσιαστώ Λαμία και ξαναπήρα αναβολή λόγω σπουδών καθώς ήμουν γραμμένος σε ΤΕΙ άσχετα αν δεν πήγα καθόλου. Η αναβολή αυτή λήγει τέλος του χρόνου και το Μάρτη πάλι θα μου ξαναέρθει χαρτί για να παρουσιαστώ. Φέτος πέρασα με το 10% αεν μηχανικών και το Μάρτη αν έχω περάσει και μαθήματα φεύγω για το πρώτο εκπαιδευτικό. Ξέρει κανείς να μου πει τι παίζει έτσι όπως τα κατάφερα ; Καθώς θα είναι η τρίτη αναβολή που θα πάρω.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες