Προκήρυξη για Δημοτική Αστυνομία (2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Alx
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 23, 2024 9:22 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Δημοτική Αστυνομία (2024)

Δημοσίευση από Alx »

Βρε παιδια τελικα δεν γνωριζουμε ποσα θα παιρνουν τα παδια που θα μπουν?
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για Δημοτική Αστυνομία (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Alx έγραψε: Κυρ Μαρ 24, 2024 11:00 am Βρε παιδια τελικα δεν γνωριζουμε ποσα θα παιρνουν τα παδια που θα μπουν;
Ο ΔΑ αστυνομικός ανήκει στο Ενιαίο Μισθολόγιο του Δημοσίου Υπαλλήλου. Δεν παίρνει επιδόματα των σωμάτων ασφαλειών. Για ΔΕ κοντά στα 670€ καθαρά μετά από 1 χρόνο που φεύγουν οι κρατήσεις. Ίσως κ λίγο παραπάνω. Το κάτι παραπάνω παίζει σημαντικό ρόλο ο Δήμος. Ο δικός μου πχ που παίρνει 4 ΔΑ δεν θα έχει νυχτερινά όπως έχει πει ο Δήμαρχος.
Alx
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 23, 2024 9:22 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Δημοτική Αστυνομία (2024)

Δημοσίευση από Alx »

Επισκέπτης έγραψε: Κυρ Μαρ 24, 2024 11:29 am
Alx έγραψε: Κυρ Μαρ 24, 2024 11:00 am Βρε παιδια τελικα δεν γνωριζουμε ποσα θα παιρνουν τα παδια που θα μπουν;
Ο ΔΑ αστυνομικός ανήκει στο Ενιαίο Μισθολόγιο του Δημοσίου Υπαλλήλου. Δεν παίρνει επιδόματα των σωμάτων ασφαλειών. Για ΔΕ κοντά στα 670€ καθαρά μετά από 1 χρόνο που φεύγουν οι κρατήσεις. Ίσως κ λίγο παραπάνω. Το κάτι παραπάνω παίζει σημαντικό ρόλο ο Δήμος. Ο δικός μου πχ που παίρνει 4 ΔΑ δεν θα έχει νυχτερινά όπως έχει πει ο Δήμαρχος.
Δηλαδη αν ειναι 670ε μετα τις κρατησεις του 1ου χρονου, κατα την διαρκεια του 1ου χρονου ποσα ειναι;
Επισης οταν λες νυχτερινα τι εννοεις; Να πας πχ πρωι 8ωρο και να πας και το βραδυ; Στα ποσα υπολογιζονται αυτα?
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για Δημοτική Αστυνομία (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

dimkar έγραψε: Κυρ Μαρ 24, 2024 1:28 am Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω και γω μια ερώτηση μήπως γνωρίζει κανείς, δεν έχω εκλπηρώσει ακόμα τις στρατιωτηκές υποχρεώσεις και μπαίνω μάιο, σε περίπτωση που επιλεχθώ σε κάποια θέση, προλαβαίνω μέχρι τον διορισμό; Κάπου διάβασα και οτι μπορώ να ζητήσω αναβολή για ένα εξάμηνο, αν και δεν είμαι σίγουρος αν το έχω καταλάβει σωστά. Εκ των προτέρων ευχαριστώ!
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις, με μία γρήγορη στο διαδίκτυο
"Η νέα διάταξη που περιλαμβάνεται στον νόμο 4440/2016 προβλέπει ρητά ότι η μη εκπλήρωση στρατιωτικών υποχρεώσεων αποτελεί κώλυμα διορισμού, εφόσον αυτή συντρέχει κατά το χρόνο διορισμού του υπαλλήλου και όχι νωρίτερα, κατά το χρόνο υποβολή της αίτησης υποψηφιότητας. "
(https://www.lawspot.gr/nomika-nea/dieyk ... orismo-sto)

Επιπρόσθετα στο ΦΕΚ γράφει "Οι άνδρες κατά τον χρόνο διορισμού πρέπει να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή
να έχουν απαλλαγεί νόμιμα από αυτές (άρθρο 15 του ν.3584/2007 και άρθρο 29 του ν.4440/2016). "

Βάσει των παραπάνω, μπορώ να συμπεράνω ότι πρέπει να έχω ολοκληρώσει τις στρατιωτηκές υποχρεώσεις μέχρι την ημερομηνία διορισμού, οπότε και ρωτώ, εμπειρικά αν γνωρίζει κανείς, καθώς απ οτι διαβάζω αργούνε γενικότερα οι γραφειοκρατηκές διαδικασίες, προλαβαίνω να κάνω στρατό μέχρι τον διορισμό?
Greece

Re: Προκήρυξη για Δημοτική Αστυνομία (2024)

Δημοσίευση από Greece »

:evil:SOS Ρε μάγκες μου πολλοί επικαλούνται ότι μετράνε μόνο τα αγγλικά και τα γαλλικά. Τα γερμανικά και οι υπόλοιπες γλώσσες δε μοριοδοτουνται. Ισχύει κάτι τέτοιο ας απαντήσει κάποιος γνώστης
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για Δημοτική Αστυνομία (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Κυρ Μαρ 24, 2024 3:08 pm
dimkar έγραψε: Κυρ Μαρ 24, 2024 1:28 am Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω και γω μια ερώτηση μήπως γνωρίζει κανείς, δεν έχω εκλπηρώσει ακόμα τις στρατιωτηκές υποχρεώσεις και μπαίνω μάιο, σε περίπτωση που επιλεχθώ σε κάποια θέση, προλαβαίνω μέχρι τον διορισμό; Κάπου διάβασα και οτι μπορώ να ζητήσω αναβολή για ένα εξάμηνο, αν και δεν είμαι σίγουρος αν το έχω καταλάβει σωστά. Εκ των προτέρων ευχαριστώ!
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις, με μία γρήγορη στο διαδίκτυο
"Η νέα διάταξη που περιλαμβάνεται στον νόμο 4440/2016 προβλέπει ρητά ότι η μη εκπλήρωση στρατιωτικών υποχρεώσεων αποτελεί κώλυμα διορισμού, εφόσον αυτή συντρέχει κατά το χρόνο διορισμού του υπαλλήλου και όχι νωρίτερα, κατά το χρόνο υποβολή της αίτησης υποψηφιότητας. "
(https://www.lawspot.gr/nomika-nea/dieyk ... orismo-sto)

Επιπρόσθετα στο ΦΕΚ γράφει "Οι άνδρες κατά τον χρόνο διορισμού πρέπει να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή
να έχουν απαλλαγεί νόμιμα από αυτές (άρθρο 15 του ν.3584/2007 και άρθρο 29 του ν.4440/2016). "

Βάσει των παραπάνω, μπορώ να συμπεράνω ότι πρέπει να έχω ολοκληρώσει τις στρατιωτηκές υποχρεώσεις μέχρι την ημερομηνία διορισμού, οπότε και ρωτώ, εμπειρικά αν γνωρίζει κανείς, καθώς απ οτι διαβάζω αργούνε γενικότερα οι γραφειοκρατηκές διαδικασίες, προλαβαίνω να κάνω στρατό μέχρι τον διορισμό;
Αφού έχει αλλάξει ο νόμος τότε πρέπει να έχεις τελειώσει έως τότε. Αν κανείς 12 μηνο δεν βλέπω να προλαβαινεις. Έως τέλος του έτους θα βρίσκονται στ δήμους
El2

Re: Προκήρυξη για Δημοτική Αστυνομία (2024)

Δημοσίευση από El2 »

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Είμαι εθελοντής στην πυροσβεστικη 4 χρόνια γνωρίζει κάποιος αν μετράει σας εμπειρία ;
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για Δημοτική Αστυνομία (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

El2 έγραψε: Κυρ Μαρ 24, 2024 10:37 pm Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Είμαι εθελοντής στην πυροσβεστικη 4 χρόνια γνωρίζει κάποιος αν μετράει σας εμπειρία ;
Αν φαίνεται στον ΕΦΚΑ στ προϋπηρεσία βεβαίωσης ΑΣΕΠ ίσως στην μετρήσουν αν και δεν υπάρχει συνάφεια. Αν δεν υπάρχει εκεί τότε όχι. Οι ΔΑ είναι υπάλληλοι όχι σώμα. Σε συζήτηση που είχα με Δημοτικό Αστυνομικό μου είπε ότι από ΣΑ θα μετρήσουν όσοι έχουν κάνει δρόμο, τροχονόμοι, λιμενικό κ ΕΛ. Σεκιουριτη κτλ δεν θα μετρήσει καθόλου. Φυλλαξη χωρών κτλ δεν υπάρχει συναφεια και γενικά οτιδήποτε έχει αχεση με αυτο. Θα μετρήσουν εμπειρίες υπαλλήλων στ δημόσιοι και ιδιωτικό. Σε συγκεκριμένους δήμους που έχουν αιτηθεί θα μετρήσουν κ εμπειρία μεγάλων γερανών. Στ Αθήνα πχ γνωρίζω ότι ψάχνουν εμπειρία για γερανό. Σε γνεικα γραμμές κάθε Δήμος έχει δώσει τ ακριβώς χρειάζεται από θέμα εμπειρίας.
αυτο που μπερδεύονται όλοι όσοι έχουν έρθει από δικαστική, συνοριοφύλακες και ΕΦ είναι ότι νομίζουν ότι ειναη σώμα ασφαλείας αλλά εισαι απλά υπάλληλος που μπορεί να λιώνεις στο δρόμο η στ γραφειοκρατία του γραφείου.
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για Δημοτική Αστυνομία (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Alx έγραψε: Κυρ Μαρ 24, 2024 12:03 pm
Επισκέπτης έγραψε: Κυρ Μαρ 24, 2024 11:29 am
Alx έγραψε: Κυρ Μαρ 24, 2024 11:00 am Βρε παιδια τελικα δεν γνωριζουμε ποσα θα παιρνουν τα παδια που θα μπουν;
Ο ΔΑ αστυνομικός ανήκει στο Ενιαίο Μισθολόγιο του Δημοσίου Υπαλλήλου. Δεν παίρνει επιδόματα των σωμάτων ασφαλειών. Για ΔΕ κοντά στα 670€ καθαρά μετά από 1 χρόνο που φεύγουν οι κρατήσεις. Ίσως κ λίγο παραπάνω. Το κάτι παραπάνω παίζει σημαντικό ρόλο ο Δήμος. Ο δικός μου πχ που παίρνει 4 ΔΑ δεν θα έχει νυχτερινά όπως έχει πει ο Δήμαρχος.
Δηλαδη αν ειναι 670ε μετα τις κρατησεις του 1ου χρονου, κατα την διαρκεια του 1ου χρονου ποσα ειναι;
Επισης οταν λες νυχτερινα τι εννοεις; Να πας πχ πρωι 8ωρο και να πας και το βραδυ; Στα ποσα υπολογιζονται αυτα;
Το πρώτο χρόνο με τ κρατήσεις παίρνεις ψυχούλα. Αν δεν έχεις στηρίξει η απόθεμα δεν βγαίνει η φάση. Δεν θεωρείτε καν μισθός αλλά βοήθημα. Από εκεί και πέρα ο μισθός του ΔΑ είναι χαμηλός ! Βασικά ανήκεις στ ενιαίο μισθολόγιο του δημοσίου και όχι των σωμάτων ασφαλείας. Αθηνα Θεσσα θεωρώ θα υπάρχουν νυχτερινά και Κυριακές αλλά και πάλι στα πρώτα χρόνια οριακά θα αγγίζεις το 1Κ. Κάθε παιδί 40€ κτλ Σε μικρότερους Δήμους που δεν είναι κ τουριστικοί δεν θα υπάρχουν καν βραδινά. Εγώ σε συζητήσει εμ τ Δήμαρχο μου μου είπε δεν βγαίνει να κάνετε νυχτερινά, Κυριακές στ μισθολόγια σας με τα τωρινά δεδομένα. Αλλά όπως σ είπα δεν είναι τουριστικός Δήμος.
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για Δημοτική Αστυνομία (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Δευ Μαρ 25, 2024 11:31 am
Alx έγραψε: Κυρ Μαρ 24, 2024 12:03 pm
Επισκέπτης έγραψε: Κυρ Μαρ 24, 2024 11:29 am

Ο ΔΑ αστυνομικός ανήκει στο Ενιαίο Μισθολόγιο του Δημοσίου Υπαλλήλου. Δεν παίρνει επιδόματα των σωμάτων ασφαλειών. Για ΔΕ κοντά στα 670€ καθαρά μετά από 1 χρόνο που φεύγουν οι κρατήσεις. Ίσως κ λίγο παραπάνω. Το κάτι παραπάνω παίζει σημαντικό ρόλο ο Δήμος. Ο δικός μου πχ που παίρνει 4 ΔΑ δεν θα έχει νυχτερινά όπως έχει πει ο Δήμαρχος.
Δηλαδη αν ειναι 670ε μετα τις κρατησεις του 1ου χρονου, κατα την διαρκεια του 1ου χρονου ποσα ειναι;
Επισης οταν λες νυχτερινα τι εννοεις; Να πας πχ πρωι 8ωρο και να πας και το βραδυ; Στα ποσα υπολογιζονται αυτα;
Το πρώτο χρόνο με τ κρατήσεις παίρνεις ψυχούλα. Αν δεν έχεις στηρίξει η απόθεμα δεν βγαίνει η φάση. Δεν θεωρείτε καν μισθός αλλά βοήθημα. Από εκεί και πέρα ο μισθός του ΔΑ είναι χαμηλός ! Βασικά ανήκεις στ ενιαίο μισθολόγιο του δημοσίου και όχι των σωμάτων ασφαλείας. Αθηνα Θεσσα θεωρώ θα υπάρχουν νυχτερινά και Κυριακές αλλά και πάλι στα πρώτα χρόνια οριακά θα αγγίζεις το 1Κ. Κάθε παιδί 40€ κτλ Σε μικρότερους Δήμους που δεν είναι κ τουριστικοί δεν θα υπάρχουν καν βραδινά. Εγώ σε συζητήσει εμ τ Δήμαρχο μου μου είπε δεν βγαίνει να κάνετε νυχτερινά, Κυριακές στ μισθολόγια σας με τα τωρινά δεδομένα. Αλλά όπως σ είπα δεν είναι τουριστικός Δήμος.
Και επειδή διαβάζω για εμπειρία είναι καθαρά θέμα αιτήματος Δημάρχου τι χρειάζεται. Σε εμάς ο Δήμος ζήτησε εμπειρία σε ΠΕ και ΤΕ υπαλληλικοί εμπειρία γιατί χρειάζονται εκεί άτονα και σε ΔΕ ζήτησε οδηγών μεγάλων οχημάτων.
Alx
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 23, 2024 9:22 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Δημοτική Αστυνομία (2024)

Δημοσίευση από Alx »

Επισκέπτης έγραψε: Δευ Μαρ 25, 2024 11:31 am
Alx έγραψε: Κυρ Μαρ 24, 2024 12:03 pm
Επισκέπτης έγραψε: Κυρ Μαρ 24, 2024 11:29 am

Ο ΔΑ αστυνομικός ανήκει στο Ενιαίο Μισθολόγιο του Δημοσίου Υπαλλήλου. Δεν παίρνει επιδόματα των σωμάτων ασφαλειών. Για ΔΕ κοντά στα 670€ καθαρά μετά από 1 χρόνο που φεύγουν οι κρατήσεις. Ίσως κ λίγο παραπάνω. Το κάτι παραπάνω παίζει σημαντικό ρόλο ο Δήμος. Ο δικός μου πχ που παίρνει 4 ΔΑ δεν θα έχει νυχτερινά όπως έχει πει ο Δήμαρχος.
Δηλαδη αν ειναι 670ε μετα τις κρατησεις του 1ου χρονου, κατα την διαρκεια του 1ου χρονου ποσα ειναι;
Επισης οταν λες νυχτερινα τι εννοεις; Να πας πχ πρωι 8ωρο και να πας και το βραδυ; Στα ποσα υπολογιζονται αυτα;
Το πρώτο χρόνο με τ κρατήσεις παίρνεις ψυχούλα. Αν δεν έχεις στηρίξει η απόθεμα δεν βγαίνει η φάση. Δεν θεωρείτε καν μισθός αλλά βοήθημα. Από εκεί και πέρα ο μισθός του ΔΑ είναι χαμηλός ! Βασικά ανήκεις στ ενιαίο μισθολόγιο του δημοσίου και όχι των σωμάτων ασφαλείας. Αθηνα Θεσσα θεωρώ θα υπάρχουν νυχτερινά και Κυριακές αλλά και πάλι στα πρώτα χρόνια οριακά θα αγγίζεις το 1Κ. Κάθε παιδί 40€ κτλ Σε μικρότερους Δήμους που δεν είναι κ τουριστικοί δεν θα υπάρχουν καν βραδινά. Εγώ σε συζητήσει εμ τ Δήμαρχο μου μου είπε δεν βγαίνει να κάνετε νυχτερινά, Κυριακές στ μισθολόγια σας με τα τωρινά δεδομένα. Αλλά όπως σ είπα δεν είναι τουριστικός Δήμος.
Καλημερα φιλε, Πως ακριβως θα αγγιξεις οριακα χιλιαρικο με 700ε μισθος; Ας πουμε οτι εισαι αθηνα ή θεσσαλονικη, ειναι δυνατον να παρεις εξτρα 200-300ε απ τα νυχτερινα και τις κυριακες;
Ρωταω πως λειτουργει. Γιατι δεν ξερω ποσο πληρωνει η κυριακη πχ. Αν ειναι 50ε η καθε κυριακη και κανεις 4 κυριακες τοτε κουτσα στραβα βγαινει.
pannnos92
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2023 5:36 pm
Τοποθεσία: Nikaia
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Δημοτική Αστυνομία (2024)

Δημοσίευση από pannnos92 »

Παιδια, εχω παρει απ τη golearn αγγλικων με βαθμο c1. Δε ξερω τι να βαλω ομως στο μητρώο σαν φορεα πιστοποιησης μπορειτε να με βοηθησετε παρακαλω
Geogr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μαρ 25, 2024 2:03 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Δημοτική Αστυνομία (2024)

Δημοσίευση από Geogr »

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω και αν γνωρίζει κάποιος επειδή έχω κάνει την αίτηση και την έχω οριστικοποιήσει έχω βάλει την επιλογή τριτεκνος αλλά εν τέλει δεν μετράει η τριτεκνια. Θεωρείται η αίτηση άκυρη η στην β φάση όταν θα καταθέσουμε χαρτιά απλά δεν θα προσμετρηθεί ; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για Δημοτική Αστυνομία (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Alx έγραψε: Δευ Μαρ 25, 2024 12:38 pm
Επισκέπτης έγραψε: Δευ Μαρ 25, 2024 11:31 am
Alx έγραψε: Κυρ Μαρ 24, 2024 12:03 pm Δηλαδη αν ειναι 670ε μετα τις κρατησεις του 1ου χρονου, κατα την διαρκεια του 1ου χρονου ποσα ειναι;
Επισης οταν λες νυχτερινα τι εννοεις; Να πας πχ πρωι 8ωρο και να πας και το βραδυ; Στα ποσα υπολογιζονται αυτα;
Το πρώτο χρόνο με τ κρατήσεις παίρνεις ψυχούλα. Αν δεν έχεις στηρίξει η απόθεμα δεν βγαίνει η φάση. Δεν θεωρείτε καν μισθός αλλά βοήθημα. Από εκεί και πέρα ο μισθός του ΔΑ είναι χαμηλός ! Βασικά ανήκεις στ ενιαίο μισθολόγιο του δημοσίου και όχι των σωμάτων ασφαλείας. Αθηνα Θεσσα θεωρώ θα υπάρχουν νυχτερινά και Κυριακές αλλά και πάλι στα πρώτα χρόνια οριακά θα αγγίζεις το 1Κ. Κάθε παιδί 40€ κτλ Σε μικρότερους Δήμους που δεν είναι κ τουριστικοί δεν θα υπάρχουν καν βραδινά. Εγώ σε συζητήσει εμ τ Δήμαρχο μου μου είπε δεν βγαίνει να κάνετε νυχτερινά, Κυριακές στ μισθολόγια σας με τα τωρινά δεδομένα. Αλλά όπως σ είπα δεν είναι τουριστικός Δήμος.
Καλημερα φιλε, Πως ακριβως θα αγγιξεις οριακα χιλιαρικο με 700ε μισθος; Ας πουμε οτι εισαι αθηνα ή θεσσαλονικη, ειναι δυνατον να παρεις εξτρα 200-300ε απ τα νυχτερινα και τις κυριακες;
Ρωταω πως λειτουργει. Γιατι δεν ξερω ποσο πληρωνει η κυριακη πχ. Αν ειναι 50ε η καθε κυριακη και κανεις 4 κυριακες τοτε κουτσα στραβα βγαινει.
Εννοούσα σε βάθος χρόνου και χρόνων. Όχι απευθείας δικό μου λάθος. Με παιδιά, Κυριακές, νυχτερινά κτλ όλα μαζί. Εννοείται ψυχούλα ετσι
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 35 επισκέπτες