Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
hermes
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 9:50 pm
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από hermes »

yandr έγραψε:Δε νομίζω ότι ισχυρίζεται κανείς ότι τα Marder αποτελούν σύγχρονη λύση.

Θα αποτελούσαν αποδεκτή λύση μέσα στα σημερινά πλαίσια αν παραχωρούνταν δωρεάν και ήταν σε καλή κατάσταση.

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η αντικειμενικότητα στην Ελλάδα έχει εκλείψει, αλλά υπάρχουν και όρια.



Αν ήταν στην κατάσταση των Μ109Α3 τα Marder των 40 ετών και με ανάλογο κόστος ναι να αγοραστούν. Όμως οι Γερμανοί ζητούν πάρα πολλά χρήματα για την αγορά και τον κατ ευφημισμό Εκσυχρονισμό τους. Αυτά είναι απαράδεκτα για ένα όχημα όπως το Marder.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από Nassos »

Το ΓΕΕΘΑ «λυπόταν» για τη συμφωνία των BMP-3!

Όπως προκύπτει από τα απόρρητα τηλεγραφήματα τα οποία έφερε στο προσκήνιο η εφημερίδα «Τα ΝΕΑ», ο στρατηγός Δημήτριος Γράψας, αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας (Α/ΓΕΕΘΑ) τον Νοέμβριο του 2008, είχε εκφράσει τη λύπη του προς τον Αμερικανό Ακόλουθο Άμυνας (ΑΚΑΜ) για το ότι η Ελλάδα είχε αποφασίσει την προμήθεια των Τεθωρακισμένων Οχημάτων Μάχης (ΤΟΜΑ) τύπου BMP-3 από τη Ρωσία.Πρόκειται για τηλεγράφημα το οποίο είχε συντάξει στις 11 Νοεμβρίου 2008 ο Αμερικανός πρεσβευτής Ντάνιελ Σπέκχαρντ το οποίο και εστάλη στο αμερικανικό υπουργείο Εξωτερικών (State Department), ενόψει της επίσκεψης του Έλληνα Α/ΓΕΕΘΑ στην Ουάσιγκτον.[... ]

Στο ίδιο τηλεγράφημα αναφέρεται ότι ο Α/ΓΕΕΘΑ είχε δηλώσει ότι προσωπικά θα υποστήριζε την αύξηση της ελληνικής παρουσίας στο Ιράκ και το Αφγανιστάν, αν και σημειώνεται χαρακτηριστικά η μικρή επιρροή ακόμα και του επικεφαλής των ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων επί τέτοιων αποφάσεων και ότι το ελληνικό Σύνταγμα επιβάλλει σημαντικούς περιορισμούς στον ρόλο των στρατιωτικών στην ανάπτυξη πολιτικής.

Defence-point.gr

Τηλεγράφημα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από yandr »

Όλοι λυπόμαστε...
Άβαταρ μέλους
hermes
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 9:50 pm
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από hermes »

Όντως. Είναι λυπηρό να βλέπεις στρατηγούς να γλύφουν.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από yandr »

Εγώ λυπάμαι για την φάρσα με τα ΒΜΡ-3
Άβαταρ μέλους
hermes
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 9:50 pm
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από hermes »

Ετσι που τα καταφέραμε φάρσα κατάντησε
dhmhtrhs

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από dhmhtrhs »

Μάλιστα. Εγώ πάλι διάβασα το ανάποδο και μάλιστα από πηγή που εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο από την ηλεκτρονική φυλλάδα που έχει προβλέψει ότι το 2012 θα φτάσει στη γη η εξωγήινη αρμάδα που θα μας καταστρέψει.

άσχετο με το θέμα αλλα προς απάντηση στο στρατάρχη... Μήπως έχει να μου δώσει κάποια απάντηση περί αυτού του θέματος από την σελίδα που εμπιστεύεται.
Εξωγήινα διαστημόπλοια είναι να επιτεθούν στη Γη το Νοέμβριο! http://www.fox2magazine.net/

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από yandr »

dhmhtrhs έγραψε:Μάλιστα. Εγώ πάλι διάβασα το ανάποδο και μάλιστα από πηγή που εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο από την ηλεκτρονική φυλλάδα που έχει προβλέψει ότι το 2012 θα φτάσει στη γη η εξωγήινη αρμάδα που θα μας καταστρέψει.

άσχετο με το θέμα αλλα προς απάντηση στο στρατάρχη... Μήπως έχει να μου δώσει κάποια απάντηση περί αυτού του θέματος από την σελίδα που εμπιστεύεται.
Εξωγήινα διαστημόπλοια είναι να επιτεθούν στη Γη το Νοέμβριο! http://www.fox2magazine.net/


  • Μάθε να κάνεις quotes
  • Σε παρακαλώ να επσιτρέψεις στο φόρουμ το Νοέμβριο όπου (εννοείται) ότι θα ξεφτιλήσω εδώ, στο twitter και στο facebook και τα δύο site (και εσένα επίσης) *
* Και φυσικά δέχομαι αν εντωμεταξύ μας καλέσουν σε επιστράτευση για να αντιμετωπίσουμε τους εξωγήινους να με ξεφτιλίσετε εσείς
dhmhtrhs

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από dhmhtrhs »

Ξεκολλά λίγο... Αν δεν το έχεις καταλάβει με τις λέξης σου γράφω εσύ είπες πως δεν εμπιστεύομαι αυτή την σελίδα γιατί λέει για διαστημόπλοια ορίστε σου λέω αυτό που εμπιστεύεσαι εσύ το έγραψε. Τώρα αν θα έρθουν η όχι λίγο με ενδιαφέρει μην εκτίθεσαι έτσι κύριε στρατάρχης μας...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από yandr »

Κώλωσες; Έλα το Νοέμβριο να μας πεις για τις εξωγήινες αρμάδες.

Είμαι υπεύθυνος μονάχα για όσα γράφω. Από εκεί και πέρα, για μένα το fox2magazine ξεφτιλίστηκε, αλλά τα σκύπτρα εξακολουθούν να έχουν οι άλλοι.

Όσο για το εκτίθεσαι , καλύτερα να μην τα ξαναλέμε.

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες