Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
nick_21
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από nick_21 »

Οκ dn24 καταλαβαίνω! Ευχαριστώ παιδιά για τις γνώμες. Βλέπω γενικά οι απόψεις διίστανται. Κάτω εχεις πιο γρήγορη πρόσβαση και ετοιμάζεσαι γρήγορα. Πάνω είσαι λιγο πιο ανεξάρτητος και καλύτερα από άποψη υγιεινής.dn24 από τρίξιμο πως πήγες; Χαχα!

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από dn24 »

nick_21 έγραψε:Οκ dn24 καταλαβαίνω! Ευχαριστώ παιδιά για τις γνώμες.dn24 από τρίξιμο πως πήγες; Χαχα!



Όσο ήμουν στο κέντρο 5 μήνες που Κάθισα Πίστεψε με είχαμε τόσο λίγο χρόνο για Βραδινό Ύπνο, που αν κ είχε αρκετό τρίξιμο, όχι το δικό μου κρεβάτι, αλλά όλα μαζί τα κρεβάτια να έτριζαν δεν υπήρχε περίπτωση να καταλάβεις τίποτε απ'την κούραση. Αργότερα όταν πήγα στην μονάδα τα στελέχη Κοιμόμασταν Σε μονά κρεβάτια κ το τρίξιμο ήταν λιγότερο, αλλά κ πάλι πίστεψε με έστω κι έτσι παρακαλάς να έρθει η ώρα για ύπνο.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
htsopelas
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2012 4:39 pm
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από htsopelas »

Ειχα το επανω κρεβατι μπορει να το βλεπουν περισσοτερο και να σε ταλαιπωρει να το στρωσεις αλλα ειναι πολυ καλυτερα να βλεπεις ταβανι παρα να βλεπεις ενα στρωμα βρομικο

Άβαταρ μέλους
ArtillerySoldier
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Παρ Μαρ 08, 2013 12:15 am
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από ArtillerySoldier »

Κατά την ταπεινή μου γνώμη... Στο πάνω κρεββάτι. Είναι πιό εύκολο να τό στρώσεις, αφού βρίσκεται στο ύψος του κεφαλιού σου και δεν χρειάζεται να σκύβεις ή να κουτουλάς στο πάνω κρεββάτι, όπως όταν στρώνεις το κάτω. Όπως ήδη αναφέρθηκε, δεν κάθονται άλλοι να σ' τό χαλάσουν. Το ακόμη καλύτερο, το οποίο και έκανα για μιά περίοδο (όταν δηλαδή ήταν εφικτό), είναι να έχεις έτοιμο στρωμένο για επιθεώρηση το πάνω κρεββάτι και να μήν υπάρχει κανείς στο κάτω έτσι ώστε να κοιμάσαι εκεί! Μετά βέβαια τό στρώνεις, αλλά πάντως όχι με το ζήλο και το άγχος που θα έστρωνες το κρεββάτι που έχει τη καρτέλα με το όνομά σου... ! [;) ]
Άβαταρ μέλους
Gladiatore
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 12:17 am
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από Gladiatore »

ArtillerySoldier έγραψε:Το ακόμη καλύτερο, το οποίο και έκανα για μιά περίοδο (όταν δηλαδή ήταν εφικτό), είναι να έχεις έτοιμο στρωμένο για επιθεώρηση το πάνω κρεββάτι και να μήν υπάρχει κανείς στο κάτω έτσι ώστε να κοιμάσαι εκεί! Μετά βέβαια τό στρώνεις, αλλά πάντως όχι με το ζήλο και το άγχος που θα έστρωνες το κρεββάτι που έχει τη καρτέλα με το όνομά σου... ![;) ]


Αυτό το post πρέπει να μπει pinned απάντηση και να γίνει lock το θέμα.- Εικόνα

Πέραν αυτής της πατέντας που όλοι κάναμε όταν μας έπαιρνε θα πω κοντολογίς για να βάλω και γω το λιθαράκι μου ότι κάτω σαν νέος πάνω σαν παλιός. Είχε μεγάλη σημασία στο ΚΕΝ να μπορείς να ετοιμάζεσαι γρήγορα καθώς όλα ήτανε πιο τσίτα, και το να είσαι απο κάτω είναι σαφές πλεονέκτημα. Θυμάμαι σαν νέος κοιμόμουν απο πάνω γιατί μας είχανε τοποθετήσει έτσι με βάση το σκαρίφημα του θαλάμου, και πολλές φορές έβλεπα τους απο κάτω να φοράνε αρβύλες και γω ακόμα να χασμουριέμαι.

«Γεννιόμαστε μέσα στην υποκρισία, μεγαλώνουμε μαζί της, την σπουδάζουμε με ζήλο, την διδάσκουμε με φανατισμό. Και όταν πεθαίνουμε, την αφήνουμε τρίτη Διαθήκη στα παιδιά μας.» Δημήτρης Λιαντίνης
uanos

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από uanos »

Ψηφίζω κάτω κρεβάτι. Πολύ πιο εύκολο στρώσιμο, εύκολο άραγμα τα μεσημεράκια με καλύτερη δυνατότητα αντίδρασης σε περίπτωση εφόδου, καλύτερος έλεγχος και μεγαλύτερη ασφάλεια του σάκου σου που τοποθετείται συνήθως στο κάτω κρεβάτι

Άβαταρ μέλους
ArtillerySoldier
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Παρ Μαρ 08, 2013 12:15 am
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από ArtillerySoldier »

Gladiatore έγραψε:
ArtillerySoldier έγραψε:Το ακόμη καλύτερο, το οποίο και έκανα για μιά περίοδο (όταν δηλαδή ήταν εφικτό), είναι να έχεις έτοιμο στρωμένο για επιθεώρηση το πάνω κρεββάτι και να μήν υπάρχει κανείς στο κάτω έτσι ώστε να κοιμάσαι εκεί! Μετά βέβαια τό στρώνεις, αλλά πάντως όχι με το ζήλο και το άγχος που θα έστρωνες το κρεββάτι που έχει τη καρτέλα με το όνομά σου... ![;) ]


Αυτό το post πρέπει να μπει pinned απάντηση και να γίνει lock το θέμα.- Εικόνα

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ! Σ' ευχαριστώ! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Στο κέντρο πάρτε το κάτω γιατί το πρωί δεν υπάρχει μεγάλο περιθώριο χρόνου Και στο πεύκο που ήμουν το πρωί ήταν μανίκι να ετοιμαστείς γρήγορα για πολλούς λόγους, στην μονάδα που δεν έχει τόσα άτομα όσο στο κέντρο είναι καλύτερα το πάνω και όσο γίνετε πιο βάθος είχα και υπνόσακο και το στρώσιμο ήταν παιχνιδάκι λίγο τράβηγμα από το πλάι και τέλος. Αν στην μονάδα δεν υπάρχει πάνω κρεβάτι φροντίστε τουλάχιστον να είναι όσο πιο μακρυά από την πόρτα.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Άβαταρ μέλους
wrccc
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από wrccc »

Εγω στο κεν ειμουν τυχερος ειχα το κατω κρεβατι και με βολευε αλλα το μετανιωσα μετα που ειδα οτι οταν κουνιοταν ο απο πανω επεφταν σκονες και μικροβια στη μουρη μου :O
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

wrccc έγραψε:Εγω στο κεν ειμουν τυχερος ειχα το κατω κρεβατι και με βολευε αλλα το μετανιωσα μετα που ειδα οτι οταν κουνιοταν ο απο πανω επεφταν σκονες και μικροβια στη μουρη μου :O


Την σκόνη εντάξει αλλά το μικρόβιο πως το έβλεπες... Μικροσκόπιο φορούσες για γυαλιά...

Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Άβαταρ μέλους
nickbar
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2014 9:55 pm
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από nickbar »

Το στρώσιμο του κρεβατιού στο στρατό ειναι οντως τοσο δυσκολο οσο ακουγεται; Κανα βίντεο υπάρχει για το πως το κανουμε;

Έχει καμία σχέση με αυτό εδώ;

http://video.about.com/usmilitary/How-to-Make-Military-Corners.htm

Δε φαινεται και τοσο ευκολο αν δεν εισαι εξοικιωμένος... Επίσης το να κάνεις αυτο στο πάνω κρεβάτι είναι αρκετά δύσκολο νομίζω...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες