Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Nikos Chatzoglou
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 3:44 pm
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou »

Ό, τι και να δημοσιεύεται διαδικτυακά, μόνο κάποιος που έχει ζήσει εκ των έσω μια στρατιωτική σχολή μπορεί να μας πει ακριβώς τι επικρατεί
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Terminator »

To τι πραγματικά έγινε στην ΣΝΔ θα το δείξει η 'Ενορκη Διοικητική Εξέταση και στην συνέργεια θα υπάρξουν και οι σχετικές παραπομπές σπουδαστών στα ανώτατα πειθαρχικά συμβούλια και τα ναυτοδικεία
Άβαταρ μέλους
Nikos Chatzoglou
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 3:44 pm
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou »

Είναι αλήθεια ότι πολλά από τα καψόνια βιντεοσκοπούνται με κινητά;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Terminator »

Φυσικά και οχι το καψόνι είναι ποινικά και πειθαρχικά κολασιμη πράξη και γίνεται σκαστά απομτους 4ετής στους πρωτοετής για να τους σπάσουν τον τσαμπουκά και να τους εντάξουν στο πνεύμα της στρατιωτικής ζωής.
Άβαταρ μέλους
Nikos Chatzoglou
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 3:44 pm
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou »

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο
Άβαταρ μέλους
Nikos Chatzoglou
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 3:44 pm
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou »

Τι εννοείς "ποιος"; Το ότι τυπικά δεν επιτρέπονται, δεν σημαίνει ότι κάπου κάπου δεν βιντεοσκοπούνται από κινητά

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Terminator »

Εξαρχής σου είπα οτι οχι δεν βιντεοσκοπούν τα καψόνια που έτσι και αλλιώς απαγορεύεται μέσα στις σχολές κινητο με κάμερα.

Υ. Γ ποιο ήθελα να γράψω αλλά έγραψα καταλάθος ποιος

Μελιγκωνης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 08, 2016 1:31 am
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Μελιγκωνης »

Αν σας κανουν καψώνια αναφερθείτε στους ανώτερους και θα δειτε πως σταματάνε τα γελάκια
ΕΦΗ Κ.

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από ΕΦΗ Κ. »

Δηλαδη το να σε βαλουν να κανεις αζιμουθιο, ή να τρεχεις απο διθαλαμια σε διθαλαμια με τα χερια δεμενα στην πλατη και το κεφαλι να ακουμπα στο εδαφος ειναι καψωνι ; γιατι σε γνωστο μου τα εκαναν για να... του χαλυβδωσουν το χαρακτηρα...

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Terminator »

TΑ καψόνια στον στρατό κρατάνε παράδωσει χρόνων και γίνεται πάντα στους πρωτοετής για να τους εντάξουν σιγά σιγά στην στρατιωτική ζωή και καλός η κακός γίνονται εν γνώση ακόμα και της διοικήσεως. Μην ξεχνάτε ότι και ο διοικητής και τα υπόλοιπα στελέχη των σχολών κάποτε πέρασαν και αυτοί απο αυτό το στάδιο. Απλά κάποιες φορές το πράγμα ξεφεύγει και όταν φτάνει κάποιο στέλεχος και παραπονιέται στο Υπουργείο και το Γενικό Επιτελείο ξεκινάνε τα ΕΔΕ. Η πειθαρχική και ποινική διερεύνηση των καψωνιών στην ΣΝΔ ξεκίνησε απο πατέρα σπουδαστή που είναι ΟΥΚας αλλιώς ούτε που θα γινόταν καταγγελία ποτέ.
Άβαταρ μέλους
Nikos Chatzoglou
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 3:44 pm
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou »

Έφη ο φίλος σου ήταν αυτός που νοσηλεύτηκε στο 401 πριν λίγους μήνες;(γιατί υπήρχαν κάτι δημοσιεύματα σχετικά). Τεσπα, θες να μας πεις λίγο πιο αναλυτικά πως έγινε το όλο συμβάν;
Άβαταρ μέλους
staroula
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 11, 2016 1:54 pm
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από staroula »

Καλησπέρα παιδιά,

δεν έχω καμία σχέση με στρατιωτικές σχολές απλά έχω μια απορία που θα ήθελα αν γίνεται να μου λύσετε.
Όσον αφορά τη σχολή ΣΣΑς, έχω ακούσει ότι και εκεί κάνουν καψόνια στους πρωτοετείς όπως και σε άλλες στρατιωτικές σχολές.

Τι ακριβώς είναι τα καψόνια;
πως αισθάνονται οι άνθρωποι που υποβάλλονται ς'αυτά;
με τι συχνότητα γίνονται;
υποβάλλονται μόνο στους πρωτοετείς;

τα καψόνια μπορει να περιλαμβάνουν και παραβίαση της ιδιωτικής ζωής κάποιου;(για παράδειγμα να πάρουν το κινητό του και να διαβασουν μηνύματα και τα σχετικά)
ImperatorIoannes
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2016 11:48 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από ImperatorIoannes »

Για μέσα στις σχολές τι γίνεται δεν ξέρω διότι ακόμη δεν σπουδάζω (το 2018 δίνω).

Καψόνι πάντως είναι διάφορες δοκιμασίες που σε υποβάλλουν οι ανώτεροι σου προκειμένου να σου στρώσουν στρατιωτικό χαρακτήρα. Για παράδειγμα, έχω ακούσε ότι ένα καψόνι είναι να σε βάλουν να πας μπροστά στο άγαλμα του Κολοκοτρώνη και να κάνεις αναφορά. Οι άνθρωποι που δέχονται καψόνια αναμφίβολα δεν αισθάνονται και τέλεια. Η συχνότητα δεν μπορεί να ειπωθεί. Υπάρχουν κάποιοι που δεν δέχονται καψόνια καθόλου και άλλοι που η ζωή τους γίνεται κόλαση από αυτά. Και ναι, κυρίως στους πρωτοετείς υποβάλλονται. Δεν έχω ακούσει ποτέ δευτεροετή+ να τρώει καψόνι. Και ναι γιατί όχι; Αν κάποιος είναι δημιουργικός σου κάνει καψόνι με μηνύματα από το κινητό. Για αυτό μην πάρεις.
Οι ήρωες ποτέ δεν πεθαίνουν, αλλά πέφτουν και το χώμα, με το να πίνει το αίμα τους, τους ξαναγεννά.
Άβαταρ μέλους
staroula
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 11, 2016 1:54 pm
Επικοινωνία:

Καψόνια στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από staroula »

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση...

αν κάποιος απο μέσα ξέρει να μου πει περιγραφικά καψόνια που πραγματοποιούνται και απο ποιους πραγματοποιούνται θα με ενδιέφερε.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες