Aπομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων απο σχολεία

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Aπομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων απο σχολεία

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειστε τοσο αδυναμες προσωπικοτητες που μπορει να επηρεαζεστε απο μια εικκονα η απο οτιδηποτε αλλο το οποιο δεν επιβαλει κατι, παρα μονο υπαρχει. Ειστε αξιοι της μοιρας σας... ! Θα μ πειτε τα μικρα παιδια τι φταινε... ; Να μαθουν να μην επηρεαζονται απο οτιδηποτε που ερχεται σε αντιπαραθεση με τα πιστευω τους. Ετσι θα κτισουν ισχυρη προσωπικοτητα... ! Αν απο τους γονεις τους εχουν παρει αλλα πιστευω να μαθουν να Αγνοουν Ολα τα αλλα που ερχονται σε αντιθεση με τα πιστευω τους. Γι'αυτο σας λεω δεν τους απασχολουν τα ανθρωπινα δικαιωματα αλλα εχουν αλλα συμφεροντα. Την ελλαδιτσα μας θελουν... Και πως θα την παρουν. Βαζοντας τους ελληνες να χτυπιουνται για την πανισχυρη θρησκεια τους. Παιδια σοβαρευτειτε και ανοιξτε τα ματια σας... Αυτα
aias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:34 am
Ενδιαφέροντα: μονο καλα
Επάγγελμα: υπαλληλακος
Επικοινωνία:

Aπομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων απο σχολεία

Δημοσίευση από aias »

Αια-Generx Εικόναγια ποιο λόγο είναι ακρότητα να βγουν αυτά τα σύμβολα από τα σχολεία;-ακροτητα ειναι οτιδηποτε προκαλει χωρις Να Προσφερει τιποτα ουσιαστικο. Το ό, τι έτσι μάθαμε είναι ένας λόγος-σιγουρα ειναι βασικος λογος. αλλά καθόλου αρκετός για να σταθεί σε δικαστικές αποφάσεις επιτροπών όπως αυτής για τα ανθρώπινα δικαιώματα.-ποιος το ειπε; Η μια επιτροπη δεν νομοθετει ειναι απλα μια επιτροπη (ειναι παντως περιεργο το πως ερμηνευουμε την ευρωπαικη ενωση κατα το συμφερον. Οι ιδιες ομαδες που την κατακρινουν, ειναι οι ιδιες που την συντρεχουν.) οπως και να εχει συμφωνεις οτι απο την στιγμη που ειναι ενα συμβολο που δεν σου επιβαλεται και μπορεις να το αγνοησεις χωρις συνεπειες δεν συντρεχει λογος καταργησης; Η επιβολη οτι απλα εχει παρουσια σε μια αιθουσα δεν σημαινει τιποτα αν εσυ δεν το πιστευεις και δεν ειναι πλεον υποχρεωτικο, αρα ειναι υπερβολη η φασαρια που δημιουργειτε... Κατι σαν τα αθλητικα με τα τακουνια και το ταγαρι στην πλατη μροστα, στον προεδρο της δημοκρατιας ... δεν πλατιαζω αλλο στο θεμα για να μην φωναζει και ο γιαρντ... Επιμενω παντως οτι ειναι μια ασκοπη αποφαση με αμφιβολα αποτελεσματα στην νεοπλουτικα βλακωδη κουλτουρογυφτια μας...
aias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:34 am
Ενδιαφέροντα: μονο καλα
Επάγγελμα: υπαλληλακος
Επικοινωνία:

Aπομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων απο σχολεία

Δημοσίευση από aias »

orthodoksos έγραψε:Ειστε τοσο αδυναμες προσωπικοτητες που μπορει να επηρεαζεστε απο μια εικκονα η απο οτιδηποτε αλλο το οποιο δεν επιβαλει κατι, παρα μονο υπαρχει. Ειστε αξιοι της μοιρας σας... ! Θα μ πειτε τα μικρα παιδια τι φταινε... ; Να μαθουν να μην επηρεαζονται απο οτιδηποτε που ερχεται σε αντιπαραθεση με τα πιστευω τους. Ετσι θα κτισουν ισχυρη προσωπικοτητα... ! Αν απο τους γονεις τους εχουν παρει αλλα πιστευω να μαθουν να Αγνοουν Ολα τα αλλα που ερχονται σε αντιθεση με τα πιστευω τους. Γι'αυτο σας λεω δεν τους απασχολουν τα ανθρωπινα δικαιωματα αλλα εχουν αλλα συμφεροντα. Την ελλαδιτσα μας θελουν... Και πως θα την παρουν. Βαζοντας τους ελληνες να χτυπιουνται για την πανισχυρη θρησκεια τους. Παιδια σοβαρευτειτε και ανοιξτε τα ματια σας... Αυτα
ναι και αυτος ειναι ενας τροπος να πουμε το ιδιο... (η αναρτηση του ορθοδοξου εγινε οσο εγραφα την δικη μου και οταν τη διαβασα βρηκα ομοιοτητες.
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Aπομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων απο σχολεία

Δημοσίευση από GenerX »

Αια δεν είναι μια συνηθισμένη επιτροπή. Πολύς κόσμος έχει αποκτήσει δικαιώματα και αν δεν υπήρχε θα μιλούσαμε για μεσαίωνα σε αρκετά κράτη. Το ό, τι λαμβάνει αποφάσεις υπέρ ή κατά δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Αν μια πρόταση είναι σωστή, είναι σωστή. Αν είναι λάθος τους κατακρίνεις. Δεν είναι ομάδα συμφερόντων.

Θυμίζω άλλη μια σημαντική απόφαση της ίδιας επιτροπής για τα ακίνητα των Ελλήνων στην Κωνσταντινούπολη.

aias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:34 am
Ενδιαφέροντα: μονο καλα
Επάγγελμα: υπαλληλακος
Επικοινωνία:

Aπομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων απο σχολεία

Δημοσίευση από aias »

Εχεις δικιο με την ματια που ριχνεις στο θεμα. Το επεκτεινω ομως, χωρις εμπαθεια και περιορισμους, πιστευω οτι μπορεις και εσυ Λογω χαρακτηρα και παιδειας (με βαση την αποψη που εκφραζεις στα ποστ σου στο φορουμ).

Πρωτα πρεπει να οριοθετησουμε τι ακριβως εννοουμε σαν "ανθρωπινο δικαιωμα", τι "διασφαλιζουμε", τι "εξυπηρετει" και το κυριοτερο τι "αποτελεσματα" θα εχει στην κοινωνια.

Με το μικρο μου μυαλο, απλοικα Απαντω αναλογα για το συγκεκριμενο θεμα:

Στο συγκεκριμενο, ανθρωπινο δικαιωμα ειναι, η ελευθερια επιλογης συγκεκριμενης θρησκευτικης τοποθετησης, ακομα και η ολικη αρνηση θρησκευτικης ταυτοτητας. Αυτα πλεον διασφαλιζονται στην κοινωνια μας, το ερωτημα ειναι το κατα ποσο ειναι επιβολη και προσηλυτισμος η υπαρξη θρησκευτικων συμβολων στους δημοσιους χωρους. Πες μου γιατι ειναι τα παραπανω, η παρουσια των συμβολων.

Στο προς τι θα "διασφαλισει" η αφαιρεση, περιμενω, σε συνεχεια της πρωτης ερωτησης απαντηση.

Για το τι και ποιους "εξυπηρετει" επισης περιμενω απαντηση, χωρις να ειμαι κινδυνολογος και οπαδος ακραιων σεναριων.

Τελος, στο κυριο θεμα κατα την αποψη μου, τα "αποτελεσματα" μακροπροθεσμα; Τι θα κερδισουμε; Αυτο το σχολιο σου με ενδιαφερει περισοτερο.

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Aπομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων απο σχολεία

Δημοσίευση από Marina2 »

GenerX έγραψε:Μαρίνα αμφιβάλλω αν έχεις διαβάσει το ένα πέμπτο από τα μισά copy-paste που έχεις κάνει.Anyway δεν έχει νόημα, σταματάω εγώ την κουβέντα γιατί ο καθένας λέει ό, τι να'ναι
Φίλε μου σε πληροφορώ οτι τα έχω διαβάσει από 5 φορές το καθένα, γιατι δεν μιλάμε για κάτι που δεν μας ενδιαφέρει, μιλάμε για τα Θρησκευτικά μας σύμβολα. Από όλα αυτα που διαβασες δεν κατάλαβες τίποτα απολύτως, όμως (μόνος σου είπες οτι βαρεθηκες να τα διαβάσεις). Σε νοιάζει αν τα διάβασα εγω που τα έβαλα κιολας! Σε εμας δεν εχεις δωσει απάντηση σε κανένα Ερώτημα. Ο Αίας σου έθεσα αλλα πολύ ωραία ερωτήματα, μήπως να έμπαινες στον κόπο να του απαντήσεις τουλάχιστον; Ή θα συνεχίζεις να μιλάς για μια ανύπαρκτη προπαγανδα;

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Aπομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων απο σχολεία

Δημοσίευση από Legion »

Ειναι φαινομενο ο generx ε;
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Aπομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων απο σχολεία

Δημοσίευση από Marina2 »

Legion έγραψε:Ειναι φαινομενο ο generx ε;
Εγω απλα επειδη εχω καθησει κ εχω διαβάσει όλα τα ποστ του με προσοχη και του εχω εκφρασει κ την δική μου αποψη μεσω ιστορικών γεγονότων κ απόψεις αρμόδιων κ μορφωμένων ανθρώπων, ήθελα να μου κάνει κάποιο σχολιο πανω σε αυτα. Δεν ειναι σχολιο αν εγω τα εχω διαβάσει πριν τα βάλω. Το θεμα ειναι να συμμεριζόμαστε την αποψη ο ένας του άλλου κ οχι να προσπαθούμε να αναιρεσουμε ιστορικα γεγονότα συνεχώς. Εγω λεω ετσι έχει η κατασταση κ γιαυτο το λόγο πρπει να μεινουν τα συμβολα εκει που τους αξίζει κ αυτος μιλαει συνεχως για μια ανύπαρκτη προπαγανδα, χωρις να δινει καμια απάντηση σε αυτα που τον ρωτούν, διοτι δεν μπορει να τα ανιρεσει. Ας εμπαινε κ ας ελεγε απλα λιτα κ απαιρητα οτι" εχουμε ανεξειθρησκεια κ δεν πρεπει να υπάρχουν συμβολα σε τοιχους σχολειων". Αναπτυσσοντας βέβαια κ τα αντιστοιχα επιχειρηματα, οχι απλα ετσι γουσταρω εγω, διοτι υπάρχουν αλλοι 10000000 ανθρωποι που έχουν αντιθετη γνωμη κ εχουν επιχειρηματα.
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Aπομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων απο σχολεία

Δημοσίευση από GenerX »

Αια αφού δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ο καθένας πιστεύει ό, τι θέλει, νομίζω ότι το πρέπον είναι να βγουν τα σύμβολα. Όταν ένας χώρος μπορεί να λειτουργήσει χωρίς κάτι περιττό μέσα σε αυτόν, αυτό το περιττό πρέπει να αφαιρεθεί. Αφού θεωρείται περιττό από εμάς, θεωρείται περιττό και από εσάς (καθώς λέτε ό, τι δεν κάνει κάτι κακό αφού ο καθένας πιστεύει όπου θέλει) -εσείς δεν ενοχλήστε ενώ εμείς ενοχλούμαστε, τότε για ποιο λόγο να μη βάλουμε και τον Αλλάχ, τον Βούδα, τον... Ρα στα σχολεία; Ή να τα βγάλουμε όλα αυτά.

Και για να δεις γιατί κολλάω στην προπαγάνδα την οποία θα εξηγήσω πάλι παρακάτω για κάποιους.

Αν έκανε κάποιος εκπαιδευτικός σύλλογος αίτημα στο Υπουργείο Παιδείας με στόχο να μπουν εικόνες του Αλλάχ σε κάποιο σχολείο, θέλω να σκεφτείς τι αντιδράσεις θα είχαμε, από ποιους. Και το κυριότερο, για ποιον λόγο ; Πολύ απλό. Διότι θα θεωρούσαν οι αντιδρώντες ό, τι ο χ εκπαιδευτικός σύλλογος κάνει προπαγάνδα υπέρ του μουσουλμανισμού (δεκτό και λογικό σαν αίτημα, σκαμπάζει από παντού, αλλά είναι κάτι λογικό)

Περί προπαγάνδας. Κουράστηκα να το λέω, αλλά δεν πειράζει. Θα το γράψω αλλιώς μπας και το καταλάβουν κάποιοι.

Προπαγάνδα δεν είναι το μπίρι μπίρι περί δεξιών, αριστερών, θρησκειών κτλ κτλ κτλ.

Προπαγάνδα είναι ο συμβολισμός από μόνος του. Είναι το δικέφαλο πουλί με τον σταυρό και το σπαθί με φόντο το κίτρινο. Που σημαίνει ό, τι είτε ασπάζεσαι αυτό που γουστάρουμε εμείς, είτε θα νιώσεις το σπαθί μας. Είναι ξεκάθαροι οι συμβολισμοί.This is propaganda.

Μια εικόνα που έχει ξεκάθαρο περιεχόμενο και απευθύνεται σε συγκεκριμένες ομάδες, όταν υπάρχει παντού, ιδίως σε δημόσιους χώρους έχει προπαγανδιστικό ρόλο. Ναι, η εικόνα από μόνη της, δεν χρειάζονται ούτε κήρυκες, ούτε μεγάφωνα, ούτε φωνές να ακούγονται.

Υπάρχουν και τα μάτια, ναι.

Η εικόνα (γενικά) ΕΙΝΑΙ προπαγάνδα.

Αν πάλι ούτε αυτό γίνει κατανοητό, σίγουρα δεν φταίω εγώ.

Για να προσέχω τα νότα μου όμως...

Κανείς δεν είπε ότι γίνεται πλύση εγκεφάλου στα σχολεία από καθηγητές. Απλώς κάποιοι δεν ξέρετε να διαβάζετε. Δεν το λέω καθόλου ειρωνικά, αλλά αυτό δείχνουν οι απαντήσεις σας.

Βομβαρδισμός με εικόνες, προσευχές, σταυρούς και δεν συμμαζεύεται, είναι όχι απλά προπαγάνδα, αλλά στοχευμένη προπαγάνδα κιόλας.

Ένα παράδειγμα είναι και ένα βίντεο μιας ταινίας που θα κυκλοφορήσει. Κάποιος ανέβασε ένα τρέιλερ. Ξεκάθαρο δείγμα προπαγάνδας. Ποιο μέσο χρησιμοποιείται στο τρέηλερ ;: Η εικόνα της Αμερικής που πάνω της είναι ο μακεδονικός ήλιος.Easy enough...

aias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:34 am
Ενδιαφέροντα: μονο καλα
Επάγγελμα: υπαλληλακος
Επικοινωνία:

Aπομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων απο σχολεία

Δημοσίευση από aias »

GenerX έγραψε:Αια αφού δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ο καθένας πιστεύει ό, τι θέλει, νομίζω ότι το πρέπον είναι να βγουν τα σύμβολα. Όταν ένας χώρος μπορεί να λειτουργήσει χωρίς κάτι περιττό μέσα σε αυτόν, αυτό το περιττό πρέπει να αφαιρεθεί. Αφού θεωρείται περιττό από εμάς, θεωρείται περιττό και από εσάς (καθώς λέτε ό, τι δεν κάνει κάτι κακό αφού ο καθένας πιστεύει όπου θέλει) -εσείς δεν ενοχλήστε ενώ εμείς ενοχλούμαστε, τότε για ποιο λόγο να μη βάλουμε και τον Αλλάχ, τον Βούδα, τον... Ρα στα σχολεία; Ή να τα βγάλουμε όλα αυτά.... Χμ. Η αληθεια ειναι οτι θα ηταν πρεπον οχι να βγουν αλλα να μην μπουν απο την αρχη τωρα η οπτικη ειναι τελειως διαφορετικη... Βεβαια οταν μπηκαν υπηρχε επισημη θρησκεια του κρατους... Βρε μηπως υπαρχει ακομα; Και για να δεις γιατί κολλάω στην προπαγάνδα την οποία θα εξηγήσω πάλι παρακάτω για κάποιους.

Αν έκανε κάποιος εκπαιδευτικός σύλλογος αίτημα στο Υπουργείο Παιδείας με στόχο να μπουν εικόνες του Αλλάχ σε κάποιο σχολείο, θέλω να σκεφτείς τι αντιδράσεις θα είχαμε, από ποιους. Και το κυριότερο, για ποιον λόγο ; Πολύ απλό. Διότι θα θεωρούσαν οι αντιδρώντες ό, τι ο χ εκπαιδευτικός σύλλογος κάνει προπαγάνδα υπέρ του μουσουλμανισμού (δεκτό και λογικό σαν αίτημα, σκαμπάζει από παντού, αλλά είναι κάτι λογικό) -μα υπαρχει, δες τα σχολεια της μειονοτητας στην θρακη (οχι εικονες ασφαλως που απαγορευονται δια ροπαλου απο το ισλαμ). Ειμαι σιγουρος αν επεκταθει το μετρο και Θρησκευτικα συμβολα και ιδιοτητες (αυτο μας συμφερει γιατι αυτοματα δεν θα υπαρχει μειονοτητα στην θρακη) ο συριζα θα τρεξει να μιλησει για καταπιεση του λαου της κομοτηνης. Περί προπαγάνδας. Κουράστηκα να το λέω, αλλά δεν πειράζει. Θα το γράψω αλλιώς μπας και το καταλάβουν κάποιοι.

Προπαγάνδα δεν είναι το μπίρι μπίρι περί δεξιών, αριστερών, θρησκειών κτλ κτλ κτλ.

Προπαγάνδα είναι ο συμβολισμός από μόνος του. Είναι το δικέφαλο πουλί με τον σταυρό και το σπαθί με φόντο το κίτρινο. Που σημαίνει ό, τι είτε ασπάζεσαι αυτό που γουστάρουμε εμείς, είτε θα νιώσεις το σπαθί μας. Είναι ξεκάθαροι οι συμβολισμοί.This is propaganda.

-εεε... Βρε τζενερ πιστευω οτι ξερεις την προελευση και τον συμβολισμο...

Μια εικόνα που έχει ξεκάθαρο περιεχόμενο και απευθύνεται σε συγκεκριμένες ομάδες, όταν υπάρχει παντού, ιδίως σε δημόσιους χώρους έχει προπαγανδιστικό ρόλο. Ναι, η εικόνα από μόνη της, δεν χρειάζονται ούτε κήρυκες, ούτε μεγάφωνα, ούτε φωνές να ακούγονται.

Υπάρχουν και τα μάτια, ναι.

Η εικόνα (γενικά) ΕΙΝΑΙ προπαγάνδα.

Αν πάλι ούτε αυτό γίνει κατανοητό, σίγουρα δεν φταίω εγώ.

Για να προσέχω τα νότα μου όμως...

Κανείς δεν είπε ότι γίνεται πλύση εγκεφάλου στα σχολεία από καθηγητές. Απλώς κάποιοι δεν ξέρετε να διαβάζετε. Δεν το λέω καθόλου ειρωνικά, αλλά αυτό δείχνουν οι απαντήσεις σας.

Βομβαρδισμός με εικόνες, προσευχές, σταυρούς και δεν συμμαζεύεται, είναι όχι απλά προπαγάνδα, αλλά στοχευμένη προπαγάνδα κιόλας.- δηλαδη τωρα ζητας καταργηση της γιορτης του πολυτεχνειου; Νομιζω πληρει με το παραπανω οτι καταλογιζεις.(αληθεια γιατι δεν εισαι στην πορεια;) βλεπεις οι λεπτομερειες που καθοριζουν την ιδιοσυγκρασια και συμπεριφορα ενος λαου ειναι ουσιαστικες (και οχι παντα συμβατες μεταξυ τους) ... Και σιγουρα δεν μπορουν να εκφραστουν απο μια αποφαση.

Ένα παράδειγμα είναι και ένα βίντεο μιας ταινίας που θα κυκλοφορήσει. Κάποιος ανέβασε ένα τρέιλερ. Ξεκάθαρο δείγμα προπαγάνδας. Ποιο μέσο χρησιμοποιείται στο τρέηλερ ;: Η εικόνα της Αμερικής που πάνω της είναι ο μακεδονικός ήλιος.Easy enough... -ποια ειναι; Δεν το εχω δει.

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Aπομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων απο σχολεία

Δημοσίευση από Marina2 »

GenerX πέρασες από σχολείο φαντάζομαι κ ξερεις πολύ καλα τι γνωσεις ματαδίδονται μέσα στα σχολεία. Έσενα γιατι δεν σε επηρέαζε η είκονα στον τοιχο ή ο θεολόγος που παρέδιδε το μαθημα των θρησκευτικών; Γιατι ήταν πραγματα απλα κ καθημερινα. Πραγματα που μπορουν να λεχθούν κ οχι πραγματα που μ πορει να επηρεάσουν ενα παιδι σχετικά με τις απόψεις του περι θρησκείας. Τα σχολεια ειναι χριστιανικα κ ορθοδοξα εδω στην Ελλάδα. Σε κάποιους αρεσει, σε κάποιους όχι. Υπάρχουν πολλά παιδια που δεν ειναι Χριστιανοι, ειναι Μουσουλμάνοι, ειναι Ιαχωβάδες κοκ. Το συνταγμα έχει προνοησει για αυτα τα παιδια δινοντάς τους απαλλαγη από το μαθημα των θρησκευτικών. Τι άλλο δηλαδη να κάνει; Να παραβλέψει την Θρησκεια που χαλούχησε τοσα χρόνια κ αναστησε το Εθνος μας; Οχι δεν μπορει να το κάνει ουτε για τους αλλοθρησκους ουτε για τους αθεους, ειναι προσβολή. Έχουμε ανεξηθρησκεια κ εφαρμόζεται πλήρως κ με τις ταυτότητες κ με τις απαλλαγες από τα θρησκευτικά. Δεν μπορούν τοσες χιλιάδες χριστιανοι να παραβλέψουν τα συμβολα τους για κάποια άτομα ολιγαριθμα που δεν πιστευουν σε αυτο ή σε κάτι αλλο. Μη μου πεις εσυ οτι οταν πηγαινες στο σχολειο ζητησες απαλλαγη κ δεν την πήρες; Δεν βγαινουν οι θεολόγοι με τα μαστίγια να αλλαξοπιστησουν τους μαθητες που δεν πιστευουν. Κάνουν εποικοδομητικες συζητησεις κ τα ακουν όλα λέγοντας την αποψη τους κ τι λεει η θρησκεια μας. Πίστευεις ποτε οτι στην Τπουρκία ας πούμε αν μπει ποτε στην Ευρωπαική ενωση, θα δεχθουν να κατεβάσουν συμβολα θρησκευτικα ή να πάψουν να διδάσκουν το κορανι; Οχι φυσικα, αυτοι σκοτώνουν για την πίστη τους κ δεν ειναι υπερβολικό το παραδειγμα που σου έφερα...

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Aπομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων απο σχολεία

Δημοσίευση από GenerX »

"Η αληθεια ειναι οτι θα ηταν πρεπον οχι να βγουν αλλα να μην μπουν απο την αρχη"

τεράστια αλήθεια.

Κανείς δεν ζητάει κατάργηση εθνικών εορτών, είτε τέτοιων ημερών όπως του Πολυτεχνείου.

Για μένα αρκεί η ελεύθερη επιλογή και όχι η -από την αρχή κι όλας- καταναγκαστική συμμετοχή σε ο, τιδήποτε. Ταυτόχρονα πρέπει να σταματήσει η προπαγάνδα. Κάθε μεριά, είτε αριστερά, είτε κράτος, χρησιμοποιούν για την "ευαισθητοποίηση" διάφορες μεταλλάξεις (έτσι θέλω να το πω).

Π. Χ. Στις εθνικές γιορτές από την πλευρά του κράτους, έχουμε τις ρατσιστικότατες παρελάσεις (κάνουμε τους μάγκες στους εαυτούς μας για να πείσουμε τους εαυτούς μας). Από την πλευρά μέρους της αριστεράς στο θέμα Πολυτεχνείο έχουμε τους νεκρούς μέσα στο Πολυτεχνείο.(νεκροί φυσικά και υπήρχαν γύρω από το πολυτεχνείο από την ένδοξη ΕΛΑΣ των ρουφιάνων που συνεχίζουν απτόητοι έως σήμερα).

Αυτά όμως δεν θα σταματήσουν από μόνα τους, ο κόσμος πρέπει να σκεφτεί. Αν όμως δεν καταλαβαίνει τι εστί προπαγάνδα, τι να πάει να σταματήσει...

Αν ο ΣΥΡΙΖΑ διαμαρτυρηθεί που βγαίνουν σύμβολα του Αλλάχ ή του Μαρδούκ από οποιοδήποτε σχολείο, δεν βλέπω ποιος ο λόγος να δίνεις σημασία. Αμάν ρε παιδιά με τον ΣΥΡΙΖΑ. Ένα κόμμα του 5% είναι...

Με επηρέαζε Μαρίνα, διότι πίστευα σε ένα παραμύθι πάρα πολύ κακό. Να' ναι καλά τα βιβλία που ξεστραβώνουν...

Στην Τουρκία δεν με ενδιαφέρει αν βιάζουν την μάνα τους, ούτε τι φαι τρώνε κάθε μέρα. Εύχομαι για κάθε άνθρωπο να είναι καλά, όμως το τι θα κάνουν αν μπουν στην ΕΕ, δεν με ενδιαφέρει καθόλου όταν είναι κάτι που πάει το ανθρώπινο είδος 1 άλμα πίσω.

Μαθαίνω εδώ και καιρό να παραδειγματίζομαι από ό, τι καλό έχει να μου προσφέρει ένα άλλο κράτος, ένας άλλος άνθρωπος. Τα μεσαιωνικού τύπου πισωγυρίσματα, αφήνω να τα υιοθετούν επίδοξοι μιμητές, καθώς υπάρχουν και τη βρίσκουν έτσι. Όταν δεν έχεις ιδέες, όραμα, παιδεία, είναι φυσικό να αντιγράφεις ό, τι κάνει ο δίπλα κι ας είναι το πιο βλακώδες πράγμα στον γαλαξία μας. Όχι, δεν θα πάρω. Θέλω τα καλά, όποιος θέλει να τρέχει προς τα πίσω ας το κάνει ελεύθερα.

Στην Ελλάδα ζω και αν κάποιοι στην Τουρκία είναι καθυστερημένοι, σίγουρα δεν θα με κάνουν και μένα καθυστερημένο επειδή είναι και αυτοί. Στην πραγματικότητα δεν θα αφήσω τον εαυτό μου να γίνει, ως ανταπάντηση στη δική τους ηλιθιότητα.

Ό, τι λες πάλι για την ανεξιθρησκεία, στην επόμενη γραμμή το αναιρείς μόνη σου. Πάλι κολλάς στους θεολόγους... Τι να πω; Δεν υπάρχει απάντηση. Αnyway.

Τα σχολεία είναι σχολεία και πρέπει να προωθούν την παιδεία και να παραμείνουν ως ένας τόπος κοινωνικοποίησης για τον μπόμπιρα, έως τον καυλωμένο 18αρη. Αυτός είναι ο υποτιθέμενος σκοπός τους. Κανείς δεν απορρίπτει την φιλοσοφία κάποιων θρησκειών. Τα σύμβολα όμως είναι θρησκοληψία. Το "πες πες, κάτι θα μείνει" δεν είναι καθόλου τυχαίο. Μια απλή αντικατάσταση χρειάζεται για να καταλάβεις την προπαγάνδα συμβόλων. "Δες δες, κάτι θα μείνει". Πιο απλό δεν γίνεται.

Τα σύμβολα στα σχολεία δεν συμβάλουν απολύτως σε τίποτα πέρα από τρυπούλες για καρφιά στους τοίχους και φυσικά την απαραίτητη χριστιανο-ορθόδοξη προπαγάνδα.

Σύμβολα στα σχολεία,500 εκκλησίες σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο, όρκος δικαστηρίου στο Ευαγγέλιο (μα πόσο τριτοκοσμικοί είμαστε... Ούτε οι μάγοι της Τανζανίας να ήμασταν... ) κοκ.

Anonymous

Aπομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων απο σχολεία

Δημοσίευση από Anonymous »

Κοιτα τελικα δεν διαφωνουμε επι της ουσιας, μαλλον επι του διαδικαστικου εχουμε διαφορα (γι αυτο στην αρχη εγραψα οτι το ολο θεμα ειναι περιτη ιδεολογικη πολυτελεια). Εσυ Σωστα λες οτι ειναι της Θεσης του... "πες πες κατι θα μεινει" και εγω της θεσης... " δεν Φερνουν την ευτυχια αλλα καλο ειναι να υπαρχουν"... Το ιδιο υποστηριζω και για τα χρηματαΕικόνα
thrakiotis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 1:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Aπομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων απο σχολεία

Δημοσίευση από thrakiotis »

Ρατσιστικες οι παρελασεις! Τι αλλο θα ακουσω εδω μεσα...
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Aπομάκρυνση των θρησκευτικών συμβόλων απο σχολεία

Δημοσίευση από Rafale »

Θελω να σας θυμισω οτι το υπουργειο παιδιεας ειναι υπερ της απομακρυνσης των συμβολων ετσι για την ιστορια αυτο
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης