Αλλεργική ρινίτιδα και ΛΟΚ

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
John RAMBO
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Οκτ 17, 2008 6:39 pm
Επικοινωνία:

Αλλεργική ρινίτιδα και ΛΟΚ

Δημοσίευση από John RAMBO »

Εχω αλλεργική ρινίτιδα και ξεκινάω μια θεραπεία (σκόνη εισπνοής). Υπάρχει πρόβλημα με τις εδ με αυτό;

Εννοώ πχ να μην με δεχτούνε επειδή έχω αλλεργική ρινιτιδα μιας και ο γιατρός μου ειπε πως με επηρεάζει (πιο ευκολη κόπωση).
GENERAL
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 4:02 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αλλεργική ρινίτιδα και ΛΟΚ

Δημοσίευση από GENERAL »

Αν δεν το πεις δεν εχεις προβλημα.
Αλλα σαν συμβουλη επειδη, και εγω ειχα απο μικρος, καλυτερα να παρεις σουμπλιβακ.
Το προβλημα ειναι το εξης. Επειδη σιγουρα θα εισαι και αλεργικος οταν θα τρεχεις οι φυσαλιδες απο τα πνευμονια δεν μπορουν να ανοιξουν, λογο αντιδρασης του οργανισμου σε μη παθογονο μικροοργανισμο οπως γυρη, με αποτελεσμα ενω χρειαζεσαι μια συγκεγκριμενη ποσοτητα οξυγονου κατα την διαρκεια της ασκησης, να μην μπορεις να την παρεις επειδη οι φυσαλιδες δεν ανοιγουν οσο θα επρεπε. Για αυτο λαχανιαζεις ευκολα και οταν τρεχεις πονανε τα πνευμονια σου και στην τελικη δεν μπορεις να αποδοσεις.
Η σκονη που θα παιρνεις θα σου σταματησει την αλεργικη ρινιτιδα αλλα παλι θα εχεις κοπωση και οταν την σταματησεις θα ξαναεπιστρεψει.
Οτι και να σου ειπε ο γιατρος θα ξαναεπιστρεψει. Πιστεψε με. Εχω παρει πολλα φαρμακα αν και δεν ειχα σοβαρο προβλημα, ηθελα να φυγει η αλεργια αλλα οταν τα σταματουσα ξαναερχοταν.

Καλυτερα κανε αλεργικες εξετασεις να δεις σε τι εισαι αλεργικος, πανε σε εναν αλεργιολογο και πες του να σου γραψει σουμπλιβακ. Θα γινεις περδικι.

Οσο για το σουμπλιβακ δεν ειναι 100% φαρμακο. Για παραδειγμα εμενα οι εξετασεις με εβγαλαν αλεργικο στην γυρη του αγριολουλουδου και σε εναν μυκητα που ειπαρχει στην υγρασια. Αυτο σειμενει πως καθε φορα που εισεπνεα γυρη η τον μυκητα βουλωνε η μυτη μου και δακρυζαν λιγο τα ματια μου.
Το σουμπλιβακ εχει μεσα μικρες ποσοτητες γυρης και τον προαναφερθεν μυκητα. Περνωντας το καθε μερα σε μικρες ποσοτητες το συνηθισε ο οργανισμος μου και δημιουργησε αντισωματα. Τωρα ειμαι μια χαρα. Ουτε φαρμακα ουτε τιποτα.
John RAMBO
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Οκτ 17, 2008 6:39 pm
Επικοινωνία:

Αλλεργική ρινίτιδα και ΛΟΚ

Δημοσίευση από John RAMBO »

Ευχαριστώ για την συμβουλή !!!
Δεν εχω εμφανίσει ποτε πόνο στα πνευμόνια όσο κι αν εχω κουραστεί (πχ στο γυμναστήριο έτρεχα 20-30 λεπτά με εναλλασόμενη ταχύτητα στα 10-14 χλμ/ωρα

Ωστόσο η μύτη μου είναι 365 μέρες τον χρόνο βουλωμένη :p. Χθες πήγα και εκανα εξετασεις για το τι ειμαι αλλεργικός !

Αν το πω πχ δεν θα με παρουν ΛΟΚ Εικόνα

Παντως θα μιλήσω και με το γιατρό για σουμπλιβακ (αλλα αυτος θα θέλει να μου δώσει ; :p γιατι ετσι θα χασει εναν πελατη ! :p ) + οτι για να εχει τα ιδια αποτελεσματα και σε μενα θα πρεπει να εχω και εγω αλλεργεια σε αυτα τα δυο (αλλιως ισως προσθεσει + 1-2 παραπάνω αλλεργείες :) )

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Αλλεργική ρινίτιδα και ΛΟΚ

Δημοσίευση από Legion »

john rambo έγραψε:ευχαριστώ για την συμβουλή !!!
Δεν εχω εμφανίσει ποτε πόνο στα πνευμόνια όσο κι αν εχω κουραστεί (πχ στο γυμναστήριο έτρεχα 20-30 λεπτά με εναλλασόμενη ταχύτητα στα 10-14 χλμ/ωρα

Ωστόσο η μύτη μου είναι 365 μέρες τον χρόνο βουλωμένη :p. Χθες πήγα και εκανα εξετασεις για το τι ειμαι αλλεργικός !

Αν το πω πχ δεν θα με παρουν ΛΟΚ Εικόνα

Παντως θα μιλήσω και με το γιατρό για σουμπλιβακ (αλλα αυτος θα θέλει να μου δώσει ; :p γιατι ετσι θα χασει εναν πελατη ! :p ) + οτι για να εχει τα ιδια αποτελεσματα και σε μενα θα πρεπει να εχω και εγω αλλεργεια σε αυτα τα δυο (αλλιως ισως προσθεσει + 1-2 παραπάνω αλλεργείες :) )



Να ξερεις οτι και για ενα απλο διαφραγμα μπορει να σε κοψουν ειχαν κοψει στα πεν καποια σειρα μου και να φανταστεις ηταν καλο κομμαντο καλυτερα να μην το πεις αλλα προσεξε γιατι δεν θα τρεχεις μονο για 30-40 λεπτα τοσο ειναι η πρωινη γυμναστικη , θα τρεχεις συνεχομενα σχεδον ολες της ωρες το πρωτους 2 η κ 3 μηνες λογω κεντρου, πεν, ισως και λυβ αν εχεις ενδειξη υπαξ... Αλλα σιγα σιγα θα χτιζεις μια καλυτερη φορμα, στο στιβο μαχης και εμποδιων θα δεις ποσο αντεχεις να τα καταφερεις...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
John RAMBO
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Οκτ 17, 2008 6:39 pm
Επικοινωνία:

Αλλεργική ρινίτιδα και ΛΟΚ

Δημοσίευση από John RAMBO »

Λογο αθληματος που κανω (kitesurf) εχω πιστεύω καλές αντοχιές (κι ας έχω αλλεργική ρινιτιδα) μιας και εχω περπατησει αρκετα χλμ καθε μερα κιτε με εναν αετο να σε τραβαει προς τα πισω :p + οτι εχω ριξει αρκετα χλμ κολυμπι με εναν αετο και ενα κυμα να σε τραβαει αντιθετα (οταν τυχαινε κάποιο μπέρδεμα στα σχοινια).

Αλλα οπως λες κι εσυ legion στα ΛΟΚ τρεχεις συνέχεια οπότε σίγουρα θα είναι πρωτόγνωρη εμπειρία "κόπωσης" :p. Πιστευω θα τα καταφέρω αλλά θα δίξει :)

Για ενα απλό διαφραγμα κόπηκε επειδή το ανέφερε ή επειδη σε κάποια δοκιμασία δεν άντεχε άλλο. Ναι έχω ένδειξη ΥΕΑ.

Σίγουρα την μέρα της κατάταξης δεν μπορώ να πάρω την σκόνη μαζί μου. Μετα την ορκομωσία πιστευώ να μπορώ να την πάρω μέσα "κρύφα" ε;

Ευχαριστώ και πάλι legion :)
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Αλλεργική ρινίτιδα και ΛΟΚ

Δημοσίευση από Legion »

Oι αντοχες που εχεις δεν εχουν δοκιμαστει ακομη σε αληθινες περιπτωσεις οτι και αν κανεις εξω δεν μετραει γιατι αργοτερα πας σπιτι σου και ξεκουραζεσαι στο στρατο δεν ειναι το ιδιο θα υπαρξουν πολλες φορες που θα ξυπνησει το βραδυ για πολλουςν λογους για υπηρεσια για καψωνι η για επιφυλακη δεν θα σου φτανει ο υπνος μεχρι να συνηθισεις...

Οταν εχεις διαφραγμα δεν μπορεις να παρεις σωστες αναπνοες αυτο σε κουραζει περισσοτερο ειδικα οταν σε μια μερα τρεξεις καμια 10 χιλιομετρα,
Απο οτι θυμαμαι το ειχε αναφεερει πηγε στον υπιατρο τον εστειλε ς. Νοσοκομειο και τον κοψαν.

Τη πρωτη μερα μην παρεις φαρμακα, βιταμηνες, πρωτεινες η οτι αλλο περνεις γιατι απαγορευονται και θα σου τα παρουν στην πυλη με το ψαχτηρι που πεφτει... Κατα τα αλλα μην μασας πουθενα... Πιστευω οτι αν το θες πραγματικα θα τα καταφερεις βαλε στοιχημα με τον ευατο σου και πες του πως οτι και να γινει θα απολυθω πρασινοσκουφης... Απο εκει και περα γινεσαι υπεθυνος βαζοντας ενα στοχο...

Η ενδειξη ΥΕΑ ειναι για εφεδρους αξιωματοκους η υπαξ για εφεδρους υπαξιωματικους παλια ηταν μεχρι και το βαθμο του λ/χια τωρα απο οτι ξερω μεχρι δ/νεα εχει οριστει...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
John RAMBO
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Οκτ 17, 2008 6:39 pm
Επικοινωνία:

Αλλεργική ρινίτιδα και ΛΟΚ

Δημοσίευση από John RAMBO »

Εχω κάνει λίγο προπονηση (τα καλοκαιρια δουλευω στο φουρνο του πατέρα 00:00 - 9:00 μετα πηγαινα για kitesurf (κοπωση) και πισω σπιτι για 4 ωρες υπνο καθε μέρα. Αλλα στο στρατο ειναι και λίγο που σου χαλάνε την ψυχολογία κάποιες καταστάσεις. :) (σημερα εμαθα και για σκολίωση μικρου βαθμού ) γενικα πήγα να κάνω γενικες εξετασεις ( μαλλια (εδώ θέλω τις βιταμίνες / σίδηρο μου :p) , αναπνευστικό (σκόνη για τις αλλεργιες μου) , ορθοπεδικο (μεση γονατα τρελή γυμναστική μέσα στα λοκ να στρώσει η σκολίωση ! ) Εικόνα )

Αλλα δεν ξενερωνουμε ποτε ! :p πολλοι που ειχαν τετοια πραγματα και απλα δεν πηγαν σε γιατρο για να τα μαθουν πηγαν λοκ και πέρασαν εγω δεν θα περάσω; Εικόνα legion χιλια ευχαριστώ για την βοήθεια ξανα :) και έχω ήδη βάλει στοιχημα πως θα παρω τον πράσινο μπερε :). Δόξα το θεο όλα τα παραπάνω είναι μικρά πραγματα (δεν ειναι κατι σοβαρο) απλά ίσως με παιδέψουν παραπάνω αλλά δεν νομίζω να με αποχωρήσουν απο το να γίνω πρασινοσκούφης ! ΕικόναΕικόνα
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες