Συνταξιοδότηση Πλοιάρχων και Μηχανικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
tourlidas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 3:10 am
Επικοινωνία:

Συνταξιοδότηση Πλοιάρχων και Μηχανικών

Δημοσίευση από tourlidas »

Μιας και ανεφερες το θεμα των συνταξεων greko... Ποση συνταξη παιρνει ενας ναυτικος στο περιπου; Για παραδειγμα αν μπω στη σχολη φετος, θα βγω στα 24 μου. Αν δουλευω μεχρι τα 50 μου, εχωντας παρει απο νωρις το βαθμο του α' μιχανικου, τι συνταξη θα εχω; Ξερω πως δεν μπορεις να το γνωριζεις αυτο ακριβως. Απλως θελω να μου πεις αν ξερεις εστω και στο περιπου συμφωνα με αυτα που σου ειπα...
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Συνταξιοδότηση Πλοιάρχων και Μηχανικών

Δημοσίευση από greko_27 »

tourlidas έγραψε:Μιας και ανεφερες το θεμα των συνταξεων greko... Ποση συνταξη παιρνει ενας ναυτικος στο περιπου; Για παραδειγμα αν μπω στη σχολη φετος, θα βγω στα 24 μου. Αν δουλευω μεχρι τα 50 μου, εχωντας παρει απο νωρις το βαθμο του α' μιχανικου, τι συνταξη θα εχω; Ξερω πως δεν μπορεις να το γνωριζεις αυτο ακριβως. Απλως θελω να μου πεις αν ξερεις εστω και στο περιπου συμφωνα με αυτα που σου ειπα...
Εαν αντεξεις μεχρι τα 50 και δουλευεις απο τα 24 θα εχεις γυρω στα 20 με 21 χρονια καθαρη θαλλασια υπηρεσια (δηλαδη 50 ετων + 20 ετη θαλλασιας υπηρεσιας = 70 χρονια, αρα απο τα 50 εισαι συνταξιουχος) ... Οποτε θα παρεις γυρω στα 2000 ευρω μπορει και παραπανω... Βεβαια το ταμειο μας το ΝΑΤ δεν εχει προβλημα... Αλλα ποτε δεν ξερεις τι γινεται... Στο μελλον... Καλυτερα να κανεις και μια ιδιωτικη συνταξη απο τα 24 σου οποτε να υπολογιζεις μαζι με τη συνταξη του ΝΑΤ πανω απο 3000 ευρω χαλαρα...

kalos123
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 10:40 pm
Επικοινωνία:

Συνταξιοδότηση Πλοιάρχων και Μηχανικών

Δημοσίευση από kalos123 »

Μπορει να μου απαντησει κανεις στα ποσα χρονια μπορει να βγει στη συνταξη ενας πλοιαρχος; Ποσα χρονια υπηρεσιας απαιτουνται;

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Συνταξιοδότηση Πλοιάρχων και Μηχανικών

Δημοσίευση από greko_27 »

kalos123 έγραψε:Μπορει να μου απαντησει κανεις στα ποσα χρονια μπορει να βγει στη συνταξη ενας πλοιαρχος; Ποσα χρονια υπηρεσιας απαιτουνται;


70 χρονια συνολο (ηλικια + συνολικη θαλασσια υπηρεσια) ... Δηλαδη 50 χρονων με 20 χρονια θαλασσια υπηρεσια βγαινεις σε πληρη συνταξη
kalos123
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 10:40 pm
Επικοινωνία:

Συνταξιοδότηση Πλοιάρχων και Μηχανικών

Δημοσίευση από kalos123 »

Το ελαχιστο που απαιτειται ρωταω. Και 20 χρονια υπηρεσια εννοει 240 μηνες θαλασσα?
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Συνταξιοδότηση Πλοιάρχων και Μηχανικών

Δημοσίευση από greko_27 »

kalos123 έγραψε:Το ελαχιστο που απαιτειται ρωταω. Και 20 χρονια υπηρεσια εννοει 240 μηνες θαλασσα;

ναι 240 μηνες θαλασσα εννοει... Το ελαχιστο ειναι 12 χρονια θαλασσια υπηρεσια με πολυ λιγοτερη συνταξη εννοειτε
Πανος

Συνταξιοδότηση Πλοιάρχων και Μηχανικών

Δημοσίευση από Πανος »

kalos123 έγραψε:Δηλαδη ποσο περιπου ειναι;


αποτι νομιζω το 80% του μισθου.

Αλεξανδροπουλος Νικο

Συνταξιοδότηση Πλοιάρχων και Μηχανικών

Δημοσίευση από Αλεξανδροπουλος Νικο »

Πόσα έτη θαλάσσια υπηρεσία απαιτείται για να μπορώ να ασκήσω πλήρη συνταξιοδοτικό δικαίωμα
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Συνταξιοδότηση Πλοιάρχων και Μηχανικών

Δημοσίευση από dn24 »

Αλεξανδροπουλος Νικο έγραψε:Πόσα έτη θαλάσσια υπηρεσία απαιτείται για να μπορώ να ασκήσω πλήρη συνταξιοδοτικό δικαίωμα


20 έτη στην ποντοπόρο ναυτιλία,22 στην ακτοπλοϊα, τώρα πάνε να βάλουν κ όριο ηληκίας, μέχρι τώρα είναι ανεξαρτήτου

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες