Αναβολή κατάταξης λόγω υπηρετούντος αδελφού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή κατάταξης λόγω υπηρετούντος αδελφού

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Αρχικά λυπάμαι αν κάποιος ενοχληθεί απο την ορθογραφία μου, ο αυτόματος διορθωτής πέθανε και πάλι :p.

Ο Αδερφός μου μπαίνει φαντάρος το Σεπτέμβρη και η δικιά μου αναβολή λήγει το Δεκέμβρη. Στην στρατολογία μου είπαν ότι μπορώ να πάρω αναβολή μέχρι να απολυθεί ο αδερφός μου. Η αλήθεια είναι ότι δεν τους πιστέυω.

Ισχύει κάτι τέτοιο ; Αν ναι μπορώ μετά σε κάποια φάση να κόψω αυτή την αναβολή ή αν την πάρω παίρνω για όλο το διάστημα που προβλέπεται όπως τις ιατρικές ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή κατάταξης λόγω υπηρετούντος αδελφού

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αρθρο 23

Αναβολή κατάταξης λόγω υπηρετούντος αδελφού

1. Αναβάλλεται η κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις των στρατευσίμων, οι οποίοι, κατά την ημερομηνία που υποχρεούνται να καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις, πληρούν μία από τις παρακάτω προϋποθέσεις:

α. Έχουν αδελφό που υπηρετεί στις Ένοπλες Δυνάμεις για εκπλήρωση στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης.

β. Έχουν μεγαλύτερο αδελφό που υποχρεούται να καταταγεί ταυτόχρονα στις Ένοπλες Δυνάμεις για εκπλήρωση στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης.

2. Η διάρκεια της αναβολής κατάταξης του άρθρου αυτού είναι ίση με τη διάρκεια της εναπομένουσας ή της προβλεπόμενης πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας, που απαιτείται για την οριστική απόλυση των υπηρετούντων στις Ένοπλες Δυνάμεις, όπως αυτή ισχύει κάθε φορά. Η αναβολή αυτή διακόπτεται είτε με αίτηση των δικαιούχων είτε αν ο αδελφός που παρέχει το δικαίωμα καταστεί λιποτάκτης ή παύσει, για οποιονδήποτε λόγο, να υπηρετεί στρατεύσιμη στρατιωτική υποχρέωση.

3. Η αναβολή κατάταξης λόγω ύπαρξης μεγαλύτερου αδελφού που υποχρεούται για κατάταξη ταυτόχρονα, διακόπτεται αν ο αδελφός αυτός δεν καταταγεί, για οποιονδήποτε λόγο, την καθορισμένη ημερομηνία. Η διακοπή γίνεται την ημερομηνία κατά την οποία το αρμόδιο στρατολογικό γραφείο λαμβάνει γνώση της μη κατάταξης του υπόχρεου. Στην περίπτωση αυτή ο αδελφός ή οι αδελφοί στους οποίους είχε χορηγηθεί αναβολή υποχρεούνται να καταταγούν με την πρώτη υπόχρεη για κατάταξη εκπαιδευτική σειρά στρατευσίμων οπλιτών.

4. Για τη χορήγηση της αναβολής κατάταξης του άρθρου αυτού οι ενδιαφερόμενοι στρατεύσιμοι υποβάλλουν στο αρμόδιο στρατολογικό γραφείο με αίτηση τους πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης του αρμόδιου δήμου ή κοινότητας και βεβαίωση της μονάδας ή της υπηρεσίας στην οποία υπηρετεί ο αδελφός που παρέχει το δικαίωμα, με την οποία βεβαιώνεται ότι αυτός δεν διατελεί σε λιποταξία. Εφόσον ο αδελφός που παρέχει το δικαίωμα υπάγεται σε άλλο στρατολογικό γραφείο, υποβάλλεται και πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης του αδελφού αυτού, από το οποίο να προκύπτει η διάρκεια της στρατεύσιμης υποχρέωσης του.

5. Τα δικαιολογητικά υποβάλλονται από την έκδοση της απόφασης πρόσκλησης έως την ημερομηνία κατά την οποία οι ενδιαφερόμενοι στρατεύσιμοι υποχρεούνται να καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις. Αν υποβληθούν αργότερα, η αναβολή χορηγείται εφόσον οι προϋποθέσεις υπήρχαν κατά την ημερομηνία κατάταξης.

6. Η αναβολή του άρθρου αυτού μειώνεται ανάλογα, αν ο αδελφός που παρέχει το δικαίωμα υπαχθεί σε κατηγορία στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης μικρότερη από αυτή που υπολογίστηκε για τον καθορισμό της αρχικής της διάρκειας.

Άβαταρ μέλους
Mitsos_The_Great
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μάιος 20, 2013 6:34 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή κατάταξης λόγω υπηρετούντος αδελφού

Δημοσίευση από Mitsos_The_Great »

Ο αδερφός μου υπηρετεί πεζικό (862) και σήμερα ήταν να παρουσιαστώ και εγώ στην 124ΠΒΕ αλλά δεν πήγα. Μπορώ να υποβάλλω τα απαιτούμενα έγγραφα (βεβαίωση της μονάδας και οικ. Κατάσταση) για να μην κυρηχτώ ανυπότακτος διότι σε 10 μέρες απολύεται; Επισης αν κάνω αυτό σε 10 μέρες παρουσιάζομαι ή Με την επόμενη σειρά;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή κατάταξης λόγω υπηρετούντος αδελφού

Δημοσίευση από Greek_Army »

Νωρίς το θυμήθηκες, τράβα αύριο από το στρατολογικό γραφείο με τα απαραίτητα έγγραφα, το πότε θα παρουσιαστείς θα στο πούνε οι αρμόδιοι εκεί.
Άβαταρ μέλους
Mitsos_The_Great
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μάιος 20, 2013 6:34 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή κατάταξης λόγω υπηρετούντος αδελφού

Δημοσίευση από Mitsos_The_Great »

Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν να υποβάλλω τα έγγραφα το συντομότερο δυνατό και ότι παρουσιάζομαι με την ΕΣΣΟ Νοεμβρίου... Περίεργο δεν είναι (γ'ιαυτό ρωτάω και εδώ);
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή κατάταξης λόγω υπηρετούντος αδελφού

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν γνωρίζω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, οπότε μάλλον δεν είναι περίεργο.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες