Αποριες!(πολλες)

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Κων/νος

Αποριες!(πολλες)

Δημοσίευση από Κων/νος »

Καλημέρα.

Συγγνώμη που ξεκινώ καινούργιο θέμα , αλλά έχω ένα σκασμό απορίες (ένα σκασμό δεν λες τίποτα), και όσα κ εάν έχω διαβάσει δεν με έχουν καλύψει. Ζητώ συγγνώμη επίσης που γραφώ ένα σκασμό πράγματα!

  • · Από όσο ξέρω έχουμε 9μηνη θητεία. Εγώ όμως είμαι πρωτότοκος τρίτεκνης οικογενείας (έχω δυο αδελφούς) και θα είμαι ο πρώτος που θα υπηρετήσει. Έχω ακούσει ότι θα κάνω μειωμένη θητεία,8 μήνες. Αληθεύει; Εάν η θητεία γίνει 12μηνη τότε θα κάνω 9 μήνες ή περισσότερο;
  • · Πρέπει να προσκομίσω δικαιολογητικά για να αποδείξω ότι είμαι τρίτεκνος; Η απλά μπορώ να το ανακοινώσω στην διακοπή αναβολής και να το βρουν αυτοί/να γίνει αυτόματα;
  • · Θέλω να μπω στην ΕΣΟ Νοέμβριου, για να μην χάσω την εξεταστική μου (είμαι τελειόφοιτος Παιδαγωγικού) . Σκαφτόμουν όμως, μήπως πήγαινα στην αντίστοιχη του Αύγουστου, επειδή δίνω μόνο ένα μάθημα για πτυχίο το Σεπτέμβρη (και δεν προβλέπεται να κοπώ σε κανένα άλλο τώρα τον Ιούνιο). Τι με συμβουλεύετε;
  • · Ποτέ θα πρέπει να διακόψω την αναβολή μου για να μπω Νοέμβριο (η Αύγουστο); Κυκλοφορεί απίστευτη ράδιο αρβύλα, με απαντήσεις έως κατά την διάρκεια της προηγούμενης ΕΣΟ ή μια εβδομάδα πριν. Καμία συμβουλή;
  • · Άκουσα ότι καλό είναι να μην πάρω γυαλιά στο στρατό ( έχω 4 μυωπία) , γιατί στις βολές, το όπλο θα κλωτσήσει και θα μου σπάσουν. Μούφες;
Αυτά ήταν τα ευκολάκια. Πάρτε τα δύσκολα τώρα.

  • · Από ποδόσφαιρο έχω πάθει συντριπτικό κάταγμα έξω σφυρού (κόκκαλο στον αστράγαλο) στο αριστερό μου πόδι (επιθετικός με βρήκε με την σχάρα, προσπαθώντας να τσιμπήσει την μπάλα σε έξοδο μου). Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Βέβαια έκανα χειρουργείο και έχω μια λάμα 5 εκατοστών μαζί με μίση ντουζίνα πρόκες στο πόδι μου. Πρέπει να το αναφέρω; Πως μπορεί κάτι τέτοιο να επηρεάσει την θητεία μου;
  • · Μερικοί μου είπαν ότι μπορώ να βγάλω την λάμα αυτή στην θητεία. Είναι αλήθεια η μιλάμε για φούμαρα; Πρέπει να την βγάλω κάποια στιγμή και θα ήταν μια καλή επιλογή (σκεφτείτε ότι η αρχική εγχείρηση κόστισε ένα διχιλιαρο, και θα θελα να γλιτώσω τα λεφτά της εγχείρησης για να την βγάλω εάν μπορώ). Τι προτείνετε;
  • · Γενικά δεν θα θεωρούσα τον εαυτό μου στρατόκαβλο με την γνωστή έννοια. Αλλά θεωρώ εντελώς ηλίθιο να κάνω δυο μήνες εκπαίδευση και να βαριέμαι αργότερα. Δεν θα έλεγα όχι σε μια πρόκληση , οπότε μου φαίνεται λίγο το σταντε και θα θελα κάτι έξτρα. Ο πατέρας μου με απέτρεψε από το να πάω έφεδρος αξιωματικός (όπως είναι αυτός), λέγοντας ότι δεν αξίζει οι 5 μήνες έξτρα θητείας (εγώ γενικά παίζει να βρω δουλεία αλλιώς δεν θα με ένοιαζε).
Μου άρεσε η ιδέα να πάω αλεξιπτωτιστές.(εάν πήδαγα από ένα αεροπλάνο, σιγά μην φοβόμουν το αφεντικό μου στην δουλεία μετά!), αλλά πέρα του ότι έχω το πόδι μου, έχω και 4 μυωπία, οπότε νομίζω ότι με κόβουνε (σουπερ γιωτας2 είμαι). Ένας φίλος πρότεινε κανονική εκπαίδευση και να ζητήσω να πάω Υπαξιωματικός.

Εσείς τι πιστεύετε;

[Γενικά έχω νορμάλ κιλά, και περπατώ πάρα πολύ, χοντρικά καμία 30 αριά χιλιόμετρα την εβδομάδα. Δεν θα έλεγα ότι είμαι όμως αθλητικός, ούτε φιτ ιδιαίτερα. Είμαι ομαδάρχης στους προσκόπους, οπότε πορεία με γεμάτα σακίδια και βουνό μου είναι αρκετά γνώριμα.]

Αυτά, ευχαριστώ εκ των προτέρων!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αποριες!(πολλες)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Καλημέρα και σε εσένα.

- Εάν ψάξεις το forum υπάρχουν θέματα που καλύπτουν όλες τις απορίες σου. Πρίν ανοίξουμε ένα νέο θέμα καλό είναι να ψάχνουμε και λίγο. Το παρών πάντως κλειδώνεται.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης