Νυχτερινή Ενούρηση

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
pp81
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2011 6:58 pm
Επικοινωνία:

Νυχτερινή Ενούρηση

Δημοσίευση από pp81 »

Χαίρετε... Επειδή το θέμα είναι σοβαρό και ευαίσθητο θα παρακαλούσα να δωθούν μόνο σοβαρές απαντήσεις. Είμαι 30 χρ. Και υποψήφιος διδάκτορας Ελληνικού Πανεπιστημίου. Από μικρή ηλικία αντιμετωπίζω πρόβλημα νυχτερινής ενούρησης σε μεγάλο βαθμό. Θυμάμαι όταν πηγαίναμε σε γιατρούς μικρός όλοι υποστήριζαν ότι θα περάσει μεγαλώνοντας και μπαίνοντας στην εφηβεία. Μέχρι τα 17-18 το πρόβλημα ήταν έντονο, έπειτα για μεγάλο χρονικό διάστημα και κυρίως στην φοιτητική μου ζωή το φαινόμενο υποχώρησε σχεδόν τελείως. Όμως δυστυχώς τα τελευταία 3 χρόνια επανήλθε πάλι κάνοντας την ψυχολογία μου χάλια. Αντιμετωπίζω βέβαια αυτά τα χρόνια αρκετές δυσκολίες, οικονομικές, άγχους, έκανα επέμβαση κήλη μεσοσπονδυλίου δίσκου στην μέση (Ι4), πέρασα κολπική μαρμαριγή με νοσοκομειακή περίθαλψη, είμαι άνεργος διότι συνεχίζω τις σπουδές μου, με αναβολή στρατού λόγω διδακτορικού. Πέρυσι, έψαξα το θέμα πηγαίνοντας σε ουρολόγο και ψυχίατρο όπως με συμβούλεψαν... Έκανα μαγνητική, ειδικές εξετάσεις κτλπ ο ουρολόγος δεν είναι σίγουρος διακρίνει διαταραχή της ουροδόχου κύστης... Ο ψυχίατρος μου είπε ότι από μικρός έχω φοβίες και άγχος πολύ που ακόμα και τώρα ξεσπάει σωματικά... , δεν νομίζει ότι είναι παθολόγικό το πρόβλημα γιατί θα είχε λυθεί από τους γιατρούς όταν ήμουν μικρός και μου είπε ότι μετά από τις ιατρικές εξετάσεις να περάσω σε ψυχολογικές συνεδρίες... Λόγω προβλημάτων οικονομικών κυρίως και υγείας σε άλλα θέματα σταμάτησα την περαιτέρω εξέταση με τον ουρολόγο αφού με είχε ταράξη σε εξετάσεις και δεν μου έλεγε συγκεκριμένα πράγματα... Τι με συβουλεύεται να κάνω; Γνωρίζω ότι μπορώ να βγώ Ι5 αλλά τι ακριβώς πρέπει να κάνω γι αυτό; ... Όπως καταλαβαίνεται η προσαρμογή μου στον στρατό και με τέτοια ψυχολογία που μου προκαλεί ακόμα αυτή η πάθηση (αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι) είναι δύσκολη και φοβική... Σας ευχαριστώ για την κατανόηση και περιμένω τις συμβουλές σας. Να είστε καλά.Εικόνα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Νυχτερινή Ενούρηση

Δημοσίευση από yandr »

Προφανώς θα χρειαστείς ψυχιατρική εκτίμηση. Δες και το θέμα









Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους .
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Νυχτερινή Ενούρηση

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σίγουρα Δικαιούσαι Ι5, Διάβασε στο ΦΕΚ Τις παθήσεις από αριθμό ασθένειας 779 και κάτω κάτι για εκτροπές-ακράτειες ούρων πήρε το μάτι μου

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να γλυτώσεις και την ταλαιπωρία με την κατάταξη είναι να πάρεις αρχικά Αναβολή μέσω Φρουραρχείου Και ύστερα απαλλαγή

Για οποιαδήποτε άλλη απορία ξαναγράψε Εικόνα

pan1981

Νυχτερινή Ενούρηση

Δημοσίευση από pan1981 »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές... Λογικά φαντάζομαι ότι πρέπει να έχω γνωματεύσεις από γιατρούς κτλπ μαζί μου; Την αναβολή από το φρουραρχείο πότε μπορώ να την ζητήσω; Εμένα λογικά θα μου έρθει το χαρτί κατάταξης για τον μαιο του 2012 αφού η αναβολή για το διδακτορικό τελείωνει 31/12/2011, και δυστυχώς δεν έχω τελειώσει κιόλας. Και μετά από 2 χρόνια απαλλαγή; Πάλι χωρίς δουλειά δηλ. Πάλι άγχος, οικονομικά προβλήματα, νυχτερινή ενουρηση κτλπ... Παρόλου που θα μπαίνω δηλ στα 33 χρ. Μετά υπάρχει περίπτωση να κάνω θητεία κανονικά;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Νυχτερινή Ενούρηση

Δημοσίευση από Greek_Army »

pan1981 έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές... Λογικά φαντάζομαι ότι πρέπει να έχω γνωματεύσεις από γιατρούς κτλπ μαζί μου; Την αναβολή από το φρουραρχείο πότε μπορώ να την ζητήσω; Εμένα λογικά θα μου έρθει το χαρτί κατάταξης για τον μαιο του 2012 αφού η αναβολή για το διδακτορικό τελείωνει 31/12/2011, και δυστυχώς δεν έχω τελειώσει κιόλας. Και μετά από 2 χρόνια απαλλαγή; Πάλι χωρίς δουλειά δηλ. Πάλι άγχος, οικονομικά προβλήματα, νυχτερινή ενουρηση κτλπ... Παρόλου που θα μπαίνω δηλ στα 33 χρ. Μετά υπάρχει περίπτωση να κάνω θητεία κανονικά;


1. Ναι θα πρέπει να έχεις μαζί σου γνωματεύσεις

2. Ρίξε μια ματιά στο θέμα που σου έδωσα

3. Το φεκ το διάβασες; Σε παρόμοιες παθήσεις που διάβασα δίνουνε απευθείας απαλλαγή

pantzos

Νυχτερινή Ενούρηση

Δημοσίευση από pantzos »

Νομίζω πος αν βγεί Ι5 δεν θα μπορεί να μπεί κάπου στο δημόσιο έχω την εντίποση... Διορθώστεμε οπου έχω λαθος.
Υπαρχει καμία επιτρόπη να περάση μετά την απόλισή του ωστε να αλλάξει το Ι
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Νυχτερινή Ενούρηση

Δημοσίευση από Greek_Army »

pantzos έγραψε:Νομίζω πος αν βγεί Ι5 δεν θα μπορεί να μπεί κάπου στο δημόσιο έχω την εντίποση... Διορθώστεμε οπου έχω λαθος.
Υπαρχει καμία επιτρόπη να περάση μετά την απόλισή του ωστε να αλλάξει το Ι


Μόνο στα σώματα ασφαλείας και στις ένοπλες δυνάμεις θα έχει θέμα, με Ι5 παθολογικό μπορεί να μπει στο δημόσιο Εικόνα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Νυχτερινή Ενούρηση

Δημοσίευση από yandr »

pantzos έγραψε:
Υπαρχει καμία επιτρόπη να περάση μετά την απόλισή του ωστε να αλλάξει το Ι
Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Σωματική ικανότητα Και εργασία
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες