Κειμήλια Β' Παγκοσμίου Πολέμου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Maschinengewehr 42
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 15, 2010 6:14 pm
Επικοινωνία:

Κειμήλια Β' Παγκοσμίου Πολέμου

Δημοσίευση από Maschinengewehr 42 »

Θελω να σας ρωτησω απαγορευεται να εχεις σφαιρες απο τον δευτερο παγκοσμιο πολεμο; Ο παππους μου μαζευε συνεχεια τοτε και εχουμε καταληξει σε μια ολοκληρη κουτα γεματη σφαιρες απο Μ1 μαζι με τα κλιπ τους και σφαιρες απο αλλα ιταλικα οπλα και 5-6.50BMG αντιαεροπορικες. Παλια ειχαμε και μια χειροβομβιδα αλλα την πεταξαμε (ηταν αδεια) Εγω θελω να τα κρατησω αυτα αλλα πειτε μου απαγορευονται; Και αν απαγορευονται γιατι αφου δεν υπαρχουν τα οπλα αυτα για να ριχτουν; Για πειτε μου
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κειμήλια Β' Παγκοσμίου Πολέμου

Δημοσίευση από yandr »

Μ1 υπάρχουν και μάλιστα πολλά.

Δεν το ξέρω με βεβαιότητα, αλλά λογικά απαγορεύονται καθώς αποτελούν πολεμικό υλικό. Για να μην πω ότι είναι επικίνδυνο να έχεις τέτοια πράγματα στο σπίτι σου.

Κειμήλια θεωρούνται οι σημαίες, στολές, κλπ. Όχι τα όπλα και οι χειροβομβίδες.

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Κειμήλια Β' Παγκοσμίου Πολέμου

Δημοσίευση από Su-35 »

Στο ναυτικο οι πεζικες ασκησεις ενοπλου γινονται με M1 οπως και οι βολες. Καθε ναυτης αδειαζει εναν γεμιστηρα (8 σφαιρες). Στην πραγματικοτητα μπορεις να αδειασεις οσους γεμιστηρες θελεις απλα παιρνοντας ξανα σειρα!

Ναι, απαγορευεται να εχεις στην κατοχη σου τετοιου ειδους πυρομαχικα ακομα και αν τα οπλα τους δεν υπαρχουν πια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Su-35 την Δευ Μάιος 31, 2010 6:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Maschinengewehr 42
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 15, 2010 6:14 pm
Επικοινωνία:

Κειμήλια Β' Παγκοσμίου Πολέμου

Δημοσίευση από Maschinengewehr 42 »

Φτου, καλα εγω θα τα κρατησω γιατι εκει που ειναι δεν τα βρισκει κανεις. Και εξαλλου δεν προκειται να ριχτουν αυτες ποτε γιατι η μπαρουτι τους θα εχει διαλυθει μαλλον και ολες ειναι κατασκουριασμενες εκτος απο ενα κλιπακι που ειναι αθικτο. Αυτες αμα μπουνε σε οπλο θα σκασει το οπλο.
πορομενοσ

Κειμήλια Β' Παγκοσμίου Πολέμου

Δημοσίευση από πορομενοσ »

Ναι όντως απαγορεύεται να κατέχεις τέτοιου είδους πράγματα. Και εγώ έχω αλλά όταν ρώτησα στην σαφάλεια τι μπορώ να κάνω για να τα δηλώσω μοθ είπαν ότι δεν γίνεται με τίποτα. Εάν τα δούν θα τα κατασχέσοθν. Για να κρατήσεις ως κειμήλιο κάτι απο αυτά θα πρέπει να μην έχει α) βλήμα β) μπαρούτι γ) το καψήλιο απο πίσω να είναι πεγμένο και δ) να είναι τριπημένος ο κάλυκας διαμπερές για να μήν μπορεί να επαναγομωθεί. Γι αυτό λοιπόν κράτα τα κάποθ καλά κρημμένα και ευχήσου να μην πέσοθν στην αντίληψη των... Αστυνομικών.
Άβαταρ μέλους
SAVVAS 00
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 4:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανεας επυ
Επικοινωνία:

Κειμήλια Β' Παγκοσμίου Πολέμου

Δημοσίευση από SAVVAS 00 »

Εγω εχω μια στολη πεζικαριου ενα κρανος με καρφι (γιατι εχι το καρφι δεν το καταλαβα) εχω και μιαν αδια χειροβομβηδα μου τα εδωσε ο παππους μου επιδη ειμαι συλλεχτης φισικα εχω και αλλα πολεμικα αντικιμενα αλλα δεν θα τα πω ολα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες