Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
aias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:34 am
Ενδιαφέροντα: μονο καλα
Επάγγελμα: υπαλληλακος
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από aias »

Εαν παρουμε την περιπτωση οτι ειναι μια μαυροφορεμενη γυναικα... Θα παθουμε αφυδατωση απο τα δακρυα που θα μας φερει το πολυ γελιο... ειπαμε ειναι υπαρκτο φαινομενο, απλα η εξηγηση ειναι λογικη... Εκτος αν θελουμε να βλεπουμε φαντασματα...

ειναι λογικο και ανθρωπινο να αντιδρα ο καθενας με τον δικο του τροπο, αναλογα με τα βιωματα του... Αν εχεις χριστιανικες αρχες, σε μια δυσκολη κατασταση το πιο φυσιολογικο ειναι να πεις μια προσευχη... Και ειναι λογικο οτι αυτο θα σε βοηθησει και σιγουρα θα σε βοηθησει, το λεω με σεβασμο προς ολα τα παιδια που το πιστευουν...

(αν εισαι ο σου... Θα της πιασεις τον κω. Της μορας... Χουφτωμα) ...

υπαρχουν παραδειγματα που μας βοηθαμε να κατανοησουμε τα ερεθισματα.

Kostas13
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 6:34 pm
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Kostas13 »

Παντως δεν ειναι ενα απλο ονειρο

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Su-35 »

Καθαρη αυθυποβολη αια. Παει με τα ερεθισματα και με τη μη κατανοηση του ποτε εχεις πραγματικα ξυπνησει ή οχι.

aias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:34 am
Ενδιαφέροντα: μονο καλα
Επάγγελμα: υπαλληλακος
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από aias »

Μια δυσλειτουργεια στην αναπνοη δημιουργει την πιο δυσαρεστη αισθηση... Εγραψα χθες για τις γατες... Αυτα τα γλυκα αχρηστα ζωα ειχαν/εχουν την συνηθεια οταν κοιμαται καποιος συχνα να ανεβαινουν στο στηθος του και να κουρνιαζουν εκει... Ετσι σιγα σιγα λογο του βαρους του ζωου, προκαλουν δυσφορια στην αρχη και μετα το αισθημα της ασφυξιας, πανικου... Το ολο θεμα γινεται διακριτικα με τα αποτελεσματα να ειναι ιδια με αυτα της "μορας" (που λεει και ο κωστας) ... Γι αυτο πιστευαν οτι οι γατες εκλεβαν την ψυχη των ανθρωπων...
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Rafale »

Απ το κακο στο χειροτερο βλεπω παμε. Περι γατων που εκλεβαν ψυχες.Εικόνα

Kostas13
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 6:34 pm
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Kostas13 »

Αυτο για τις γατες δε το ξερω
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Su-35 »

Παντως απο οτι ειδα τα συμπτωματα εμφανιζονται σε υπερβαρα και παχυσαρκα ατομα που κοιμουνται ανασκελα.
Αυτο δεν συμβαινει επειδη η Μορα γουσταρει τους μπουληδες.Εικόνα
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από GenerX »

Εγώ έβλεπα στο όνειρο μου ότι δεν μπορούσα να αναπνεύω και πνιγόμουν. Ήταν αλήθεια. Αναρωτιόμουν για 2-3 λεπτά όταν ξύπνησα τι όνειρο ήταν αυτό. Βλέποντας το μαξιλάρι, όλος ο τρόμος αποκαλύφθηκε. Είχα τη μάπα μου μέσα στο μαξιλάρι.

Ο Μόρας έπαιζε στην ΑΕΚ και την Προοδευτική. Απορώ πως απέκτησε τέτοια φήμη με μια μεταγραφή στο Καμπιονάτο. Δεν ήταν και κανένα φόβητρο. Να μου λέγατε ότι θα έβλεπα όνειρο με μένα να κάνω ντρίμπλες και να με μαρκάρει ο Βάιος Καραγιάννης, να τον καταλάβω τον φόβο.

Πέρα από την πλάκα όμως.

Placebo απλά, τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Εδώ δίνουν σε 10 άτομα νερό και τους λένε ότι ρίξανε μέσα το χ-ηρεμιστικό-παυσίπονο-κτλ-κτλ και μόνο στο άκουσμα "θεραπεύονται", στον ύπνο δεν θα γινόταν;

Άκου εκεί Μόρα...

Χμ... Θα ήθελα να με επισκεφθεί ένα φάντασμα. Και αντί να τρέχω και να κάνω προσευχές, να ιδρώνω και να φοβάμαι, να αρχίσω να του λέω μπούρδες, έτσι απλά για να δω τι αντίδραση θα είχε.

Έλα Μόρα, γυμνός τώρα και ζαρτιέρες φόρα.

tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από tsiripobina »

Su-35 έγραψε:Παντως απο οτι ειδα τα συμπτωματα εμφανιζονται σε υπερβαρα και παχυσαρκα ατομα που κοιμουνται ανασκελα.
Αυτο δεν συμβαινει επειδη η Μορα γουσταρει τους μπουληδες.Εικόνα


Εγω δε θα ελεγα οτι θεωρουμε σε καμια περιπτωση παχυσαρκη Εικόνα και προσωπικα οταν Μου ειχε τυχει αυτο ημουν μπρουμητοπλαγια (αν γινομαι κατανοητη) Και Ηρθε απο πισω μου.(καπως ακουστηκε αυτο Εικόνα) Εικόνα
Anyway θα ηθελα να πιστευω πως ειναι παιχνιδια του μυαλου αλλα δε το πιστευω στη συγκεκριμενη περιπτωση.
Εχουν τυχει περιστατικα που θεωρω πως "Ναι ειναι παιχνιδια του μυαλου" εφοσον Υποτιθεται ειχε βγει το πνευμα μου απο το σωμα μου και εβλεπε το σωμα μου να κοιμαται.
Kostas13
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 6:34 pm
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Kostas13 »

Su-35 έγραψε:Παντως απο οτι ειδα τα συμπτωματα εμφανιζονται σε υπερβαρα και παχυσαρκα ατομα που κοιμουνται ανασκελα.
Αυτο δεν συμβαινει επειδη η Μορα γουσταρει τους μπουληδες.Εικόνα
αυτο που λες ειναι τρελο ΑΚΥΡΟ
Kostas13
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 6:34 pm
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Kostas13 »

Και πως εκανες αυτο το συμπερασμα; Ειδες τον nirvana που ετυχε σαυτον; Ειδες εμενα;
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Su-35 »

Κωστα, το φαινομενο παρουσιαζεται συχνοτερα σε υπερβαρα και παχυσαρκα ατομα λογω παθολογικων αιτιων.
Δεν ειπα κατι για εσενα ή τον Νιρβανα.
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Su-35 »

Tsirimpobina, πως εισαι τοσο σιγουρη οτι ηταν καποιο πνευμα ή οι δυναμεις του κακου;

Το πιο πιθανο ειναι να ηταν κατι φυσιολογικο, δυσανασχετησες στιγμιαια, φοβηθηκες και μαλλον αυτο ειναι ολο.
Πως ειδες το πνευμα ή το κακο με κλειστα ματια;
Το οτι ενιωσες το κακο ειναι καθαρα παιχνιδι του μυαλου που εριξε αυτοματα εκει το φταιξιμο, απο εκει και περα εφοσον σε βοηθαει η προσευχη να την κανεις αν βρεθεις σε παρομοια κατασταση.
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από tsiripobina »

Su-35 έγραψε:Tsirimpobina, πως εισαι τοσο σιγουρη οτι ηταν καποιο πνευμα ή οι δυναμεις του κακου;

Το πιο πιθανο ειναι να ηταν κατι φυσιολογικο, δυσανασχετησες στιγμιαια, φοβηθηκες και μαλλον αυτο ειναι ολο.
Πως ειδες το πνευμα ή το κακο με κλειστα ματια;
Το οτι ενιωσες το κακο ειναι καθαρα παιχνιδι του μυαλου που εριξε αυτοματα εκει το φταιξιμο, απο εκει και περα εφοσον σε βοηθαει η προσευχη να την κανεις αν βρεθεις σε παρομοια κατασταση.


Εγω εννοειται δε θελω να πιστευω πως ηταν κατι κακο, καλυτερα να υπηρχε η λογικη παντα σε ολα και να ηταν του μυαλου. Κ μακαρι να ειναι του μυαλου... Δλδ οτι ηταν κατι κακο δε το πιστευω 100%, κραταω και μια πιθανοτητα για κατι αλλο. Απλα επειδη πιστευω στο Θεο και εχω διαβασει αναλογες περιπτωσεις που εχει συμβει σε διαφορους.(και δε μιλαω σε φορουμ, αλλα σε εκκλησιαστικα βιβλια κλπ) γιαυτο το αναφερω. Μακαρι να ηταν του μυαλου.
Kostas13
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 6:34 pm
Επικοινωνία:

Μόρα: ο μύθος του ύπνου

Δημοσίευση από Kostas13 »

Tsirimpobina αν πιστευεις στο καλο τοτε πρεπει να πιστευεις οτι υπαρχει κ κακο. Οσο για το φαινομενο μορα, μπορει να ειναι οτιδηποτε

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες