Αστυνομική βία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από spirosgiapros »

cristi έγραψε:Μηπως τοτε να ξανακοιτουσατε τους νομους;Εικόνα και δεν το προσωποποιω


ποιοι εννοεις να ξανακοιταξουν τους νομους;
1. Οι αστυνομικοι;
2. Οι πολιτες; Ή
3. Η πολιτεια;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από Rafale »

spirosgiapros έγραψε:
cristi έγραψε:Μηπως τοτε να ξανακοιτουσατε τους νομους;Εικόνα και δεν το προσωποποιω


ποιοι εννοεις να ξανακοιταξουν τους νομους;
1. Οι αστυνομικοι;
2. Οι πολιτες; Ή
3. Η πολιτεια;
Σαφως η πολιτεια
Anonymous

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από Anonymous »

Κυριοι εγω πιστευω οτι δε φταινε οι αστυνομια που πρατουν με βια αλλα οι αναρχικοι... Η αστυνομια προσπαθει να εφαρμωσει καποια ταξη σε καποιους επιτιδιους αναρχικους. Τα κλασικα ρεμαλια που συνανταμε στον δρομο. Αλλο να γινει μια πορεια και αλλο να ειπαρχουν ταραξιες κουκουλοφοροι. Εκει πρεπει η αστυνομια να περνει το νομο στα χερια της. Αλλα μεχρι ενα σημειο. Το περσινο περιστατικο, ο θανασιμος τραυματισμος του 16χρονου ηταν κατι το απιστευτο. Ομως πολλα πραγματα γινονται εν βρασμο ψυχης... Η κοινωνια μας εχει φτασει στο σημειο να ειπαρχουν νεα παιια 15 χρονων και μικροτερα που κλεβουν και ειναι κουκουλοφοροι.

aias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:34 am
Ενδιαφέροντα: μονο καλα
Επάγγελμα: υπαλληλακος
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από aias »

spirosgiapros έγραψε:
cristi έγραψε:Δυστυχως δεν μου αρεσουν οι σκεψεις και η νοοτροπια σου. Μα θα την σεβαστω. Μιλας σκληρα και κατασταλτικα


μα τα παραπανω δεν ειναι σκεψεις μου ουτε η νοοτροπια μου... Ειναι η πραγματικοτητα του νομου... Οφειλω να την σεβαστω... Δεν σημαινει οτι μου αρεσει ουτε οτι δεν μου αρεσει

μιλαω κατασταλτικα; ... Αν ημουν εγω ο αρμοδιος ΔΕΝ θα ειχε ΜΑΤ η αστυνομια
αυτο φοβαμαι την αστυνομια που δεν θα εχει ματ...
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από spirosgiapros »

αιας έγραψε:αυτο φοβαμαι την αστυνομια που δεν θα εχει ματ...


γιατι φοβασαι;
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από Su-35 »

spirosgiapros έγραψε: Αν ημουν εγω ο αρμοδιος ΔΕΝ θα ειχε ΜΑΤ η αστυνομια

Και τι θα ειχε;
Ποιος θα αποκαταστησει την ταξη οταν χρειαστει;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από Nassos »

Ο Μαρκεζίνης δεν ήταν που είπε ότι εάν υπήρχαν τα ΜΑΤ δεν θα χρειαζόταν να έστελνε Στρατό, και δή Τεθωρακισμένα και Καταδρομείς, στο Πολυτεχνείο;
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από Su-35 »

Εμ, και εγω αυτο λεωΕικόνα!
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από Rafale »

Εγω θα το παω αλλου το θεμα. Θα το διακομωδισω. Σκεφτηκα λοιπον οτι ολοι οσοι κατεβαινουν στο κεντρο της αθηνας πρεπει να ειναι ευπρεπως ενδεδυμενοι. προς θεου οχι φορμες και σπορ ενδυση. Επουδενι φουλαρι και σακιδιο πλατης. Μην τα τολμησετε ολα αυτα. Αν οι φορμες ειναι ιν στα βορεια προαστεια στο κεντρο ειναι φωτια.

κουστουμι στο κεντρο. Τσαντα λουι βιτον οι γυναικες ταγιερακια βεβαια.

ιδιως οταν προκειται να υπαρξουν πορειες διαδηλωσεις κλπ. Μπορει να βρεθειτε σε δυσαρεστες εκλπηξειςΕικόνα

spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Nassos έγραψε:Ο Μαρκεζίνης δεν ήταν που είπε ότι εάν υπήρχαν τα ΜΑΤ δεν θα χρειαζόταν να έστελνε Στρατό, και δή Τεθωρακισμένα και Καταδρομείς, στο Πολυτεχνείο;


ελα... Ελα... Δεν θελω να ακουω τετοια... Διαβαστε λιγο ιστορια... Οχι αυτη του σχολειου... Διαβαστε συνεντευξεις των ιδιων των πρωταγωνιστων στρατιωτικων

ο στρατος κατεβηκε γιατι ειχαμε στρατιωτικο καθεστως και γιατι ηταν ενεργοποιημενο το επιτελικο σχεδιο προμηθευς

και ματ να υπηρχαν ο στρατος εκει θα ηταν

ο μαρκεζινης ας λεει οτι θελει
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από Su-35 »

spirosgiapros έγραψε: Αν ημουν εγω ο αρμοδιος ΔΕΝ θα ειχε ΜΑΤ η αστυνομια

Με τι θα αντικαταστουσες τις μοναδες αποκαταστασης ταξης;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από Nassos »

spirosgiapros έγραψε:
Nassos έγραψε:Ο Μαρκεζίνης δεν ήταν που είπε ότι εάν υπήρχαν τα ΜΑΤ δεν θα χρειαζόταν να έστελνε Στρατό, και δή Τεθωρακισμένα και Καταδρομείς, στο Πολυτεχνείο;


ελα... Ελα... Δεν θελω να ακουω τετοια... Διαβαστε λιγο ιστορια... Οχι αυτη του σχολειου... Διαβαστε συνεντευξεις των ιδιων των πρωταγωνιστων στρατιωτικων

ο στρατος κατεβηκε γιατι ειχαμε στρατιωτικο καθεστως και γιατι ηταν ενεργοποιημενο το επιτελικο σχεδιο προμηθευς

και ματ να υπηρχαν ο στρατος εκει θα ηταν

ο μαρκεζινης ας λεει οτι θελει


Εκεί θα ήταν, ποιοί θα επέμβαιναν; Τα τεθωρακισμένα με τους Καταδρομείς και την ΕΣΑ ή τα ΜΑΤ;

Αν η Αστυνομία και η Χωροφυλακή διέθετε αυτόν τον αναγκαίον και σύγχρονον οπλισμόν του οποίου η πρώτη παραγγελία έγινε επί των ημερών μου,είναι πάρα πολύ πιθανόν να καθίστατο περιττή η επέμβασις των τεθωρακισμένων εις το Πολυτεχνείον και να μη προέκυπτε ανάγκη κηρύξεως του στρατιωτικού νόμου" (Σπ. Μαρκεζίνης, "Αναμνήσεις 1972-1974", Αθήναι 1979, σ.433-4).

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από Rafale »

Θα το "ανοιξω λιγο το θεμα. Υπαρχουν και οι αγριοι ξυλο Δαρμοι που Γινονται απο αστυνομικους Οχι πλεον στους δρομους. Αλλα και μεσα στα αστυνομικα τμηματα κατα αλλοδαπων και μη. Υπενθυμιζω οτι η ελλαδα εχει κατηγορηθει απειρες φορες απο το ευρωπαικο δικαστηριο για τη βια αυτη.
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Περιμενεις σε μερικες αραδες - ισως μερικες σελιδες - να σου αναπτυξω την αποψη μου για την αστυνομικη οργανωση, αποψη που εχει προκυψει μετα απο 4 χρονια μελετης και μετα απο διαβασμα ανω των 100 βιβλιων ανω των 1000 εθνικων και διεθνων μελετων και αρθρων και παρακολουθηση ανω των 30 αστυνομικων φορουμ; Ε δεν γινεται

για να εχεις μια ιδεα ομως η αντιστοιχια των ματ στο εξωτερικο ειναι τα riot control units τα οποια ομως σε αρκετες χωρες εχουν και αλλα καθηκοντα καθημερινης αστυνομικης δρασης

μην ξεχνας οτι η χρυση αρχη μιας επιτυχημενης αστυνομιας ειναι ''καλλιο ενα δραμι προληψης παρα χιλλια δραμια καταστολης''
aias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:34 am
Ενδιαφέροντα: μονο καλα
Επάγγελμα: υπαλληλακος
Επικοινωνία:

Αστυνομική βία

Δημοσίευση από aias »

Ενταξει σπιρο δεν ειπαμε να κανεις αναλυση ολο τον σχεδιασμο... Αλλα να πεις την εναλακτικη που προτεινεις για τα ματ...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες