Πώς μαθαίνω που θα καταταχθώ;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ανωνυμος

Πώς μαθαίνω που θα καταταχθώ;

Δημοσίευση από ανωνυμος »

Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω κτ. Μου ήρθε χαρτι για ειδικές δυνάμεις και πήρα αναβολή λογω σπουδών, αν την κόψη τώρς την αναβολή, θα πάω πάλι ειδικές δυνάμεις ή αλλού;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πώς μαθαίνω που θα καταταχθώ;

Δημοσίευση από Nassos »

Μπορεί Ειδικές Δυνάμεις, μπορεί αλλού. Αυτό αλλάζει. Αλλά και αλλού να παρουσιαστείς, μπορείς να δηλώσεις ότι θές να πάς Ειδικές Δυνάμεις.
MarkosR21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2011 11:04 am
Επικοινωνία:

Πώς μαθαίνω που θα καταταχθώ;

Δημοσίευση από MarkosR21 »

Δεν νομίζω να σε ξανά πάρουνε ΕΔ μετά από αναβολή ... Λογικά θα σε πάνε ΠΒ η ΠΖ ! Όταν παίρνεις αναβολή και την κόβεις σου ξανά έρχεται χαρτί από την αρχή, οπότε είναι λίγο δύσκολο να ξανά πας στο ίδιο σώμα που θα πήγαινες την πρώτη φορά. Τις περισσότερες φορές στο αλλάζουν, αλλά όπως είπε και ο Νάσος μπορεί να σε ξανά πάρουν κιόλας!

CCharisma
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 10:51 pm
Επικοινωνία:

Πώς μαθαίνω που θα καταταχθώ;

Δημοσίευση από CCharisma »

Μια ψιλο κουφή ερώτηση που δεν ξερω αν κολαει εδώ:

Οταν πήρα αναβολή το 2007 την πήρα (λογικα) λίγες ημέρες πριν μου έρθει χαρτι να παρουσιαστώ. Όταν πέρασα περιοδεύων το 2006 θυμάμαι πως 3-4 άτομα από την παρεα μου είχαμε δηλώσει Ναυτικό. Δύο εξ αυτών μπήκαν τον περασμένο χρόνο και προς μεγάλη τους έκπληξη μπήκαν στο Ναυτικό. Υπάρχει περίπτωση να μου συμβεί κάτι ανάλογο ή ήταν κάτι που έτυχε 1 στο 1000000;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πώς μαθαίνω που θα καταταχθώ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Πλέον είναι θέμα τύχης και αν υπολογίσεις ότι το ναυτικό πλέον σε κάθε εσσό παίρνει γύρω στα 500 άτομα... Θα πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να μπεις!
RTech

Πώς μαθαίνω που θα καταταχθώ;

Δημοσίευση από RTech »

Καλημέρα παιδιά

Μια ερωτησούλα μόνο, γιατί παίρνω αντιφατικές πληροφορίες. Λοιπόν, έχω αναβολή λόγω σπουδών η οποία λήγει στο τέλος του τρέχοντος έτους. Σκοπεύω να τη διακόψω στον επόμενο μήνα για να μπω με την Α ΕΣΣΟ του 2012 (αντί για τη Β που θα μπω αν την αφήσω να λήξει). Έλεγξα στο site της στρατολογίας την κατανομή μου και είναι στην Αεροπορία (θυμάμαι είχε έρθει και σχετικό χαρτί κάποια χρόνια πριν). Είναι σίγουρο, με δεδομένο ότι - απ' όσο ξέρω - έχουν κοπεί οι μετατάξεις, ότι θα υπηρετήσω όντως στην Αεροπορία;

Ζητώ συγγνώμη αν θέτω ένα ερώτημα που έχει ήδη απαντηθεί, θα εκτιμούσα μια απάντηση ή μια παραπομπή στο σχετικό θέμα. Ευχαριστώ πολύ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πώς μαθαίνω που θα καταταχθώ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν λέει αεροπορία θα υπηρετήσεις στην αεροπορία.
CCharisma
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 10:51 pm
Επικοινωνία:

Πώς μαθαίνω που θα καταταχθώ;

Δημοσίευση από CCharisma »

Greek_Army έγραψε:Πλέον είναι θέμα τύχης και αν υπολογίσεις ότι το ναυτικό πλέον σε κάθε εσσό παίρνει γύρω στα 500 άτομα... Θα πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να μπεις!


Τρεις χαζές ερωτήσεις ακόμα:

1. Αν περάσει τώρα κάποιος περιοδεύων δεν μπορεί να δηλώσει Ναυτικό και Πολεμικη Αεροπορια σωστά;

2. Αν ισχύει το πρώτο σε συνδυασμό με το γεγονός ότι "επελεξα" το ναυτικό σε μια απο τις τελευταίες χρονιες που γινοταν, αυξάνονται καθολου οι πιθανότητες;

3. Μπορώ να μάθω που θα καταταγω πριν διακόψω την αναβολή μου;

Συγνώμη αν κουρασα Εικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πώς μαθαίνω που θα καταταχθώ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

CCharisma έγραψε:
Greek_Army έγραψε:Πλέον είναι θέμα τύχης και αν υπολογίσεις ότι το ναυτικό πλέον σε κάθε εσσό παίρνει γύρω στα 500 άτομα... Θα πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να μπεις!


Τρεις χαζές ερωτήσεις ακόμα:

1. Αν περάσει τώρα κάποιος περιοδεύων δεν μπορεί να δηλώσει Ναυτικό και Πολεμικη Αεροπορια σωστά;

2. Αν ισχύει το πρώτο σε συνδυασμό με το γεγονός ότι "επελεξα" το ναυτικό σε μια απο τις τελευταίες χρονιες που γινοταν, αυξάνονται καθολου οι πιθανότητες;

3. Μπορώ να μάθω που θα καταταγω πριν διακόψω την αναβολή μου;

Συγνώμη αν κουρασα Εικόνα


1. Από την στιγμή που δεν έχει καταργηθεί η θητεία υπάρχει ακόμα η επιλογή
2. Ίσως ναι
3. Ναι με πιστοποιητικό τύπου Α
CCharisma
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 10:51 pm
Επικοινωνία:

Πώς μαθαίνω που θα καταταχθώ;

Δημοσίευση από CCharisma »

Ευχαριστώ αλλά τελικά άδικα συζητάμε. Μόλις είδα στο http://www.stratologia.gr και το πρόγραμμα "Πληροφορίες κατανομής" ότι με εχουν βάλει στον στρατό ξηράς και φαντάζομαι ότι αυτό είναι οριστικό ε;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πώς μαθαίνω που θα καταταχθώ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

CCharisma έγραψε:Ευχαριστώ αλλά τελικά άδικα συζητάμε. Μόλις είδα στο http://www.stratologia.gr και το πρόγραμμα "Πληροφορίες κατανομής" ότι με εχουν βάλει στον στρατό ξηράς και φαντάζομαι ότι αυτό είναι οριστικό ε;


Ναι είναι οριστικό δεν νομίζω να έχουνε κάνει κάποιος λάθος!
kostas

Πώς μαθαίνω που θα καταταχθώ;

Δημοσίευση από kostas »

CCharisma έγραψε:Ευχαριστώ αλλά τελικά άδικα συζητάμε. Μόλις είδα στο http://www.stratologia.gr και το πρόγραμμα "Πληροφορίες κατανομής" ότι με εχουν βάλει στον στρατό ξηράς και φαντάζομαι ότι αυτό είναι οριστικό ε;
Ο υπουργός έδωσε εντολή κάποιοι που είναι για το στρατό ξηράς να τους πάρουν Ναυτικό ή αεροπορία όπου είναι 12 μήνες από εδώ ξεκίνησε και η όποια αύξηση στη θητεία.

Λογικά από την επόμενη εσσο θα παίρνουν πολύ περισσότερους και δεν καταργείτε η θητεία στην αεροπορία και Ναυτικό.

RTech

Πώς μαθαίνω που θα καταταχθώ;

Δημοσίευση από RTech »

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Περίπτωση μετάταξης δεν υπάρχει ούτε αν αιτηθώ κατάταξη με την πρώτη διαθέσιμη ΕΣΣΟ (Νοέμβριο) ;(Δεν προτίθεμαι να ζητήσω μετάταξη, ρωτώ αν αυτό μπορεί γίνει χωρίς τη θέλησή μου).
Μιχάλης

Πώς μαθαίνω που θα καταταχθώ;

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Καλησπέρα παιδιά ...
Στις 28 Ιουλίου είχα πάει και είχα κόψει την αναβολή μου (που ήταν ως το 2014) για να μπω τον Νοέμβριο. Μαλιστα στο πιστοπιοιτικο που μου εδωσαν λεει οτι Υποχρεωμαι για καταταξη στην Δ ΕΣΣΟ 2011 (Νοέμβριος), ωστοσο στο site της στρατολογιας οπου εβαλα τα στοιχεια μου (http://www.stratologia.gr/) μου γραφει : Τελείτε σε αναβολή κατάταξης λόγω σπουδών σε ΙΕΚ - Σχολή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης - Εσπερινό λύκειο μέχρι 31/12/2014.

Και ερωτώ, δεν το έχουν ενημερώσει ακόμη το πρόγραμμα του site ή δεν έγινε δεκτό το κόψιμο της Αναβολής μου; Είχε γίνει και ένα μικρο μπέρδεμα Με την αλλαγή κλάδου που είχα ζητήσει να γίνει (από Π. Α σε Στρατό Ξηράς) αλλά έκανα κάτι πιστοποιητικά που μου ζήτησαν κτλ και μου είχαν πει πως όλα είναι κομπλέ ...

Για ριχτε λίγο φως όσοι γνωρίζετε
PavlosVr

Πώς μαθαίνω που θα καταταχθώ;

Δημοσίευση από PavlosVr »

Ακόμα δεν έχουμε μπεί όλοι της Γ' Εσσο. Μην σε απασχολεί ακόμα το "Τελείτε σε αναβολή κατάταξης λόγω σπουδών ". Μέχρι να ενημερωθεί το σύστημα για την Δ' Εσσο υπάρχει ακόμα χρόνος.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες